Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 34

Temat: Swap silnika: z 1.9 16v jtdm na 2.0

  1. #11
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    dobra, to jeszcze mam 2 pomysły:
    1.albo coś z wiązkami silnika czy stykami we wtyczkach w Twoim aucie jest nie tak - czy to wada fabryczna, czy nabyta (uszkodzenie spowodowane przez mechanika, kunę, czy od drgań)
    2.ECU:
    a) jest wadliwy
    b) skopał się program (przepięcie, wada, brak styku albo cokolwiek innego)
    c)ktoś grzebał w programie i sknocił coś (chiptunning lub próba przypudrowania innego problemu)

    Odnośnie 2a i 2b - taki dalszy znajomy ma 159 1.9JTDm które sprowadził sobie bodajże z Holnadnii. miał różne jaja, pojawiały się błędy itp, auto traciło moc - jeździł po mechanikach, wymieniał, ASO itp, wszyscy rozkładali ręce a on bulił. W końcu rzeglądnęli historię serwisową auta i okazało się że auto w ASO w Holandii miało kilkakrotnie wgrywany soft do ECU, przyczyna nieznana ale zrobili to samo i bingo - na pół roku spokój, potem problem powrócił. Gość załatwił używane ECU od innego 1.9 ktoś mu ogarnął co trzeba żeby działało (immobilizer?) i auto hula bez problemu od tego czasu.

    odnośnie 2c - kilku pisało na forum jak w ECU mieli totalny zamęt - ktoś nieudolnie modyfikował program nie mając pojęcia co robi dotykał (czy kasował) jakieś mapy których nie powinien ruszać itp.handlarze jakieś pudrowania zlecają pewnie tym tańszym "specjalistom" i różny efekt może być po takim zabiegu
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 07-04-2018 o 22:41
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maciej69
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 08r, Chrysler Crossfire, Lincoln Navigator mk3, Chevy Astro Starcraft
    Postów
    440

    Domyślnie

    [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] Cinek już próbował dojść, co się dzieje ale akurat jak do niego na chipa jechałem to mi ślizgało się sprzęgło. Na jego to była wina źle zregenerowanej turbiny (i miał racje, dlatego zażyczyłem sobie w autka.pl zmiany powrotnej na używaną sprawną, czekałem ze 3 miesiące). Swoją drogą mam też trochę za daleko do Cinka, by mógł dokładniej przejrzeć auto (proponował też, bym zakupić fabrycznie nowe turbo z DE). Miałem z resztą już swap słupka i finalnie był powrót do mojego silnika (mechanik z moich okolic tak zadecydował)

    Auto mam od nowości, salon Polska ofc. Nie mam ani cierpliwości ani nerwów. Chce, by auto po prostu poprawnie jeździło
    "Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców"

  3. #13
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    rozumiem że byłeś u Cinka raz i na tym się skończyło? nie napisałeś jak często masz te problemy z przeładowywaniem - jeśli co chwilę (minuty a nie dni/tygodnie), to pewnie znacznie łatwiej znaleźć, jeśli raz na parę dni to już zaczyna się problem. nie napisałeś też kiedy CI się to zaczęło, ani innych rzeczy które kogokolwiek tutaj mogą naprowadzać na trop.

    a jak zrobiłeś swap słupka (rozumiem że z osprzętem czy przekładałeś?) to były też te przeładowania?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maciej69
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 08r, Chrysler Crossfire, Lincoln Navigator mk3, Chevy Astro Starcraft
    Postów
    440

    Domyślnie

    Dobra, walnę elaborat :>
    Dotyczą auto już po zaślepieniu egru, pierwszej regeneracji turbo, wymianie końcówek wtrysków i bez dpfu, łącznie przybyło ponad 100kkm przebiegu przez trochę ponad 3 lata: pierwsze objawy pojawiały się co kilka-kilkanaście dni: auto słabe do 2000 obr/min, szarpnięcie i auto jechało jak szalone (oczywiście zawsze wtedy, gdy daleko było do interfejsu by podejrzeć logi czy parametry na żywo). Potem ta mułowatość i szarpanie zaczęły coraz częściej występować aż stały się stałe. Wymienione zostały overboost i czujnik w kolektorze, skasowane autoadaptacje.

    Auto na dole odżyło i trochę osłabło (albo osłabło wrażenie kopa) powyżej 2000 obr/min. Spokój był przez może 3-4 miesiące i powtórka z rozrywki czyli stały muł do 1800-2000 obr/min i strzał z doładowaniem. Wymiana przepływki na nową nie pomogła, podobnie podmiana na używkę ze sprawnego auta. Mechanik kombinował na różne sposoby, podmieniał listwę wtryskową, czujnik ciśnienia paliwa, pompę cr, pompę podciśnienia, wężyki podciśnienia, IC aż w końcu stwierdził, że nie wie co i stawia, że najlepiej będzie spróbować wsadzić używany silnik z kompletem osprzętu i zestawu startowego. Nie zwrócił jednak uwagi na to, że w tamtym silniku turbo już praktycznie nie istniało i dodatkowo była to wersja sprzed liftingu. Namierzył więc goły słupek z wersji poliftingowej.

    To niestety nie pomogło w żaden sposób. Udało mu się oddać mój słupek do sprzedawcy więc wyszedłem na zero, za robociznę nie płaciłem. Zażyczyłem sobie wtedy kolektor z klapkami w dobrym stanie: i to był w miarę dobry strzał. Auto już tak mocno nie szarpało, było trochę lepiej ale wciąż nie idealnie. Nie wspominam o rozrządzie bo był wymieniany 3 razy: 2 razy pasek, raz komplet, wszystko składane na blokadach. W między czasie zapisałem się do Cinka na grupowy tuning i skontaktowałem się z Tomkiem za pomocą forum żeby doprowadzić auto do perfekcji i móc je na spokojnie stuningować (mea culpa nie wiedziałem, że cinek robi też klasyczną mechanikę ).

    Auto trafił do Autka.pl gdzie dostałem druzgocącą diagnozę: turbo, przepływka (swoją drogą uszkodzona przez mechanika od swapów), zawór overboost, konieczność wycięcia klapek i poprawy mapy, konieczność zamontowania puchy po dpfie (była wstawiona strumienica), przepalona zaślepka egru (w ramach diagnozy na szybko podmieniłem pełną zaślepkę na zestaw ori półzaślepka i wycięta zaślepka z puszki po tigerze, zapomniałem o tym xd) + zawias + magiel + rozrząd + parę innych pierdów.

    Po dłuższym czasie odebrałem auto (z mojej winy, utraciłem płynność finansową), w euforii podczas jazdy z p. Markiem za kierownicą (i pełnym butowaniem żeby pokazać, że aucie wróciła moc i płynność w przyspieszaniu) stwierdziłem, że jest w końcu git malinka. Dostałem prikaz, by oszczędzać auto do wymiany oleju za 2000 km co też uczyniłem. Powróciłem na kontrol, wymianę oleju i wracając poczułem, że auto jakby spuchło: jechało, nie szarpało ale turbina coś wolno się rozkręcała. Zgoniłem to na wysokie temperatury powietrza i zacząłem szykować się na chipa. W ciągu miesiąca auto powoli zaczynało wracać do stanu sprzed naprawy w dodatku zaczęło się zachowywać, jakby pod gazem ktoś umieścił gumowy klocek.

    Umówiony do Cinka (w końcu zapłacone a w ramach tych pieniędzy może być diagnoza bez chipa) pojechałem z coraz to gorzej pracującym autem do niego. Na trasie, pech chciał, sprzęgło zaczęło się mocno ślizgać ale dało się jechać (ślizgało się przy strzale doładowania). No i tu zaczynają się kabarety. Cinek oczywiście odmówił pełnego chipa ale nie tylko ze względu na sprzęgło. Po pierwsze dopatrzył się niechlujności składania dolotu powietrza (kompletny brak opasek zaciskowych na rezonatorze powietrza), niezabezpieczone wtyczki wtryskiwaczy (niewpięte do końca), brak osłony termicznej turbiny (nie to, że nie założyli po montażu turbiny, ja przyjechałem bez). Dodatkowo zwrócił uwagę na to, że zmian w sofice jest więcej niż ja o tym wiem: prócz wyłączenia egru (ale jak to Cinek skwitował poprawnie ale po staroświecku/pierwsze wyłączenie polegało na wyłączeniu lampki check) i wyłączenia nastawnika klap było dodatkowo coś porobione przy wartościach dpfu (tabele błędów), zostały podniesione dawki paliwa (w celu zwiększenia ilości spalin by turbo ruszyło) i zmieniona mapa pedału gazu (by przy delikatny naciśnięciu była zdecydowanie wyższa wartość niż w rzeczywistości).

    Pan Marcin stwierdził, że regeneracja jest koncertowo spieprzona (pokazał mi główne bolączki tj pękające szpilki i wygięte kolektory wydechowe które muszą być splanowane przed założeniem) i że może być tam za ciężki wirnik przez co żadne regulacje nie pomogą. Pokazał mi również, że co prawda u mnie są nowe nakrętki ale na jego oko szpilki zostały stare bo miały ślady korozji. Zaopatrzył mnie w potrzebną mi wiedzę i argumenty fizyczne w postacie diagnozy z wykresami po czym bezpośrednio wyruszyłem wkurzony do Krakowa. Tu mnie czekała najdziwniejsza rozmowa dotychczas w autkach bo prawie od razu (po zarzutach o zwalonej regeneracji) dostałem propozycje zamiany turbiny na inną regenerowaną, nową (za moją dopłatą) lub używaną w dobry stanie. nie było niestety pana od map i zostałem umówiony na weryfikacje zarzutów w innym terminie.

    W tym innym terminie podczas jazdy próbnej (swoją drogą taki serwis mógłby zainwestować w komputer diagnostyczny FES/MES a nie jechać na lapku z rozwalonym elmem, który wywalał ABS podczas podłączenia) na wykresach bardzo wyraźnie było widać braki w doładowaniu w postaci chronicznego przeładowania. Pan Marek zadzwonił również do firmy, która regenerowała turbo co z tym fantem zrobić bo pół bara obciętego doładowania przy 1600obr/min to faktycznie za dużo. Panowie od turbin zaproponowali, by mechanik kręcił gruchą od sterowania geometrią na czuja xD. Dla mnie było to przegięcie, dla pana Marka również i decyzja padła, że turbo idzie na reklamacje. Reklamacja oczywiście nie wykazała prawidłowości.

    Po zamontowaniu tej nieszczęsnej turbiny i dość długim testowaniu przez pana Marka auta (który przyznał, że faktycznie na zimnym auto pracuje zdecydowanie lepiej niż jak się porządnie rozgrzeje) postanowiłem, że jednak trzeba wrócić do innej turbiny, bo na tej nie da się jeździć. I tak czekałem dość długo, aż Autka.pl ściągną takie auto, w którym ori turbina pracuje idealnie, w między czasie w siebie w Kielcach zrobiłem sprzęgło. W końcu taka się trafiła, została zamontowana i auto wróciło do stanu sprzed regeneracją turbiny przez Autka.pl.

    Obecnie auto cały czas przeładowuje (nie wiele ale jednak), brakuje mu trochę dołu, delikatnie szarpie przy ~2200 obr/min i odczuwalnie jest słaba. Ładnie przyśpiesza bez przeładowania wyłącznie przy redukcjach, gdy daje się pełnego buta powyżej 2200 obr/min. Dużo tego było, mogłem gdzieś pomieszać :>
    Ostatnio edytowane przez Maciej69 ; 08-04-2018 o 00:56 Powód: zdublowany post
    "Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców"

  5. #15
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wgraj ori mapę. Za dużo jest namieszane w tym bigosie. Ktoś sprawdzał czujniki/sygnały (również wskazania temperatur) ?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #16
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    tez bym tak robil, tylko do ecu wgral caly program ori i tylk o wycial minimum ktore musisz (egr/dpf)

  7. #17
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 SW 1.9 8V 120KM
    Postów
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej69 Zobacz post
    Dobra, walnę elaborat :>...
    Dziękuję za to co tu opisałeś. Abstrahując nieco od Twojego problemu, dało mi to wiele do myślenia.

    Wysłane z Tapatalka

  8. #18
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Jak mówisz że skróciłeś auto o przód to faktycznie, kupuj anglika 2.0 i swapuj wszystko do kierownicy
    Chociaż osobiście uważam że mniejszą rzeźbą będzie normalnie zostawienie 1.9 unikniesz pewnie części problemów przy swapie.
    Historię przeczytałem całą, jestem pod wrażeniem uporu, auto do diagnozy, na pierwszy rzut wygląda na ciągłe problemy z turbiną. Miałem również kiedyś auto które nie miało dołu, przyczyną okazał się brak kompresji w 2.4 na 2 cylindrach.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  9. #19
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Jak mówisz że skróciłeś auto o przód to faktycznie, kupuj anglika 2.0 i swapuj wszystko do kierownicy
    Chociaż osobiście uważam że mniejszą rzeźbą będzie normalnie zostawienie 1.9 unikniesz pewnie części problemów przy swapie.
    Historię przeczytałem całą, jestem pod wrażeniem uporu, auto do diagnozy, na pierwszy rzut wygląda na ciągłe problemy z turbiną. Miałem również kiedyś auto które nie miało dołu, przyczyną okazał się brak kompresji w 2.4 na 2 cylindrach.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  10. #20
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Ale jak 2.0 to ze skrzynią F40. A takich chyba będzie mało (produkcja przez kilka miesięcy).

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-02-2018, 11:25
  2. [159] Swap silnika 159 1.9 Jtdm 8v 120 km.
    Utworzone przez Lukasz15919 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-05-2017, 20:12
  3. [159] SWAP ze 1.9 JTDm na 1.75 tbi
    Utworzone przez alces1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 07-03-2016, 11:22
  4. Swap silnika z 2.0JTS na 1.9 JTDm 140km
    Utworzone przez icekiller2121 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-08-2015, 15:02
  5. swap jtd 115 na jtdm 140
    Utworzone przez Wielki Q w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-06-2013, 06:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory