Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Wymiana półosi przedniej lewej alfa 159

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    37

    Domyślnie Wymiana półosi przedniej lewej alfa 159

    Witam, muszę wymienić przednią półoś lewą (krótszą) gdyż przegób wewnętrzny ma straszny luz i wpada w wibracje przy przyśpieszaniu, mam drugą używaną w dobrym stanie , czy ktoś był by wstanie mi powiedzieć jaki ją najszybciej wymienić żeby jak najmniej elementów rozkręcać mam na myśli zawieszenie , jak ją najszybciej wyjąć z piasty , auto mam z kierownicą po prawej stronie, z góry dziękuje z wszystkie porady. Alfa 159 1.8 mpi 140km 2007r

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Lewą półoś daje się stosunkowo szybko wymienić. Podstawa to dobra nasadka 36 z długim kluczem ramieniem (przedłużenie np rurką) do śruby na półosi (warto to zrobić u wulkanizatora kluczem pneumatycznym bo samemu można nie dać rady). Potem to już w zasadzie wszytko bez problemów. Odkręcamy zacisk hamulcowy i podwieszamy na sprężynie oraz demontujemy tarczę hamulcową. Teraz czeka nas walka ze śrubą dolną mocowania amortyzatora do dolnego wahacza (przez te widełki przechodzi półoś) jeśli się nie zapiekłą to pójdzie dość łatwo z jednej strony ribe a z drugiej normalna nakrętka 21. Śrubę trzeba ostrożnie wybić z wahacza np. jakimś trzpieniem. Następnie odkręcamy nakrętkę sworznia z górnego wahacza i wyciskamy go ściągaczem do sworzni (bez niego można zniszczyć wahacz). W tym momencie możemy wybić półoś z piasty również jakimś trzpieniem, powinna dość łatwo wsunąć się wgłąb piasty. Teraz odpowiednio manewrując ustawieniem zwrotnicy tj. naciskając w dół razem z wahaczem oraz odchylając zwrotnicę z piastą możemy wyciągnąć koniec półosi z piasty. Jeśli cała półoś jest do wymiany możemy mocno szarpnąć do siebie za wyciągnięty z piasty koniec półosi i powinna wyskoczyć ze skrzyni, możemy też włożyć pomiędzy kielich półosi a skrzynię jakiś większy śrubokręt i robiąc dźwignię wypchnąć ją ze skrzyni. Tu trzeba pamiętać , że pocieknie olej jeśli go nie wymieniamy warto wcześniej spuścić ze skrzyni, śruba na imbus w mechanizmie różnicowym na samym dole skrzyni, po zmontowaniu całości wlać olej przez korek od góry przy akumulatorze. Tak wypiętą półoś wyciągamy opuszczając znowu dony wahacz. Włożenie w odwrotnej kolejności. Warto jednak sprawdzić czy na pewno to półoś podobne objawy może dać piasta i to z przeciwnej strony tj prawej, tak było u mnie huczenie i drżenie karoserii, w zakrętach wskazywało na lewą stronę (wbrew zasadą, że większy docisk powoduje zwiększenie hałasu). Posiadając komplet klucze i ściągacz jeśli śruby nie stawią oporu praca na max 1h. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez maroz ; 16-04-2018 o 20:39

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    37

    Domyślnie

    Dzięki za opis , półoś wymieniona i wkońcu można się delektować jazdą -zero wibracji, aha i jednak nie trzeba odkręcać śruby od widełek spokojnie z piasy wychodzi , dzięki jeszcze raz 1:30h z dwoma piwkami :-) pozdrawiam serdecznię

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    159 8v
    Postów
    136

    Domyślnie

    Witam, nie bede zakładał nowego tematu. Przy skrecie kołami przy ruszaniu, manewrach parkingowych czasami pojawia sie strzał z lewej strony. Póki co obstawiam przegub zewnetrzny. Zastanawiam sie nad tym czy nie wymienić go samodzielnie. Czy bez demontażu półosi uda mi sie go wybić z wieloklinu przy użyciu np młotka nie powodując wysuniecia ze skrzyni i czy jest tam jakiś seger zabezpieczający?

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Demontaż samego przegubu zewnętrznego będzie raczej problematyczny bez demontażu całej półosi, bo przy pierwszym uderzeniu w przegub pewnie ci i tak wyskoczy półoś ze skrzyni. Szkoda kombinacji i czasu, a spuszczenie i wlanie oleju do skrzyni zajmie 5 minut. Mając półoś na "warsztacie" zrobisz to szybciej i dokładniej i bez dodatkowych nerwów i strat.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    159 8v
    Postów
    136

    Domyślnie

    Minęło półtora roku i mogę powiedzieć, że tamte strzały to była maglownica

    Wczoraj jednak chciałem wymienić półoś i jak dla mnie najwygodniej zdemontować zwrotnicę. Próbowałem jakoś wymanewrować odpinając górny wahacz ale tak było dużo prościej. Jedyny problem to waga zwrotnicy z tarczą i jarzmem może utrudnić więc lepiej nakrętki i klucze mieć pod ręką Czeka mnie ta robota raz jeszcze bo sprzedawca wysłał złą półoś

Podobne wątki

  1. [145] Wymiana klamki lewej przedniej
    Utworzone przez Sabina91Z w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-04-2015, 16:21
  2. [145] Tłumik drgań lewej półosi?
    Utworzone przez kezsats w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-12-2012, 18:48
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-08-2012, 18:45
  4. Demontaż półosi lewej 1.9 JTD 16V
    Utworzone przez Keeperek w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-02-2010, 00:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory