Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: 1750 TBi

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie 1750 TBi

    Witam,

    Im więcej czytam internet tym mam większy mętlik w głowie więc może tutaj dowiem się czegoś co uporządkuje chaos.

    Jak to jest z niezawodnością silnika 1750 tbi w ar 159? Dotychczas mi mówiono, że to bdb silnik jeżeli chodzi o osiągi jak i niezawodność no może poza spalaniem o czym poniżej ale tak sobie czytam i czytam i trafilem na opinie kolegi magil ( forum.alfaholicy.org/nasze_belle/154798-ksiezniczka_turbo_benzina_magil_vol_3_-5.html#post2034060 ) i jak zawsze wystarczy jedno ziarnko aby pojawiła się niepewność. Co jest nie tak z tym osprzętem w tym silniku?

    Temat spalania 1750 tbi. Ile przecietnie ten silnik pali? Tzn wiem, że nikt mi nie da jednoznacznej odpowiedz bo każdy ma swój styl jazdy ale powiedzmy, że mamy takiego oto osobnika za kierownicą, który po prostu jedzie sobie autostradą po równej drodze tzn takiej bez wzniesień itd z prędkościami
    a) 90km/h
    b) 110km/h
    c) 140km/h
    d) wiejską drogą tzn taką pomiędzy miastami a nie taka bez asfaltu z prędkością 70km/h
    e) jeździ po mieście wiekości np krakowa bez brawury tzn nie piłuje silnika do świateł gdzie z odleglości 500m widać, że jest czerwone i można wrzucic luz aby auto samo się dotoczyło, nie rusza z piskiem opon ale po prostu utrzymując w miarę rozsądne zakresy obrotów silnika na każdym z biegów nim się nie rozpędzi do tych 60km/h.

    Jakiego spalania można oczekiwać w każdym z tych przypadków?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cześć,
    Być może źle mnie zrozumiałeś. Sam silnik to petarda, bardzo dynamiczny i bardzo elastyczny. Miałem na myśli jakość plastików na silniku, bo to doprowadza do frustracji. I brak dostępnej membrany odmy jako osobny element.

    W moim przypadku spalanie to ok 8.5 na trasie gdy jadę z rodziną, 9-9.5 gdy jadę sam Nie przekraczając 90 km/h da się osiągnąć 8 litrów, a przy jednostajnej jeździe nawet zejść niżej. Mówię o realnym spalaniu, a nie o rekordach. Nigdy nie jeździłem wkoło komina dostatecznie dużo, żeby sprawdzić spalanie w ruchu miejskim. Kiedyś kilkadziesiąt kilometrów po Lublinie, dość dynamicznie, ale i trochę stania w korkach komputer pokazywał średnie spalanie na poziomie 13 litrów.

    Jeśli szukasz sprawdzonej, sprawnej technicznie sztuki, to zapraszam
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cześć,
    Być może źle mnie zrozumiałeś. Sam silnik to petarda, bardzo dynamiczny i bardzo elastyczny. Miałem na myśli jakość plastików na silniku, bo to doprowadza do frustracji. I brak dostępnej membrany odmy jako osobny element.

    W moim przypadku spalanie to ok 8.5 na trasie gdy jadę z rodziną, 9-9.5 gdy jadę sam Nie przekraczając 90 km/h da się osiągnąć 8 litrów, a przy jednostajnej jeździe nawet zejść niżej. Mówię o realnym spalaniu, a nie o rekordach. Nigdy nie jeździłem wkoło komina dostatecznie dużo, żeby sprawdzić spalanie w ruchu miejskim. Kiedyś kilkadziesiąt kilometrów po Lublinie, dość dynamicznie, ale i trochę stania w korkach komputer pokazywał średnie spalanie na poziomie 13 litrów.

    Jeśli szukasz sprawdzonej, sprawnej technicznie sztuki, to zapraszam
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie

    Hej.

    Dzięki za odpowiedź.
    Na chwile obecna jestem w stadium zaawansowanego rozważania tego samochodu a dwie rzeczy ktore mnie powstrzymują to po pierwsze primo i najważniejsze ilość miejsca dla kierowcy (gdzieś tutaj już o to pytałem) bo przymierzałem się już do dwóch i powiem szczerze, że pierwsze wrażenie było takie ze tam jest mniej miejsca niż w moim clio. Miałem poczucie jakby wszystko wokół ograniczało moją przestrzeń. (może dlatego, że mam 185 cm)
    Po drugie primo właśnie zużycie paliwa bo moim obecnym samochodem jeżdżę trochę jak emeryt ale pali niecałe 5l/100km i trochę mnie przeraża to co ludzi piszą w rożnych internetach, że potrafi 14 spalić a na autocentrum jakiś gość napisał ze przy 230km/h komputer pokazuje 39 l/100km chociaz ja z takimi prędkościami nie zamierzam podróżować

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    .
    Postów
    574

    Domyślnie

    Prędkości powyżej 200km/h to już jest taki opór powietrza, że w każdym "cywilnym" wozie praktycznie (który nie jest aerodynamicznym majstersztykiem) można na żywo obserwować jak wskazówka poziomu paliwa spada, więc bym się na takie skrajne przykłady nie zapatrywał.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ale przymierzałeś się w ogóle do tego auta? Ja mam 183 i mam dużo miejsca wokoło. Przy prawidłowym ustawieniu fotela to bardzo wygodne auto.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie

    @ Takumi
    Spoko przytoczylem tylko jako ciekawostke, bardziej przeraza mnie to zuzycie w okolicach 10l+/100km w trakcie normalnej jazdy
    [MENTION=25095]magil[/MENTION]
    Wlasnie w tym problem ze wydaje mi sie ze fotel byl utawiony optymalnie tzn nizej i lepiej sie go juz ustawic nie dalo.
    Nie twierdze jednak ze tak bedzie zawsze po prostu po przesadce z clio, ktory jest malutkim samochodem wydawalo mi sie ze w 159 jest jeszcze mniej miejsca, moze to kwestia przyzwyczajenia itp.
    Ostatnio edytowane przez twar ; 28-04-2018 o 19:30

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar szymonjot
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa/Opole
    Auto
    159 TBI Ti
    Postów
    305

    Domyślnie

    A 200 konna doładowana benzyna, przepraszam, to ile ma palić? W sensie czego się spodziewasz? Trochę nie rozumiem tego "narzekania" na spalanie w TBI, choć to pewnie związane z tym, że 90% 159 to diesle. Tym niemniej wszystko zależy od stylu jazdy. Ja mam średnio 12. I dla mnie to jest ok.

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,997

    Domyślnie

    TBi w przedziale 120 - 180 pali mniej więcej (prędkość/10)-3 do 4 L - jazda na tempomacie autostrada, czyli np 160km/h to 12.5L./100km.
    po mieście 13-15L w miarę dynamicznie jeżdżąc ale jak pałujesz to 20 też można bez problemu osiągnąć. ja nie potrafię jeździć niedynamicznie więc niższch wartości nie osiągam.
    totalne minima jak na próbę robiłem przy ok 70-80km/h bez zatrzymywania, równiutko jadąc to ok 7L/100, ale wystarczy jakieś jedne światła na kilkanaście km, tu jedno wyprzedzenie, tu zwolnienie i już jest 8-8.5L/100.

    TBI ma tylko sknocone interwały zmiany oleju (35tyś km) i oryginalnie marny olej, do tego rurka doprowadzająca olej do turbiny bez izolacji poprowadzona nad kolektorem wydechowym(a on grzeje się do czerwoności), a do tego śruba-sitko zaraz na turbinie która może się przypychać zdegradowanym i przysmażonym olejem. poza tym silnik z wtryskiem bezpośrednim - przy krótkich odcinkach (tylko miasto) więcej paliwa dostaje się do oleju co dalej go degraduje. z tych wszystkich przyczyn w TBi potrafi paść turbina przy 60, 100 czy 150tyś km jak ktoś serwisuje jak w instrukcji i nic nie robi ponad.
    żeby tego uniknąć olej od początku powinien być zmieniany znaczenie częściej (10tyś km miasto, 15tyś km trasy). można dodawać dodatki do oleju typu archoil AR9100/9200, wymienia się śrubę-filterek albo wyrzuca z niego sitko, wymienia się rurkę do turbiny na taką wyizolowaną termicznie (z GIulietty QV/Veloce od 2014r), używa się lepszego oleju i raz na czas jakaś traska wskazana żeby odparować paliwo z oleju.
    Niby jest też skrzynia M32, ale jakoś był chyba tylko jeden przypadek na forum w TBi w którym łożyska były do wymiany (szumiały) po jakiś 130tyś km o ile pamiętam, coś chyba poprawili w tych skrzyniach że aż tak nie padają jak te z pierwszych lat w AR159. można też do skrzyni dolać 0.5L więcej oleju i dodać AR9100, powinno pomóc.

    Co do miejsca w środku, ja nie narzekam, mam 187cm wzrostu i od ponad 8.5 roku jeżdżę 159 (6 lat JTDm i od 2.5 roku TBi). tyle że za mną już ewentualny pasażer ma bardzo mało miejsca.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Mam drugą 159, poprzednia nie miała skóry, ani elektrycznych foteli i można było lepiej fotel ustawić, był większy zakres regulacji na wysokość. Mam 185cm i według mnie jest optymalnie z ilością miejsca dla kierowcy.
    Co do spalania, ogólnie musisz przyjąć, że 159 mało nie pali. Waga robi swoje.
    Poprzednia 1.9 8v jtdm, mało paliła tylko na kołach 16" i przed programem. Wtedy średnie (50/50 trasa /miasto Kraków) było w okolicach 6.5-6.8.
    Później wrzuciłem 18" nowy program i było 8.5l
    2.2 jts na 19" średnia 9.5l jazda normalna, bez zamulania i bez szaleństw 50/50 trasa /miasto

Podobne wątki

  1. 1750 tbi
    Utworzone przez jjokocha w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 13-04-2015, 20:52
  2. 1750 GTV -69 Zerknijcie na to cudo :P
    Utworzone przez phantom71 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-09-2007, 11:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory