Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 85

Temat: Pomoc w wyborze silnika 2,4 JTD vs 1,75 TBi

  1. #21
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    Brak
    Postów
    27

    Domyślnie

    Szczerze mowiąc same koszta eksploatacji mnie nie przerażają ani na niekorzyść 2,4 ani 1,75. Pękające głowice choć to nie jest problem notoryczny to bardziej. Temperatury mam tu podobne do tych na Sycylii. Nie da sie ukryć, że znacznie łatwiej tutaj o przegrzanie. Jak duży jest to problem, jak częsty itd? Podstawą w moim przypadku będzie wywalenie DPF, który prawdopodobnie może mieć wpływ na głowicę.
    Ostatnio edytowane przez Lukas Kilar ; 04-05-2018 o 13:02

  2. #22
    Użytkownik Świeżak Avatar GexN
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Warszawa, Łódź
    Auto
    Kiedyś 147 1.9 JTD, obecnie 159 TI 1.75 TBi
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    Jeżeli na każdy zakup będziecie patrzyć tylko pod kątem tego, czy jest w nim coś drogiego co się może zepsuć, to do końca życia będziecie jeździć jakimiś popierdółkami z najtańszymi silnikami, osprzętem itd
    Nikt nie mówi, że lepiej wziąć 1.9 JTD, albo nawet Tico bo taniej, ale porównując dwa silniki o podobnej mocy wiedzieć, który ten mniej awaryjny. Awarie to oprócz straconych pieniędzy, także czas i nerwy.
    Chodzi mi też o zwrócenie uwagi na fakt, że diesel na papierze (w ogłoszeniu) wygląda lepiej (10 koni więcej i mniejsze spalanie), a rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta Avatar grosii
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    TLW
    Auto
    AR33 1.5, AR33 1.7, 146 1.7 16v, 156 1.6TS, AR 166 2.4, 166 FL 2.4 jest 159 2.4 TI, Giulietta QV
    Postów
    459

    Domyślnie

    Cytat Napisał GexN Zobacz post
    Też jakiś rok temu stałem przed wyborem silnika i początkowo chciałem diesel'a (bo wcześniej miałem i proste 1.9 JTD z 2001 bez "ekologii" i nie było z nim problemów), ale znajomi odradzali nowsze diesel'e ze względu na problemy z eko-osprzętem i po dłuższej lekturze zakupiłem benzynę.

    W skrócie, z 2.4 jest parę problemów, które często się powtarzają i zostały uznane za typowe dla tego silnika:
    - urywające się klapy wirowe
    - jeżeli pojawią się problemy z DPF to wypala się zbyt często lub gdy jest się 100m od celu
    - silnik znany jest z pękających głowic
    - standardowe naprawy wymiany są bardziej skomplikowane i droższe (ze względu na duży silnik często trzeba trochę bardziej pokombinować lub coś dodatkowo rozebrać, aby dostać się do wymienianej części)

    1.75 TBi też ma swój minus w postaci wysokiego spalania - mi wychodzi w okolicach 10-11l/100km (2.4 z tego co pamiętam spala około 8l/100km), ale ma też dużo plusów:
    - jest mniej awaryjny
    - ze standardowym tłumikiem jest bardzo cichy (mniejszy hałas to mniejsze zmęczenie podczas)
    - znacznie lżejszy (159 z TBi waży 1500-1600 kg, a dla porównania 2.4 diesel to około 1800-1900 kg) przez co nie tylko jest szybsza na prostej, ale też lepiej się prowadzi i hamuje
    - tańszy w serwisowaniu - mniejszy silnik to łatwiejszy dostęp do komponentów samochodu.

    Może ze względu na posiadanie jednego z silników z porównania nie jestem do końca obiektywny, ale polecam poczytać o usterkach 2.4 przed zakupem, bo koszty naprawy nieraz potrafią znacznie koszty związane z wyższym spalaniem.
    hahaha 159 tbi 1600kg a 159 2.4 1900kg, skąd masz takie dane??? jakie klapki w 2.4 się urywają? wyciągałeś kiedyś wtryskiwacz z tbi lub turbo??? chyba nie... wyciągnij a później się chwal jaki jest dostęp

  4. #24
    Użytkownik Świeżak Avatar GexN
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Warszawa, Łódź
    Auto
    Kiedyś 147 1.9 JTD, obecnie 159 TI 1.75 TBi
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał grosii Zobacz post
    hahaha 159 tbi 1600kg a 159 2.4 1900kg, skąd masz takie dane??? jakie klapki w 2.4 się urywają? wyciągałeś kiedyś wtryskiwacz z tbi lub turbo??? chyba nie... wyciągnij a później się chwal jaki jest dostęp
    Jeżeli chodzi o masę 2.4 - popatrz tutaj http://www.forum.alfaholicy.org/159_...zy_nie_-4.html.
    Masę TBi znam z autopsji - moja była ważona i ma 1575kg, ale widziałem mniejsze wartości na forum. Napisałem z resztą "około", bo chodzi mi o orientacyjny przedział, a wiadomo, że sporo zależy od wersji wyposażenia.

    Nic nie wyciągałem, bo nie było takiej potrzeby, ale wątpię, czy wymiana np. turbo jest łatwiejsza i tańsza w 2.4? W każdym razie, 2.4 znane jest z tego, że tam jest dość ciasno i do części napraw trzeba pas przedni demontować, silnik opuszczać itp. Tutaj przykład - wymiana sprzęgięłka alternatora http://www.forum.alfaholicy.org/159_..._2_4_jtdm.html

  5. #25
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie stwierdzasz, ze coś jest mniej awaryjne od innych? Że jest mniej tematów na forum? To przelicz ilość użytkowników TBi w Polsce i ilość użytkowników 2.4 JTDm. Ocenić awaryjność byś mógł jak by na rynku było tyle samo TBi co JTDm i jak by te auta osiagały te same przebiegi.

    Do wymiany turbo nic nie trzeba opuszczać ani wyciągać silnika. Turbo jest z przodu dostęp jest ok i pod warunkiem, ze śruby nie są zapieczone na amen to wyciągasz bez problemu. Prawda, ze jest ciasno i ze koszty eksploatacji są wyższe ale dizel ma zawsze jedno przeznaczenie. Klepać masę kilometrów wtedy ewentualne naprawy nie biją tak po kieszeni. No ale jak u nas w Polsce moda, ze do miasta się kupuje 5 cylindrowego dizla to później płacz, ze DPF się wypala co 100km, ze dwumasa padła i trzeba 2K zł za nią dać...

  6. #26
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,552

    Domyślnie

    Cytat Napisał GexN Zobacz post
    Jeżeli chodzi o masę 2.4 - popatrz tutaj http://www.forum.alfaholicy.org/159_...zy_nie_-4.html.
    Masę TBi znam z autopsji - moja była ważona i ma 1575kg, ale widziałem mniejsze wartości na forum. Napisałem z resztą "około", bo chodzi mi o orientacyjny przedział, a wiadomo, że sporo zależy od wersji wyposażenia.

    Nic nie wyciągałem, bo nie było takiej potrzeby, ale wątpię, czy wymiana np. turbo jest łatwiejsza i tańsza w 2.4? W każdym razie, 2.4 znane jest z tego, że tam jest dość ciasno i do części napraw trzeba pas przedni demontować, silnik opuszczać itp. Tutaj przykład - wymiana sprzęgięłka alternatora http://www.forum.alfaholicy.org/159_..._2_4_jtdm.html
    1900kg to waży 3.2 z Q4 i automatem...
    2.4 przedliftowe z manualem waży ok. 1750 z kierowcą za kierownicą. Poliftowa jest nieco lżejsza i z kierownikiem za kółkiem to trochę poniżej 1700kg.


    Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  7. #27
    Użytkownik Świeżak Avatar GexN
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Warszawa, Łódź
    Auto
    Kiedyś 147 1.9 JTD, obecnie 159 TI 1.75 TBi
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    1900kg to waży 3.2 z Q4 i automatem...
    2.4 przedliftowe z manualem waży ok. 1750 z kierowcą za kierownicą. Poliftowa jest nieco lżejsza i z kierownikiem za kółkiem to trochę poniżej 1700kg.
    Prościej może będzie porównać masę "golasów" (bez żadnej opcji) według instrukcji, TBi - 1480, 2.4 - 1635. Mamy więc 155kg różnicy (głównie na przedniej osi w samochodzie przednionapędowym).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Instrukcja.PNG
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	96.4 KB
ID:	244991

    Faktycznie trochę zawyżyłem tą masę 2.4 - mój błąd. Wersja przedliftowa na 4 buty ważyła bazowo 1740 i tam te ostateczne masy sięgały 1800 kg.

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Skoro diesel w Brerze Ci odpowiada, brałeś pod uwagę 2.0? Pali zdecydowanie mniej niż 2.4, jest bardzo podatny na mody. Budżetowo powinien być w okolicach Tbi.

  9. #29
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Brera z 2.0 to straszny muł, najwolniejsza wersja z całej palety w Brerze i niestety charakterystyki takiej jak w 2.4 mieć nie będzie.

  10. #30
    Użytkownik Świeżak Avatar Drimacus
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Małopolskie
    Auto
    Brera 2.4
    Postów
    171

    Domyślnie

    Jeśli w przyszłości ma to być Twój klasyk to jedyna opcja 3.2 z automatem. Rarytas jakich mało i za 20-30 lat swoje będzie kosztować. Utrzymanie go też swoje kosztuje. 1,75 Tbi odpuść sobie bo akurat ten motor w Brerce to porażka. Nie jest zły jeśli chodzi o awaryjność czy eksploatacje bardziej chodzi o jego elastyczność i to jak się kręci. Tu masz świetny filmik Davide Cironiego który doskonale podkreślił wady i zalety 1,75 w Brerce https://www.youtube.com/watch?v=Il-ujILxYrM Du.. nie urywa. Ja użytkuje 2.4 klekota po chipie już 6 lat i nie narzekam. Tylko dla mnie to jest auto do codziennej jazdy. Nie miałem nigdy większych problemów z tym silnikiem jak to zwykle bywa sypią się pierdółki ale motor jest nie do zajechania. Jak dbasz tak masz
    Ostatnio edytowane przez Drimacus ; 04-05-2018 o 18:36

Podobne wątki

  1. pomoc w wyborze 156
    Utworzone przez Ruffy w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 22-03-2015, 23:09
  2. [159] [159] Proszę o pomoc przy wyborze silnika
    Utworzone przez vvmkrkw w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 24-07-2013, 10:35
  3. Alfa 166 - pomoc w wyborze silnika
    Utworzone przez LukasVanElvis w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 09:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory