Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Wymiana pompki sprzęgła pod pedałami AR 159 2.4 . Proszę o pomoc!!

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    ALFA 159
    Postów
    36

    Domyślnie Wymiana pompki sprzęgła pod pedałami AR 159 2.4 . Proszę o pomoc!!

    Witam . Muszę wymienić pompkę sprzęgła pod pedałami AR 159 2.4 . . Nie bardzo wiem jak się za to zabrać . Od środka , od zewnątrz . Szukam jakiś materiałów jednak nic nie znajduję . Dużo jest o AR 156 jednak nie widzę o 159 . Bardzo proszę o opis co trzeba rozebrać itd . Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez samael88 ; 02-05-2018 o 06:05

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    alfa33,156,166
    Postów
    36

    Domyślnie

    Należy wyjąć skrzynkę z bezpiecznikami w desce rozdzielczej - lewa strona przy pedałach. Oczywiście wszystkie kostki z niej wypiąć, z przodu ,odkręcić 2 sruby po bokach, częsciowo wyciągnąć skrzynkę bezbieczników i wypiąć pozostałe chyba 3 kostki z tyłu skrzynki i ją wyjąć. Teraz mamy dostęp do głównej sruby trzynającej pedał sprzęgła. Nalezy ją wykręcić i wyjąć pedał sprzęgła. WCZEŚNIEJ ROZPIĄC POMPKĘ Z PEDAŁEM SPRZĘGŁA - ja to rozpiąłem wkladając w tulejkę od lewej strony ( czyli od strony słupka drzwi ) śrubę 6-tkę z okrągłym łebkiem o średnicy 10mm i z prawej strony nakręciłem nakrętkę. Łapiemy nakrętkę szczypcami i szarpnięciem wyciągamy tulejkę. Pod maską wyciągnąc płyn hamulcowy ze zbiorniczka np strzykawką. Sciągnąc wężyk doprowadzający płyn do pompki, odpiąć przewód łączący pompkę z wyprzęgnikiem - odciągając dużą zawleczkę między pompką a okrągłą bańką. Nie odpinamy samego przewodu tylko z tą bańką okrągłą. Przy zakładaniu pedału trzeba użyć sporo siły. Jeżeli nie mas
    Pozdrawiam wszystkich.z doświadczenia w naprawach to lepiej zapłać mechanikowi.
    Piszę teraz bo właśnie wczoraj spędziłem dłuższy czas przy wyjęciu pompki sprzęgła. też nie mogłem znaleźć opisu, wszędzie dużo czatu a mało konkretnych informacji. Byłoby fajnie jakby koledzy pisali tylko konkrety a nie domniewali.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    Tak to już jest na forum, że czasem naprawdę mało konkretów a wiele sugestii i pomysłów.
    Dobrze że ci się udało i coś pozostawiasz dla innych

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    alfa33,156,166
    Postów
    36

    Domyślnie

    chyba jest prostszy sposób. po wyjęciu tulejki łączącej pedał z pompką, pedał powinien się złożyć. dolna jego część idzie w kierunku podłogi a gorna w kierunku deski. dzięki temu cofa się głębiej w kierunku deski rozdzielczej i wtedy pewnie można wyjąć pompkę bez odkręcania pedału. Osią złamania -złożenia się pedału jest jedna z tulejek metalowych łączących dolną część pedału z gorną częścią przykręconą tą długą śrubą. Tych tulejek jest 3. Osią złożenia się jest gorna tulejka ta od strony przegrodzi (przodu samochodu). na tulejce metalowej od strony deski dolny pedał tylko się wspiera. 3-cia dolna metalowa tulejka chyba nas nie interesuje. Zauważyłem to dopiero dziś przy składaniu.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar LuKe93
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    Alfa Romeo 159 TI 2.4 300Km/600Nm
    Postów
    297

    Domyślnie

    Jakie są objawy uszkodzonej pompki sprzęgła? U mnie biegi troszkę cięzko wchodzą i nie wiem za bardzo gdzie szukać przyczyny, Alfa 159 2.4 210km

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar krzysiek_1021
    Dołączył
    02 2012
    Auto
    AR 159 2,4 JTDM TI 210 km, AR 147 1,6 TS 105 km
    Postów
    28

    Domyślnie

    Hej... usiłuję rozłączyć pompkę sprzęgła od tej okrągłej bańki.
    Tak jak pisał A~~Zdzisław 25 lipca 2018: odpiąć przewód łączący pompkę z wyprzęgnikiem - odciągając dużą zawleczkę między pompką a okrągłą bańką. Nie odpinamy samego przewodu tylko z tą bańką okrągłą.
    Zawleczka oczywiście zdjęta a bańka i pompka nie poddają się. Trzymają się jak przyspawane
    Macie jakieś pomysły jak rozdzielić te dwa elementy ?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar krzysiek_1021
    Dołączył
    02 2012
    Auto
    AR 159 2,4 JTDM TI 210 km, AR 147 1,6 TS 105 km
    Postów
    28

    Domyślnie

    W końcu udało się rozłączyć pompkę sprzęgła od tej okrągłej bańki. Trzeba było wypiąć z mocowań stalowy przewód idący do wysprzęglika.
    I pierwsza rada - jak macie taki sam czujnik położenia pedału sprzęgła jak ja (mniej więcej wielkości / kształtu pudełka zapałek) odłączcie go od pedału, zanim wypniecie pompkę sprzęgła. Inaczej łatwo go uszkodzić.
    I druga rada - chwilę po rozłączeniu pompki na podłogę samochodu wypadła sprężyna - Ta sprężyna jest wsuwana między podłużnym wgłębieniem w mocowaniu pompki i wypustką na pedale sprzęgła (na samej górze).
    I potwierdzam - można wyjąć pompkę bez odkręcania pedału.
    Robota paskudna ze względu na dostęp, ale udało się i auto śmiga.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    ALFA 159 1,9 jdtm 2007
    Postów
    2

    Domyślnie

    Witam . Pompa dopadła i mnie.Skorzystałem z porady A~~Zdislaw bo podczas oględzin przed rozbiórką porada druga (bez ściągania pedału ) była dla mnie niejasna robiąc to pierwszy raz nie wiadomo co i jak zdemontować.Dlatego też postanowiłem dołączyć foty
    całego pedału po zdemontowaniu .Rozdzielenie go wykonałem po delikatnym wybiciu bolca , wybija się łatwo dla tego też twierdzę że da się go wybić w samochodzie i rozdzielić a wtedy nie trzeba demontować skrzynki bezpieczników (co też nie jest łatwe) Wtedy
    odkręcona pompa od nadwozia i wyluzowana z przewodów powinna dać się zdemontować.Załączone fotki powinny przyszłym specom pomóc w zobrazowaniu problemu i ogarnięciu tematu. Życzę powodzenia bo ze względu na ciasnotę i położenie robota dla cierpliwych.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4281.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	79.1 KB
ID:	276658Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4282.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	67.7 KB
ID:	276659Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4283.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	67.3 KB
ID:	276660Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4284.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	96.2 KB
ID:	276661Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4285.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	97.3 KB
ID:	276662Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4287.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	86.2 KB
ID:	276663Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4288.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	78.4 KB
ID:	276664

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 2,4
    Postów
    53

    Domyślnie

    Niestety po wymianie sprzęgła dwumasy i wysprzęglika , pedał u mnie znów powraca powoli i trochę biegi ciężko wchodzą szczególnie przy dynamicznej jeździe i szybkiej zmianie biegów. Następnym krokiem wymiana pompki , Może ktoś mi powiedzieć jakiej firmy kupić? Jak jaest w oryginale? AR 159 2,4 200km 2007r.

Podobne wątki

  1. [159] wymiana pompki sprzęgła - wycieka płyn
    Utworzone przez kmieciak w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-09-2013, 12:22
  2. Jak wsadzić drążek pompki sprzęgła do pedału sprzęgła ?
    Utworzone przez patryk_dziedzic w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-06-2012, 14:00
  3. Proszę o pomoc. Przekaźnik pompki paliwowej. Alfa 146
    Utworzone przez romeo146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-10-2007, 14:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory