Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 57

Temat: 2.0JTDm 170KM powoli rozwija moc (muli), raz lepiej raz gorzej

  1. #31
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    Jak chcesz to sprawdzić to tylko przez całkowitą zaślepkę. Wystarczy, że minimalnie puszcza i już parametry się sypią. A komp tego nie pokaże, bo procentowo zamknięcie będzie OK. Nie stresuj się żadnym czekiem. Po zaślepieniu i podłączeniu wtyczki prawdopodobnie będziesz miał tylko CHECK. U mnie tak było i jeździłem tak z miesiąc, chociaż ponoć niektóre ecu przechodzą w tryb awaryjny po zaślepieniu. Inne tylko po wypięciu wtyczki. To prosta czynność a może Ci dużo wyjaśnić w temacie.

  2. #32
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2JTS
    Postów
    23

    Domyślnie

    Log z duszeniem silnika na wysokich biegach:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dawka powietrza 2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	69.6 KB
ID:	248204
    Zauważyłem, że jak nie ma obrotów, turbo nie jest w stanie zbudować ciśnienia. Pewnie stąd mały dopływ powietrza. Wygląda to tak, że na piątce, 50km/h, but w wykładzinie, a wskazówka ledwo na połowie. Rośnie, ale bardzo powoli. Dobrze to tak?

  3. #33
    Użytkownik Świeżak Avatar pawel_159
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulia Veloce Q4
    Postów
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azajcew Zobacz post
    Log z duszeniem silnika na wysokich biegach:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dawka powietrza 2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	69.6 KB
ID:	248204
    Zauważyłem, że jak nie ma obrotów, turbo nie jest w stanie zbudować ciśnienia. Pewnie stąd mały dopływ powietrza. Wygląda to tak, że na piątce, 50km/h, but w wykładzinie, a wskazówka ledwo na połowie. Rośnie, ale bardzo powoli. Dobrze to tak?
    Kto wgrywał oryginalny soft? Nie męcz auta butem na 5. biegu przy 50 km/h, to masakra dla układu korbowego.

    Powtórzę - jedź do ogarniętego tunera, zdiagnozuje dużo kwestii.

  4. #34
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    Przeczytałem jeszcze raz wątek, bo już nie pamiętałem co wcześniej robiłeś.

    Widzę też, że nie tylko ja sugerowałem zaślepienie EGR na próbę ale jakoś nie masz do tego przekonania. Tylko że nadal nic w temacie nie pomogło, więc może warto wreszcie z tym zadziałać

    Poza tym,

    Masz założoną turbinę regenerowaną. Ktoś ją wysterował na aucie? Pewnie nie. I z logów widać, że nie dmucha jak powinna. U mnie jest to samo. Po regeneracji turbo zaczyna dopiero dawać moc przy ok 1600rpm. I na wykresie zapotrzebowanie na ciśnienie do ok 2500 rpm jest zawsze większe niż uzyskane. Z tym, że u mnie nie ma dymu wcale. I w sumie teoretycznie u Ciebie też nie powinno być jeśli mówisz, że widziałeś na własne oczy DPF i jest w dobrym stanie.
    Przymierzam się do delikatnego skrócenia aktuatora, ale tu nie jest to takie proste, bo bez zdjęcia turbiny z auta chyba się nie da tego zrobić. (przynajmniej jak pytałem to nikt nie pisał, że się da i ja też nie widzę za bardzo dostępu). Tyle, że ja mam już dawno zaślepiony EGR więc mogę wykluczyć jego przepuszczanie i przez to zaburzenia po stronie dolotu.

    A filtr powietrza wymieniałeś?

    A propo DPF
    np. w poprzednim aucie miałem kopcenie z dpfem (tu akurat FAP) ale przy wycinaniu okazało się, że ktoś wcześniej przewiercił w nim kilka małej średnicy otworów, które dość skutecznie oszukiwały komputer, że jest w miarę drożny. Tylko na wolnych obrotach różnice ciśnień przed i za filtrem były bardzo małe, bo ogólnie przepływ był niewielki. Jednak błędami nie sypał.

  5. #35
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Ciekawa rzecz przeczytałem na forum Bravo II, dot. 2.0 JTDm/MultiJet. Jeden z forumowiczów za twz. "słaby dół" tego silnika oprócz EGR winą obarczył sterowanie klapy gaszącej. Która w niektórych warunkach pracy silnika jest zamknięta w 80% wymuszając zwiększoną recyrkulację spalin i na moment powodując opóźnienie w nabieraniu przez silnik obrotów.

    Cytat z https://nuovabravoklub.pl

    "2.0 wolne zbieranie się od "dołu"
    #96053 autor: ecumod
    20 cze 2018, 09:25
    wiem wszystko, co chcesz jeszcze wiedzieć?

    przymknięta klapa (w 80% około) wymusza wyższy obieg spalin przez EGR oraz pomaga przy wypalaniu.
    podam suche fakty: Pacjent Fiat Doblo 2.0 multijet 135KM z DPF EGR itp.

    Wykonywałem regeneracje dpf przed modem klapy gaszącej, regeneracja przy 3000 rpm na postoju dawała temp przed dpf 660-690c

    wykonałem mod klapy bo człowiek, który tym jeździł uskarżał się na strasznego laga z dołu. Cała reszta zostawiona - dpf, egr wszystko.

    Wykonałem następnie regenercje dpf po modzie klapy aby sprawdzić jaką temp osiągnie, wynik: 620-630c.

    Różnica w trakcie jazdy? Różnica tak duża że na drugiej prostej na 4 biegu z dołu zaczęło uslizgiwać się sprzęgło nie wykonując żadnego chiptuningu. Wymienił sprzęgło, auto normalnie się wypala, ale 1500 zaczyna już wychodzić do przodu, co przy dostawczakach jest delikatnie mówiąc bardziej potrzebne.

    Fiat przesadził z ekologicznym kombinowaniem w tych motorach. W alfach i lanciach jest to samo. Góra pozostaje ta sama, są DWA główne symptomy:

    1) 1500 obrotów na którymkolwiek biegu, klep w podłogę i brak jakiejkolwiek reakcji przez pierwsze ułamki sekundy i powolne rozwijanie mocy
    2) zmiana biegu na wyższy, klep w podłogę i znikoma reakcja przez pierwsze ułamki sekund.

    Nie wspominam już jakie korzyści mod klapy robi przy programie - przy turbopierdziawkach GTB15 w naszych 2.0, dół po prostu urywa dupę i trzeba uważać z fantazją... kolega w bravo z Tarnowa robił u mnie komplet ekologii + klape w 1.6 120 i bez chipsa twierdzi że jest kolosalna różnica. Musiałem działać mapami wysterowania VNT bo turbo już w serii ma po takich modach chęć odfrunięcia przy 1900 obr, więc zeby nie przeciągnąć, musi dostać mały kaganiec od strony zmiennej geometrii.

    Chcesz sprawdzić, odłącz sobie klape elektrycznie, otworzy się, pojeździsz i zobaczysz. Tylko szkoda dwumasu bo auto gaśnie jak spadek meteorytu."

    "2.0 wolne zbieranie się od "dołu"
    #96064 autor: ecumod
    20 cze 2018, 13:05
    fabryczne zachowanie klapy:

    1) obr jałowe: klapa w 80% zamknieta

    2) obciazenie częściowe: domykanie dynamiczne przy pracy EGR

    3) obciazenie pełne: pełne otwarcie (i to też nie zawsze, z dołu miewałem lekkie przymknięcie czasami)

    4) gaszenie: pełne zamkniecie klapy

    -----------------

    mod:

    1) obr jałowe: full otwarcie

    2) obciazenie częściowe: full otwarcie

    3) obciazenie pełne: full otwarcie

    4) gaszenie: pełne zamkniecie klapy"
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

  6. #36
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    No... przemawia to nawet do mnie. Nie wiem co prawda jak to się ma do sytuacji kiedy EGR jest już zaślepiony, ale powinno być tylko lepiej. aż sprawdzę w weekend jak auto daje radę z odpiętą wtyczką. O ile da się ją łatwo wypiąć, bo nie kojarzę na tą chwilę gdzie ona jest.

  7. #37
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2JTS
    Postów
    23

    Domyślnie

    Dziś za namową w wielu poprzednich wątkach zaślepiłem EGR. I od razu wk..rw. Śpiczasta rurka co wchodzi do kolektora po 5kkm od czyszczenia wszystkiego na błysk uwalona jak diabli. Czyli dwudniowa robota z czyszczeniem kolektora powoli idzie psu w d... Logi po zaślepieniu.
    Załącznik 248237
    Załącznik 248238
    Generalnie, dół bez zmian, góra trochę lepiej, kopci chyba mniej ale to się okaże po częstotliwości regeneracji DPF. I taka ciekawostka, że nie pali się lampka silnika. Łapie tylko błąd P0401 - Air quantity control. Da się z tym żyć.

    Jak widać po logu z ciśnieniem to faktycznie turbo słabo daje radę dole. A jak obroty są wysokie to ciśnienie mierzoną od razu wskakuje na zadane. Wydawało mi się, że kalibracja geometrii powinna być robiona w trakcie regeneracji. Tym bardziej, że turbina była "regenerowana fabrycznie", a wyglądała jak nówka sztuka. Nawet starej nie musiałem oddawać. Jednak z logów zachowuje się jak bez zmiennej geometrii.

    Z klapką też sprawdzę. Dostęp do wtyczki jest dobry. Zrobię log z jej pozycji, a potem odepnę i zobaczymy jak jeździ i jak ciągnie powietrze. Oby po jej odpięciu nie wchodziło w jakiś tryb dojazdowy.

  8. #38
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azajcew Zobacz post
    Dziś za namową w wielu poprzednich wątkach zaślepiłem EGR. I od razu wk..rw. Śpiczasta rurka co wchodzi do kolektora po 5kkm od czyszczenia wszystkiego na błysk uwalona jak diabli...
    A ktoś w ogóle ją odcinał, chodzi mi o tą część co wchodzi do kolektora?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rura egr 1.6-2.0 jtd.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	44.5 KB
ID:	248241
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

  9. #39
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    1 logi coś mi się nie ładują więc nie widzę jak to wygląda

    2 jeśli dół bez zmian to raczej nie miałeś problemu z EGR. Im więcej powietrza wraz z obrotami, tym mała nieszczelność ma coraz mniejsze znaczenie. Czyli po zaślepieniu największa odczuwalna różnica powinna być właśnie na dole obrotów. Logi też pokażą różnicę, ale to jednak chyba inna przyczyna. Co do CHECK - on chyba wyskakuje po którymś odpaleniu, albo po jakimś dłuższym czasie jazdy. Jak nie wyskoczył to też jest zastanawiające.. ?

    3 klapa gasząca - też patrzyłem: w 1.9 nie ma szans odpiąć wtyczki bez demontażu choćby rury dolotu ;/ także sprawdź! Jak temat warty grzebania to można się do tego przymierzyć.

    4 [MENTION=14589]Marczy[/MENTION] A po co to odcinać? bo nie rozumiem co masz na myśli. Zaślepka i po temacie.

  10. #40
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Wchodzi to w kolektor i stoi na drodze przepływu powietrza, zmniejsza też jego pojemność. Według mnie w pewnym stopniu zaburza przepływ, więc jeżeli już nie ma swojego zadania dostarczania spalin to można się tego pozbyć.
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Zakup używanej Julki 2.0 170KM czy 1.4 170KM
    Utworzone przez ziomek1988 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 13-12-2014, 16:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory