Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Antipollution filter error + Check Engine + gasnie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
    Postów
    6

    Domyślnie Antipollution filter error + Check Engine + gasnie

    Witam,

    Alfa 159 1.9 jtdm- 2006r lipiec (raczej stary kolektor dolotowy).

    Jazda głównie miejska, krótkie dystanse, na niskich biegach i wysokich obrotach.

    Od jakiegoś czasu sporadycznie wyświetlał się błąd [Antipollution Filter Clogged]. Nigdy nie "dopalałem" DPF ponieważ wg poprzedniego własciciela DPF został wycięty, a EGR zaslepiony (nie weryfikowałem tego).

    Dziś błąd wyswietlił się ponownie, po przejechaniu 100m w miescie zaswiecił się [Check Engine], silnik nierówno pracował i auto po kilku sekundach zgasło. Odpaliłem, zjechałem na parking i sytuacja się powtórzyła. Odpaliłem, lekko przegazowałem i znów [Antipollution Filter Clogged] + [Check Engine] i zgasł. Odczekałem 10 minut, włożyłem kluczyk i od razu zaczyna migać kontrolka [Check Engine], a z okolic silnika dobiega pulsujący dźwięk- coś jakby problem z zaworem/przepustnicą? no i wskazówka na cisnienu turbiny wariowała Auto wieczorem chce odholować do mechanika.
    Pytanie, czy ktoś miał podobny problem i pomoze zdiagnozowac przyczyne? przeszukałem forum i są wstawki o zblizonych problemach ze EGR/ DPF/ Kolektorem dolotowym/ Kiepskim paliwem itp. ale nie do konca pasuje to do objawów mojej 159.

    Dodatkowo, co do holowania. Jesli po wlozeniu kluczyka Check Engine będzie ciągle migotał, a pulsujacy dzwiek bede slyszec z okolic silnika to auto nie nadaje sie do holowania (wspomaganie kier/hamulce itp). Myslalem zeby odpiac akum na 5 minut, jednak nie wiem czy takie symptomy nie wskazuja ze została tylko laweta, ewentualnie cos pokombinowac tylko zeby dojechac (3km).

    Dzięki za odpowiedź

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeDraven
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Bogatynia
    Auto
    brak
    Postów
    794

    Domyślnie

    Ewidentnie zapchany filtr dpf. Poprzedni właściciel chyba Cię mocno sciemnil. Szukaj drugiego filtra,albo go usuń

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2015
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTD-M
    Postów
    88

    Domyślnie

    Dziwne te objawy ja jak miałem zapchany filtr na 106% to wywaliło tylko checka i odłączyło turbo. (wyprzedzanie taką krową nawet roweru to problem) ale dało się jechać

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
    Postów
    6

    Domyślnie

    Update

    Zajrzałem do silnika, kolektor dolotowy strasznie umorusany. Co do DPF to wątpie żeby był przyczyną bo ostatnio (2 tyg temu) zrobiłem trase koło 300km, z czego polowa gdzies 160-180km/h więc powinno wtedy go przepalic.

    Próbowałem odpalic 159, kręci ale nie startuje, po włożeniu kluczyka ciągle pulsujący błąd check engine i pulsujący dzwiek z silnika, więc nawet holowanie odpada. Zostaje laweta i chyba Italauto.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Kolektor puszcza, więc z dużym prawdopodobieństwem filtr DPF też dostał po dupie. Odczytywałeś kody błędów?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Winiar00
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 SW
    Postów
    603

    Domyślnie

    Jeszcze jest katalizator.... Może DPF usunięty z ECU a fizycznie wkład został

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
    Postów
    6

    Domyślnie

    Nie odczytywałem błędów, nie mam takiej możliwosci.
    Co do DPF to w teorii usunięty z ECU i fizycznie tez, ale jak jest faktycznie przekonam sie jak auto trafi do warsztatu.

    Zdecydowałem odstawić auto na diagnoze, czytałem że ciężko z terminami w Italauto, ale jak Alfa trafi do warsztatu to będe informował na bieżąco o efektach

    Dzięki Panowie za sugestie

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16v
    Postów
    6

    Domyślnie

    Problem rozwiązany, auto naprawione

    Kuriozalna sprawa, okazało się że przyczyną awarii było uszkodzone gniazdo bezpiecznika w module BSI (Foto). W wyniku czego bezpiecznik raz zwierał, a raz nie.
    O ile dobrze zapamiętałem to był to bezpiecznik (F17) w module BSI, od zasilania komputera.

    Po naprawieniu gniazda i użyciu nowego bezpiecznika wszystko działa bez zarzutu.
    Na szczęście miałem ogarniętego elektryka i szybko zdiagnozował przyczynę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BSI.png
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	226.2 KB
ID:	247208

    Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem i pomoc

Podobne wątki

  1. [159] Czy muszę przejmować się komunikatem 'Antipollution filter clogged'?
    Utworzone przez rysiek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 14-11-2020, 22:15
  2. [MiTo] Check engine
    Utworzone przez Karolaaa w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-06-2017, 19:16
  3. [159] TBi. Check engine. Have engine checked x3 w czasie jazdy.
    Utworzone przez _Mariusz_ w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-02-2016, 18:33
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2013, 20:02
  5. [159] Check Engine; anty glopped filter checked
    Utworzone przez kiniek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-01-2013, 21:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory