Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Temat: Tarcze hamulcowe pod czterotłokowe zaciski

  1. #11
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Inny
    Postów
    10

    Domyślnie

    Generalnie, żeby wam nie zamieszać w głowach (to ulep wahaczy Scorpio, zwrotnicy Giulietty, tarcz i zacisków 159/Brera, amortyzatorów /po przedłużeniu gwintów od górnego mocowania/ Focus MK2 oraz sprężyn i górnych mocowań Sierry) - skupmy się tylko na Waszym fragmencie.

    Chcę zastosować zawrotnice Giulietty 1,75 TBi - jako jedyna wersja ma inne zwrotnice i zaciski czterotłokowe mocowane tak jak w 159/Brera (nie poprzez uszy i adaptery, a przez długie śruby przechodzące przez zacisk). Liczę na to, że na taką zwrotnicę siądzie zacisk 159 oraz, że po takim posadzeniu zacisku - odsadzenie tarczy będzie poprawne (wg katalogu Tarcza 330 mm z Giulietty 1.75/1.8, to to samo co 330 mm z 159 2.4JTDM/3.2 JTS).

    Jest też opcja na zwrotnicę Giulietty w wersji z adapterami oraz zaciski od Alfy 166, ale wymiary mocowania zacisku na zwrotnicy trochę mi się nie zgadzają i nie jestem pewien czy to wynika z tego, że ktoś mi źle podał, czy rzeczywiście są inne.
    Ostatnio edytowane przez toyman ; 08-08-2018 o 10:07

  2. #12
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    A nie chcesz zwrotnic poliftowych ze 159?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Inny
    Postów
    10

    Domyślnie

    A jak one wyglądają ?

    Generalnie chodzi o to, że zwrotnica Giuliettowa pasuje na średnicę sworznia wahacza Scorpio (trzeba tylko lekko obrobić dół zwrotnicy i powiększyć otwór na śrubę), po przełożeniu wkładki na drugą stronę - można użyć przekładni kierowniczej od Scorpio z jego końcówką drążka (zresztą nieważne - Scorpio i Giulietta maja bardzo podobne wymiarowo końcówki), i amortyzator mocowany jest w zwrotnicy i dodatkowo pasuje amor od Focusa MK2, który dodatkowo da się połączyć z oryginalnym górnym mocowaniem Sierry i ma ucho do łącznika stabilizatora. Dodam tylko, że lewa zwrotnica mocowana jest po prawej stronie.

    Innymi słowy - taki setup gwarantuje, że wprowadzam niewiele modyfikacji, a uzyskuję efekt, który mnie zadowala.

    Natomiast - większość zwrotnic od 159, które widziałem ma amor mocowany do wahacza i dodatkowo łącznik do górnego wahacza - konstrukcja kompletnie inna od tego co pasuje do mojej wydumki.

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta Avatar piter_alfa
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Mysłowice
    Auto
    Giulia Super 2.2 JTDM '17
    Postów
    454

    Domyślnie

    Tak z ciekawości? W jakim samochodzie chcesz zastosować taki setup?

    Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

  5. #15
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Teraz poszukałem, rzeczywiście zwrotnica z Julki jest całkiem inna. Aleś rozkminił Pochwal się co konstruujesz.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    55

    Domyślnie

    Jak tak czytam to wydaje mi się że Forda Scorpio. Pewnie z 2l silnikiem od Sierry, pełen szacun za takie obmyślenie tematu.

  7. #17
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Inny
    Postów
    10

    Domyślnie

    Umówmy się na wstępie, że nie będziemy dyskutowali nad sensownością tego co robię. OK ?

    Ogólnie bazą jest Ford Sierra - mniejszy brat Scorpio. Projekt nazywa się Wieloras, bo … Kundel brzmiało obraźliwie, a projekt łączy elementy wielu marek. Tu generalnie chodzi o usunięcie fabrycznych bolączek, przy czym zastosowane elementy mają być możliwie jak najmniej modyfikowane - chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Można budować elementy od postaw, ale nie mam wiedzy, żeby wyliczyć ich możliwe obciążenia a tym bardziej nie mam jak tego sprawdzić.

    Silnik to zmodyfikowana wersja 2.0 16V Cosworth - celuję w moc ok 350 KM. Silnik będzie współpracował z 6-biegową skrzynią od Mazdy RX8 (początkowo miał być zastosowany oryginalny wał z włókna węglowego, ale ostatecznie stanęło na ciut cięższej wersji stalowej dorabianej na zamówienie i wymiar). Do tego elektryczna pompa hamulcowa (były takie stosowane w Scorpio i Sierrze w wersji z ABS) oraz elektryczna pompa wspomagania (Opel Astra lub Ford Focus). Napęd na tył, 7,5" most zamiast fabrycznych 7". Grubsze półosie i szpera wiskotyczna ze zmodyfikowanym smarem o dużo większej lepkości. Tych modyfikacji można jeszcze wymieniać ...

    Tak więc. Bazą jest Sierra, z zamontowanym zawieszeniem przód i tył od Scorpio >'95 (tzw. Wieloryb). Dzięki temu zabiegowi zyskuję szerszy rozstaw kół z tyłu i przodu oraz kawał żeliwnego, trójkątnego wahacza z przodu - wahacz dawał pewność prowadzenia autu o wadze 1800 kg, więc w 1100 kg Sierrze na pewno zrobi robotę. Dodatkowo sanki, do których mocowane są te wahacze mają dolną rozpórkę, której normalnie nie ma w Sierrze co dodatkowo usztywnia cała konstrukcję zawieszenia na dole.

    W Scorpio nigdy nie występował czterotłokowy zacisk, a największa tarcza miała 278 mm, co przy najmocniejszym silniku 207KM i masie 1800 kg (w kombi) było porażką. Dawało się posadzić tarcze 300mm od Focusa ST170 albo Renault Grand Scenica (po lekkiej modyfikacji otworu centralnego) i zacisk od Mondeo MKIII >'00 ale to było wszystko. Mój projekt zakładał użycie zacisku czterotłokowego od BMW E38 na takim setupie, ale to wymaga dorobienia odpowiednich adapterów i ogólnie konstrukcja zwrotnicy nie jest dostatecznie solidna.

    Długo szukałem zwrotnicy, która natywnie obsługuje czterotłokowy zacisk (odpada kombinacja z adapterami i wytrzymałością konstrukcji) i ma dużą tarczę >=300 mm.

    Ostatecznie okazało się, ze zwrotnica Giulietty pasuje idealnie na sworzeń Scorpio, tylko ma kilka problemów:
    1) sworzeń w giuliettcie jest dłuższy - rozwiązanie - obciąć trochę zwrotnicę tak, żeby sworzeń scorpio siadł tak, żeby dało się go zablokować śrubą
    2) śroba blokująca sworzeń w Scorpio to 10 mm - w Giuliettcie 8 - rozwiązanie - powiękrzyć otwór
    3) zaciski w Giuliettcie mocowane są z przodu koła (patrząc w kierunku jazdy) w Scorpio/Sierrze z tyłu - rozwiązanie: przełożyć lewą zwrotnice na prawa stronę i odwrotnie (a co za tym idzie trzeba będzie przezbroić zaciski - rurki i odpowietrzniki, żeby przewód hamulcowy pozostał po tej samej stronie wewnątrz wnęki koła)
    4) końcówka drążka w Giuliettcie mocowana jest od góry, a nakrętka od dołu - w Scorpio odwrotnie. Stożek sworznia końcówki jest taki sam w Scorpio, a dodatkowo końcówkę Giulietty da się nakręcić na drążek kierowniczy (ta sama średnica i skok gwintu). Rozwiązanie: przełożyć wkładkę na druga stronę ucha zwrotnicy
    5) Amortyzator Giulietty ma 52 mm. Scorpio 57, a Sierra 46. Rozwiązanie: Amortyzator Focus MK2. Również ma 52 mm średnicy - dodatkowa korzyść: gwint górnego mocowania amortyzatora pasuje na górne mocowanie Sierry - trzeba tylko dorobić przedłużkę do amortyzatora, żeby przedłużyć gwint oraz lekko przerobić mocowanie, żeby amortyzator usiadł ok 4 cm niżej.

    Sprawdziłem, że tarcze Alfy 159 i Giulietty o rozmiarze 330 mm maja idealnie takie same wymiary (odsadzenie) zatem zacisk Alfy 159 powinien ładnie usiąść na zwrotnicy Giulietty.
    Ostatnio edytowane przez toyman ; 08-08-2018 o 12:25

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    55

    Domyślnie

    Powiem Ci kolego że grubo rzeźbisz. Gratuluje pomysłu, mam nadzieje że Ci to wyjdzie i się pochwalisz.
    Dobrze że masz pojazd do którego pasuje masę podzespołów z innych aut przy niewielkich przeróbkach. Też się bawiłem w taki Tuning mojej Sieny. Niestety teraz się plany zmieniły i nie mam czasu modzić.

  9. #19
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Inny
    Postów
    10

    Domyślnie

    Mogę oficjalnie potwierdzić - tarcza 305 mm z zaciskiem czterotłokowym od Alfy 159 siada na zwrotnicę Giulietty (akurat taki zestaw kupiłem).

    Pomierzyłem tez wszystkie ważne kąty i odległości - wszystko o dziwo pasuje, jakby wyszło od jednego producenta - poza jednym wymiarem - odległością płaszczyzny przylegania koła do tarczy, a środkiem amortyzatora - wychodzi mi różnica 7 mm - czyli kąt pochylenia zwrotnicy nie powinien się znacząco zmienić w stosunku do oryginału.

    Dzięki Panowie za pomoc.

  10. #20
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    Inny
    Postów
    10

    Domyślnie

    Czysto informacyjnie - z podziękowaniem dla Waszej pomocy:

    Po długich bojach stanęło na następującym setupie:
    - Wahacz Scorpio Wieloryb
    - Zwrotnica Alfa Romeo Giulietta 1.8 TBI
    - Tarcza 305 mm - Alfa Romeo 159
    - Zacisk czterotłokowy - Alfa romeo 159
    - Końcówka drążka - Scorpio (ale chyba ostatecznie przyjmę wariant Giulietty - bardziej pasuje do zwrotnicy)
    - Amortyzator - Alfa Romeo Giulietta
    - Sprężyna - Sierra
    - Górne mocowanie amortyzatora - Sierra

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9211.JPG
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	142.7 KB
ID:	249953Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9212.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	47.6 KB
ID:	249954Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9213.JPG
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	145.3 KB
ID:	249955Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9214.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	48.1 KB
ID:	249956

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory