Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Gwiżdze turbo?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Yaroo33
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Góra Kalwaria
    Auto
    AR Giulia 2.0 Super, AR Mito 1.4, dawniej 33 1.7, 156 2.0, 159 1.9JTDm
    Postów
    23

    Domyślnie Gwiżdze turbo?

    159 1.9 16V JTDm (2008)

    Jest problem...
    Turbina regenerowana 55 tys km temu.
    Od jakiegoś czasu słychać było delikatny gwizd, który uznałbym, że to normalne. Od około 1500 km temu efekt nasilił się i gwizd (tym razem bardziej przypominający efekt dmuchania w butelkę), znacznie głośniejszy, pojawia po przekroczeniu ładowania na poziomie 0.8 bara i intensywność rośnie wraz z ładowaniem. Wystarczy jednak zdjąc nogę z gazu a gwizd cichnie. Zatem zależy bardziej od ciśnienia ładowania niż obrotów turbiny (wszak jej obroty tak szybko nie spadają). Auto ciągnie jak nalezy, nie kopci (więcej niż zwykle), nie bierze oleju, zużycie paliwa normalne. Poza tym głośnym gwizdem zachowuje sie normalnie.

    Komputer nie zgłasza żadnych błędów.

    No i pytanie: co jest nie tak? Oczywiście przewaliłem mnóstwo forum ale opisywane przypadki nie odpowiadały dokładnie mojemu.
    Mam jakieś podejrzenia ale jako laik nie chcę nic sugerować dopóki fachowcy się nie wypowiedzą.

    Nagrałem filmik z jazdy. Ponieważ nie mam jeszcze możliwości załączania linków to mogę go podesłać na priv lub możecie go znaleźć na youtube pod hasłem "Turbo? whistle Alfa 159 1.9 jtdm". Test wykonany na 4 biegu.


    Proszę o sugestie.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Co prawda u siebie to mialem w silniku benzynowym, ale gwizd nasilił się w miarę zużycia oleju silnikowego, który był nie dość, że przepracowany, to jeszcze wątpliwej jakości.
    Turbo było świeżo po regeneracji. Przez 1000 km nie gwizdało, potem zaczęło gwizdać, ale na zimnym, a po około 3000 km gwizdało już cały czas. Wymiana oleju rozwiązała problem gwizdania całkowicie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    55

    Domyślnie

    Ja tylko dopiszę, nie wiem jak u Ciebie przebiegał proces wymiany turbiny. Ale przy takiej operacji zaleca się wymianę oleju w silniku. Aby wszelkiego rodzaju opiłki metalu przypadkiem nie uszkodziły nowych uszczelniaczy. Możliwe że nie było tej wymiany oleju, albo była i nie był on zgodny ze specyfikacją producenta pojazdu.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Yaroo33
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Góra Kalwaria
    Auto
    AR Giulia 2.0 Super, AR Mito 1.4, dawniej 33 1.7, 156 2.0, 159 1.9JTDm
    Postów
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Co prawda u siebie to mialem w silniku benzynowym, ale gwizd nasilił się w miarę zużycia oleju silnikowego, który był nie dość, że przepracowany, to jeszcze wątpliwej jakości.
    Turbo było świeżo po regeneracji. Przez 1000 km nie gwizdało, potem zaczęło gwizdać, ale na zimnym, a po około 3000 km gwizdało już cały czas. Wymiana oleju rozwiązała problem gwizdania całkowicie.
    Ponieważ zbliża się 15 tys od wymiany to zostanie wymieniony olej i wszystkie filtry. Przy zdjętej osłonie dolnej silnika będzie można dokładniej przyjrzeć się jeszcze rurom dolotowym w tym rurze turbo - IC. Mechanik jeszcze podejrzewa kolektor dolotowy (któraś klapa wirowa przestawiona?).
    Na pewno odezwę się jeśli problem zostanie rozwiązany

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martenz Zobacz post
    Ja tylko dopiszę, nie wiem jak u Ciebie przebiegał proces wymiany turbiny. Ale przy takiej operacji zaleca się wymianę oleju w silniku. Aby wszelkiego rodzaju opiłki metalu przypadkiem nie uszkodziły nowych uszczelniaczy. Możliwe że nie było tej wymiany oleju, albo była i nie był on zgodny ze specyfikacją producenta pojazdu.
    Olej miał być wymieniony. Ale gdy spuszczałem go (po przebiegu 3000) był ciemnobrązowy, jak przepracowany.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. 156 1.9jtd 115km coś piszczy gwiżdze w silniku
    Utworzone przez SEBA w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-10-2013, 10:14
  2. Bi-turbo :) Czyli problem z turbo w 2.4 JTD
    Utworzone przez djkubas w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-08-2012, 20:02
  3. Swap z 2.0 V6 turbo na 2.5 V6 turbo
    Utworzone przez Fred w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 01-03-2011, 17:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory