Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Alfa 159 brak mocy, gaśnie, zapach spalin, dym z przodu silnika, szpilki kolektora

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar a.heimer
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    56

    Question Alfa 159 brak mocy, gaśnie, zapach spalin, dym z przodu silnika, szpilki kolektora

    Cześć!

    Od niedawna mam wątpliwą przyjemność posiadania 159 1.9 JTDm 150 KM. W ciągu dwóch tygodni rozczarowała mnie już dwa razy, ale przechodząc do meritum: Alfa w ciągu ostatnich dwóch tygodni zrobiła ok 1500 km, w tym 1200 na dłuższych trasach i w tym czasie zdążyły puścić szpilki od kolektora wydechowego dając majestatyczny odgłos jak na filmiku: youtube.com/watch?v=Xm4LvHnwk8k oraz został wymieniony włącznik rozrusznika + filtry i oleje. Auto bez problemu zrobiło trasę od wymiany szpilek kolektora, ale już wtedy było czuć spaliny w kabinie (na postoju). Zapach spalin przestał być wyczuwalny po trasie. Problem zaczął się po próbie uruchomienia auta po 2 dniowym postoju. Silnik nie odpalił standardowo po 2 sekundach tylko po 6 przy czym zgasł przy tej próbie. Auto nie miało siły podjechać pod minimalne wzniesienie, a na prostej osiągało 5 km/h przy czym na desce żadnych kontrolek poza komunikatem: Insufficient engine oil pressure, stop and turn off engine oraz podobnym o poziomie płynu chłodniczego - tylko przy nagłym zgaszeniu motoru. Żadnego trybu awaryjnego, metoda włącz wyłącz z akumulatorem nie pomogła. Przy dodawaniu gazu wskaźnik ciśnienia turbiny słabo reagował (przy 3 tys. obrotów wychylił się zaledwie o 1.5 kreski). Podczas gdy samochód gasł co jakiś czas przy próbie jazdy na pierwszym biegu przez ułamek sekundy pojawił się komunikat: antipollution filter clogged. W ECU żadnych błędów. Udało mi się dotoczyć z górki do mechanika. Po otwarciu maski i gazowaniem przez mechanika z przodu silnika wydobyła się chmurka spalin. Ponoć po mocnym przygazowaniu auto jeździło normalnie - stwierdzili aby przygazować i będzie jechał. Rzeczywiście takie przedmuchanie daje doraźny efekt ale samochód ma ciągle tzw. "muła", turbina słabo reaguje i nie jedzie jak wcześniej.

    Auto z zaślepionym EGR i klapami, posiada nieszczęsny DPF.

    Pytanie do doświadczonych, czy mechanik czegoś nie poskręcał lub/i uszkodził kolektor, czy może ktoś miał podobny przypadek po wymianie szpilek kolektora aby z przodu auta leciały spaliny? Od czego zacząć żeby nie wkopać się w rozkład przodu auta na czynniki pierwsze

    Ps. z innej beczki, dotyczy to dźwięku turbiny.
    youtube.com/watch?v=YtkpEu4QtY4
    Na filmiku wspomniane jest o dźwięku turbiny przypominającym jadącą gdzieś dalej karetkę, czy jest to normalne, czy też trzeba regenerować lub szukać nieszczelności?
    Ostatnio edytowane przez a.heimer ; 21-09-2018 o 14:01

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Musisz mieć nieszczelność, skoro spaliny wydobywają się spod maski. W dodatku wygląda to na grubszy problem (zapchany DPF, ale DPF sam z siebie się tak nie zatyka), ale to wymaga dobrej diagnostyki, a nie forumowego wróżenia z fusów.
    Jeśli posiadasz interfejs diagnostyczny to możesz sobie sam pewne parametry podejrzeć.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Zdecydowanie na początek trzeba zrobić porządna diagnostykę. Najlepiej podjedź do kogoś kto ogarnia nowe softy, wtedy będziesz miał pewność czy ktoś grzebał i jak to zrobił. Dużo rzeczy można wykluczyć, podglądając odpowiednie parametry jednocześnie. To chyba najtańsza opcja na starcie.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Jak jest nieszczelność to turbo nie będzie się wkręcać (brak ciśnienia spalin) więc nieszczelność musi być przed turbo szpilki lub chłodnica EGR. Pozatym jak ktoś wymienił szpilki a nie splanowal kolektora to znów je urwało prawdopodobnie. A pozatym kolektor też trzeba umieć przykręcać (kolejność dokręcania śrub)

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar a.heimer
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    56

    Domyślnie

    Dzięki!

    W najbliższych dniach auto jedzie na diagnostykę DPF ze względu na komunikat antipollution filter clogged. To chyba magia tych aut, że samo z siebie wszystko ustaje i pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie . Po przygazowaniu auto odpala i jeździ normalnie, ale zapach spalin w kabinie czuć dalej.
    Nie udało mi się niestety uchwycić chmurki spalin (youtube.com/watch?v=WV7FyaPcA2Q), ale na początku filmu słychać gwizd (z kabiny słyszany jako uprzywilejowany jadący na sygnale) co chyba wróży przedmuch.

    Ktoś z Was poleca może warsztat zajmujący się Alfami w Trójmieście i okolicach?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Gwizd na zimnym to na 100% połączenie głowica kolektor. Daj sobie rękę uciąć że jak odepniesz wężyk od overboost i odpalisz zimny to tego gwizdu nie będzie. Ktoś kto robił szpilki nie splanowal kolektora a ten się odkształcił od temperatury jak szpilki były pourywane.

    Wysłane z mojego P2 przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Tak to jest jak kupisz zaniedbane auto i jeszcze trafisz na daremnego mechanika.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar a.heimer
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    56

    Domyślnie

    Racja, auto trochę zaniedbane mechanicznie, zrobione chyba na szybko przed sprzedażą.

    Może komuś przyda się diagnoza:
    - wykrzywiony kolektor wydechowy o ok. 3 mm w skrajnych punktach w stosunku do jego środka, nie przylegał do głowicy i wymagał planowania;
    - turbina - gwizd, który z tego co słyszałem/czytałem występuje w wielu 159-kach i niby nie ma co się tego bać, ale po zrzuceniu turbiny luz wzdłużny i boczny wirnika wyniósł po około 1.5 mm;
    - przy okazji montażu okazało się, że padł czujnik temperatury spalin nr 1 (za katalizatorem) i przez to DPF się nie wypala.
    Ostatnio edytowane przez a.heimer ; 05-10-2018 o 22:33

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.heimer Zobacz post
    Racja, auto trochę zaniedbane mechanicznie, zrobione chyba na szybko przed sprzedażą.

    Może komuś przyda się diagnoza:
    - wykrzywiony kolektor wydechowy o ok. 3 mm w skrajnych punktach w stosunku do jego środka, nie przylegał do głowicy i wymagał planowania;
    - turbina - gwizd, który z tego co słyszałem/czytałem występuje w wielu 159-kach i niby nie ma co się tego bać, ale po zrzuceniu turbiny luz wzdłużny i boczny wirnika wyniósł po około 1.5 mm;
    ło kufa to go ladnie zwichrowało, i co mechanik tego nie widzial ze kolektor tak krzywy ?? mam nadzieje ze zmieniles jeszcze raz szpilki na nowe przed załozeniem juz tego splanowanego

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.heimer Zobacz post
    Racja, auto trochę zaniedbane mechanicznie, zrobione chyba na szybko przed sprzedażą.

    Może komuś przyda się diagnoza:
    - wykrzywiony kolektor wydechowy o ok. 3 mm w skrajnych punktach w stosunku do jego środka, nie przylegał do głowicy i wymagał planowania;
    - turbina - gwizd, który z tego co słyszałem/czytałem występuje w wielu 159-kach i niby nie ma co się tego bać, ale po zrzuceniu turbiny luz wzdłużny i boczny wirnika wyniósł po około 1.5 mm;
    ło kufa to go ladnie zwichrowało, i co mechanik tego nie widzial ze kolektor tak krzywy ?? mam nadzieje ze zmieniles jeszcze raz szpilki na nowe przed załozeniem juz tego splanowanego

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-02-2017, 18:31
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-12-2011, 11:24
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-06-2011, 12:19
  4. Zapach spalin...
    Utworzone przez peenbe w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-09-2010, 20:24
  5. Alfa gaśnie przy przyspieszaniu i brak mocy :(
    Utworzone przez prasus w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 18:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory