Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Temat: Alfa 159 2.4 dymi na biało

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa 159 TI 2.4 JTDm Q4
    Postów
    18

    Domyślnie Alfa 159 2.4 dymi na biało

    Witam serdecznie,

    Przeczytałem już tyle tematów i w sumie mam więcej wątpliwości i obaw tylko.
    Pacjent: Alfa 159 2.4 Q4 (cała ekologia wywalona), od jakiegoś miesiąca miała delikatny problem z odpalaniem (wyrzucało błąd ABS) - musiałem dłużej zakręcić ale odpalała zawsze za 1 razem i w sumie bez większych problemów (czasami lekko się zakrztusiła), dodam że zależało to od dnia i faktycznie w cieplejsze dni miałem wrażenie że miała ciężej. Dodatkowo puściła białego bączka (nawet sporego), prawdopodobnie niedopalona i gryząca ropa. Dodatkowo miałem raz przygodę kiedy to przez kilkaset metrów zostawiałem za sobą chmurę białego, gęstego dymu (akurat po dodaniu preparatu 2T Semisynthetic do baku) - wtedy myślałem że to może zaciągnęło ten preparat w pierwszej kolejności bo dodawałem go jak już wróciłem po zatankowaniu do domu wiec może nie zdążył zmieszać się dokładnie z paliwem. Dodatkowo cały czas od zakupu samochodu kontrolowałem stan płynu chłodniczego (od zakupu autka był on na minimum i przez 3 miesiące nie ubywało go) a po rozgrzaniu był nawet ponad minimum.

    A teraz do konkretów:

    Dzisiaj oddałem samochód na wymianę rozrządu (z pompą wody), układu pasowego oraz kompleksowy serwis który obejmował wymianę uszczelniaczy na pompie Vacum, na wale korbowym, na wałku rozrządu, wymiana wężyków odmy wraz z separatorem oleju (dodatkowo wyczyszczone wszystko bo poprzednie były popękane i zalane olejem), czyszczenie przepływomierza, wymiana płynu chłodniczego (Prestone) podłączenie pod komputer (żadnych błędów), sprawdzanie świec (OK), oraz korekt wtrysków. Wymiana filtrów i oleju. Dodatkowo sprawdzenie ładowania oraz stanu akumulatora pod kątem ciężkiego odpalania i błędu ABS (stan akumulatora - 69% wiec raczej powoli do wymiany)

    Oczywiście mechanik zwrócił uwagę na dymienie prawdopodobnie na siwo/biało stąd sprawdzenie świec oraz wtrysków. Korekty następujące:
    1. -0,24
    2. 0,49
    3. -0,83
    4. 1.16
    5. -0,55

    wg mechanika jeszcze w "miarę" jednak ta 2 i 4 widocznie odstają. Dodatkowo sprawdzał samochód jeszcze podczas jazdy i wg niego turbina troszkę słabo się zbiera (wskazówka dosyć długo wędruje bo jakieś 3-4s na 1,5 bara a nawet troszkę powyżej kreski ale trzyma dobrze ciśnienie) i jak by nie koniecznie czuć te 210KM

    Po odebraniu samochodu pojechałem zatankować i po wyjeździe ze stacji powtórka z rozrywki - znowu biała/szara chmura za samochodem. Tylko chwilkę to trwało jednak od 2 tankowań nie dodawałem 2T wiec domyślam się ze to nie on był winowajcą za pierwszym razem. Po dojechaniu do domu trzymałem samochód jeszcze troszkę zapalony ale już nie dymił. Wieczorem coś mnie tknęło żeby jeszcze raz się przejechać i po odpaleniu wszystko ok, nic nie dymi odpaliła od strzała (dodam że wg mechanika przyczyną problemów z odpalaniem mógł był minimalnie przestawiony rozrząd ale ile w tym prawdy ??). Troszkę ją przegoniłem po rozgrzaniu i wróciłem pod blok, jeszcze chwilkę zaglądałem pod maskę i do płynu chłodzącego i nagle z rur zaczął wydobywać się ponownie biały dym (11 stopni na dworze). Lekko gryzący ale nie jakoś mocno. Normalnie jak z lokomotywy .
    Węże od chłodzenia nie spuchnięte, w zbiorniczku nie widać żeby były bąbelki, płynu nie wywala korkiem, temperatura OK (dosyć nowy termostat). Pod korkiem nie ma mazi, ponadto mechanik podczas wymiany również nie zauważył żeby stary olej czy płyn chłodniczy były sobą zanieczyszczone. I teraz pytanie:

    - czy mam zbierać kasę na głowicę (może ktoś ma ??), chwilowo jeszcze pojeżdżę troszkę i zobaczę jak z płynem, czy będzie ubywał. Ponoć jak dymi tylko na
    ciepłym silniku to na 90% płyn chłodniczy gdzieś dostaje się do komory spalania...
    - czy przyczyną dymienia na siwo/biało mogą być wtryski ?? i czy te korekty faktycznie są mocno niepokojące
    - czy faktycznie przyczyną tego dymienia może być puszczająca turbina (była regenerowana ponoć jakieś 3-4 lata temu), popatrzę jak z olejem czy będzie go
    ubywało. Podobnie dymi jak na filmie jak chwile pochodzi: youtube.com/watch?v=7gMevhPVk9Y (efekt w min 3.40)

    Ewentualnie co może być jeszcze przyczyną takiego dymienia, może brak DPF ??? Ewentualnie co można jeszcze sprawdzić żeby mieć pewność ze to np nie głowica... Dodam że przed wymianą płyn chłodniczy był na minimum ale nie ubywał. Olej to tak po ok 2,5 miesiąca z bagnetu zleciało z max do połowy (jednak jeżdżę z obrotami powyżej 2 tys, często kręcę na ok 3 nawet ponad 3 tys podczas przyspieszania na rozgrzanym oczywiście) wiec to chyba jest w normie a i kilometrów trochę zrobiłem.

    Z góry dziękuję za wszystkie rady i sugestie.

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar OT1
    Dołączył
    06 2018
    Mieszka w
    L61C
    Auto
    159 2.4jtdm
    Postów
    18

    Domyślnie

    ja w swojej miałem podobny objaw dymienia,mam zrobiony EGR OFF,zawór był w pozycji zamkniętej i wylogowany kompem,czasem potrafił przepuścić i wtedy zadymił,założenie zaślepki załatwiło sprawę definitywnie

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Kolego to nie są objawy pękniętej głowicy przynajmniej nie typowe objawy.Mi jak pękła głowica to najpierw wywaliło wodę ze zbiorniczka wyrównawczego bo wypychały ją przedostające się do płyny chłodzącego spaliny i układ się zapowietrzał,ale podobny objaw daje nieszczelność na chłodnicy EGR.Sprawdź czy zawór EGR masz zaślepiony rozumiem że klapy kolektora masz usunięte i zaślepione,a nie tylko odłączone,zapytaj mechanika czy przy wymianie rozrządu zdjął dolne koło wału i sprawdził czy jest cały klin,bo zerwane tego klina jest normą dla tego silnika.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa 159 TI 2.4 JTDm Q4
    Postów
    18

    Domyślnie

    Rozumiem że chodzi o koło pasowe wału korbowego ? (również było wymieniane z rozrządem). Jeśli chodzi o EGR i klapy to (prawdopodobnie) to wszystko jest usunięte, zaślepione i wyprogramowane jak należy, aczkolwiek nie dam sobie ręki uciąć jak ktoś to robił i czy faktycznie gdzieś nie pojawiają się nieszczelności... chyba faktycznie będę musiał przejrzeć całą ekologię. Przynajmniej jest szansa że to nie musi być głowica

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Nie chodzi o koło pasowe wału tylko o dolne koło zębate paska rozrządu.W tym modelu znaczenie przy odpalaniu ma nawet stan naładowania akumulatora,posprawdzaj sobie połączenia masowe silnika i karoserii możesz dodać dodatkową masę pomiędzy silnik i budę i odpalaj auto nie po wyłączeniu się kontrolki świec żarowych tylko jak wyświetli ci się komunikat na wyświetlaczu.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa 159 TI 2.4 JTDm Q4
    Postów
    18

    Domyślnie

    Spróbuje z tym odpalaniem tak jak mówisz, jeśli chodzi o akumulator to tak jak wcześniej napisałem po sprawdzeniu ma on sprawność ok 69%, wiem ze był regenerowany alternator wiec pewnie i akumulator dostał po tyłku przy niesprawnym ładowaniu - na pewno się tym zajmę. Przed chwilą byłem ją odpalić po całej nocy i jednak delikatny problem z odpalaniem dalej jest (zakrztusiła się lekko) i oczywiście siwy gryzący bąk - w sumie standard z odpalaniem o jakim czytałem w wielu tematach. Po chwili jak ją lekko depnąłem to znowu poszła siwo/biała chmura taka gryząca. Zobaczę jeszcze potem co się będzie działo po dokładnym rozgrzaniu i jeździe czy będzie dymić czy nie.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa 159 TI 2.4 JTDm Q4
    Postów
    18

    Domyślnie

    youtu.be/l5cxXfYKwgc o to efekt dzisiejszej jazdy, kopcila już tak cały czas na trasie. Jak się ją mocniej depnie to efekt na trochę ustaje, jak chwilkę postoji na biegu jałowym to zaczyna taki dym wydobywać się z rur. Nie śmierdzi olejem a raczej niespaloną ropą. Wtryski??

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Słabe odpalanie to akumulator tym bardziej, że wywalało błąd ABS.
    Korekty są w porządku, nie idealne, ale nie ma się czym przejmowac.

    Skąd dym? Moim zdaniem wypala DPF, którego nie masz. Usuwałeś sam DPF czy kupiłeś po zabiegu?
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2016
    Auto
    Alfa 159 TI 2.4 JTDm Q4
    Postów
    18

    Domyślnie

    Kupiłem już tak aczkolwiek samochód mam od ok 4 miesięcy i do tej pory nie było tego efektu, dostałem dzisiaj info ze mogą to być końcówki wtryskow i żeby wlać np liquid moly do czyszczenia i zobaczyć jaki efekt będzie zaczym zacznę rozbierać pół silnika

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Gdyby tak zachowywały się wtryski dawno miałbyś ...stopione tłoki.
    Jedź do dobrego tunera i zasugeruj, że DPF jest źle wyprogramowany.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. [159] Alfa 159 1.9 jtdm 150ps - dymi na biało podczas pierwszego rozruchu
    Utworzone przez D4aff w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-07-2017, 12:38
  2. Dymi na biało [2.0 TS]
    Utworzone przez AlexChelu w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-05-2017, 22:54
  3. Dla wszystkich którym Alfa 147 bierze olej i dymi na biało :)
    Utworzone przez Arkadiusz321 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-10-2015, 13:07
  4. Alfa Romeo 147 bierze olej oraz dymi na biało
    Utworzone przez kuba15001 w dziale 147
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 01-10-2015, 21:09
  5. AR 156 dymi na biało.
    Utworzone przez ssman122 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 31-01-2014, 19:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory