Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 46

Temat: Nowy Akumulator do Brera/159 1.75 tBi

  1. #31
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,209

    Domyślnie

    Nie przesadzacie z tymi pojemnościami. Zimy nie są aż tak ciężkie. W pełni zgadzam się z Belfrem. Nie poprawiajcie fabryki!

  2. #32
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    STELVIO B-TECH 280 KM
    Postów
    12

    Domyślnie AKU AR 159 Tbi

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Ja też nie widzę potrzeby wkładania niczego, co ma powyżej 64 Ah. 68-72 już ważą więcej, są droższe a i tak nie wykorzysta się ich pojemności.
    U mnie 62 działa od 2 lat. Mam dodatkowe wyposażenie, które potrzebuje nieco więcej prądu a nawet po 3 dniach postoju przy temperaturach rzędu -15 -20 nie miałem problemu z odpalaniem.
    Ja też mam oryginał (AR 159 Tbi ale z końca produkcji) i dzisiaj na przeglądzie Stelvio poprosiłem w serwisie o sprawdzenie po VIN-ie parametrów i szok 88 Ah i 850 a w benzynie. Co o tym sądzicie? Muszę kupić a takie parametry aku to już niezłe pieniądze

  3. #33
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    bo w Giuli/Stelvio jest aku duży, z różnych powodów, dlatego że jest S&S, dlatego że większy silnik, dlatego że więcej wyposażenia elektrycznego - w swoim masz pewnie bezkluczyk stale działający i moze nawet Alfa Connected Services. w Stelvio aku ori nie jest przypadkiem jak w Giulii 95Ah bodajże 780A (prądu nie pamietam)?
    Co najlepsze w Giulii/Stelvio i taki nawet nie wystarcza - wiecznie wielu ma problemy - choćby przez S&S, i głupią strategię "inteligentnego alternatora" ładowanie obniża się po przekroczeniu 75% naładowania wg IBS, a powyżej 85% tylko ładuje przy hamowaniu. w praktyce Ci co jeżdżą na krótkie odcinki albo korzystają często z S&S są ok 65-70% naładowania. Ci co jeżdżą bardzo długie trasy codziennie 80, max 85%. problem że jak jesteś poniżej 50% to nie działa już ogrzewanie tylnej szyby/lusterek/dysz spryskiwaczy.
    dlatego wyłacza się S&S (to daje szansę na ok75% naładowania przy jeżdżeniu lokalnie), automatyczny dezaktywator do kupienia w moim sklepie (stopka). będą też poprawki na ładowanie aku w przyszłości.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #34
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    A w audi lub bmw są nawet po dwa akumulatory !!! Jeden z dużą pojemnością a drugi z mniejszą Cena za komplet grubo ponad 1000zł
    Tak jest już w tych nowych generacjach samochodów Elektronika potrzebuje prądu i tyle.

    Kup co powinno być a unikniesz problemów na przyszłość.

  5. #35
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Ja dalej będę obstawał aby wsadzać największy, jaki da się upchnąć w uchwyt, w przypadku 159 jest to 315x175x190 (dł x szer x wys).
    Pamiętajcie, że "mniejsze" akumulatory są wkładane tylko z powodu oszczędności producenta, to alternator jest dobierany do ilości elektryki w aucie (upraszczam, bo zależności jest trochę więcej).

    Już nie przesadzajcie z tą większą wagą przeciętny 64Ah waży ok 16kg a 90Ah waży ok 20kg.
    W cenie też nie ma za dużej różnicy 220 (64Ah) vs 285 (90Ah)

    A wiecie że alternatory w 159 nie są w stanie naładować do 100% akumulatorów wykonanych w technologi CA/CA (jakieś 95% rynku), bo szczytowe napięcie ładowania Ca/Ca to 16.25V

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deltran3.gif
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	8.9 KB
ID:	266947

    źródło - szukajcie Flooded (Wet) "Maintenance Free" (Ca/Ca)

    Ogólnie polecam akumulatory wykonane jak jenox 90Ah, w sensie takie, które mają łatwo dostępne koreczki.
    Wtedy wystarczy raz na pół roku sprawdzić poziom elektrolitu, ewentualne braki uzupełnić wodą destylowaną i doładować pacjenta prostownikiem a aku będzie "zdrowy" przez wiele lat
    Ostatnio edytowane przez piotraskvw ; 14-03-2020 o 22:02

  6. #36
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    A skąd ten algorytm ?
    (w 159 jest denso robione we włoszech chyba)

  7. #37
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał bera5 Zobacz post
    A skąd ten algorytm ?
    jest podane ;D

    EDIT
    Ale forum głupio zmienia http na https

  8. #38
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    A wiecie że alternatory w 159 nie są w stanie naładować do 100% akumulatorów wykonanych w technologi CA/CA (jakieś 95% rynku), bo szczytowe napięcie ładowania Ca/Ca to 16.25V
    Więc czym taki akumulator naładować do 100%? Przecież zwykły prostownik też tyle nie wyciąga.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #39
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    A wiecie że alternatory w 159 nie są w stanie naładować do 100% akumulatorów wykonanych w technologi CA/CA (jakieś 95% rynku), bo szczytowe napięcie ładowania Ca/Ca to 16.25V

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deltran3.gif
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	8.9 KB
ID:	266947
    Twoja teoria jest nieprawdziwa.
    Masz ładowarki Quick Charge do telefonu, podają one nawet do 9V. Czy według Ciebie, zwykłą ładowarką USB 5V, bez Quick Charge nie naładujesz sobie telefonu do 100% zakładając, że podajesz 2A?

    To z kolei oznacza, że nie prawdą jest to, iż 159 nie naładuje akumulatora bo tylko napięcie 16.25V potrafi to zrobić. Ładując wystarczająco długo odpowiednio wysokim napięciem naładujesz baterię 12V.
    Dodatkowo na Twoim wykresie nie ma narysowane jaką pojemność posiada bateria (Ah) w danym czasie (jest tylko napisana maksymalna pojemność), wobec czego analogicznie aktualna pojemność baterii wydaje się nieistotna w tym odniesieniu i obala Twoją teorię.

    Mi to wygląda na schemat ładowania przez prostownik. Z resztą CTEK 5 ma podobny: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ctek.png
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	37.8 KB
ID:	266971 (w tym przypadku maksymane napięcie to ok. 15.3V).
    Jak możesz na powyższym zdjęciu zobaczyć, w trybie RECOND, woltaż i amperaż pokrywa się z Twoim wykresem (rośnie woltaż, maleje amperaż). Tryb RECOND jest opcjonalny, co oznacza, że nie jest niezbędny do ładowania akumulatora.

    Prawdą natomiast jest to, że akumulator lubi stałe napięcie i jazda w mieście po prostu go wykańcza. Im większy akumulator i krótsza jazda tym szybciej zacznie on się zasiarczać co spowoduje jego uszkodzenie (jeżeli kogoś interesuje dlaczego to mogę to wyjaśnić).
    Zatem jeżeli jeździcie tylko na krótkich dystansach i nie jesteście w stanie dostarczać długiego stałego napięcia do aku to proponuję kupić mniejszy akumulator i ładować go na koniec jesieni i początku wiosny (z resztą polecam to też do dużych aku). Gwarantuje, że nawet prostownikiem 14V będzie on służył dużo dłużej i w ten sposób przedłużycie jego działanie o ok. 4-5 lat.

    PS. Wyłapałem pewną nieścisłość, jeżeli według Ciebie [MENTION=81426]piotraskvw[/MENTION] tylko 16.25V potrafi doładować w 100% aku a większość prostowników podaje max 14V ( te specjalistyczne ~15V ) to w takim wypadku żaden prostownik który wypełnia 99% rynku nie naładuje akumulatorów które wypełniają 95% rynku. Wątpię, że firmy produkujące prostowniki nie wiedzą jakie napięcie jest poprawne.

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    Pamiętajcie, że "mniejsze" akumulatory są wkładane tylko z powodu oszczędności producenta, to alternator jest dobierany do ilości elektryki w aucie (upraszczam, bo zależności jest trochę więcej).
    Bardzo się mylisz. Akumulator jest liczony na podstawie możliwości alternatora i średnich odległości jakie mogą przemierzać kierowcy. W przypadku 159 i 90Ah Twój akumulator będzie stale cierpiał na brak maksymalnej pojemności, a im większa różnica pomiędzy maksymalną pojemnością a aktualną tym szybciej traci on na swoich właściwościach. No chyba, że tygodniowo robisz po 800km.
    Radzę Ci go ładować co 3 miesiące, bo inaczej za jakiś czas będziesz miał akumulator 70Ah który jeszcze szybciej się zepsuje.
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 15-03-2020 o 11:35

  10. #40
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucassith Zobacz post
    Im większy akumulator i krótsza jazda tym szybciej zacznie on się zasiarczać co spowoduje jego uszkodzenie (jeżeli kogoś interesuje dlaczego to mogę to wyjaśnić).
    Napisz dlaczego.
    Biorąc pod uwagę samą pojemność, to też jestem zdania, że lepiej w aucie mieć większy akumulator niż mniejszy, szczególnie gdy jeździmy na krótkich odcinkach. Trzeba tylko pamiętać o regularnym doładowywaniu.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [GTV Spider] Nowy akumulator
    Utworzone przez Rafał K. w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-03-2022, 14:19
  2. Nowy akumulator
    Utworzone przez Marcin.t w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-03-2015, 21:42
  3. Rozładowany nowy akumulator
    Utworzone przez Marco21 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-12-2014, 11:25
  4. nowy akumulator
    Utworzone przez Sulerz w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 09:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory