Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: 2.4 Jtdm P0340, BŁĄD USTAWIENIA ROZRZĄDU, objawy zerwanego klina koła na wale

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    Alfa Romeo Brera, 2.4 jtdm
    Postów
    120

    Domyślnie 2.4 Jtdm P0340, BŁĄD USTAWIENIA ROZRZĄDU, objawy zerwanego klina koła na wale

    Witam Panowie,
    Mój temat jest tak dla potomnosci napisany gdyż ze swoim problemem meczylem z pół roku. Pół roku szukania powodów niedzialania Brery, 4 mechaników, 1 diagnosta no i kupa wydanej kasy.
    Zaczęło się od spadku mojej 159 z podnośnika, która była w nienagannym stanie było trzeba coś kupić w zamian a ze 159 już mi się trochę przejadla (póki nie mam dzieciaków) wybór padł na Brere z silnikiem 2.4 jtdm. Jako że na Brere alfaholikow stać mnie nie było postanowiłem poszukać czegoś na prywatnych ogłoszeniach i znalazłem taką w Poznaniu. Podjechałem samochód po wymianie całego zawieszenia, mechanicznie w porządku, gorzej estetyka ale ze cena atrakcyjna zdecydowałem się na zakup.
    Po przejechaniu z 20 km zaraz po zakupie samochód zgasł mi z mojej winy na skrzyżowaniu i po ponownym uruchomieniu pokazał się check engine i drobny problem z odpaleniem. No ale ze nie było komputera na miejscu, samochód dalej ładnie szedł, nie wróciłem już do poprzedniego właściciela.Pozniej zdiagnizowany problem czyli P0340 - brak synchronizacji wałka rozrządu.
    Problemy się zaczęły od tego że słabo zapalal na ciepłym silniku, potem po przejechaniu około 250 km już miał naprawdę spory problem z odpaleniem na zimnym (kręcił z minute i nic, szedł tylko dym z tłumika) ostatecznie jednak się uruchamial. Pomagał reset komputera czyli odłączenie aku na chwilę, wtedy zaskakiwal prawie od razu.
    Pierwszy mechanik wskazywał wymianę czujnika położenia walka rozrządu - zakupione dwa, jeden zamiennik i jeden używany oryginał - nie pomogło. Potem ustawienia rozrządu sprawdzane bo alfa krótko po wymianie była i może ktoś źle go poskładal, niestety nadal nic. W międzyczasie zrobiłem kilkaset km gdyż nikt z mechaników dalszej jazdy mi nie zakazał. Błąd nadal był i nadal problem z odpaleniem.
    Następnie pojechałem do diagnosty który wskazał w sumie przyczynę iż jest to po prostu przestawienie rozrządu i trzeba tutaj szukać problemu bo cała elektryka w porządku, polecił nawet mechanika. Samochód stał u niego przez tydzień niestety nie udało się znaleźć ewentualnej awarii.
    Chłopaki z forum od razu wskazywali uszkodzenie klina, co też przekazywałem mechanikom, aczkolwiek oni twierdzili że wsio jest na miejscu.
    Czas mijał i mijał aż w końcu Brera trafiła do mejego kumpla z pracy. Co prawda również on twierdził że klin jest na miejscu ale był pierwszym co rozebral rozrządu. Pierwszy problem jaki się pokazał - uszkodzona rolka, która zaczęła halasowac, luzow nabrało również koło na walku rozrządu. Poszedł do wymiany wraz z całą glowiczka. Znajomy myślał że to koniec naprawy, niestety Brera nadal nie zapalala. Kolejne rozebrane rozrządu pokazało iż koło pasowe już niezbyt przylega do czoła wału, i tutaj należało by szukać przyczyn awarii. Po dalszych rozkreceniach okazało się że koło zębate trzyma się na wale już na słowo honoru, tyle luzu nabrało. Także szybka wymiana i po pół roku cieszę się jazda Brera.
    W skrócie, mechanik że mnie żaden, nie wiem czy trudno jest zauważyc zerwany klin na kole od wału, w kujawsko pomorskim jak widać ten problem jest jako że żaden z mechaników nie zakazał mi jeździć gdyż twierdził iż to tylko elektryka rozwalilem w sumie wszystko co z rozrządem jest związane. Wymieniłem rolki, walki rozrządu, sam pasek, koło pasowe, koło zębate, wygladzilem czoło wału żeby nowe koło pasowe idealnie przylegalo itd. W międzyczasie poszedł też przewód wspomagania, który dwukrotnie zakuty, dwukrotnie pękł i trzeba było kupić oryginał
    Teraz cieszę się samochodem, i na moje nie jest problem z samochodami z marki Alfy, brak tylko specjalistów.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    Dzięki za spostrzeżenia ale niestety takich przypadków jest więcej. Szkoda kasy i przede wszystkim nerwów.

    Pozdr

Podobne wątki

  1. Moment dokręcenia śruby koła rozrządu na wale JTD
    Utworzone przez mar1o w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 31-03-2021, 20:18
  2. [159] Wymiana rozrządu alfa 159 i ustawienia znaków na wale korbowym.
    Utworzone przez MadSkillz w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-07-2018, 20:55
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-06-2018, 13:51
  4. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-12-2016, 20:07
  5. [156] Jaki gwint na wale od śruby koła pasowego 1.8 TS
    Utworzone przez madjawor w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2011, 21:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory