Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59

Temat: 1.75 TBi Problem z silnikiem

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    45

    Domyślnie 1.75 TBi Problem z silnikiem

    Cześć,

    By nie powielać tematów przeszukałem forum, jednak nie znalazłem niczego podobnego więc mam taki problem….

    Alfą 159 jeżdżę rok czasu. Jest to model z silnikiem 1.75 TBi. Ogólnie samochód sprawuje się dobrze, jest jednak jedno ale, które strasznie mnie denerwuje i sprawia wrażenie że w końcu coś się uszkodzi (mam nadzieję że nie jestem przewrażliwiony).

    W celu przedstawienia problemu wstawiłem filmiki z objawem:

    https://youtu.be/hELwgSz7ouQ
    https://youtu.be/I64umQV3xmk

    Chodzi o dziwny dźwięk pracy silnika powyżej 2000 obr/min i jeździe ze stałą prędkością obrotową silnika. Sytuacja nie występuje poniżej 2000 oraz podczas przyśpieszania (chyba że jest to zagłuszane przez spalanie). Problem nie występuje również po zdjęciu nogi z gazu. Przy pracy na wolnych obrotach też się tego nie obserwuje.

    Silnik pracuje równo, jest moc, zero problemów które miały by wskazywać na jakiś problem z jednostką napędową.

    Po zakupie auta został wymieniony kompletny rozrząd (koła zmiennych faz nie wymieniane). Niestety nie pamiętam, lub nie zwróciłem uwagi, czy przed jego wymianą po zakupie, też tak było.

    Mając wrażenie że coś uderza w silniku (np. zawory z tłokiem) zostało ponownie sprawdzone poprawne ustawienie rozrządu. Wykluczam również panewki, gdyż ich zużycie skutkuje stukaniem nawet na wolnych obrotach.

    Nie mam pomysłów co to może być, choć zastanawiam się jeszcze nad zmiennymi fazami rozrządu. Nie chcę też chodzić od mechanika do mechanika, by nie dać się naciągnąć na naprawy które nie będą skuteczne, a tylko uszczuplą mój portfel.

    Bardzo proszę o jakieś sugestie.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez cheech ; 07-03-2019 o 23:28

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Regulatory faz sprawdzałeś? Niestety filmiki nie działają. Ale jeśli regulator się kończy a w silniku był rzadko zmieniany olej, to może rzęzić i masz wtedy dziwne odgłosy. Na koniec żywota regulatora, pojawi się błąd faz rozrządu i wtedy już sprawa jest jaśniejsza. Nowe to koszt około 300 zł za 2. Ja kupiłem używane za 120 zł i na razie jest ok (zrobiłem na jednym około 20 tysięcy)
    Tutaj masz mój temat: http://www.forum.alfaholicy.org/159_...tml?highlight=
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 07-03-2019 o 23:01

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    45

    Domyślnie

    Co do filmików, to nie mogę jeszcze wkleić linków. Po usunięciu kropek powinno być ok. U mnie odpalają.

    EDIT - w poście wkleiłem linki

    Ale do tematu.
    Co do regulatorów, nic z nimi nie robiłem. Koła zostały te co były wcześniej. Podczas wymiany rozrządu były poluzowane, by mogły się swobodnie obracać.

    Jeśli mogę, proszę o opis jak sprawdzić zużycie kół faz rozrządu. Myślałem że to część mechaniczna i raczej jest nie do zużycia.
    Ostatnio edytowane przez cheech ; 07-03-2019 o 23:30

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Części mechaniczne przecież też się zużywają. Sprawdzić je możesz na sucho, tj. na zdjętym pasku sprawdzasz czy jest wyczuwalny luz.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał cheech Zobacz post
    Co do filmików, to nie mogę jeszcze wkleić linków. Po usunięciu kropek powinno być ok. U mnie odpalają.

    EDIT - w poście wkleiłem linki

    Ale do tematu.
    Co do regulatorów, nic z nimi nie robiłem. Koła zostały te co były wcześniej. Podczas wymiany rozrządu były poluzowane, by mogły się swobodnie obracać.

    Jeśli mogę, proszę o opis jak sprawdzić zużycie kół faz rozrządu. Myślałem że to część mechaniczna i raczej jest nie do zużycia.
    Mi nie chodzi o koła rozrządu z wariatorem a o regulatory. Zobacz w temacie, który wkleiłem i sprawdź je.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    45

    Domyślnie

    Temat przejrzany.
    Objawy trochę inne, bo poza rzężeniem powyżej 2000 obr/min, brak jakichkolwiek problemów.
    Oczywiście próbowałem sprawdzić czy są jakieś błędy, lecz nic nie zostało zarejestrowane. Do diagnozy Używałem interfejsu bluetooth i oprogramowania w tel. Może to nie było wystarczające, by połączyć się ze wszystkimi modułami.

    Zastanawiam się, czy ewentualna podmiana regulatorów (Elektrozaworów) może przynieść jakąś zmianę.

    Tak na marginesie, za co one są konkretnie odpowiedzialne? Wiem że współpracują ze zmiennymi fazami.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał cheech Zobacz post
    Temat przejrzany.
    Objawy trochę inne, bo poza rzężeniem powyżej 2000 obr/min, brak jakichkolwiek problemów.
    Oczywiście próbowałem sprawdzić czy są jakieś błędy, lecz nic nie zostało zarejestrowane. Do diagnozy Używałem interfejsu bluetooth i oprogramowania w tel. Może to nie było wystarczające, by połączyć się ze wszystkimi modułami.

    Zastanawiam się, czy ewentualna podmiana regulatorów (Elektrozaworów) może przynieść jakąś zmianę.

    Tak na marginesie, za co one są konkretnie odpowiedzialne? Wiem że współpracują ze zmiennymi fazami.
    Widzę, że nie doczytałeś wszystkiego.
    Pisałem tam wyraźnie, że podmiana miejscami dała u mnie efekt i zdiagnozowałem uszkodzony, choć komputer pokazał błąd czujnika. To w zasadzie logiczne, bo czujnik odebrał zły sygnał położenia wałka przez złą pracę regulatora. Wcześniej silnik też nie chodził idealnie ale myślałem, że dźwięk pochodzi od czegoś innego. Jak już błąd wyskoczył to odgłosy były tragiczne i nie chciał się wkręcać od razu.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    45

    Domyślnie

    Zakładając, że jeden z regulatorów jest uszkodzony, i robiąc podmiankę miejscami, dalej będziemy mieć problem. Pytanie z jakimi objawami.
    Jeśli zaobserwujemy jakąś zmianę i postawimy na uszkodzenie jednego z regulatorów, jak stwierdzić który to z nich?
    Sprawa trochę skomplikowana. Fajnie by było mieć jeden sprawny i po kolei podmieniać.

    Rozumiem, że jeśli regulator jest uszkodzony, nie następuję przestawienie rozrządu, a to powinien wychwycić czujnik położenia wałka.
    Pytanie czy zawór w połowie sprawny (tak to nazwijmy), ma wpływ na delikatne przestawienie rozrządu, by nie zaobserwował tego czujnik, jako jakiś błąd?

    - - - Updated - - -

    Rozumiem, że uszkodzenie regulatora na np. wałku ssącym będzie sygnalizowane przez czujnik znajdujący się na tym samym wałku.
    Analogicznie będzie się działo z drugim wałkiem.

    Nurtuje mnie jeszcze, co z wariatorami.
    Jak określić ich sprawność, bez ściągania paska?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał cheech Zobacz post
    Zakładając, że jeden z regulatorów jest uszkodzony, i robiąc podmiankę miejscami, dalej będziemy mieć problem. Pytanie z jakimi objawami.
    Jeśli zaobserwujemy jakąś zmianę i postawimy na uszkodzenie jednego z regulatorów, jak stwierdzić który to z nich?
    Sprawa trochę skomplikowana. Fajnie by było mieć jeden sprawny i po kolei podmieniać.

    Rozumiem, że jeśli regulator jest uszkodzony, nie następuję przestawienie rozrządu, a to powinien wychwycić czujnik położenia wałka.
    Pytanie czy zawór w połowie sprawny (tak to nazwijmy), ma wpływ na delikatne przestawienie rozrządu, by nie zaobserwował tego czujnik, jako jakiś błąd?

    - - - Updated - - -

    Rozumiem, że uszkodzenie regulatora na np. wałku ssącym będzie sygnalizowane przez czujnik znajdujący się na tym samym wałku.
    Analogicznie będzie się działo z drugim wałkiem.

    Nurtuje mnie jeszcze, co z wariatorami.
    Jak określić ich sprawność, bez ściągania paska?
    W poprzednim poście masz napisane, że u mnie właśnie zaczęło się od głośniejszej pracy silnika. Błędu nie było od razu. Pojawił się nagle wraz z klekotaniem silnika, jakby zawory waliły o tłok.
    Zamiana miejscami daje dużo, co sam stwierdziłem na moim przykładzie. Kup używany regulator i zamieniaj go miejscami z Twoimi. Tutaj masz sprzedawcę, który jest też u nas na forum. To pewna firma i od nich możesz brać: https://www.otomoto.pl/oferta/zawor-...ID6BtSky.html?
    Ważne, żeby wysłali dobrze zawinięty w folię, żeby nie był wyschnięty i cały czas był w oleju. Przed montażem przepłucz go zmywaczem od hamulców, przedmuchaj oraz zalej olejem.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    45

    Domyślnie

    Dzięki za info. Nie pozostaje mi nic innego jak zamiana ich miejscami i diagnoza. Mam nadzieję że demontaż będzie w miarę prosty. Mam na myśli wyjęcie z gniazd po odkręceniu.
    Jeśli się coś zmieni, będę musiał zakupić jedna sztukę i walczyć dalej.

    Tak na marginesie, czy w filmikach słychać o co konkretnie chodzi?

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Problem z silnikiem, Giulietta 2.0 JTDM/170 KM, problem z start/stop???
    Utworzone przez kandy82 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-05-2016, 19:27
  2. [159] Problem z silnikiem
    Utworzone przez Pharmaton w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-01-2016, 20:34
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-05-2014, 16:41
  4. [146] Problem z silnikiem 146
    Utworzone przez lolek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-04-2011, 15:37
  5. [166] problem ze silnikiem 2.0
    Utworzone przez michal w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-12-2007, 16:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory