Strona 7 z 9 PierwszyPierwszy 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 81

Temat: 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?

  1. #61
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    159 SW Ti 2.4 JTDm Q4
    Postów
    126

    Domyślnie

    Witam. Od trzech dni przeglądam wątki o kolektorach w 159-tkach. 2.4 wydaje się najgorszy do tej roboty, także mimo iż tamte wątki mają świeższe posty to ten wydaje mi się właściwszy do zadawania pytań.

    Także moje pytania na które nie znalazłem odpowiedzi
    1. Czy trzeba spuszczać płyn chłodniczy?
    2. Czy trzeba odkręcać listwę CR czy tylko przewody idące do pompy CR?
    3. Czy trzeba ściągać to co jest za kolektorem (od ściany grodziowej)
    a) zasobnik podciśnienia b)odmę c)filtr oleju

    4. I tutaj jeszcze pytanie o tą wersję "bez rozpinania rozrządu" bo czegoś nie rozumiem. Jak mamy ściągnąć pompę CR zostawiając koło pompy na swoim miejscu? To na czym to koło miałoby się trzymać jak nie na ośce pompy którą wyciągamy?

  2. #62
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    1. Płynu możesz trochę spuścić, przez kolektor płynie do głowicy więc trochę może uciec.
    2.Nie trzeba , tylko metalowy przewód
    3.Wszystko intuicyjnie. Ja robiłem bez instrukcji i odkręcałem co mi przeszkadzało.
    4. Koło pompy przyczepiasz trytytką do paska.

    Myślę, że rozpięcie rozrządu jest praktyczniejszym rozwiązaniem. Możesz mieć problem ze zdjęciem koła z pompy CR.
    Być może ortodoksi mnie zganią ( a może uargumentują) ja paska bym nie zmieniał (po rozpięciu) jeśli ma jeszcze swój termin. Najważniejsze to ustawić napinacz tak jak był i nie pomylić kierunku paska.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  3. #63
    Użytkownik Rowerzysta Avatar 5turbo
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    159,GT, Bravo 2.0, Formuły Promot III, Dallara F393
    Postów
    259

    Domyślnie

    W 2.4 nie zdejmie kolektora bez odkręcenia dzwona, więc pasek musi zdjąć i tak bo go poluzuje.
    www.5turbo.com
    Nowe natchnienie Promot 76/84
    Nowsze Dallara F393
    159 1.9 280 F40 inside
    159 ti 2.4 210
    Fiat Barchetta 131
    Fiat Coupe 2.0 20VT 220

  4. #64
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Szukam
    Postów
    32

    Domyślnie

    Jeśli z pompą CR jest tak samo jak w 1.9 to tak:
    Pompa trzyma się na kilku śrubach a koło pasowe montowane jest na stożku na wale pompy i skręcone nakrętką. Za kołem pasowym masz w bloku 2 nagwintowane otwory M6. Wkręcasz tam szpilki a na szpilki nakręcasz nakrętkę. Oczywiście szpilka przechodzi przez otwory w kole pasowym a nakrętką dochodzi aż do koła pasowego. Dorabiasz ściągacz (płaskownik, 3 otwory a do środkowego trzeba dospawać nakrętkę). Otwory przekladasz przez szpilki, przykrecasz kolejne nakrętki i w środkowa nakrętkę ściągacza wkręcasz śrubę. Śruba wypycha wał pompy, a koło pasowe zostaje nieruchome . Ot cała filozofia.

    Pozdrawiam
    Tomek

    Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

  5. #65
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał quba Zobacz post
    Być może ortodoksi mnie zganią ( a może uargumentują) ja paska bym nie zmieniał (po rozpięciu) jeśli ma jeszcze swój termin. Najważniejsze to ustawić napinacz tak jak był i nie pomylić kierunku paska.
    Pasek czasem po ponownym założeniu lubi wydawać rożne dziwne dźwięki nawet mimo, ze wszystko poskładamy tak samo dlatego nie poleca się go ponownie zakładać no ale jak komuś to nie będzie przeszkadzać, a 7 dyszek to dla niego spory wydatek to może pakować stary

  6. #66
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał 5turbo Zobacz post
    W 2.4 nie zdejmie kolektora bez odkręcenia dzwona, więc pasek musi zdjąć i tak bo go poluzuje.
    Potwierdzam W 1.9 wystarczy zdemontować pompę CR a w 2,4 trzeba zdemontować to do czego ta pompa jest przykrecona czyli trzeba zrzucić rozrząd Kupa roboty niestety ale warto

  7. #67
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    159 SW Ti 2.4 JTDm Q4
    Postów
    126

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

    Niestety przekonałem się, że nie da się tego zrobić bez ściągania tego całego "dzwonu". Zablokowałem koło pompy dwoma śrubami. Sama pompa też wyszła bez problemu (obyło się nawet bez jakiegokolwiek ściągacza). No ale co z tego skoro kolektor nie wychodzi przez tą całą blachę (bo wyjęcie szpilki od pompy nie było problemem) :/

    Także dzisiaj drugie podejście, tym razem wersja z rozpięciem rozrządu (blokady już mam). To tutaj jeszcze pytanie - czy przy takiej nieplanowanej wymianie (co by uniknąć choćby tych dziwnych dźwięków) wystarczy zmienić sam pasek na nowy czy również napinacz? Dodam, że za jakieś 50tys. (bo na obecnym auto ma zrobione 30kkm) i tak rozrząd robiłbym kompleksowo (pasek, napinacz, rolka, pompa wody).

    - - - Updated - - -

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

    Niestety przekonałem się, że nie da się tego zrobić bez ściągania tego całego "dzwonu". Zablokowałem koło pompy dwoma śrubami. Sama pompa też wyszła bez problemu (obyło się nawet bez jakiegokolwiek ściągacza). No ale co z tego skoro kolektor nie wychodzi przez tą całą blachę (bo wyjęcie szpilki od pompy nie było problemem) :/

    Także dzisiaj drugie podejście, tym razem wersja z rozpięciem rozrządu (blokady już mam). To tutaj jeszcze pytanie - czy przy takiej nieplanowanej wymianie (co by uniknąć choćby tych dziwnych dźwięków) wystarczy zmienić sam pasek na nowy czy również napinacz? Dodam, że za jakieś 50tys. (bo na obecnym auto ma zrobione 30kkm) i tak rozrząd robiłbym kompleksowo (pasek, napinacz, rolka, pompa wody).

  8. #68
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Możesz założyć nowy, ale nie musisz. Będzie to jakiś kompromis

    Dodam tylko, że w Intercarsie powiedzieli mi, że pasek zamiennik wymienia się co 60 Tkm.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #69
    Użytkownik Świeżak Avatar Artur9067
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 jtdm 1.9 150km
    Postów
    49

    Domyślnie

    Jak zdemontować dzwon?Odkręciłem jedną śrubę mocującą go blisko paska rozrządu i gdzie jeszcze się trzyma?

  10. #70
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Tam jest kilka śrub w korpusie od strony grodzi. Trzeba je wyczuć palcami.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. [159] kolektor ssący JTDM - kompleksowo
    Utworzone przez axel40 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1513
    Ostatni post / autor: 26-01-2022, 13:22
  2. jak zdemontować kolektor ssący w 1,9 jtd 115km??
    Utworzone przez lukas1983 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-11-2011, 20:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory