Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35

Temat: Olej do 2.4 JTDm - norma Fiata

  1. #21
    Użytkownik Świeżak Avatar Proboszcz
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 156 2.0 JTS, AR GT 3.2 V6, Giulia Veloce Q4
    Postów
    74

    Domyślnie

    Koledzy mam prośbę – rozważam zakup alfy 159 z silnikiem 2.4 JTDm i staram się zebrać jak najwięcej informacji na temat tego silnika.
    Nie chcę zakładać nowego wątku a interesuje mnie zużycie oleju w przypadku w/w silnika.
    Napiszcie proszę jak to wygląda w przypadku waszych egzemplarzy.

    Druga sprawa to napęd Q4 – alfa która manie interesuje taki posiada a ja nie wiele na jego temat wiem i będę wdzięczny za wszelkie informacje w zakresie eksploatacji tzn:
    - czy są z nimi jakieś „standardowe” problem lub drogie awarie zdążające się rzadziej
    - jak wygląda trwałość takiego napędu, co się zużywa szybciej co wolniej i jak wyglądają koszty ewentualnego serwisu
    - zasłyszałem wiele plotek na temat okresów wymiany oleju w dyferencjałach, jeśli cos wam na ten temat wiadomo również proszę o radę
    - czy zużycie paliwa rzeczywiście jest zauważalnie wyższe ?
    Cenne dla mnie będą też wszelkie rady i sugestie pt: co w takim napędzie sprawdzić przed zakupem.

  2. #22
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    jest to napęd "torsen" a info o nim na internecie jest wiele

  3. #23
    Użytkownik Ogier Avatar Andree
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 SW 1,9
    Postów
    188

    Domyślnie

    Szukam kompletnych parametrów technicznych olei Selenia i zostałem wgooglowany w ten temat starego kotleta. Panowie chcialem Was przestrzec, ze dobierając olej należy kierować się arkuszem technicznym danego oleju, który nigdy nie jest zamieszczany na butelce. Są tam istotne wartości jak jego gęstośc przy 40*C i najwazniejsze przy 100*C, ogólna lepkość i ciśnienie zerwania filmu olejowego. Czy parametry oleju żywotnościowo czyszczące. Do tej pory jeździłem na Motulu V300 trophy, teraz zastanawia mnie V300 Power i oryginalna selenia 5w40, która jest o niebo lepsza w/g parametrów od 5w30 PE przy 100*C.
    http://www.extranetpli.eu.petronas.c...2_stec_eng.pdf
    http://www.extranetpli.eu.petronas.c...2_stec_eng.pdf
    Motul nie wstydzi się wszystkich parametrów
    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/m...pdf?1492017024
    ten pan co jeździł na Clean nie wiedział ze nieco lepszy jest cess
    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/m...pdf?1492016013
    Może ktoś dysponuje pelnymi parametrami Seleni?
    Pozdrawiam

  4. #24
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Trochę mylisz pojęcia.
    Po co Ci gęstość oleju w 100*C? I gdzie w ogóle znalazłeś taki parametr?
    Cytat Napisał Andree Zobacz post
    ten pan co jeździł na Clean nie wiedział ze nieco lepszy jest cess
    Może i w niektórych warunkach lepszy (jak nie ma DPF), ponieważ x-clean to ACEA C3, a x-cess to full saps.
    Liczby w karcie produktu to nie wszystko.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #25
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Trochę mylisz pojęcia.
    Po co Ci gęstość oleju w 100*C? I gdzie w ogóle znalazłeś taki parametr?
    Koledze zapewne chodziło o lepkość oleju w 100* bo dla większości konsystencja cieczy to błędnie gęstość, a nie lepkość

    Może i w niektórych warunkach lepszy (jak nie ma DPF), ponieważ x-clean to ACEA C3, a x-cess to full saps.
    Fiat sam zalecał do aut z DPFem Full sapsa bo nie mają mid sapsa 5W40

    Pomijam już fakt, że producenci potrafią co kilka miesięcy zmieniać karty charakterystyki oraz to, że niektóre oleje HC mimo dobrych parametrów na papierze mogą ich za długo nie utrzymywać podczas eksploatacji lub jak pokazują testy i analizy moga w ogóle nie mieć związku z tym co w bance ;]

  6. #26
    Użytkownik Ogier Avatar Andree
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 SW 1,9
    Postów
    188

    Domyślnie

    Do tych dwóch panów co na mnie naskoczyli odpowiem krótko pisze jak byk ze X-cess The FIAT 9.55535-H2, M2, N2 and Z2 performance levels impose the engine oil to combine both
    ACEA A3/B4 standard and 5W-40 viscosity grade in order to perfectly lubricate most of the
    Gasoline and Diesel engines of FIAT, ALFA-ROMEO, and LANCIA produced before July 2007 Co w metryce oleju daje 1,1% popiołu, a drugiemu 0,8%

    Ale pozwolicie ze sprawdzę czy wychodzi mi tak dobrze jak wam wklejanie cytatów...

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Trochę mylisz pojęcia. Po co Ci gęstość oleju w 100*C? I gdzie w ogóle znalazłeś taki parametr?
    Masz w linkach. Ano po to kolego ze to jest temperatura pracy oleju na rozgrzanym silniku i ta lepkosc, a nie gęstość jak słusznie zauwazył pan w czerwonych butach określa czy olej który masz wlany jest olejem czy już mu blizej do wody
    Wszystko masz w tabelach i selenia WR P.E. jest niczym woda bo ma 10,2 jednostki w porównaniu do Seleni WR 15jednostek, mowa o normie ASTM D445 przy VISCOSITY @ 100°C. Inne parametry ma tez słabsze, przez co odczujesz tylko na zmniejszonym zuzyciu paliwa.
    Teraz odnosnie się do smiesznego dla mnie parametru C3 okreslajaca popiol siarczanowy w procentach masy ASTM D874 , on mnie nie dotyczy, bo to wy sie pocicie ile popiolu wam naprodukuje coś co wlaliscie a nie koniecznie musi byc tym co napisane na opakowaniu jak zauwazyl pan w czerwonych butach
    Cytat Napisał Pływak Zobacz post
    że niektóre oleje HC mimo dobrych parametrów na papierze mogą ich za długo nie utrzymywać podczas eksploatacji lub jak pokazują testy i analizy moga w ogóle nie mieć związku z tym co w bance ;]
    Tym tokiem myslenia moze lepiej nie wymieniac, albo nie dolewac oleju, co? Nie wiem na czym wy jezdzicie i kiedy wymieniacie olej, ale moja Alfa ma wymieniany olej raz w roku, a roczny przebieg to 7 do 9tys km. Do tego gdy zalewasz olej Motula z blaszanego pojemnika, zabezpieczonej plombami, hologramami i innymi cudami. Kupiony od dystrybutora na Polskę to mozesz wiezyc na slowo że wartość TBC jest taka jak w arkuszu technicznym, która odpowiedzialna jest miedzy innymi za zywotnosc oleju, czyli niezmiennosc parametrow prawda?
    Co ciekawe po wklepaniu dla jtdm w konfigurator doboru oleju danego producenta, zawsze wywalało w zeszytach technicznych parametry mocno zawzone wzgledem normy, takie jak ma Selenia WR 5w40

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Andree ; 05-05-2017 o 22:26

  7. #27
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar sebsob
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    DW
    Auto
    jest: Lancia Ypsilon 1.2 16V, Ford S-Max 2.0 TDCi, była: Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm
    Postów
    292

    Domyślnie

    I pomyśleć, że norma 9.55535-M2 może wywoływać tyle emocji ;-)

  8. #28
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andree Zobacz post
    Do tych dwóch panów co na mnie naskoczyli odpowiem krótko
    Odpisze również, krótko: po pierwsze nie zauważyłem abym gdziekolwiek na kogoś naskoczył, a jedyne wspomniał bardzo ważną rzecz o kartach charakterystyki. Po drugie jako, że na tym forum napisano już ponad 1000 (słownie tysiąc) stron na temat olejów silnikowych to nie chce mi się ciągnąć tematu bo już wszystko zostało napisane, miedzy innymi to dlaczego Fiat do silników z DPF zalecał oleje Full Saps gdzie reszta świata i zdrowy rozsądek poleca oleje Mid Saps. Na przyszłość nie myl też lepkości (viscosity) z gęstością (density) to nikt się nie będzie czepiał

  9. #29
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja też nie naskoczyłem na Ciebie - Boże broń. Jedynie poprawiam, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich da się sprowadzić na właściwą drogę.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #30
    Użytkownik Ogier Avatar Andree
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 SW 1,9
    Postów
    188

    Domyślnie

    Dobra, ok
    Ponowie pytanie. Szukam kompletnych parametrów technicznych olei Selenia, ma ktoś?
    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. [159] Olej w cylindrze 1,9 jtdm
    Utworzone przez floor w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-04-2014, 18:51
  2. Silnik 2.0 T.S. obrocone panewki to norma??
    Utworzone przez bastersebek w dziale 156
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 18-09-2012, 14:04
  3. [159] Jaki olej do 1,9 JTDm?
    Utworzone przez LukaszS84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 28-12-2011, 19:17
  4. [146] Jaka norma Euro ?
    Utworzone przez Lesio w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 18:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory