Temat: Pomoc przy zakupie AR159 / Brera

  1. #15561
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar FilipoInzhagi
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 była Stelvio 200
    Postów
    546

    Domyślnie

    Cytat Napisał squadracorse Zobacz post
    Nie wiem czy to do mnie ale nie napisałem, że alfa 1.9 ze 120KM sie mi nie podoba.Jest dyskusja na temat eksploatacji i potencjalnych awarii w silnikach 1.9 i 2.4. Rozczualnie się nad tym, że trzeba kupić litr oleju więcej, że jest jeden wtrysk więcej itp jest absurdalne. W każdym z silników jest jakieś ryzyko. Zresztą co tu tłumaczyć. Jeżeli ktoś się boi paru stówek wydatku więcej i rozważa to na forum 159 to niech sobie kupi rower tylko taki tradycyjny bez silnika elektrycznego bo te też ryzyko.
    Nie to nie do Ciebie. Co do waszej dyskusji to w 100%się akurat z Tobą zgadzam,kupować Alfę z kalkulatorem w ręce?lub wyliczać co kiedy i ile kosztuje,dla mnie to abstrakcja. Alfę kupowałem sercem nie rozumem a i tak jestem zajebiście zadowolony mimo poniesionych kosztów eksploatacji. Pozdrawiam

  2. #15562
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał A.Krystian Zobacz post
    Stojąc przed wyborem 1.9/16V czy 2.0 zawsze bezpieczniej wybrać 1.9. Silnik 2.0 to niestety bubel, a jak ktoś ma wątpliwości to niech popatrzy na ceny używanych silników na allegro i już będzie wiedział co się psuje częściej.

    Ja przez kilkanaście lat handlu 1.9 nigdy nie remontowałem, natomiast miałem styczność z dwoma 2.0 i nigdy tego błędu nie powtórzę.

    BTW Do niektórych wersji 2.0 świeca żarowa potrafi kosztować ok 400 zł szt. (nie wiem jak w AR ale w oplach tak jest).
    Ze świecami żarowymi do 159 JTDm nie ma problemu. Być może w Oplach stosują już te z czujnikami ciśnienia albo innymi bajerami (po 2014 Opel nie montuje już jednostek od Fiata). A co do porównania silników to uważam, że nie masz racji. Oba są obarczone sporym ryzykiem. W 1.9 urywające się klapki, w 2.0 skutki braku smarowania też są bardzo poważne. Grunt to usunięcie źródła usterki odpowiednio wcześnie.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 02-05-2018 o 11:35
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #15563
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpar Zobacz post
    Które albo już zostały wycięte, albo się je wycina wraz z wymianą rozrządu zaraz po zakupie. Zatem ŻADNE ryzyko.
    Albo już się urwaly, tylko nikt o tym nie wie, a silnik padnie niebawem (opisywany na forum przypadek).

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  4. #15564
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    AR 159 08' Ti 1.9 JTDm
    Postów
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał FilipoInzhagi Zobacz post
    Kolego [MENTION=78399]simonq92[/MENTION] a co Ci się niepodoba w Alfie ze 120-to konnym silnikiem? mialeś okazje jezdzić taką Alfą z tym silnikiem?Robisz DOBRY program i masz 160 km,ten silnik też ma swoje zalety i w zupełności wystarcza do normalnej jazdy w mieście jak i na autostradzie.
    Nie mówiłem, że mi się nie podoba tylko jak dla mnie brakowałoby trochę mocy. To tylko moja subiektywna opinia. Nie był to na pewno żaden atak w kierunku użytkowników 1.9 8V. A program to w każdej wersji mogę sobie strzelić.

    Chyba nie rozumiecie o czym jest dyskusja. Chodzi tylko o fakt, który wypunktował dpar, że eksploatacja jest droższa w 2.4/2.0 niz w 1.9 - tyle. A na tej podstawie zainteresowany sobie sam osądzi czy przedkłada osiągi/kulture pracy nad przyszłe tańsze bądź droższe naprawy albo koszta eksploatacyjne. Nie chodzi o to czy kogoś stać czy nie, czy ktoś żydzi czy nie... chodzi o sam fakt ale widzę, że każdy broni tego co ma. A argumentacja typu "kup se rower" albo "idź do salonu" jest dla mnie śmieszna. Zero merytoryki...

    Tak odbiegając od dyskusji. Sprawdziłem ten numer (ZAR93900007152484) na ePER. Z tego co widze to wersja ori Ti. Tylko, że chyba przedliftowa?
    X3 - ALFA 159 (2005-2008)
    140.B64.0.0 - SW 1.9 JTD 16V 150CV 110KW E4 TI
    Engine: 5805333 Vehicle: 07150236 Prod. date: 19/11/2007

    Na ogłoszeniu jest 2008 więc trochę mnie to zbiło z tropu.
    https://www.otomoto.pl/oferta/alfa-r...olx#xtor=SEC-8

  5. #15565
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał FilipoInzhagi Zobacz post
    Nie to nie do Ciebie. Co do waszej dyskusji to w 100%się akurat z Tobą zgadzam,kupować Alfę z kalkulatorem w ręce?lub wyliczać co kiedy i ile kosztuje,dla mnie to abstrakcja. Alfę kupowałem sercem nie rozumem a i tak jestem zajebiście zadowolony mimo poniesionych kosztów eksploatacji. Pozdrawiam
    Zgoda. Wyliczanie litra oleju trąci cebulactwem, jednak porównując koszty utrzymania 1.9 oraz 2.4 różnicę widać gołym okiem, tak samo jak różnicę w kulturze pracy czy osiągach, więc nie wiem nad czym tu dyskutować... (pomijam koszty oleju czy takie tam śmieszne sprawy).
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #15566
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    Ja na początku też byłem zafiksowany na 2.4. poczytałem trochę, że 1.9/150KM nie jest takie słabe. I koniec końców trafiłem ładną Alę 150KM i taką kupiłem. o ile ceny używanych 159-tek z 150KM i 210KM są w zasadzie takie same, to niestety różnica w akcyzie nieco robi różnicy w cenie. do tego to co mnie najbardziej przekonało do 1,9 to opinie, że wiele napraw które przy silniku 1,9 robi się bez problemów to w wypadku 2,4 wymagają demontażu zawieszenia i spuszczenia całego silnika. z tego co mi mówili, to przy prostej wymianie filtra oleju trzeba się mocno nagimnastykować, bo coś go zasłania. [MENTION=33586]squadracorse[/MENTION] jak to jest przy wymianie rozrządu czy alternatora można to zrobić w komorze silnika, czy trzeba wyciągać wszystko na wierzch? pytam, bo moja obecna Ala jest autem na 1-2 lata i raczej będę wymieniał na mocniejszy silnik, chociaż też chip mi chodzi po głowie. Bo 150KM mocy jest wystarczająco, ale przydałoby się trochę więcej . co do klap okazało się że mam kolektor bez klap. ciekawe, czy taka wyjechała z fabryki, czy poprzedni właściciel wymienił. można gdzieś to sprawdzić? [MENTION=32272]Simon[/MENTION] - zróciłeś uwagę, że nie została zaznaczona opcja bezwypadkowy? co polscy sprzedający starają się bardzo, ale to bardzo podkreślać?
    Ostatnio edytowane przez WinnieThePooh ; 02-05-2018 o 11:40

  7. #15567
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Zrób chipa i po sprawie. W 2.4 tak naprawdę tylko wymiana alternator za pierwszym razem wymaga gimnastyki.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #15568
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar squadracorse
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Nowy Tomyśl / Poznań
    Auto
    JEST: MiTO1.4 95KM, 156GTA, JEEP COMMANDER. BYŁA: 156 1.9jtd, 159 2.4JTDM , 159 2.4Ti. 159 1.9jts
    Postów
    613

    Domyślnie

    W 2.4 rozrząd wymieniasz na aucie, z tego co pamiętam silnik trzeba opuscić.Do alternatora trzeba sciągnąć cały ryj łącznie ze odpuszczeniem czynnika klimy.Opisane na forum.
    ,,w życiu pokochalem kobietę i alfe, ujmują za serce i potrafią zrujnować domowy budżet"[/COLOR]



  9. #15569
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    nie porównuj 159 do matiza gdzie każdy będzie liczył wydatki eksploatacyjne a przy awarii zezłomuje auto, ktoś jak liczy koszta utrzymania alfy co najwyżej zasługuje na astre 1.4 LPG!
    Rozmawiamy o różnicach w kosztach eksploatacyjnych, to porównuję jedno do drugiego, chyba normalne. Nawet jeśli różnica wynosiłaby 10 zł w skali roku, to i tak byłaby to różnica i nie twój interes co sobie kto z tą różnicą zrobi oraz czy jest w stanie ją zaakceptować. Jak masz z tym jakiś problem, to pomiń i poczytaj sobie coś innego.

    zapomniałeś dodać o zacieraniu się silnika 2.0 a sprawdzić magistralę olejową i panewki to tak jak w 2.4 wymienić głowicę
    Nie zapomniałem. Po prostu porównujemy koszty eksploatacji 1.9 z 2.4, a nie z 2.0. Gdybyśmy porównywali z 2.0 to pewnie bym o tym wspomniał.

    swoje chwalisz bo kupca nie masz czy o co ci chodzi???
    Które niby "swoje" chwalę? Mojemu jest tak samo daleko do 2.4 co do 1.9.

  10. #15570
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    39

    Domyślnie

    Możecie mnie zlinczować, ale czytam waszą dyskusję i postanowiłem się wtrącić. Jestem świeżo po zakupie i osobiście nie widzę nic złego w kalkulowaniu kosztów eksploatacji auta. Powiem nawet, że bardzo zwracam na to uwage przy wyborze auta. Po prostu dzięki temu wiem czy będe w stanie to auto utrzymać. Wiadomo, że inaczej sie liczy kupując matiza a inaczej przy tego typu aucie. Ale gdybyśmy nie patrzyli na eksploatację to bym sobie kupił np forda mustanga bo mi się podoba. Inna sprawa, że później jeździłbym tylko okazjonalnie bo nie stać by mnie było na paliwo czy części. Dlatego też wybrałem alfę 1.8 bo praktycznie tylko ta daje możliwości instalacji LPG. I wiem że np wahacz jest droższy niż do matiza, ale dzięki właśnie wcześniejszemu rozeznaniu wiem, o ile on jest droższy i zaakceptowałem fakt, że w razie awarii takie koszty będę musiał ponieść. Pozdrawiam.

Podobne wątki

  1. Prosze o pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez dycha w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 20:41
  2. [brera] Pomoc przy zakupie Brery
    Utworzone przez orishas555 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-08-2013, 22:32
  3. Pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez paweldante w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-07-2012, 10:27
  4. [Brera] Pomoc przy zakupie AR Brera
    Utworzone przez kamilbrera w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2011, 08:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory