Temat: Felgi, koła do 159 Brera - temat ogólny

  1. #11361
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Różnica szerokości na osiach typu 1cm czy coś takiego nie ma problemu, dlatego trzeba myśleć o założeniu dystansu. Ale dlaczego nie założyć na obie osie? Ja wiem, z tyłu jest mały zacisk i nie ma problemu z pasowaniem felgi, no jak już zakładać na jednej odi to też od razu na drugiej - auto będzie też ciut ładniej wyglądać.

    Wymiarów namierzyłeś kupę bezsensownych (zewnątrz centrowania wiadomo że w 159 jest tylko 65.1mm a wewnątrz to niepotrzebny pomiar), z resztą ze zdjęć niewiele widać co ta suwmiarka pokazuje.

    Nie znam dokładnych wymiarów w 159 piasty, ile dokładnie masz do początku fazy centrowania do piasty - tam jest pewnie z 14mm, nazwijmy ten wymiar X? Teraz jak wygląda fazowanie wewnątrz Twojej nowej felgi - na jaką głębokość nie będzie się stykać z centrowaniem piasty - nazwijmy to Y? X-Y=Z czyli odcinek na którym felga leży na centrowaniu. Z możesz zmniejszyć do nawet ok 6mm wg tego co tu wielu speców pisało na forum (z resztą nie tylko, w Giulii X ma 12mm a Y w ori fedze mojej 19" wyjątkowo dużo bo aż 7mm, czyli Z jest tylko 5 i tak to zrobili w fabryce, czyli musi być git).
    Teraz policz A= Z-6mm - to maksymalna grubość dystansu przelotowego bez kołnieża jaki możesz założyć żeby zostawić te 6mm centrowania. W sprzedaży najczęściej są 3 lub 5mm, podejdzie któryś? Ten który wybierzesz oznaczmy jako wymiar B.

    Dystanse możesz kupić jakieś polskie ze stopu aluminim PA6 - koszt z 60zł za 2 dystanse.

    Teraz sprawa śrub. Po pierwsze jakie masz gniazda w felgach, stożki pewnie (nie wiem czy robi się alu np z kulowymi), na wszelki wypadek się upewnij jak wygląda frez w nowej feldze?

    Teraz śruby. Masz mieć M14x1.5. Kupujesz śruby o parametrach 10.9 - w Polsce robią gdzieś, chyba Koelner, taka śruba kosztuje ok 3-4zł/szt na allegro. Co do długości to sprawdź ile śruby wystawały CI z ori felgi - zakładam że ze 12-14mm (śruba M14 do kół o ile pamietam powinna wkręcać się na minimum 8 obrotów żeby zapewnić odpowiednią wytrzymałość), nazwijmy to wymiar C? Teraz wrzuć taką śrubę do nowej felgi, zobacz ile wystaje (nazwijmy wymiar D), powiedzmy. Jak dokupisz dystans o grubości B, to będzie CI wystać tylko o D-B. To musisz kupić śruby dłuższe od oryginalnych o C-(D-B).

    Długość śruby przy zamawianiu nie mierzy się tak jak Ty to zrobiłeś z łbem, tylko samą część przed stożkiem. W niektórych śrubach ona jest nagwintowana do samego stożka, w innych częśc nie jest nagwintowana. Kup takie żeby to co wystawało z dystansu do piasty miało gwint (pewnie każda będzie pasować, ale tak na wszelki wypadek uczulam).
    Zmierzyłem dziś ile stara jak i nowa felga nachodzi na centrowanie. W jednym jak i w drugim przypadku to 15mm(na taką głębokość felga styka się z centrowaniem) Ku*wa czy nie powinienem na odwrót? )
    Czyli maxymalny dystans jaki moge założyć to 9mm?
    Śruby w jednej jak i w drugiej feldze wystają tyle samo, czyli 17mm.
    Jeżeli założe dystans 9mm, śruba powinna być dłuższa o 9mm?
    W jednej jak i drugiej gniazda są przystosowane do stożkowych śrub.

  2. #11362
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek_Olsztyn Zobacz post
    Dzięki Rafał.

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
    Nie ma sprawy, oczywiście miało być "oryginalne" pisałem z telefonu i wkradła się literówka.
    Pozdrawiam.
    Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  3. #11363
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał smille Zobacz post
    Zmierzyłem dziś ile stara jak i nowa felga nachodzi na centrowanie. W jednym jak i w drugim przypadku to 15mm(na taką głębokość felga styka się z centrowaniem) Ku*wa czy nie powinienem na odwrót? )
    Czyli maxymalny dystans jaki moge założyć to 9mm?
    Śruby w jednej jak i w drugiej feldze wystają tyle samo, czyli 17mm.
    Jeżeli założe dystans 9mm, śruba powinna być dłuższa o 9mm?
    W jednej jak i drugiej gniazda są przystosowane do stożkowych śrub.
    a wymiar który nazwalem Y w nowej feldze?

  4. #11364
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    a wymiar który nazwalem Y w nowej feldze?
    Podziwiam Cie za anielską cierpliwość.
    Wybacz, ale bliżej mi do informatyki niż do mechaniki. Mimo dość jasnego opisywania przez Ciebie wszystkiego i tak źle doczytałem.

    Felga posiada "fazę" tj. taki mały ścięty fragment.

    1 "faza"
    11mm felga styka z centrowaniem(bez fazy) 3
    15mm felga styka z centrowaniem(z fazą) 2
    32mm głębokość całkowita otworu w feldze(bez fazy) 4
    35mm głębokość całkowita otworu w feldze(z fazą) 5
    18mm nie styka
    Wszędzie przyjął bym +/- 1mm. Ciężko to tak zmierzyć.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181127_210611.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	61.0 KB
ID:	252536  

  5. #11365
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał smille Zobacz post
    Podziwiam Cie za anielską cierpliwość.
    Wybacz, ale bliżej mi do informatyki niż do mechaniki. Mimo dość jasnego opisywania przez Ciebie wszystkiego i tak źle doczytałem.

    Felga posiada "fazę" tj. taki mały ścięty fragment.

    1 "faza"
    11mm felga styka z centrowaniem(bez fazy) 3
    15mm felga styka z centrowaniem(z fazą) 2
    32mm głębokość całkowita otworu w feldze(bez fazy) 4
    35mm głębokość całkowita otworu w feldze(z fazą) 5
    18mm nie styka
    Wszędzie przyjął bym +/- 1mm. Ciężko to tak zmierzyć.
    Ta felga to jakaś stara/Twoja oryginalna, czy ta nowa (kupiłeś używkę? jakoś myślałem że kupowałeś nowe 16", ale może sobie coś wmówiłem)?
    Jak masz 11mm styku, powiedzmy dajmy tolerancji po 1mm na dwa pomiary, 9mm pewne. chcesz zostawić 6mm (pewnie będzie 8), to taki 3mm spokojnie Ci podejdzie (a nawet i 5, zmierz to dokładniej, suwmiarka mierzy lepiej niż do 1mm). Dobra, to teraz pytanie czy jak będziesz miał 3mm dystans (albo 4 albo 5) to czy nie będziesz już haczył ramieniem felgi o zacisk, i czy będzie tam bezpieczny dystans (przy dużych brembo jest mało na ori felgach - tak ze 2-3mm zgaduję - nie mierzyłem a 159 juz nie mam żeby lepiej się przyglądnąć).
    Inna opcja (jakbyś nie miał pewności że dystans taki jak obliczyliśmy da radę) to próbować z dystansem z kołnierzem - ale do 159 to chyba (w zależności może od producenta) podchodzi coś w stylu 16-20mm myślę. W sumie 16, mimo niższego ET (o 7 mm) są dużo węższe, więc problemu nie będzie tego wsadzić.

    Co do pytania z poprzedniego posta, śruby kupujesz po prostu dłuższe o grubość dystansu.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #11366
    ViP Rowerzysta Avatar piotr_alex
    Dołączył
    08 2007
    Mieszka w
    Ciechanów/NDM
    Auto
    Crosswagon 2005r & 159 1.9JTD 16V 2008r
    Postów
    385

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	felga.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	64.3 KB
ID:	252578
    felga 18', ktoś kojarzy co to za wzór?

  7. #11367
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    chujowy








  8. #11368
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,209

    Domyślnie

    Fuuujjjj!!!!

  9. #11369
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr_alex Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	felga.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	64.3 KB
ID:	252578
    felga 18', ktoś kojarzy co to za wzór?
    Jest to Ronal R42
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

  10. #11370
    Użytkownik Świeżak Avatar Marek_Olsztyn
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V sportwagon i Omega FL z22xe
    Postów
    146

    Domyślnie

    Mam do wysyłki 5 felg alu oryginalnych 16" od 159. Może ktoś powie która firma kurierska najtaniej to wysłać?

    Marek

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [159] [Brera] jaki silnik wybrać - temat ogólny
    Utworzone przez stabipl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 228
    Ostatni post / autor: 01-12-2021, 18:46
  2. [159] Niezidentyfikowane dźwięki - temat ogólny
    Utworzone przez Bachus w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 01-06-2021, 20:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory