Temat: Felgi, koła do 159 Brera - temat ogólny

  1. #11541
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    no wlasnie. a czy w 159 jest fazka na centrowaniu z piasty? w Giulii jest ok 2mm. tak czy siak, nawet jak w 159 nie ma fazki na piascie, poleganie na 1mm centrowaniu to chyba proszenie sie o klopoty, dobrze kombinuje? chyba forumowi spece (nie wiem czy Ty) pisali kiedys ze dobrze jest zostawic minimum 5mm centrowania.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #11542
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar FilipoInzhagi
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 była Stelvio 200
    Postów
    546

    Domyślnie

    U mnie koło siadło i wówczas wkręciłem szpilki, bez żadnych akrobacji,zresztą czy w innym przypadku bez złapania centrowania nie po urywało by mi rąk przy większej prędkości?
    Czytałem i analizowałem temat dystansów,centrowania i wszystkich pierdół z tym związanych i teoretycznie jest bezpiecznie w praktyce też nic nie wskazuje że coś jest nie halo,w przeciwnym razie już dawno bym to zdemontował. Myślałem jeszcze czy aby na tokarce nie z toczyć 2, 3 mm dla świętego spokoju.

    Wysłane z mojego SM-G850F przy użyciu Tapatalka

  3. #11543
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    chyba laywiej kupic dystanse przelotowe 3mm?

  4. #11544
    Użytkownik Pasjonat Avatar Nazar
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Była 156 SW 2,4JTD by Cinsoft ---Jest 159 1,9JTDm 150KM Q-tronic'08 + Mito 1,6Jtdm Distinctive'08
    Postów
    3,984

    Domyślnie

    Centrowanie w zasadzie tylko ustawia koło zeby nie biło przy jeździe. Na srubach samych nie ma pewnosci ze koło sie ustawi dobrze. Sam na probe jak zakladalem zime 18" w 5x112 kiedy nie miałem pierscienia z 66,6 na 65mm i biło powyzej 100km/h. Z pierscieniem juz nie bije. Same koło juz po przykreceniu nie przenosi nacisku na piaste bo jest dociagniete srubami do płaszczyzny tarczy. Jezeli byłoby inaczej to kto by robił pierscienie centrujace plastikowe. Moim zdaniem i logicznie myśląc ten 1mm jezeli pewnie siada koło to wystarczy. Fabrycznie piasta jest długa zeby utrzymala koło przy zakladaniu raczej dla wygody

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  5. #11545
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    po jakiś wpisach z forum sądziłem że jednak przenosi część sił działających prostopadle do osi piasty/koła. po coś robią takie grube ścianki i wystające na te 15mm - wystarczyłoby coś skromnego - przecież proces produkcyjny i strata materiału (i czas toczenia) byłyby niewspółmiernie niższe gdyby wystarczyło że wystaje np 4mm centrowania z piasty (przy 3mm fazie w feldze; czyli 1mm wspólny). plastikowe adaptery centrujące - ja bym tego nie założył u siebie.
    w każdym razie nawet jeśli po dokręceniu to śruby faktycznie przez mocne dociągnięcie a przez co dużą siłę tarcia, utrzymują już koło na swojej pozycji, to i tak na 1mm centrowaniu bym nie polegał - często zarówno w feldze jak i piaście te ranty są pouszkadzane przez zakładanie/ściąganie koła - więc już tak precyzyjnie pewnie nie ustaliłyby osi koła w osi piasty. może gdybyśmy pisali o fiacie panda z silnikiem 69HP i małymi/lekkimi kółeczkami to możnaby bardziej przymknąć oko, auto nie pojedzie szybko itp, ale nie w autach które mają masę, kupę koni i duże felgi/szerokie kapcie - tu mała asymetria i pojawia się dużo mocniejsze bicie. ot takie moje przemyślenia - tylko pisze jako inżynier (elektronik) który nie stroni od pobrudzenia sobie rąk przy aucie i z jakimś tam skromnym pojęciem o dobrych praktykach i zasadach związanych z kołami/dystansami/ET itp.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #11546
    Użytkownik Pasjonat Avatar Nazar
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Była 156 SW 2,4JTD by Cinsoft ---Jest 159 1,9JTDm 150KM Q-tronic'08 + Mito 1,6Jtdm Distinctive'08
    Postów
    3,984

    Domyślnie

    Rozumie twoje zdanie ale pierscienie plastikowe , sruby pływające , dystanse i inne bajery są dopuszczone do sprzedaży/użytku a nawet uzywane w motorsporcie . Co do siły działającej na utrzymanie koła - tak i nie . Bo o ile koło niedokrecone załóżmy daje nacisk na piasta 300-400kg ale dokrecone nie obciąża piasty ( chyba ,że sie poluzuje . Wtedy wystepowało by przy pierscieniach plastikowych bicie bo by sie poddał. Jeżdżę na felgach innych niz fabryczne lata bo rzadko kiedy uzywałem ori felg i jeszcze z takim zjawiskiem sie nie spotkałem . Nie ma co się tu rozwodzić , wszystko z głową . Oczywiscie im wiecej tym pewniej . Wszystko z głową

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  7. #11547
    Użytkownik Pasjonat Avatar Nazar
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Bytom
    Auto
    Była 156 SW 2,4JTD by Cinsoft ---Jest 159 1,9JTDm 150KM Q-tronic'08 + Mito 1,6Jtdm Distinctive'08
    Postów
    3,984

    Domyślnie

    Aczemu robią grube scianki? Bo koło swoje waży, nikt nie zmienia piasty co sezon i raczej pogiecie centrowania czy pekniecie byłoby niepożądane. Dlugosc moim zdaniem jest dla wygody gdy montujemy koło i "wieszamy" na piascie koło zeby nie cyrklowac z lewarkiem wysokosci czy swobodnie obracac kolem by otwory zgrać i przy tym nie obic całej felgi

    Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

  8. #11548
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    chyba laywiej kupic dystanse przelotowe 3mm?
    Nikt takich dystansów nie robi. Poniżej 5mm nie da się wytoczyć, dystanse o grubości poniżej 5mm są wycinane z blachy i ciężko znaleźć kogoś kto by chciał to zrobić.
    Wiem, bo szukałem 2mm.
    Dystom mi odmówił.
    Pozdrawiam.
    Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  9. #11549
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    na allegro od 5mm, ale na pewno widzialem 4mm w sprzedazy gdzies, nie pamietam gdzie. tak czy siak 5 czy 4mm zamiast 7 na granicy juz cos dodaloby centrowania koledze.

  10. #11550
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Kupiłem JR30. 8,5x18 ET wybite 20 ale w papierach 30. Jeszcze nie mierzyłem dokładnie i nie zakładałem na auto.
    Na tym jest opona 225/45.
    Z ciekawostek dodam tylko, że oryginalna szprycha 18' waży z tą oponą 22,5 kg. CMS C4 8x18 waży 21,5 a JR z tą samą oponą waży 19,5
    Także schodzimy z mas nieresorowanych

    Read more: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...#ixzz5lAAsRGrS

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał alces1 Zobacz post
    Nikt takich dystansów nie robi. Poniżej 5mm nie da się wytoczyć, dystanse o grubości poniżej 5mm są wycinane z blachy i ciężko znaleźć kogoś kto by chciał to zrobić.
    Wiem, bo szukałem 2mm.
    Dystom mi odmówił.
    Pozdrawiam.
    Rafał
    Znam przypadek (z tego forum i to osoba obecna w tym temacie), że w 159 założono dystanse stalowe bodajże 20 mm...
    Ważyło to swoje a rdza bardzo skutecznie odpychała felgę od dystansu i piasty
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P_20190414_113948_vHDR_On.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	60.2 KB
ID:	257041   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P_20190413_210052_vHDR_On.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	89.1 KB
ID:	257040  
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 15-04-2019 o 12:37

Podobne wątki

  1. [159] [Brera] jaki silnik wybrać - temat ogólny
    Utworzone przez stabipl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 228
    Ostatni post / autor: 01-12-2021, 18:46
  2. [159] Niezidentyfikowane dźwięki - temat ogólny
    Utworzone przez Bachus w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 314
    Ostatni post / autor: 01-06-2021, 20:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory