Strona 146 z 152 PierwszyPierwszy ... 4696136137138139140141142143144145146147148149150151152 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1,451 do 1,460 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #1451
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Seba998
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa
    Postów
    78

    Domyślnie

    Witam, proszę o poradę bo naczytałem sie już tyle że głowa boli, zasięgałem rad mechaników ale dalej niewiem cóż mam uczynić.
    Od początku : Kupiłem alfe 159 1.9 16V JTDm - nie ukrywam że decyzja była trochę na prędko i tak naprawde tematem zacząłem się interesować jak już auto stało u mnie w garażu (ogólnie to na mechanice się raczej nie znam), gdy już dowiedziałem się czym są EGR i klapy wirowe czym prędzej pobiegłem otworzyć maskę i zobaczyć jak to wszystko wygląda w moim przypadku. No i wygląda następująco: z tego co widzę EGR został zaślepiony przez poprzedniego właściciela jakąś metalową blaszką (dodaję zdj), a listwa sterująca klapami wirowymi spadła (dodaję zdj). Z tego co wyczytałem klapki mam aluminiowe ( samochód to SW z 03.2006 czyli przedlift). Niewiem jak długo listwa sterująca już tak sobie leży ale sądząc z zabrudzeń raczej nie od wczoraj, ogolnie te blaszki od klap jak poruszać je śrubokrętem chodzą bardzo lekko bez praktycznie żadnego oporu. Kilka suchych faktów:
    -Przebieg 180tys. potwierdzony.
    -Samochód jeździ jak złoto, zbiera się elegancko od samego dołu obrotów, nie szarpie, nie kopci, nie trzeszczy, nie wyrzuca żadnych błędów itp.
    - Jedynym obecnie problemem spędzajacym mi sen z powiek jest to że ciężko odpala ( raz pali na dotyk, raz trzeba go kręcic kilka sekund żeby załapał, a czasami trzeba wkładać kluczyk kilka razy zanim załapie i nie ma tu raczej znaczenia czy jest ciepły czy zimny ale raczej większe problemy są jak troche postoi nieruszany)
    Proszę odpowiedzcie mi na pytania:
    - Czy lepiej klapy wyrzucić czy założyć nowy zregenerowany kolektor (Tutaj jeden mechanik radził kupic zregenerowany i zostawić klapy a drugi wyrzucić i zmienic program)
    - Czy mogę tak narazie jeździć z tą leżącą listwą bo alfa już i tak bardzo mocno nadszarpneła moj budżet i wolałbym się najpierw troche pozbierać finansowo.
    - Czy skoro EGR jest zaślepiony to jak kupię zregenerowany kolektor to wszystko będzie działać prawidłowo? (tzn, czy nie ma jakichś zależności klapy wirowe-egr?)
    Jeśli napisałem/ zapytałem o coś głupiego to przepraszam. Liczę na waszą pomoc. Załącznik 237540 Załącznik 237541

  2. #1452
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Klapy wyrzucić i dobrze zaślepić, bo jak widać na zdjęciu jest nieszczelność. Programu nie trzeba dotykać po usunięciu klap. Nie wiadomo czy EGR jest zaślepiony całkowicie, czy częściowo (zaślepka fabryczna z dziurami). Jeśli całkowicie i nie ma check engine, to był grzebany program. Jeśli jest zaślepiony częściowo to nadal w kolektorze będzie syf, więc przy okazji zajmowania się klapami najlepiej wyczyścić kolektor i zaślepić całkowicie EGR. Pojawi się check engine ale niegroźny i można z nim jeździć do czasu uzbierania 100 -150zł bo tyle kosztuje wyłączenie EGR w kompie. Z tym że nie odpala i nie załapuje to masz na myśli, że kręci a nie odpala czy co?
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  3. #1453
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Seba998
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa
    Postów
    78

    Domyślnie

    Niewiem czy EGR jest zaślepiony całkowicie czy częściowo ale raczej jest to zrobione jakąś metodą chałupniczą a nie zaślepką fabryczną z dziurami bo ta blaszka ktora jest w niego wsadzona wygląda na kawałek aluminium wyciętego z puszki po piwie Dzwoniłem już po warsztatach i zaproponowano mi usunięcie klap, zaspawanie dziur + planowanie kolektora za 600zł z tym że ten warsztat chciał od razu zmienić program za dodatkowe 900zł a gdy wspomniałem panu że czytałem iż można zostawić ten cały silniczek sterowania klapkami czy co to tam jest i nie trzeba zmieniać programu to usłyszałem że nie poleca on tej metody, ale ostatecznie z opcji zmiany programu nie muszę korzystac więc wyjdzie 600zł. Druga opcja którą otrzymałem od innego warsztatu to właśnie zmiana kolektora na zregenerowany bez usuwania klap koszt 850 zł.
    Co do odpalania to tak -czasami cieżko kręci kilka sekund i nic, czasami zapala prawidłowo, a czasami kręci kilka sekund i w koncu załapuje, nagram jutro film.
    Proszę jeszcze o odpowiedz czy mogę narazie użytkować auto z tą zrzuconą listwą czy lepiej nie.

  4. #1454
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seba998 Zobacz post
    Niewiem czy EGR jest zaślepiony całkowicie czy częściowo ale raczej jest to zrobione jakąś metodą chałupniczą a nie zaślepką fabryczną z dziurami bo ta blaszka ktora jest w niego wsadzona wygląda na kawałek aluminium wyciętego z puszki po piwie Dzwoniłem już po warsztatach i zaproponowano mi usunięcie klap, zaspawanie dziur + planowanie kolektora za 600zł z tym że ten warsztat chciał od razu zmienić program za dodatkowe 900zł a gdy wspomniałem panu że czytałem iż można zostawić ten cały silniczek sterowania klapkami czy co to tam jest i nie trzeba zmieniać programu to usłyszałem że nie poleca on tej metody, ale ostatecznie z opcji zmiany programu nie muszę korzystac więc wyjdzie 600zł. Druga opcja którą otrzymałem od innego warsztatu to właśnie zmiana kolektora na zregenerowany bez usuwania klap koszt 850 zł.
    Co do odpalania to tak -czasami cieżko kręci kilka sekund i nic, czasami zapala prawidłowo, a czasami kręci kilka sekund i w koncu załapuje, nagram jutro film.
    Proszę jeszcze o odpowiedz czy mogę narazie użytkować auto z tą zrzuconą listwą czy lepiej nie.
    Zanim cokolwiek będziesz robił to zrób pomiar ciśnienia, sprawdzisz czy klapki same się nie usuneły. Kolektor zaslepiaj broń cie panie na regenerowany. Po roku czasu jest to samo. Przy demontażu kolektora trzeba mieć na uwadze wymianę rozrządu. Kolektor będzie cały w syfie, jeśli nie wierzysz w staranność warsztatu to proponuję Ci zakupić drugi- zaślepić i mechanikowi zlecić wymianę. Przy okazji poniesionej maski warto sprawdzić stan koła prasowego jeśli guma jest spękana to odrazu wymień. Z moich doświadczeń to jeszcze wybierz taki warsztat gdzie rozrząd ustawiają na blokadach. Tam gdzie będą mędrcy prawili inaczej to radzę Ci odpuść. Tyle z moich obserwacji i doświadczeń

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  5. #1455
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Nie trzeba ruszać rozrządu, koło pompy wysokiego ciśnienia blokuje się na śrubach i zdejmuje się pompę zostawiając koło i rozrząd jest nieruszony.
    Zaślepienie EGR wymaga grzebnięcia w programie, usunięcie klap nie. Że pan nie poleca "tej metody" to nie dziwne, bo na tej drugiej więcej zarabia. Nastawnik zostawiasz i on sobie działa ale nic nie robi i nie ma żadnych negatywnych skutków. Również nie ma potrzeby planowania kolektora dolotowego, chyba że zechcesz dziury po klapkach zaspawać, to może się odkształcić.
    Możesz użytkować auto ze spadniętą listwą. Klapek nie ruszaj teraz bo jeszcze jakaś odpadnie i co

    Z tym odpalaniem to może być wiele rzeczy, zacząłbym od sprawdzenia przez OBD jakie jest ciśnienie paliwa na listwie przy rozruchu.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  6. #1456
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Seba998
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa
    Postów
    78

    Domyślnie

    Dziękuję wiem już więcej myślę że w poniedziałek podjadę do mechanika żeby sprawdził mi tak jak radziliście ciśnienie sprężania i ciśnienie paliwa na listwie oraz wymienię od razu filtr paliwa i powietrza bo z niewiem ile mają przebiegu ale raczej kilkadziesiąt kkm. A potem oddam kolektor do wywalenia klapek i zaspawania lub ewentualnie kupię na allegro z już usuniętymi klapkami(widziałem że kosztują 200 zł). Rozrządu wolałbym nie ruszać bo był wymieniany kompletny 1500 km temu w niemieckim ASO spod którego auto zostało zabrane do PL.

  7. #1457
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seba998 Zobacz post
    Dziękuję wiem już więcej myślę że w poniedziałek podjadę do mechanika żeby sprawdził mi tak jak radziliście ciśnienie sprężania i ciśnienie paliwa na listwie oraz wymienię od razu filtr paliwa i powietrza bo z niewiem ile mają przebiegu ale raczej kilkadziesiąt kkm. A potem oddam kolektor do wywalenia klapek i zaspawania lub ewentualnie kupię na allegro z już usuniętymi klapkami(widziałem że kosztują 200 zł). Rozrządu wolałbym nie ruszać bo był wymieniany kompletny 1500 km temu w niemieckim ASO spod którego auto zostało zabrane do PL.
    Tylko spytaj się w warsztacie czy będą potrafić wyjąć kolektor bez zdejmowania rozrządu. Paska rozrządu i napinacza nie powinno się nakładać naciągać drugi raz

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  8. #1458
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Seba998
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa
    Postów
    78

    Domyślnie

    Zrobiłem tak jak radziliście - kupiłem na allegro zestaw zaślepek do kolektora i oddałem do mechanika, przy okazji wymieniłem też filtr paliwa i powietrza. Wszystkie klapki były na swoim miejscu (aluminiowe). Okazało się że EGR był zaślepiony częściowo a w programie nie było nic grzebane, więc tym razem EGR został zaślepiony całkowicie. No i tak jak przewidywał anAlfaBeta po przejechaniu kilkunastu kilometrów komputer wypluł check engine w związku czym jadę go czym prędzej wyłączyć programowo. Dziękuję wam bardzo za podpowiedzi dodam że różnica po tym zabiegu jest naprawdę odczuwalna - silnik złapał drugi oddech, lepiej się zbiera, ciszej pracuje więc i komfort jazdy się poprawił. No i nie czuć już na postoju zapachu spalin we wnętrzu (była nieszczelność) A i z odpalaniem jest dużo lepiej!

  9. #1459
    Użytkownik Świeżak Avatar Serafiel
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Andrychów
    Auto
    159 1,9 JTDM 16v 2007r. przedlift
    Postów
    136

    Domyślnie

    Zaslepić można zwykła śruba. Gwintownik 8 (z tego co pomietam), nagwintowac, wkrecic srubke, ewentualnie podkleić i gotowe. Nie trzeba zaślepek, a już na pewno nie trzeba kupować kolektora.
    Wylaczenie programowe nie jest konieczne. Bez tego świeci się tylko czek i auto dostaje takiego chwilowego kopa przy ok. 2100 obr. do 2150.
    Kwestia komfortu jedynie. Grunt żeby był zaslepiony.
    Ostatnio edytowane przez Serafiel ; 20-12-2017 o 00:27

  10. #1460
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Ten kop przy 2100-2150 na pewno nie jest od klap.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory