Strona 3 z 152 PierwszyPierwszy 1234567891011121353103 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #21
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    a mi się wydaje, że minimalne "pocenie się" przy tych łożyskach to nie jest jednoznaczne z całkowitą awarią kolektora. jeżeli klapy pracują i listwa nie spadła to znaczy, że jeszcze spełnia swoją rolę. Co nie zmienia fakty, że takie oznaki wycieków mogą oznaczać, że kolektor się kończy.
    Born to be wild.

  2. #22
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu Zobacz post
    To chyba cytat, ten post, bo na ten temat była już taka mini instrukcja, a może to na stronie Tomka ? Chyba tam.

    oczywiscieze cytat, przeciez pisze ze znalazlem to w necie,

    Cytat Napisał coachu Zobacz post
    I jeszcze wracając, jak ktoś pisze na forum 159, to niech o tym pamięta i bierze pod uwagę.
    znaczy sie ze nie moge uzywac slowa Vectra?? lub to straszna chanba ?? nie badz smieszny.

  3. #23
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzdylu Zobacz post
    a mi się wydaje, że minimalne "pocenie się" przy tych łożyskach to nie jest jednoznaczne z całkowitą awarią kolektora. jeżeli klapy pracują i listwa nie spadła to znaczy, że jeszcze spełnia swoją rolę. Co nie zmienia fakty, że takie oznaki wycieków mogą oznaczać, że kolektor się kończy.
    Nie wszystkie 1.9 16V miały klapy wirowe. Wersje 140-konne (silniki np. ze 156-ek) takich klap nie posiadały. Był tam normalny kolektor, praktycznie bliźniaczy z tym z wersji 1.9 JTD 115/120-konnej. Pocenie się kolektora w okolicy klap wirowych świadczy o tym, że oryginalne uszczelniacze gumowe, które są tam zamontowane, powoli przestają spełniać swoją funkcję. Aczkolwiek póki klapy chodzą, to tym bym się bardzo nie przejmował.
    IMO jeśli ktoś zamierza wymieniać kolektor, to należy albo kupić pozmianowy (oryginalny Pierburg to pomyłka - nie poprawiono nic a nic w temacie trwałości kolektora, więc pechowcy będą mieli znowu kolektor do roboty po przebiegu nawet 60 tysięcy km), albo zregenerować kolektor w taki sposób, by wywalić z niego oryginalne łożyskowanie.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  4. #24
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159
    Postów
    2,078

    Domyślnie

    Nie, nie bądź śmieszny tylko jak rozmawiamy o 159 i JTDM w nich montowanych to nie argumentuj obecności/lub nie klap wirowych w silnikach przez to co było w Vectrze.
    Ot tylko tyle. A słowo Vectra możesz sobie używać do woli, a nawet mieć w podpisie.

  5. #25
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    akurat tak sie sklada ze silniki Alfa Romeo 1,9 JTDM 16V byly montowane takze w Vectrze, wiec nie widze róznicy, po co odkrywac drugi raz Ameryke, jesli masz wszystko opisane (ponad 40 stron)i udokumentowane zdjeciami, no ale jesli nie to nie...


    pzd.

  6. #26
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    Dodam coś od siebie. Po przeczytaniu wszystkich wątków traktujących o klapach i kolektorze, już miałem się zdecydować na nowy kolektor, ten nowego typu (plastikowy), który montowali od 2008r (czy od połowy 2007, bo różnie to ludzie pisali). Na priv trochę pogadałem z axel40 i wyszło że trzeba jeszcze kupić nowe sterowanie klap - to się chyba nazywa aktywator (tak przynajmniej twierdziła babka w ASO z którą rozmawiałem dziś telefonicznie). Ceny w ASO podano mi następujące: kolektor nowego typu 1167zł (do modelu 2008, podano mi numer kat. 55202680), a aktywator 818zł (nie pytałem o numer) (obie cenny brutto). Ogólnie to trochę droga zabawa, szczególnie że miesiąc temu 3500zł poszło na kompletne sprzęgło, wysprzęglik, koło dwumasowe i robotę, więc zdecydowałem się na regenerowany (450+VAT+20zł wysyłka). Mechanik wstępnie krzyknął 350zł(z VAT) za robociznę, dochodzi uszczelka więc w ok. 1000zł się powinno to zamknąć.

  7. #27
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    ja zmieniałem w ASO koszt około 2tyś z robocizną. Nowy kolektor który został założony wygląda identycznie jak poprzedni (okazało się, że już miałem pozmianowy) i nie widziałem tam żadnych plastikowych części. Generalnie jaki kolektor by nie był to i tak przez syf krążący w dolocie i tak prędzej czy później się uwali niestety taki urok. U Twardowskiego robią tak, że przy wymianie rozrządu rozbierają też kolektor i go czyszczą jakimś specjalnym preparatem tuneup czy jakoś tak, przedłuża to życie kolektora. Przy okazji wrzucę zdjęcia mojego starego kolektora...syfu było z 2cm na grubość
    Born to be wild.

  8. #28
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    a po wymainie autko jakoś lepiej zaczęło jeździć? Spalanie spadło, itp?

  9. #29
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    czy ja wiem...nie czuję za bardzo różnicy. Może jest delikatnie mocniejsze na niższych obrotach. Spalanie takie samo (10l po Warszawie) Zobacze jak będzie na trasie.
    Born to be wild.

  10. #30
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzdylu Zobacz post
    ja zmieniałem w ASO koszt około 2tyś z robocizną. Nowy kolektor który został założony wygląda identycznie jak poprzedni (okazało się, że już miałem pozmianowy) i nie widziałem tam żadnych plastikowych części. Generalnie jaki kolektor by nie był to i tak przez syf krążący w dolocie i tak prędzej czy później się uwali niestety taki urok. U Twardowskiego robią tak, że przy wymianie rozrządu rozbierają też kolektor i go czyszczą jakimś specjalnym preparatem tuneup czy jakoś tak, przedłuża to życie kolektora. Przy okazji wrzucę zdjęcia mojego starego kolektora...syfu było z 2cm na grubość
    No to masz stary po małej poprawce który ponoć to też badziew - niby niewiele poprawiono i wytrzymuje podobnie. Dla tych co nie są swiadomi jest też kolektor montowany do roczników 2008 i wzwyż i on jest całkiem inny plastikowy jak diabli (czarny plastik, w ogóle nie przypomina tego metalowego kolektora) - zdjęcie poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kolektor_plastikowy.jpg
Wyświetleń:	4593
Rozmiar:	88.7 KB
ID:	39333
    (zdjęcie zapożyczone z http://www.forum159.com/po-czym-rozp...znik-t573.html)

    taki ma wytrzymywać ok 200tys km.

    Listwy sterowania klap nie widać z góry - jest od spodu.
    Poniżej zdjęcie takiej używki z allegro od użytkownika FIAT_ALFA_ZAAK(:http://allegro.pl/kolektor-ssacy-alf...933883375.html)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kolektor_plastikowy2.jpg
Wyświetleń:	4616
Rozmiar:	66.8 KB
ID:	39334


    Tyle że taki wymaga ponoć zmiany aktywatora również na ten do nowego typu (wg. axel40 - on zmieniał u siebie z metalowego na plastikowy). Wariant na nowych częściach to ok 2000zł + robocizna. Axel40 pidał że trzeba jeszcze dorobić z blaszki mocowanie(przykręcić gdziekolwiek się da) i przenieść jakiś pochłaniacz oparów czy coś takiego, bo nowy kolektor/sterowanie są większe sie się to nie mieści w orygninalnym miejscu.

    Najlepiej poczytajcie wymiąnę wiadomości z axlem40 - jest tam dużo informacji może komuś się przydać


    Napisał epsonix
    Witaj,
    Zorientowałem się że u mnie (alfka z 2005r 1.9JTDM16V) spadła listwa sterująca klapami wirowymi, jak również w okół pierwszej od prawej strony klapy jest dużo "syfu" - uszczelnienie pewnie szlag trafił, na tej klapie, choć pozostałe są czyściutkie. Zastanawiam sie nad wymianą lub regeneracją kolektora. Jeśli wymiana to chciałem założyć ten nowy typ - rozumiem że Ty właśnie taki założyłeś.
    Trochę się telefonicznie niedogadałem ze sklepem ASO/FAP w Bielsku - coś mi gość kręcił, raz podał jedną cenę, a potem inną jak wspomniałem pozmianowy. Tyle że ciągle nie wiem czy mówiłem z nim o właściwym kolektorze, a to dlatego, że dziś rozmawiałem ze znajomym, który ma też AR159 z 2005r, i jakiś czas temu wymieniał w ASO kolektor - powiedzieli mu że zakładają mu ten pozmianowy a jak spojrzałem to dziś to widzę że ma sterowanie na górze i cały jest metalowy.Może była jakaś trochę ulepszona wersja tego metalowego też?
    Mam parę pytań, bo Ty założyłeś ten plastikowy, jakbyś mógł coś odpisać to będę wdzięczny.
    1.Ten plastikowy - z jakiegoś z postów spisałem numer (nie pamiętam czy to był Twój post), ale jakoś nie mogę znaleść tego w ePerze. Mógłbyś sprawdzić numer jaki masz na kolektorze?
    2.Po czasie, zadowolony jesteś z wymiany, czy może dziś rozważałbyś raczej regenerację?
    3.Czy wymianę robiłeś sam, czy robił mechanik?
    4.Jeśli sam, to ponoć powinno się zdjąć coś tam od wtrysków i od rozrządu, z czego robi się duża robota - da się to jakoś prościej zrobić? Któryś z tych gości - tych co się reklamują z regeneracją zamiast dzielić wiedzą na forum, pisał że są tricki i nie trzeba ruszać rozrządu. Wiesz coś może o tym? Pytam, bo nie chcę żeby mój mechanik wpakował się niepotrzebnie w dłuższą robote, a mnie przy okazji skasował.
    5.Czy ten nowy, plastikowy kolektor pasuje bez problemu - czy coś tam jeszcze trzeba dokupić - np jakieś mocowanie, uszczelke albo coś innego?
    6.Rozumiem że silnik sterujący klapami przekłada się ze starego kolektora?

    Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki.
    Pozdrawiam
    Leszek



    ad. 1 nie spiszę ci nr z mojego kolektora bo po prostu go nie widać ale z tego co pamiętam to nie szukaj w eperze kolektora po swoim nr nadwozia bo zawsze bedzie ci wychodził kolektora taki jak masz obecnie tylko że coś tam ulepszyli w łozyskowaniu klap. Kolektora który ja załozyłem jest aluminowo plastikowy aluminowe jest ten korpus w którym siedzą klapy oraz cześć do której przykręca się przepustnicę reszta tzn ta najwieksza cześć która widać od razu jak np zdejmiesz osłonkę z silnika jest czarna plastikowa. Zatem wejdz w eper wybierz alfe 159 ale od 2008 roku i tam bedziesz miesc zupełnie inny kolektor a zarazem jego nr pamietaj ze jesli kupujesz w ASO to musisz kupisc oddzielnie sterowanie klap wirowych bo z tego co mi sie wydaje to nie jest to sprzedawane łącznie
    ad. 2 nigdy nie regeneruje części, - dla mnie to co jest proponowane jest czystą partyzantką na którą nigdy nie będe miec gwarancji
    ad. 3 wymiana została zrobiona przez warsztaz zbyt duzo rozbierania nie chciałem się brudzić aż tak bardzo i meczyć z pompą common rail oraz rozrzadem moj miechanik wziął 400 zł ale to moj kolega
    ad. 4 kupić nalezy jeszcze uszczelkę pod kolektora a dokładnie tą pomiędzy klapami a silnikiem koszt około 80 zł, kolektor pasuje bez przerabiania mechanicznego i elektronicznego, trzeba tylko dorobić zwykłą jakąś blaszkę aby zamontowac w innym miejscu pochłaniacz oparów czy coś takiego - jak zajrzysz za silnik to zobaczysz taki czarny owal pionowo zamocowany do tego starego kolektora, a z racji że jest on mocowany do kolektora a w nowym kolektorze inne jest sterowanie klap wirowych (większe) mocowanie tej tzw. puszki tzreba zmienić i po prostu przyczepic do pierwszego lepszego pewnego punktu.
    ad. 6 nie kupuje sie nowy

    w moim poscie było to napisane co i jak.
    pozdr.

    p.s. moją odpowiedz z twoimi pytaniami zamieszczam na forum w tym temacie kolektor ssący JTDM - kompleksowo- dla potomnych

    Czytaj więcej: http://www.forum.alfaholicy.org/priv...#ixzz1dnL7jnTo

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory