Strona 6 z 152 PierwszyPierwszy 1234567891011121314151656106 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #51
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Dzisiaj byłem na hamowni i chciałem przedstawić mój wykres potwierdzający że całkowite usunięcie klap wirowych nie wpływa negatywnie na osiągi silnika. Można powiedzieć że jest wręcz odwrotnie.
    Załącznik 40158
    Silnik to czysta seria za wyjątkiem przerobionego kolektora ssącego i zaślepionego EGR-a.
    egr masz całkiem zaślepiony, czy tylko ograniczony przepływ uszczelka z otworami? Skąd te 8 KM extra?

  2. #52
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Intruz Zobacz post
    egr masz całkiem zaślepiony, czy tylko ograniczony przepływ uszczelka z otworami? Skąd te 8 KM extra?
    EGR mam całkowicie zaślepiony i usunięty programowo. Te 8KM ekstra mnie nie dziwi bo te silniki tak już mają, za to zastanawia mnie 350Nm gdzie według danych producenta ma być 320Nm.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  3. #53
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Dzisiaj byłem na hamowni i chciałem przedstawić mój wykres potwierdzający że całkowite usunięcie klap wirowych nie wpływa negatywnie na osiągi silnika. Można powiedzieć że jest wręcz odwrotnie.
    Załącznik 40158
    Silnik to czysta seria za wyjątkiem przerobionego kolektora ssącego i zaślepionego EGR-a.
    Wykres OK, tyle że nic nie udowodniłeś, bo brak referencyjnego wykresu z Twojego auta gdy jeszcz klapy działały. To że jest trochę więcej w piku mocy i momentu niż dane katalogowe to żaden dowód. Pokaż mi wykres zrobiony na tej samej hamowni, w ten samej temperaturze z Twojego samochodu gdy były klapy wirowe. Poza tym mówi się że klapy pomaagają na dole (obrotów), chciałbym zobaczyć jak wyglądałby właśnie dół moment i moc - wtedy były by dane wejściowe do analizy a tak nie ma nic.

    Próbę robiłeś przy 11st C - napewno producenci określają parametry w jakiś ustandaryzowanych warunkach, pewnie się nie pomylę że przy wyższej temperaturze, a to ma wpływ na osiągane pomiary.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 26-11-2011 o 16:51

  4. #54
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Wykres OK, tyle że nic nie udowodniłeś,
    Jak wykres OK to niczego nikomu nie muszę udowadniać, przebieg krzywych i liczby mówią same za siebie.
    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    To że jest trochę więcej w piku mocy i momentu niż dane katalogowe to żaden dowód.
    Tak się składa że zadałem sobie więcej trudu niż Ty i porównałem mój wykres z kilonastoma innymi wykresami dla tego silnika. Nie zauważam u siebie nic nadzwyczajnego, ani w dolnym ani w górnym zakresie obrotów. Ty piszesz że podobno coś tam klapy pomagaja w dolnym zakresie. Może sam coś udowodnisz w tym temacie bo narazie nic pewnego na swoją teorię nie przedstawiłeś.
    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Poza tym mówi się że klapy pomaagają na dole (obrotów), chciałbym zobaczyć jak wyglądałby właśnie dół moment i moc
    Chcesz zobaczyć wykres to jedź sobie na hamownię, jak będziesz miał wynik to przynajmniej będziemy rzeczowo rozmawiać.
    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Próbę robiłeś przy 11st C - napewno producenci określają parametry w jakiś ustandaryzowanych warunkach, pewnie się nie pomylę że przy wyższej temperaturze, a to ma wpływ na osiągane pomiary.
    Domyślam się że nie wiesz jaki wpływ ma temperatura na wynik hamowania silnika i nie wiesz jakie to parametry stosuje producent. Ja nie wiem dlatego nie piszę że "podobno" czy "gdzieś ktoś mówił".

    Nie bierz tego do siebie, ale lubię jak ktoś ma coś konkretnego do powiedzenia/pokazania.
    Ostatnio edytowane przez sickboy ; 27-11-2011 o 00:48

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  5. #55
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Jak wykres OK to niczego nikomu nie muszę udowadniać, przebieg krzywych i liczby mówią same za siebie.

    Tak się składa że zadałem sobie więcej trudu niż Ty i porównałem mój wykres z kilonastoma innymi wykresami dla tego silnika. Nie zauważam u siebie nic nadzwyczajnego, ani w dolnym ani w górnym zakresie obrotów. Ty piszesz że podobno coś tam klapy pomagaja w dolnym zakresie. Może sam coś udowodnisz w tym temacie bo narazie nic pewnego na swoją teorię nie przedstawiłeś.

    Chcesz zobaczyć wykres to jedź sobie na hamownię, jak będziesz miał wynik to przynajmniej będziemy rzeczowo rozmawiać.

    Domyślam się że nie wiesz jaki wpływ ma temperatura na wynik hamowania silnika i nie wiesz jakie to parametry stosuje producent. Ja nie wiem dlatego nie piszę że "podobno" czy "gdzieś ktoś mówił".

    Nie bierz tego do siebie, ale lubię jak ktoś ma coś konkretnego do powiedzenia/pokazania.
    Zauważ że nie podzieliłeś się innymi wykresami, nawet o takowych wcześniej nie wspomniałeś, a nagle wyskakujesz z taką informacją. Ja odoszę się do tego co piszesz, nie mam zdolności jasnowidzenia. Tak czy siak tyko wspomniałeś o jakiś tam innych, bliżej nieokreślonych wykresach - dla mnie ciągle jest brak konkretnych dowodów na co twierdzisz. Przedstaw takie to pogadamy konretnie. Nie mówię że nie masz racji, ale to co przedstawiłeś to nie był dowód, tyle. Poza tym zwracam uwagę że każdy silnik trochę się będzie różnił, każda hamownia daje trochę inne wyniki. Ludzie stosują różne paliwa, mają różny stan silnika, testuje się auta w różnych warunkach - rozbieżności +-5-10BHP to pewnie norma uwzględniając wszystkie możliwe błędy.

    Ja po naprawieniu kolektora mam odczucie że dolny zakres obrotów jest znacznie mocniejszy - pierwsza przejażdżka i miałem odczucie że to nie ten sam samochód. Jak pisałemm nie wiem czy ta zmiana spowodowana jest tylko przez naprawę kolektora, czy przez inne sprawy którymi podczas tej samej naprawy mechanik się zajął(czyszczenie EGR, dławik, pompa common-rail), o czym celowo wspomniałem. Nie mam wykresów z hamowni ani przed naprawą ani po - czyli nie mam żadnych dowodów na poparcie tego co pisałem - to tylko moje odczucie i niegdy nie twierdziłem inaczej.

    Różnica pomiędzy naszymi wypowiedziami jest tak że jak jasno daję do zrozumienia że piszę o swoich odczuciach, stawiam tylko jakąś tezę - nie mam jednak czasu, motywacji i szkoda by mi było pieniędzy aby ją udowadniać. Natomiast Ty stwierdzasz coś jako pewnik, że niby klapy nic nie dają - udowodnij albo napisz to tylko jako tezę, inaczej będę pytał o konkretne dowody.

    Co do mocy osiąganych w różnych warunkach, to z tego co się orientuję silniki gorzej się zachowują przy wyższej temperaturze powietrza - napisałem celowo "ponoć" aby zasygnalizować że nie sprawdzałem tego empirycznie(choć takie wrażenia z jazdy też mam, że samochód jest żwawszy przy +5C niż przy +25), jak również nie chciało mi się grzebać za fachowymi źródłami na poparcie tego. Pomyśl - po coś na wykresie z hamowni zapisuje się zarówno temperaturę powietrza jak i jego ciśnienie - bo ma to wpływ na otrzymywane wykresy. Jak duży, tego już nie wiem - mi chodziło tylko o to że wszelkie porównania aby mogły być uznane za empiryczny dowód powinny być wykonane na tym samym aucie, paliwie i w tych samych warunkach atmosferycznych.

  6. #56
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Po pierwsze witam alfaholików pewnie interesujący się tematem kolektorów doskonale znają mój nick z innych forów oraz z przytaczanej nie raz w tym temacie strony www.kolekrotrycdti.zafriko....
    Czytając pewne ciekawostki kolegi sickboy stwierdziłem, że trzeba zabrać głos i zdementować kilka informacji.

    Trochę teorii. W silnikach JTD w sumie mieliśmy cztery rodzaje kolektorów, na samych początkach kolektor nie posiadał klap chociaż konstrukcja odlewu już była przygotowana pod ich montaż, zdaje się te silniki miały moc 136KM.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolektor alfa.jpg
Wyświetleń:	2240
Rozmiar:	112.1 KB
ID:	40593

    Później zaczęły się czasy klapek, najpierw pierwsza wersja, padająca po jakichś 40-50 tys km później lifting przeprowadzony w roku 2007, takie kolektory wytrzymywały już jakieś 80-100 tys km no i w końcu wersja czwarta, w którą wyposażone są prawdopodobnie tylko alfy, pozostałe modele poszły już w silniki o pojemności 2.0 gdzie co prawda klapy również występują, ale można stwierdzić, że jest to już zupełnie odmienna konstrukcja.

    Jeśli chodzi o same klapki to wbrew pozorom nie są to żadne przepustnice mające na celu zwiększenie mocy silnika. Klapy w dieslach zostały wymyślone żeby zoptymalizować napełnienie komory spalania powietrzem i to nie za pomocą dopuszczania odpowiedniej ilości powietrza, ale poprzez spowodowanie jego odpowiedniego zawirowania.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klapy1.JPG
Wyświetleń:	1368
Rozmiar:	26.0 KB
ID:	40592

    Co się dzieje gdy układ klap jest uszkodzony i nie pracuje ? Odpowiedź daje sam producent kolektorów firma Pierburg:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klapy.JPG
Wyświetleń:	457
Rozmiar:	15.8 KB
ID:	40594

    Więc co się dzieje gdy klapy zostaną całkowicie usunięte ? Odpowiedź jest oczywista, wzrasta dymienie na niskich obrotach, sytuacja analogiczna jak przy otwartych klapach, czyli skład mieszanki paliwowo powietrznej jest niewłaściwy, samochód nie osiąga właściwej mocy i momentu obrotowego, czyli zamula na niskich obrotach, dodatkowo dymi co oczywiście nie jest widoczne ponieważ część tego syfu wraca do kolektora za pośrednictwem EGRa a sam kolektor zarośnie nie w 150tys km, ale w 70 tys km, dalsza część zakleja filtr cząstek stałych, który po prostu po jakimś czasie się skończy.

    Tak więc jak widać same klapy nie mają nic wspólnego z mocą maksymalną, jako ciekawostkę powiem wam, że miałem przypadek ekstremalny, gdzie jedna klapa prawie wypadła, do kolektora można było włożyć palca a właściciel nie narzekał na moc maksymalną, oto zdjęcia tego kolektora:
    https://picasaweb.google.com/1146571...CIzHt-fh2bb-EA

    Można powiedzieć, że jeśli ktoś jest kierowcą cyfrowym czyli używa gazu w trybie zerojedynkowym na zasadzie włącz\wyłącz nie odczuje w ogóle różnicy ponarzeka ewentualnie trochę na awaryjność silnika. Jeśli natomiast ktoś jeździ normalnie to dupohamownia od razu odczuje braki mocy na niskich obrotach, mimo, że wykresy będą idealne bo moc maksymalna będzie.
    Skąd dupohamownia wie, że coś jest nie tak ? Ano wie stąd, że przebieg krzywej momentu obrotowego jest totalnie zaburzony. Mówi się, że benzyniak przyspiesza mocą a diesel momentem obrotowym, w silnikach JTD, Z19DTH, TID czy jak je tam zwał w przypadku działających klap maksymalny moment jest osiągany w granicach 2200-2500obr, przy niedziałających klapach jego wartość maksymalna pozostanie bez zmian, ale wykres przesunie się o mniej więcej 1000obr czyli max będzie w okolicach 3200-3700obr, niektórzy stwierdzą, że ten silnik ma tzw turbodziurę i nauczą się jeździć na wyższych obrotach czego znowu efektem będzie zwiększone o około litr spalanie.


    Jeśli chodzi o tego tajemniczego Cinka czyli firmę cisoft. Jest to człowiek znany na niejednym forum z radosnej twórczości, z jednego Saab'a z silnikiem TID o mocy 120KM jego hamownia w serii wypluwa 148KM po modyfikacji wychodzi cudowne 191KM http://pionart.pl/~cinek/CINSOFT/Saab120/artur_final.jpg
    W innym przypadku po samym usunięciu filtra cząstek stałych bez żadnej modyfikacji oprogramowania moc skacze z fabrycznych 150KM do 180KM, później pokazuje się informacja, że jednak remap był robiony Przeoczenie czy jednak kilka osób znających się na temacie wyśmiało tego typu radosna twórczość ?
    Oczywiście standardem tej firmy jest chwalenie się wykresami "Po modyfikacji" bez nałożonego wykresu przed modyfikacją, wśród szanujących się tunerów rozwiązanie nie do przyjęcia. Generalnie jako człowiek starający się mysleć logicznie patrze z dużym dystansem na jego osiągnięcia.




    Podsumowując. Każdy ma swój rozum, jeden założy nowy kolektor, inny zgłosi się do mnie z prośbą o naprawę, następny wyrzuci klapki i zaspawa otwory, jeszcze inny zaspawa cały kanał bo niby po co dwa kanały dolotowe do tej samej komory spalania, ale każdy powinien mieć świadomość, technicznych konsekwencji pewnych działań, nie są to konsekwencje, których efekty będą widoczne natychmiast, ale po jakimś czasie dadzą się zauważyć.










  7. #57
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    kolega jabolkg dopiero co dołączył do naszego grona a już chce robić porządki i kwestionować wiedzę i umiejętności naszych forumowych kolegów (cinka). Możeby się tak jabolkg najpierw przywitał, a potem reklamował swój biznes. Wiadomo że będziesz bronił swojego rozwiązania bo masz z tego $.
    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Czytając pewne ciekawostki kolegi sickboy stwierdziłem, że trzeba zabrać głos i zdementować kilka informacji.
    Przeczytałem cały Twój post i zastanawiam się w którym miejscu zdementowałeś to co ja pisałem.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  8. #58
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    zdementował to, że usunięcie całkowicie klap wirowych jest tak świetnym rozwiązaniem...
    Born to be wild.

  9. #59
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    jabolkg - skoro uszkodzone klapy przesuwają max moment do ponad 3000obr/min, to czemu na wykresie sickboya wartości wyglądaja na prawidłowe?

  10. #60
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    kolega jabolkg dopiero co dołączył do naszego grona a już chce robić porządki i kwestionować wiedzę i umiejętności naszych forumowych kolegów (cinka). Możeby się tak jabolkg najpierw przywitał, a potem reklamował swój biznes. Wiadomo że będziesz bronił swojego rozwiązania bo masz z tego $.
    Kolego fakt, że nie rejestrowałem się akurat na tym forum nie oznacza, że nie mam sporej wiedzy na temat, który rozpracowuję w sumie już trzy lata ty pewnie dowiedziałeś się o tym kilka tygodni temu, poleciałeś do pierwszego z brzegu tunera i teraz go reklamujesz, być może nawet bez świadomości co na prawdę gość przekombinował w twoim samochodzie a na pewno nie zadałeś sobie nawet odrobiny trudu żeby spotkać się z kimś kto jeździł ze sprawnym kolektorem i porównać komfort i sprawność jazdy.

    Reklamować swojego biznesu nie muszę bo biznesu żadnego jak na tą chwilę nie posiadam, fakt, że lubię sobie grzebnąć a do tego mam dostęp do odpowiednich maszyn, nie robi z mojej działalności jakiegoś mega biznesu, na co dzień pracuję grzecznie za biurkiem i gdyby się zdarzyło, że nie zszedł bym po południu do garażu, świat by sie nie zawalił a zona i córcia pewnie były by z tego faktu strasznie zadowolone.
    W końcu jeśli byś kolego poczytał moją wypowiedź od dechy do dechy wyczytał byś ostatnie zdanie, w którym wybór rozwiązania jakie zastosuje u siebie zostawiam samym zainteresowanym, ale bardzo bym chciał żeby ludzie najpierw pomyśleli a później robili kombinacje, które często są nieodwracalne.




    Cytat Napisał Intruz Zobacz post
    jabolkg - skoro uszkodzone klapy przesuwają max moment do ponad 3000obr/min, to czemu na wykresie sickboya wartości wyglądaja na prawidłowe?
    Pytanie nie do mnie a do magika operującego hamownią. W sumie w swoim życiu odwiedziłem kilkanaście różnych hamowni i uwierzcie mi, że dla laika każda wygląda tak samo a w rzeczywistości każda ma tak ogromne możliwości modyfikacji wykresu, że w głowie się nie mieści, wystarczy np wpisać nieodpowiednia wartość ciśnienia atmosferycznego i już wychodzą cuda.
    Generalnie jeśli chodzi o cinka to kilka spraw jest pewnych, po pierwsze próbując wylansować się wszędzie gdzie się da posuwał się nie raz do namawiania ludzi do ładowania pseudoreklamy na wielu forach kasowaliśmy dwa razy takie wyskoki na VKP. Znany jest również z bajkopisarstwa typu wyciągnąłem DPF i autko dostało nagle 30 KM. No i w końcu prawdopodobnie jako jedyny tuner w tym kraju obrabia dupę każdemu, kto stanowi jego konkurencję. Dla przykładu pojedź do Tuneforce, jeśli będzie jakiś problem otworzy się gorąca linia z GCS, Mastersem, Aligatorem i całą elitą światka tuningowego w tym kraju i problem zostanie rozwiązany mimo, że przecież powinni ze sobą konkurować. Pojedź do Cinsoft z najbardziej dopieszczonym programem a i tak obsmaruje gościa, który dokonywał modyfikacji, a te informacje mam z na prawdę bardzo pewnego źródła
    Ostatnio edytowane przez jabolkg ; 30-11-2011 o 13:47

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory