Strona 7 z 152 PierwszyPierwszy 123456789101112131415161757107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #61
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Ja nie kwestionowałem twojej wiedzy, nie wiem gdzie to w moim poście przeczytałeś. Nie znam Cię to nie wiem jaką wiedzę fachową posiadasz. Nie podoba mi się za to że kwestionujesz wiedzę innych i to w dodatku niesłusznie. Zbyt wielu zadowolonych klientów cinka jest na tym forum więc daruj sobie. Nie byłeś u niego, nie znasz gościa, a wszystko o nim wiesz.
    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Jeśli chodzi o tego tajemniczego Cinka czyli firmę cisoft. Jest to człowiek znany na niejednym forum z radosnej twórczości, z jednego Saab'a z silnikiem TID o mocy 120KM jego hamownia w serii wypluwa 148KM po modyfikacji wychodzi cudowne 191KM http://pionart.pl/~cinek/CINSOFT/Saa...rtur_final.jpg
    Oczywiście standardem tej firmy jest chwalenie się wykresami "Po modyfikacji" bez nałożonego wykresu przed modyfikacją, wśród szanujących się tunerów rozwiązanie nie do przyjęcia.
    Na wykresie w podpisie widać że ten saab miał wcześniej modyfikacje w Vtechu na seryjnej sprężarce i dlatego pierwszy pomiar przed wymianą turbiny i remapem u cinka wyniósł 148KM, więc twoje oskarżenia wobec Cinka są bezpodstawne. Ponad to na jego stronie praktycznie wszystkie wykresy mają wyniki przed i po modyfikacji więc znowu mijasz się z prawdą.

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Pytanie nie do mnie a do magika operującego hamownią. W sumie w swoim życiu odwiedziłem kilkanaście różnych hamowni i uwierzcie mi, że dla laika każda wygląda tak samo a w rzeczywistości każda ma tak ogromne możliwości modyfikacji wykresu, że w głowie się nie mieści, wystarczy np wpisać nieodpowiednia wartość ciśnienia atmosferycznego i już wychodzą cuda.
    Pomiar na hamowni robiłem nie u Cinka a u Aligatora w Dynosofcie więc nie mieli żadnego powodu żeby kombinować coś z wykresami. Dla Ciebie każda hamownia to dupohamownia i nie przekona cię żaden wykres bo i tak go zakwestionujesz.

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Mówi się, że benzyniak przyspiesza mocą a diesel momentem obrotowym, w silnikach JTD, Z19DTH, TID czy jak je tam zwał w przypadku działających klap maksymalny moment jest osiągany w granicach 2200-2500obr, przy niedziałających klapach jego wartość maksymalna pozostanie bez zmian, ale wykres przesunie się o mniej więcej 1000obr czyli max będzie w okolicach 3200-3700obr, niektórzy stwierdzą, że ten silnik ma tzw turbodziurę i nauczą się jeździć na wyższych obrotach czego znowu efektem będzie zwiększone o około litr spalanie.
    Pomijając już mój wynik z hamowni, w którym nie ma śladu o tym co piszesz, czyli o słabym dole. To powiedz mi jak to możliwe że moje auto ładnie wyrywa do przodu już od samego dołu, spalanie mi nie wzrosło a DPF wypala się z taką samą częstotliwością jak wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez sickboy ; 30-11-2011 o 23:12

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  2. #62
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Pomijając już mój wynik z hamowni, w którym nie ma śladu o tym co piszesz, czyli o słabym dole.
    Podgrzała się atmosfera dyskusji

    Wiele by się wyjaśniło gdybyś miał wykres porównawczy SWOJEGO samochodu z działającymi klapami.

    A może ktoś kto ma dostęp do hamowni i zrobiłby następujące wykresy:
    1.Silnik standard - z działającymi klapami i EGR
    2.Wyłączony sterownik klap (wtyczka wypięta?), klapy w pozycji otwarte
    3.Wyłączony sterownik klap(wtyczka wypięta?), klapy w pozycji zamknięte

    Mam nadzieję że przy 2 i 3 silnik nie przejdzie w jakiś tryb awaryjny i wykresy będą wiarygodne - jak nie to trzeba znaleść inny sposób, albo chociaż przetestować to ze zdjętą listwą (tylko klapa na kolektorze nr 3 jest sterowana bezpośrednio, a 1, 2 i 4 ustawi się ręcznie)

    Jakby ktoś do tego sprawdził opcję z wywalonym EGR to byłaby już pełnia szczęścia.

  3. #63
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Sickboy, problem w tym, że ty nawet nie zdajesz sobie sprawy z wagi elementu który został wyrzucony, dla ciebie auto jeździ dobrze, pewnie gdybyś wyrzucił ze cztery śruby mocujące głowicę też by jeździło dobrze, problemy zaczną się później, ale sam wspomniałeś, że masz to gdzieś bo nie zamierzasz tym samochodem jeździć dłużej więc niech się martwi frajer, który się napali na ten samochód Problem w tym, że ponad rok temu zdarzył mi się taki frajer, który kupił vectrę z wywalonymi i zaspawanymi klapkami, zdaje się był z Częstochowy, samochód praktycznie nie jechał, wszystko zarośnięte a przebieg wcale nie był jakiś kosmiczny. Okazało się, że chłopak kupił już tak pokombinowany samochód pojeździł kilka tygodni i zaczęły się cuda, oczywiście powrót do stanu poprzedniego wymagał już wymiany kolektora na nowy, nawet ja nie mogłem nic zdziałać bo trafienie z otworami idealnie z stare miejsca i rozwiercenie tego tak jak było fabrycznie było praktycznie niemożliwe, EGR udało się odratować DPF po wypalaniu serwisowym też przeżył.

    Odczucie, że tobie jeździ się dobrze tłumaczę tylko i wyłącznie faktem, że po prostu nie masz pojęcia jak powinien zachowywać się samochód z w pełni sprawnymi klapkami, zapraszam do poczytania forum VKP co prawda wymaga to czasu w sumie już 44 strony, ale dowiesz się, że kombinacji robiliśmy sporo praktycznie na każdą stronę, zaczynało się od czyszczenia i zakładania listwy na uszczelkach później ja szedłem w bardziej kompleksowe rozwiązania, ale w międzyczasie były robione testy z całkowitym zamykaniem klapek, z ustawianiem na wpół otwartych i całkowicie otwartymi, to ostatnie symulowało twoje wywalenie klap, doświadczenia kilkunastu osób w przeciągu trzech lat dało jedną odpowiedź, klapy muszą pracować a jeśli chcieli byśmy je wywalić to musi się znaleźć na prawdę kumaty człowiek, który zmodyfikuje program sterujący w taki sposób żeby zoptymalizować dawki paliwa a gwarantuję, że odbyło by to się kosztem przebiegu krzywej oraz spalaniem.

    spalanie mi nie wzrosło a DPF wypala się z taką samą częstotliwością jak wcześniej.
    Sam sobie pośrednio odpowiadasz na pewne wątpliwości. Jeśli DPF wypala ci się z taką samą częstotliwością jak z uwalonymi klapami to znaczy, że syfi się co najmniej tak samo czyli za bardzo. Jeśli pali tyle samo to też źle bo praktycznie każdy kto wymienił kolektor na działający zauważa momentalnie spadek spalania o około 1 litr.


    Na koniec. Stwierdzenie dupohamownia odnosi się nie do hamowni, która jest do dupy, tylko do subiektywnego odczucia pod dupą kierowcy podczas codziennej jazdy
    Przy okazji jeśli chodzi o hamownie rolkowe polecam dobre obciążeniówki a nie inercje, które występują w większości firm, dodatkowo dobra hamownia to dobra czyli mega ciężka rolka na dobrym łożyskowaniu, najlepsze możliwe wyniki uzyskiwaliśmy w Geko w Poznaniu.

    A może ktoś kto ma dostęp do hamowni i zrobiłby następujące wykresy:
    1.Silnik standard - z działającymi klapami i EGR
    2.Wyłączony sterownik klap (wtyczka wypięta?), klapy w pozycji otwarte
    3.Wyłączony sterownik klap(wtyczka wypięta?), klapy w pozycji zamknięte
    Niestety odpięcie wtyczki ECU odczyta jako spalenie nastawnika i wprowadzi silnik w tryb awaryjny, można by ewentualnie bawić się w ściąganie łącznika między nastawnikiem a kolektorem, ale to zajmuje sporo czasu więc w sumie trzeba by sobie zarezerwować co najmniej pół dnia na hamowni. Jak już wcześniej wspominałem na forum VKP robiliśmy testy z każdą możliwą konfiguracją, teoretycznie najlepiej jeździło się na klapach otwartych w połowie, ale i tak miało się to nijak do w pełni sprawnych klapek.




    Przy okazji dla niezorientowanych informacja, że klapy wirowe nie są jakimś nowoczesnym wynalazkiem fiata, praktycznie każdy nowoczesny diesel posiada ten element, u nas nie ma jeszcze tragedii, np w BMW uszkodzone klapki się łamią i wpadają do komory spalania powodując uszkodzenie silnika.
    Ostatnio edytowane przez jabolkg ; 01-12-2011 o 10:26

  4. #64
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Jabolkg robiliście próby na VKP to pokaż wyniki, coś z czego osoba z tytułem inżyniera będzie mogła wyciągnąć wnioski. Masz jakieś konkretne dane czy tylko subiektywne odczucia kolegów z VKP. Narazie jedynym "twardym" dowodem na to że silnik bez klap działa dobrze jest mój wykres z hamowni obciążeniowej. Nie będę pisał o moich sobiektywnych odczuciach z jazdy skupmy się na jakiś konkretach. Może masz coś na wzór tego o czym pisał epsonix. Panie inżynierze czekam na konkret.


    PS. Spuść trochę z tonu bo ślizgasz się po bardzo cienkiej granicy między argumentacja a obrażaniem kogoś i skończ z tą nadinterpretacją moich słów.
    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    pewnie gdybyś wyrzucił ze cztery śruby mocujące głowicę też by jeździło dobrze, problemy zaczną się później, ale sam wspomniałeś, że masz to gdzieś bo nie zamierzasz tym samochodem jeździć dłużej więc niech się martwi frajer, który się napali na ten samochód

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  5. #65
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    JEst pewna różnica pomiędzy pomiarem na hamowni, gdzie wciska się pedał gazu do podłogi i bada moc maksymalną przy danych obrotach silnika, a normalną jazdą, podczas której maksymalna moc używana jest stosunkowo rzadko. I tak naprawdę nie ma możliwości 100% stwierdzenia na hamowni, czy wywalenie klapek spowoduje różnicę podczas eksploatacji auta na codzień - takie informacje mogą być przekazane przez użytkowników samochodów, którzy jeżdżą nimi na codzień i potrafią opisać swoje odczucia.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  6. #66
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Jabolkg robiliście próby na VKP to pokaż wyniki, coś z czego osoba z tytułem inżyniera będzie mogła wyciągnąć wnioski. Masz jakieś konkretne dane czy tylko subiektywne odczucia kolegów z VKP. Narazie jedynym "twardym" dowodem na to że silnik bez klap działa dobrze jest mój wykres z hamowni obciążeniowej. Nie będę pisał o moich sobiektywnych odczuciach z jazdy skupmy się na jakiś konkretach. Może masz coś na wzór tego o czym pisał epsonix. Panie inżynierze czekam na konkret.
    Pozwolę sobie kolejny raz zauważyć że Ty też nie masz dowodu, bo wykres po usunięciu klap, skoro nie ma się tego przed, niczego niewiele jest w stanie udowodnić. Może akurat zobaczyłbys że powiedzmy krzywa momentu dla niższych obrotów zaczyna rosnąć trochę "wcześniej" niż na Twoim wykresie. A może byłyby identyczne, albo nawet może masz lepsze osiągi? Nie wiem. Teraz tylko możemy stwierdzić że na pierwszy rzut oka wykres może być OK, ale poza tym niczego nie dowodzi ani za ani przeciw czyjejkolwiek opini.

    Nurtuje mnie jednak że po coś te klapy jednak zrobiono. Może bardziej chodzi o ekologię? Kto wie? Tyle że zmiany położenia klap zmieniają układ dolotowy, a ten napewno ma znaczenie dla osiąganych wyników z hamowni i w praktyce. Tyle że jakie? Wychodzi na to że w tej chwili nie mamy solidnych danych pomiarowych na podstawie których możemy sprawę zakończyć wnioskami co do których możemy się zgodzić. Więc zostajemy póki co przy subiektywnych odczuciach - sickboy uważa że wszystko jest u niego super, a ja że u mnie dół stał się mocniejszy po naprawieniu kolektora i uruchomieniu klap. Najważniejsze żeby każdy był zadowolony - ja jestem z efektu ostatniej naprawy.

    Z niecierpliwością czekam na wyniki porównawcze, które może kiedyś ktoś będzie w stanie przedstawić.

  7. #67
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    prosta sprawa - jedziemy równolegle w dwa auta, zapięty trzeci bieg, obroty - powiedzmy 1500 , przyśpieszamy i mamy wynik, który silnik jest sprawniejszy

  8. #68
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    Cytat Napisał Intruz Zobacz post
    prosta sprawa - jedziemy równolegle w dwa auta, zapięty trzeci bieg, obroty - powiedzmy 1500 , przyśpieszamy i mamy wynik, który silnik jest sprawniejszy
    SOrry, ale to żaden test - silniki moga być w różnym stanie, różne paliwo, stan wtrysków, masa aut itp +-5% różnicy w osiągach pomiędzy różnymi autami(używanymi) to pewnie standard. Musi być jeden samochód, test powtórzony w tych samych warunkach - to moje zdanie.

  9. #69
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał Intruz Zobacz post
    prosta sprawa - jedziemy równolegle w dwa auta, zapięty trzeci bieg, obroty - powiedzmy 1500 , przyśpieszamy i mamy wynik, który silnik jest sprawniejszy
    Zastanawiałem się nad tym zagadnieniem dość długo - bo dostęp do hamowni mam, kwestia sterowania położeniem klap kolektora to nie jest wielki problem, można więc wziąć jedno auto ze sprawnym, świeżo założonym kolektorem, zapiąć go na rolki na hamowni i... no właśnie...
    Trzebaby wykonać szereg pomiarów mocy, przy założeniu, że przyspieszamy z gazem wciśniętym w 20, 40, 60, 80, 100%. Za każdym razem dla wersji - kolektor z klapami otwartymi, kolektor z klapami zamkniętymi, kolektor sprawny. Czyli 15 pomiarów. Jeszcze byłoby to do przerobienia, tylko jak dokładnie za każdym razem ustawiać gaz na otwarcie 20/40/60/80/100% to na razie jeszcze nie wiem
    Shamowywanie auta w klasyczny sposób - czyli gaz do podłogi i obserwowanie przebiegu krzywych - jest w tej sytuacji mało co warte.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  10. #70
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    Nie wiem czemu akurat wykres "gaz do dechy" nie miałby też się różnić, w końcu jest założenie do udowodnienia bądź obalenia, że przymknięte klapy pomagają w dolnym zakresie obrotów.

    Ale jeśli chcesz przetestować różne położenia gazu, to w końcu sensor położenia pedału gazu to pewnie jakiś potencjometr (nie sprawdzałem). Jeśli tak wystarczyłoby odpiąć go a podpiąć się z pudełkiem z paroma wyłącznikami i rezystorami. Wszystko podłączone tak, żeby można było symulować różne położenia gazu zmieniając położenia wyłączników.

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory