Strona 8 z 152 PierwszyPierwszy 12345678910111213141516171858108 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #71
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Jabolkg robiliście próby na VKP to pokaż wyniki, coś z czego osoba z tytułem inżyniera będzie mogła wyciągnąć wnioski. Masz jakieś konkretne dane czy tylko subiektywne odczucia kolegów z VKP. Narazie jedynym "twardym" dowodem na to że silnik bez klap działa dobrze jest mój wykres z hamowni obciążeniowej. Nie będę pisał o moich sobiektywnych odczuciach z jazdy skupmy się na jakiś konkretach. Może masz coś na wzór tego o czym pisał epsonix. Panie inżynierze czekam na konkret.
    W sumie to jakoś nie czuję wewnętrznej potrzeby udowadniania ci czegokolwiek, skoro uparłeś się jak osioł, że wynalazek, który wykombinował u ciebie tuner wątpliwej jakości jest rozwiązaniem super idealnym i jedynym możliwym do zaakceptowania. Jeśli nie przekonują cię argumenty gościa, który w tym siedzi od lat i kilkudziesięciu innych, którzy testowali wszelkie możliwości to żyj sobie w spokoju i baw się dobrze, ważne, że ty jesteś zadowolony.


    Ja wracam do sensownej dyskusji.


    Tak jak Tomek zauważył, pomiary na hamowni maja za zadanie wyplucie wykresu najwyższej mocy czyli gaz w podłogę i ogień. Praktycznie każdy kto miał uszkodzony kolektor potwierdza za to jedną paskudną przypadłość, ruszamy ze skrzyżowania jedynka, przerzucamy na dwójkę ktoś nas zamula i spadamy do obrotów poniżej 1500 i nagle potrzebujemy uciec więc szybko wciskamy gaz i wtedy następuje zonk, samochód reaguje bardzo powoli i zaczyna jechać porządnie dopiero w granicach 2200obr, nie wiem czy w ogóle zasymulowanie i pomiar na rolkach takiego efektu było by możliwe.


    Jeśli chodzi o sam pomiar przy różnym wciśnięciu gazu to nic prostszego, podłączmy kompa włączamy bloki pomiarowe i po prostu patrzymy w jakim stopniu wcisnęliśmy gaz, oczywiście jakieś mega dokładne to nie będzie, ale granica błędu wynosząca może z 5% tragedii nie zrobi. Fajnie też powinien wyglądać pomiar na G-Techu tam dzięki zapisowi przeciążeń widać by było idealnie to zmulenie na drugim biegu, nawet miałem w planach zakup takiego urządzonka i pomiary przed i po wymianie kolektora u każdego kto do mnie przyjeżdżał, ale w międzyczasie zmieniły się priorytety i powiększenie rodzinki więc były inne wydatki.

  2. #72
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Jeśli chodzi o sam pomiar przy różnym wciśnięciu gazu to nic prostszego, podłączmy kompa włączamy bloki pomiarowe i po prostu patrzymy w jakim stopniu wcisnęliśmy gaz, oczywiście jakieś mega dokładne to nie będzie, ale granica błędu wynosząca może z 5% tragedii nie zrobi. Fajnie też powinien wyglądać pomiar na G-Techu tam dzięki zapisowi przeciążeń widać by było idealnie to zmulenie na drugim biegu, nawet miałem w planach zakup takiego urządzonka i pomiary przed i po wymianie kolektora u każdego kto do mnie przyjeżdżał, ale w międzyczasie zmieniły się priorytety i powiększenie rodzinki więc były inne wydatki.
    Myślę, że jednak będzie wymagana tutaj duża dokładność - bo a nuż różnice w przebiegach wykresów okażą się kosmetyczne i wtedy cała procedura jest o k.. dupy putłuc. Natomiast osobiście nie wierzę w to, że producent wykonywał badania i bawił się w konstruowanie klapek po to, żeby nic one nie dawały w stosunku do kolektora, który takich klapek nie ma - co jak co, ale producenci aut nie dążą do maksymalizacji wydatków na projekty związane z "edycją" nowych modeli aut.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  3. #73
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Akurat zastosowanie klap wirowych w silnikach diesla nie jest jakąś wielką zagadką.



    Klapy zawirowania mają na celu stworzenie wirowań powietrza, które ułatwiałyby spalanie pod obciążeniem tam, gdzie poziomy sadzy wydają się być dominujące ze względu na brak powietrza, są również tam, aby poprawić właściwości jezdne w trudnych warunkach obciążenia, są one kontrolowane przez siłowniki próżniowe lub siłowniki elektromagnetyczne i są zamknięte w trakcie braków obciążenia, takich jak na biegu jałowym na światłach, zmiany biegów i hamowania w celu maksymalizacji wydajności spalania, oszczędność paliwa i niską emisję spalin. Klapy są otwarte w okresie zwiększonego obciążenia w celu maksymalizacji sprawności objętościowej i mocy.

  4. #74
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    W sumie to jakoś nie czuję wewnętrznej potrzeby udowadniania ci czegokolwiek, skoro uparłeś się jak osioł, że wynalazek, który wykombinował u ciebie tuner wątpliwej jakości jest rozwiązaniem super idealnym i jedynym możliwym do zaakceptowania. Jeśli nie przekonują cię argumenty gościa, który w tym siedzi od lat i kilkudziesięciu innych, którzy testowali wszelkie możliwości to żyj sobie w spokoju i baw się dobrze, ważne, że ty jesteś zadowolony.
    Jabol widzę że nic od Ciebie nie dostaniemy. Nie musisz mi niczego udowadniać jak nie potrafisz i w dodatku uparłeś się jak osioł żeby wmówić mi że moje auto nie jedzie. Pisałem Ci żebyś skończył z ta nadinterpretacją moich słów, a ty dalej wypisujesz te brednie. Nigdzie nie pisałem że to rozwiązanie które mam u siebie jest najlepsze. Od początku przedstawiam to jako alternatywny sposób dla już istniejących, a nie jako jedyny najlepszy. Zacytuj mnie jeżeli tak gdzieś napisałem. Twoje argumenty skończyły się już w pierwszym poście który tu napisałeś, a teraz tylko się powtarzasz. Najlepsze jest to że mamy uwierzyć ci na słowo bo tak napiszesz więc tak musi być, tylko problem w tym że nigdy nie będziesz obiektywny w tej opinii. Zachodzi tutaj konflikt interesów, dlatego lepiej żebyś miał twarde dowody na swoje słowa a nie dupohamownie kolegów z VKP którzy tak naprawdę przetestowali jedno rozwiązanie czyli Twoje.
    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    są one kontrolowane przez siłowniki próżniowe lub siłowniki elektromagnetyczne i są zamknięte w trakcie braków obciążenia, takich jak na biegu jałowym na światłach, zmiany biegów i hamowania w celu maksymalizacji wydajności spalania, oszczędność paliwa i niską emisję spalin. Klapy są otwarte w okresie zwiększonego obciążenia w celu maksymalizacji sprawności objętościowej i mocy.
    Czyli tak jak myślałem klapy wirowe to dodatek ekologiczny do naszych silników. Ułatwił producentowi osiągnięcie norm emisji zanieczyszczeń euro 4. Klapy wirowe są zamknięte na biegu jałowym, na postoju i jak hamujemy, żeby zmniejszyć emisję spalin, a jak chcemy jechać to się otwierają żeby zmaksymalizować osiągni silnika.

    Nie wiem czemu się tak zawziołeś na cinka ale śmieszą mnie twoje nieudolne próby zdyskredytowania jego. Odpowiedziałem Ci na to co o nim pisałeś i jakoś cicho siedzisz.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  5. #75
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Czytaj uważnie:
    (...) maksymalizacja wydajności spalania (...)
    To nie ekologia !
    Mówiąc w dużym uproszczeniu klapy zwiększają prędkość przepływu powietrza (przy niskich obrotach silnika) a przez to lepsze jego zawirowanie w komorze spalania czyli dokładniejsze wymieszanie powietrza z paliwem i w konsekwencji efektywne spalanie czyli wykorzystanie paliwa
    Przy braku takiego zawirowania czyli niepełnego wymieszania paliwa i powietrza mamy spalanie niecałkowite czego efektem jest powstawanie sadzy
    Czyli: sadza = strata mocy i większe wydatki paliwowe

  6. #76
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Zgodziłbym się z tym gdyby silnik stracił na mocy, a nie stracił i gdyby palił więcej, a nie pali. Możliwe że różnica jest tak minimalna że nie da się jej wykazać, ani na hamowni ani w codziennym użytkowaniu.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  7. #77
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Zgodziłbym się z tym gdyby silnik stracił na mocy, a nie stracił i gdyby palił więcej, a nie pali. Możliwe że różnica jest tak minimalna że nie da się jej wykazać, ani na hamowni ani w codziennym użytkowaniu.
    A jak miał niby stracić na mocy skoro już wcześniej miałeś uwalone klapy ?
    Skąd niby masz wiedzieć jak jeździ ze sprawnymi klapami skoro nigdy nie zadałeś sobie trudu żeby to sprawdzić ?
    Jak wyjaśnisz fakt momentalnego zmniejszenia zużycia paliwa o około litr po zamontowaniu kolektora z działającymi klapami ?

  8. #78
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Możesz wierzyć lub nie SADZA to niespalone do końca paliwo (z braku odpowieniej ilości powietrza potrzebnego do spalania)
    Reszta jak wyżej

  9. #79
    Robert_159
    Gość

    Domyślnie

    Panowie to może wypowiecie się na temat zjawiska jakie pojawia się w moim aucie. Objawia się to tylko na ciepłym silniku najczęściej przy zmianie biegu z 2 na 3 przy obr ok. 2500 i jest to popiskiwanie jakby coś się przycinało związane z zasysaniem powietrza ewidentnie dochodzi to z okolic kolektora. Objaw ten jest również zauważalny przy raptownym odpuszczeniu gazu na 3 biegu z obr 2500. Wymieniłem ostatnio przepływomierz i czujnik ciśnienia różnicowego dokonałem resetu ustawień samoadaptacji i auto zaczęło jeździć zdecydowanie lepiej ale popiskiwanie pozostało. Nie jest to szarpanie i mocy autu w żadnym zakresie obrotów nie brakuje. Dodam, że na odpiętym przepływomierzu zjawiska popiskiwania nie ma i jak wiadomo auto przechodzi w tryb awaryjny ( praktycznie osiągi są identyczne ) ale czy klapy w kolektorze w tym trybie nie są zamknięte? Jeśli tak to na pewno mam do czyszczenia kolektor tylko jak to wszystko sprawdzić?

  10. #80
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Dla uściślenia, kiedy zdecydowałem się na przeróbkę kolektora klapy jeszcze działały. Listwa sterująca była na swoim miejscu, a klapy otwierały się i zamykały przy dodawaniu gazu. Jedyne co zauważyłem to lekki luz na listwie sterującej bo wyrabiały się w niej gniazda mocowania do klap.Ze względu na ten luz klapy mogły nie otwierać sie w pełnym zakresie (nie osiągały położenia max otwarcia) Uczciwie oceniam sprawność tego kolektora na 70%. Nie był to więc całkowicie padnięty kolektor który zamulałby silnik i powodował większe spalanie.

    Co do momentalnego zmiejszenia spalania po naprawie klap to zgodze się z tym w przypadku gdy klapy zablokowały się komuś w pozycji zamkniętej, wtedy napewno silnik był zduszony i będzie miał wszystie objawy o których piszesz. Ja nie zauważyłem takiego wielkiego spadku spalania, bo 1 litr to naprawdę sporo. Może kolega epsonix się wypowie o ile mu poleciało spalanie, albo ktokolwiek inny kto ma sprawny kolektor.
    Na naszym forum są bardzo rozbudowane tematy dotyczące spalania. Porównując to ca piszą inni użytkownicy z tym ile mój samochód pali stwierdzam że spalanie mam poniżej średniej forumowej. Dla przykładu w tym miesiącu nie robiłem trasy, jeżdżę tylko krótkie odcinki w mieście do pracy 8,5km. Silnik nawet się dobrze nie zagrzeje bo temperaturę chwyta na parkingu firmowym jak już kończę jazdę. Średnia spalania z 400km tak przejechanych to 7,6L.

    Byłem teraz na myjni i stwierdziłem że sprawdzę to o czym pisałeś, że na dwójce poniżej 1500rpm będę miał zamuła aż do 2200rpm. Generalnie jest tak że moja alfa w tym zakresi idzie jak zła, przejsice z zakresu poniżej 1500 do 2200+ to moment. Zresztą to samo widać na wykresie z hamowni, w tym zakresie mam największy przyrost momentu w stosunku do obrotów.
    Ostatnio edytowane przez sickboy ; 02-12-2011 o 12:38

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory