Strona 9 z 152 PierwszyPierwszy 1234567891011121314151617181959109 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 1514

Temat: kolektor ssący JTDM - kompleksowo

  1. #81
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    W trybie awaryjnym podtrzymywane są tylko elementy konieczne do pracy silnika więc klapy nie działają a jeśli nie działają to są zamknięte. Jednakże problemu z popiskiwaniem raczej doszukiwał bym się w EGRze, zrób sobie pełną zaślepkę np z puszki z piwa wkręć między EGR a dolot, błąd się wyświetli, ale samochód nie przejdzie w tryb awaryjny. W sumie to ciężko cokolwiek powiedzieć bo jedyny test jaki zrobiłeś sprowadzał się do wprowadzenia samochodu w tryb awaryjny czyli zero doładowania, słabe ciśnienie powietrza.



    Sickboy jak już wcześniej pisałem miłej zabawy i niech ci się dobrze jeździ.
    O spalaniu nie wiem co ci mam odpowiedzieć, na forum VKP w sumie jest prawie 900 wpisów na temat kolektora, spalania itp, ale ty nadal nie uwierzysz bo przecież nikt tego nie napisał na forum alfaholicy Ja przy chipie na 180KM i ponad 400Nm mam mniejsze spalanie a na co dzień dojeżdżam do pracy zaledwie 6km a przy temperaturach poniżej 5 stopni cały czas pracuje mi dodatkowo webasto, no ale na każdym forum są tematy rzeki o spalaniu .....
    Ostatnio edytowane przez jabolkg ; 02-12-2011 o 12:45

  2. #82
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Ja przy chipie na 180KM i ponad 400Nm mam mniejsze spalanie
    No tak przy chipie to się zgodzę, ale ja chipa nie mam. A jak tam Twój DPF, masz go jeszcze czy wycięty??

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  3. #83
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    DPF był elementem, który został wywalony jak tylko nadarzyła się okazja, na co dzień nie jestem w stanie spełnić warunków koniecznych do jego wypalania więc nie będę męczył samochodu.

  4. #84
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    To tłumaczyłoby Twoje niższe spalanie bo po wywaleniu DPF-a i programie spalanie spada o 1-1,5litra.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  5. #85
    Użytkownik Znawca Avatar mariuszoles
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    Porsche Panamera 4S
    Postów
    999

    Domyślnie

    I ja powiem coś w tym temacie, ponieważ dzisiaj został mi założony nowy kolektor. Przed planowaną wymianą (a wiedziałem już o konieczności wymiany kilka miesięcy) starałem się przekopać internet w znalezieniu jak największej ilości informacji dotyczących kolektora z klapami wirowymi. Zaznaczam, że nie będę się tu wdawał w dyskusje techniczne na temat roli klap wirowych, ponieważ uczciwie przyznam - nie znam się na tym. Zdecydowałem się na kolektor regenerowany od kolegi Pawła z forum Vectry (na naszym forum również od niedawna aktywny - jabolkg). Po pierwsze chcę powiedzieć, że po wymianie kolektora auto wyraźne zyskało na dynamice. Nie wiem jak Alfa jeździła ze sprawnym kolektorem, ponieważ kupiłem ją już z kolektorem uszkodzonym. Widzę teraz WYRAŹNĄ poprawę w dolnym zakresie obrotów. Po drugie - kolega jabolkg robi kawał dobrej roboty z tymi kolektorami. Rozwiązanie jest trwałe, solidne i niedrogie. Poza tym kolega jabolkg dał się poznać w rozmowie, jako osoba kompetentna a przy tym bardzo pomocna. Nie chcę tu robić jakiejś kryptoreklamy ale muszę przyznać że z rozwiązania z kolektorem regenerowanym jestem bardzo zadowolony przede wszystkim od strony cenowej. W ogóle jestem bardzo zadowolony z rozwiązania w moim samochodzie problemu kolektora, gdyż teraz samochód jeździ zdecydowanie lepiej.

  6. #86
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    VC Z19DTH
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    To tłumaczyłoby Twoje niższe spalanie bo po wywaleniu DPF-a i programie spalanie spada o 1-1,5litra.
    Czytaj ze zrozumieniem, ja nie pisze o sobie, ja pisze o kilkudziesieciu osobach, ktorym osobiscie wymienilem kolektory i kilkuset, ktorym przez te lata naprawilem kolektory. Praktycznie kazdy sygnalizowal te same efekty czyli znaczna poprawa dolu oraz zmniejszone spalanie. Czy tylu ludzi moze sie mylic ?

  7. #87
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Ja przy chipie na 180KM i ponad 400Nm mam mniejsze spalanie a na co dzień dojeżdżam do pracy
    Ja pisałem o moim spalaniu, a ty pisałeś o swoim spalaniu więc moja odpowiedź była do tego.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  8. #88
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie


    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Akurat zastosowanie klap wirowych w silnikach diesla nie jest jakąś wielką zagadką.

    Klapy zawirowania mają na celu stworzenie wirowań powietrza, które ułatwiałyby spalanie pod obciążeniem tam, gdzie poziomy sadzy wydają się być dominujące ze względu na brak powietrza, są również tam, aby poprawić właściwości jezdne w trudnych warunkach obciążenia, są one kontrolowane przez siłowniki próżniowe lub siłowniki elektromagnetyczne i są zamknięte w trakcie braków obciążenia, takich jak na biegu jałowym na światłach, zmiany biegów i hamowania w celu maksymalizacji wydajności spalania, oszczędność paliwa i niską emisję spalin. Klapy są otwarte w okresie zwiększonego obciążenia w celu maksymalizacji sprawności objętościowej i mocy.

    Mogę poznać źródło?


    Cytat Napisał bera5 Zobacz post
    Czytaj uważnie:
    (...) maksymalizacja wydajności spalania (...)
    To nie ekologia !
    Mówiąc w dużym uproszczeniu klapy zwiększają prędkość przepływu powietrza (przy niskich obrotach silnika) a przez to lepsze jego zawirowanie w komorze spalania czyli dokładniejsze wymieszanie powietrza z paliwem i w konsekwencji efektywne spalanie czyli wykorzystanie paliwa
    Przy braku takiego zawirowania czyli niepełnego wymieszania paliwa i powietrza mamy spalanie niecałkowite czego efektem jest powstawanie sadzy
    Czyli: sadza = strata mocy i większe wydatki paliwowe
    Nie uważasz, że kilka faz wtrysku paliwa przy ciśnieniu rzędu 1800 bar jest wystarczające do zapewnienia efektywnego wymieszania się paliwa z powietrzem? Tym bardziej przy niskich obrotach i obciążeniach, gdzie tego paliwa jest niewiele..

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Więc co się dzieje gdy klapy zostaną całkowicie usunięte ? Odpowiedź jest oczywista, wzrasta dymienie na niskich obrotach, sytuacja analogiczna jak przy otwartych klapach, czyli skład mieszanki paliwowo powietrznej jest niewłaściwy,
    ---- pytanie usunięte - znalazłem odpowiedzi we wcześniejszych postach ----


    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Skąd dupohamownia wie, że coś jest nie tak ? Ano wie stąd, że przebieg krzywej momentu obrotowego jest totalnie zaburzony. Mówi się, że benzyniak przyspiesza mocą a diesel momentem obrotowym, w silnikach JTD, Z19DTH, TID czy jak je tam zwał w przypadku działających klap maksymalny moment jest osiągany w granicach 2200-2500obr, przy niedziałających klapach jego wartość maksymalna pozostanie bez zmian, ale wykres przesunie się o mniej więcej 1000obr czyli max będzie w okolicach 3200-3700obr, niektórzy stwierdzą, że ten silnik ma tzw turbodziurę i nauczą się jeździć na wyższych obrotach czego znowu efektem będzie zwiększone o około litr spalanie.
    No tutaj to kolego pojechałeś troszkę za daleko (według mnie) - pewnie ilość telefonów o regenerację kolektora po tym poście wzrosła Ci o 50% - mógłbyś jakoś uzasadnić to przesunięcie o ok. 1000 obr? Tak mniej-więcej - co się dzieje w silniku na co wpływ mają te klapki, że dzieje się taka straszna rzecz...

    Tekstu o przyspieszaniu mocą w benzyniaku nie skomentuję

    Cytat Napisał jabolkg Zobacz post
    Podsumowując. Każdy ma swój rozum, jeden założy nowy kolektor, inny zgłosi się do mnie z prośbą o naprawę....

    Aaaaaaa






    Ostatnio edytowane przez grzesiekwisnia ; 04-12-2011 o 13:41

  9. #89
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Pozwolę sobie wkleić cytat z tematu o kolektorach z forum Vectry. Epsonix jest to mniej więcej to o co prosiłeś, trzeba tylko poprosić tego kolegę o wykresy.

    #837 Trinity
    Napisany 10 październik 2011 - 11:38

    Teoria teorią a praktyka swoje. Ja już od dłuższego czasu ( ze dwa lata ) mam taki objaw, że jak mocno depnę to auto kopci więcej niż powinno. Ale nie jest to dramat i cały czas jeżdzę,.. nie depcząc zbyt mocno . W między czasie miałem klapy sprawne, potem niesprawne, a teraz ich nie mam. Brak klap nie powoduje u mnie większego zadymienia. Jest dokładnie takie samo jak wcześniej. Porównywałem też wykresy z hamowni po usunięciu klap i z wiosny kiedy jeszcze działały. Wykresy w zasadzie nakładają się na siebie. Podejrzewam, że wzrost zadymienia przy niskich prędkościach obrotowych może być namierzalny dymomierzem ale okiem i szkiełkiem kierownika jest niezauważalny.
    Acha,.. dodam jeszcze, że jak depnę z niskich obrotów to kopci przez cały zakres aż odpuszczę.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  10. #90
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiekwisnia Zobacz post
    Tu mam pytanko do kolegi jabolkg... Jeśli sytuacja analogiczna jak przy otwartych klapach - skład mieszanki niewłaściwy i stąd dymienie to kiedy silnik właściwie zaczyna dymić? Myślałem, że gdy brakuje powietrza do spalenia paliwa.. Z dwóch sytuacji - klapki zamknięte i klapki otwarte - więcej powietrza dostarczymy do komory spalania przy klapkach otwartych prawda? Więc nawet jeśli ilość powietrza jest inna (większa) niż ta kalkulowana przez ECU przy klapkach zamkniętych - dymienia być nie powinno.. Czy się mylę? Według mnie odpowiedź jest gdzieś indziej - to tak tylko odnosząc się do "oczywistych" odpowiedzi kolegi jabolkg

    Drugie pytanko do kolegi - który zdaje się być specjalistą od kolektorów w jtd/cdti - jeśli chodzi o zawirowanie powietrza.. Klapki są sterowane zaworkiem podciśnieniowym - nie jest to serwomotor - więc albo są w pozycji otwartej albo zamkniętej, nie ma innej opcji.. Jeśli tak to dlaczego producent (silnika/kolektora) nie wprowadził stałego elementu np. blaszki w pozycji otwartej w celu "zawirowywania" powietrza non stop?
    Klapki chodzą płynnie - im wyższe obroty, tym większy stopień otwarcia. I nie są sterowane podciśnieniowo - steruje nimi silniczek.

    Cytat Napisał grzesiekwisnia Zobacz post
    No tutaj to kolego pojechałeś troszkę za daleko (według mnie) - pewnie ilość telefonów o regenerację kolektora po tym poście wzrosła Ci o 50% - mógłbyś jakoś uzasadnić to przesunięcie o ok. 1000 obr? Tak mniej-więcej - co się dzieje w silniku na co wpływ mają te klapki, że dzieje się taka straszna rzecz...
    Po pierwsze Jabolkg akurat nie musi się martwić o klientów na regeneracje kolektorów Po drugie - już był w tym temacie pokazywany rysunek, po co są klapki w dolocie. Po trzecie - skoro kiedyś AR miała takie same kolektory BEZ klapek, a potem przekonstruowano kolektor - to po jaką cholerę ktoś to robił, skoro to nie ma żadnego wpływu na pracę silnika? Inżynierowie się nudzili i wymyślili sobie jakieś ruchome elementy w dolocie, żeby było ciekawiej?

    Klapy są po to, żeby powietrze wpadające do komory spalania dokładniej ją wypełniało, wpadając w zawirowanie. Ich praca ma znaczenie nie wtedy, gdy auto pompuje powietrze turbiną z pełnym ciśnieniem (wtedy praktycznie im większy otwór dolotowy, tym lepsze napełnienie komory spalania). Praca klap ma kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy nie wykorzystujesz pełnego potencjału silnika i masz skłonności do jazdy na niskich obrotach.
    Dodatkowo mamy do czynienia z jednostką 16-zaworową, która sama w sobie wymaga określonego zawirowania mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania, by w prawidłowy sposób ją wypełniać oraz opróżniać (gdyby to była jednostka 8-zaworowa, wtedy efekt zawirowania nie jest potrzebny - dla też na rynku motoryzacyjnym żaden z 8-zaworowych silników nie ma klapek w układzie dolotowym).
    Uszkodzenie klap powoduje, że w określonym zakresie obrotów silnik MUSI pracować gorzej. Zaburzony bowiem zostaje przepływ mieszanki zarówno w kierunku do komory spalania, jak i przy wydostawaniu się z niej. Dlatego też po naprawieniu kolektora ludzie obserwują spadek spalania (lepiej napełniana zostaje komora spalania, przez to efektywniej wykorzystywane jest wtryskiwane paliwo) oraz np. zmniejszone dymienie, lepsze zachowanie się auta w dolnym zakresie prędkości obrotowych (lub w górnym - to zależy od tego, w jakiej pozycji zatarły się klapy).

    Cytat Napisał grzesiekwisnia Zobacz post
    Tekstu o przyspieszaniu mocą w benzyniaku nie skomentuję
    A kiedy auto przyspiesza najlepiej? Gdy ma najwyższy moment, czy gdy ma najwyższą moc?

    ---------- Post added at 15:04 ---------- Previous post was at 15:02 ----------

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Pozwolę sobie wkleić cytat z tematu o kolektorach z forum Vectry. Epsonix jest to mniej więcej to o co prosiłeś, trzeba tylko poprosić tego kolegę o wykresy.
    Świetny cytat - świadczy o tym, że ktoś ma problem z układem wtryskowym albo kompresją silnika. Dobrze pracujący 1.9 JTD 150KM nie kopci (bez DPF-a).
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm - jak zdemontować kolektor ssący?
    Utworzone przez Słóń w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 18-12-2021, 18:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory