Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 95

Temat: Szum związany układem napędowym - też tak macie?

  1. #21
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    Słuchaj ja książek serwisowych nie znam na pamięć. Może być że jak oleju więcej to trzeba skrzynie odpowietrzyć. Ja zalewałem auta, dobierałem oleje i problemów nigdy nie było. Lałem tyle litrów ile jest wymagane i zawsze bywało tak że poziom był pod korek aż się wylewało. Widocznie Alfa jak zwykle coś wymyśliła. Może być auto ma ukrytą miarkę(np: niedaleko silnika po lewej stronie może jest mały bagnecik jak to bywa w 156). Jak olej wywaliło to pewnie jest go teraz za mało dla tego biegi wchodzą ciężko i może ze zgrzytami. Ciekawe też czy wlewałeś ten olej co trzeba i o takich samych parametrach jakich jest polecany. Odnalazłem info że do twojej skrzyni wchodzi 2,3 litra a polecany olej to Tutela Car MATRYX klasa oleju 75W-85 GL-4.
    Ostatnio edytowane przez Murray ; 23-06-2011 o 09:59
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  2. #22
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    Słuchaj ja książek serwisowych nie znam na pamięć. Może być że jak oleju więcej to trzeba skrzynie odpowietrzyć. Ja zalewałem auta, dobierałem oleje i problemów nigdy nie było. Lałem tyle litrów ile jest wymagane i zawsze bywało tak że poziom był pod korek aż się wylewało. Widocznie Alfa jak zwykle coś wymyśliła. Może być auto ma ukrytą miarkę(np: niedaleko silnika po lewej stronie może jest mały bagnecik jak to bywa w 156). Jak olej wywaliło to pewnie jest go teraz za mało dla tego biegi wchodzą ciężko i może ze zgrzytami. Ciekawe też czy wlewałeś ten olej co trzeba i o takich samych parametrach jakich jest polecany. Odnalazłem info że do twojej skrzyni wchodzi 2,3 litra a polecany olej to Tutela Car MATRYX klasa oleju 75W-85 GL-4.
    pod korek to sie zalewa jeśli jest to jednocześnie otwór kontrolny, więc jak nie wiesz to po prostu nie pisz albo napisz że ci tak się wydaje żeby ludzi w błąd nie wprowadzać.
    Skrzynia chodzi mi teraz tak jakby synchronizatory nie banglały albo sprzęgło jej nie rozłączało, biegi wchodzą z duużym oporem lub w ogóle się blokują tak że się ich nie da zmienić, ale bez zgrzytów. Na postoju jest ok, jak tylko ruszę są problemy, co ciekawe na niskich obrotach jako tako wchodzą, przy wyższych trzeba się namachać dźwignią żeby je wbić, najgorzej 5 i 6, wchodzą tylko ok 1500 obrotów.

  3. #23
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Kali_33, a zajrzałeś w ogóle w eLearna przed grzebaniem przy skrzyni?
    Bo nie wiem czy jest to rozsądne posunięcie aby opierać się tylko na zdaniu jednego usera forum...
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  4. #24
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek Strzelba Zobacz post
    Kali_33, a zajrzałeś w ogóle w eLearna przed grzebaniem przy skrzyni?
    Bo nie wiem czy jest to rozsądne posunięcie aby opierać się tylko na zdaniu jednego usera forum...
    nie ma nigdzie żadnych danych nt. sprawdzania poziomu oleju w skrzyni F40, poza oczywiście metodą zlania oleju ze skrzyni. Może i nie było to rozsądne ale nie możemy też zakładać że każda wypowiedź na tym forum jest bzdurą...

  5. #25
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    nie możemy też zakładać że każda wypowiedź na tym forum jest bzdurą...
    Oczywiście, że nie możemy, ale z życiowej ostrożności na pewno chciałbym zasięgnąć jeszcze jednej opinii z jakiegoś kompetentnego źródła, a nie iśc "na żywioł". Musisz bowiem kolego pamiętać, że 159 w sferze "warsztatowej" nie jest jeszcze tak popularna jak chociażby 156/147 i podejrzewam, że niewielu użytkowników forum dokonuje takich czynności przy swoim samochodzie jak wymiana oleju i jest Ci w stanie odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie to wygląda.

    Na dodatek Murray zdaje się, że jeszcze nie ma 159 (a tym samym nie wymieniał w niej oleju w skrzyni), więc jego poprzednią radę potraktować należało bardziej jako sugestię do sprawdzenia, a nie "pewnik".

    Reasumując chcę powiedzieć, że należy zachować trochę więcej ostrożności i rozwagi w przypadku serwisowania 159, bo nie jest to auto szeroko znane warsztatom i niewyspecjalizowanym mechanikom, stąd też nie wszystkie sposoby znane z innych modeli AR czy też innych marek samochodów znajdą zastosowanie w przypadku 159 (czy też innych aut obecnych na rynku względnie krótko).
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  6. #26
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    nie ma nigdzie żadnych danych nt. sprawdzania poziomu oleju w skrzyni F40, poza oczywiście metodą zlania oleju ze skrzyni. Może i nie było to rozsądne ale nie możemy też zakładać że każda wypowiedź na tym forum jest bzdurą...
    Według książki serwisowej Alfy Romeo 159 do twojego typu auta idzie tak jak pisałem wcześniej 2,3 litra oleju do skrzyni biegów, a jest to olej o paramterach 75W-85 GL-4. I z tego co się orientuje produkuje taki olej głownie TUTELA, Castrol i chyba Valvoline ale raczej u nas niedostępny z Valvo jest tylko 75W-80 GL-4.
    I chyba na twoją bloczkę ze skrzynią pomoże jedynie spust i wlanie odp. ilości świeżego oleju o odp. parametrach.

    Powiedz mi ile dolałeś do skrzyni ?? i jakiego oleju ??
    Ostatnio edytowane przez Murray ; 23-06-2011 o 15:57
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  7. #27
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    Według książki serwisowej Alfy Romeo 159 do twojego typu auta idzie tak jak pisałem wcześniej 2,3 litra oleju do skrzyni biegów, a jest to olej o paramterach 75W-85 GL-4. I z tego co się orientuje produkuje taki olej głownie TUTELA, Castrol i chyba Valvoline ale raczej u nas niedostępny z Valvo jest tylko 75W-80 GL-4.
    I chyba na twoją bloczkę ze skrzynią pomoże jedynie spust i wlanie odp. ilości świeżego oleju o odp. parametrach.

    Powiedz mi ile dolałeś do skrzyni ?? i jakiego oleju ??
    dołałem 2 litry i dziś tyle samo mechanik wylał ze skrzyni, okazuje się że w skrzyni F40 jednak jest korek kontrolny, znajduje się z przodu skrzyni. Na szczęście uszczelniacze nie puściły a olej wywaliło najwyraźniej przez odpowietrznik. Biegi zaczęły normalnie chodzić, może nawet lepiej niż wcześniej, pewnie olej który wywaliło przesmarował linki ;-)
    Szum wg mechanika nie pochodzi ze skrzyni bo obciążanie jej nie powoduje wzrostu natężenia tego buczenia. Stawiam na razie na łożysko oporowe ale czy ono może szumieć jadąc na luzie?
    Mam teraz też zagwostkę z tym sprzęgłem, bo nie za bardzo widzę związek nadmiaru oleju w skrzyni z zapadnięciem się sprzęgła, ewentualnie może to przegrzanie skrzyni spowodowało że płyn się zagotował i pompka sprzęgła puściła. Nie chciałbym żeby mi się to powtórzyło na trasie...

    Aha dodam, że sprzęgło bierze mi teraz normalnie przy końcu, wcześniej brało na samym dole aż ciężko było go wyczuć.
    Ostatnio edytowane przez Kali_33 ; 24-06-2011 o 20:54

  8. #28
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    A widzisz mówiłem oblukaj dobrze skrzynię przed operacją. Tak myślałem że jest korek kontrolny (miarka). Na przykład w Alfie 156 był to mały bagnecik schowany po stronie kierowcy tak w dole przy silniku.
    I ile oleju wchodzi 2,3l ?? i jaki zalałeś ??
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  9. #29
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    A widzisz mówiłem oblukaj dobrze skrzynię przed operacją. Tak myślałem że jest korek kontrolny (miarka). Na przykład w Alfie 156 był to mały bagnecik schowany po stronie kierowcy tak w dole przy silniku.
    I ile oleju wchodzi 2,3l ?? i jaki zalałeś ??
    156 miałem i wiem, w eLearn i na forum opla pisano że korka kontrolnego nie ma dlatego pytałem jak sprawdzić poziom. Nie wiem ile wchodzi bo po prostu spuściłem go do poziomu tego korka. W każdym razie 4 l spokojnie się mieści :-)

    Ale nieważne, z biegami problem się rozwiązał, chodzą jak trzeba nic się teraz nie haczy, więc w sumie zamieszanie z olejem wyszło na dobre. Niestety szum pozostał - czy ktoś wie czy łożysko oporowe (u nas z wysprzęglikiem) może szumieć podczas jazdy na luzie? Na logike to skoro wałek skrzyni jest napędzany przez silnik to szum nie powinien zależeć od prędkości samochodu tylko obrotów silnika, co Wy na to?

  10. #30
    Użytkownik Znawca Avatar Intruz
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    147 2.0 TS, 159 2.0 Jtdm SW
    Postów
    1,189

    Domyślnie

    nie powinno szumieć, bo się nie kręci...

Podobne wątki

  1. Dziwny problem Radia związany z Transmiterem
    Utworzone przez Falo w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-05-2014, 19:41
  2. Stuki w układzie napędowym (dwumas, skrzynia ?)
    Utworzone przez siweczek25 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-01-2012, 11:25
  3. Dylemat związany z kupnem pierwszego auta
    Utworzone przez arno w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 11:24
  4. stukanie (w układzie napędowym?)
    Utworzone przez kubart w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-02-2011, 04:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory