Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Zamiast startować wyłącza się po naciśnięciu przycisku START

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie Zamiast startować wyłącza się po naciśnięciu przycisku START

    Od niedawna auto nie zapala gdy wciśnie się sprzęgło, zamiast tego gasną kontrolki. Zapala tylko po wciśnięciu hamulca.
    Dodam, że zaczęło się to podczas zeszłotygodniowej wizyty u mechanika (wyjmowany był pedał sprzęgła). W jakiś sposób podczas naprawy uszkodzeniu uległo połączenia od czujnika położenia pedału sprzęgła (I031) do wtyku pośredniego D001 (pin1). Wyskoczyły mi wtedy błedy hill holdera i kontrola trakcji chyba nie działała. Dzisiaj naprawiłem połączenie (wykonałem bypass połączenia) i po przejechaniu gdzieś z 1km, wszystkie błędy zniknęły i prawie wszystko wydaje się już działać OK. Czujnik jest dobry i wydaje się że pewnie działa. A mimo wszystko zostało to nieszczęsne startowanie, a właściwie jego brak gdy wcisnę tylko sprzęgło.

    Wie ktoś może czy trzeba np podłączyć komputer i coś zrestartować/skasować albo co jeszcze innego zrobić żeby przywrócić funcjonalność sprzęgła przy startowaniu.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 11-10-2011 o 13:24

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    681

    Domyślnie

    Co to znaczy 'zrobiłem bypass'? Czujnik położenia sprzęgła musi działać prawidłowo.
    Jeśli przy wciśniętym sprzęgle tylko włączasz/wyłączasz zapłon to znaczy, że do komputera idzie informacja,
    że sprzęgło nie jest wciśnięte - czujnik położenia sprzęgła (i w hamulcu tak samo) ma dwa styki: wciśnięty i nie wciśnięty.
    Druciarnia tutaj nic nie pomoże.

  3. #3
    ViP Maniak resoraków Avatar Mariusz AutoDS
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Mińsk Maz.
    Auto
    147 1.9 , 159 SW 2.4, Fiat x1/9
    Postów
    884

    Domyślnie

    Stary, nie musisz zakładać czterech tematów w przypadku jednej awarii.. litości.. strasznie zaśmiecasz w ten sposób forum.. Nie musisz do każdego nowego pytania w związku z jedną awarią zakładać nowy temat..

    Niech któryś moderator połączy to w jeden temat..
    pozdrawiam, Mariusz / AutoDS Team Poland / Alfa 147 1,9 JTD GTA-look, Alfa 159 SW 2,4 JTDm, Fiat X1/9

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar mariuszoles
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    Porsche Panamera 4S
    Postów
    999

    Domyślnie

    Popieram imiennika.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    do mareksz159: chyba się nie rozumiemy. czujnik działa. miałem brak połączenia kablowego od czujnika sprzęgła do komputera - wystąpiła przerwa w wiązce po tym jak mechanik wyjmował pedał sprzęgła w celu naprawy cykającej sprężyny pedału (może gdzieś szarpnął albo przyciął przypadkowo wiązkę?). zdiagnozowałem że brakowało przejścia pomiędzy czujnikiem I031 pin 2 a złączem pośrednim D001 pin 1, więc przeciąłem odpowiedni kabel przy I031 i D001 i wykonałem nowe połączenie - bypass. Komputer powinien już poprawnie widzieć ruchy sprzęgła o czym świadczy że po jakimś czasie jazdy zniknęły mi błędy hill holdera, zaczęła działać kontrola trakcji i zgasła kontrolka błędu. Na złączu komputera widzę że zwarcie i rozwarcie do masy przy wciśniętym/wyciśniętym pedale (odłączony akku i ECU), czyli tak jak powinno być. Komputer też raczej jest dobry, skoro zobaczył zmianę i zaczęły działać hill holder i kontrola trakcji.

    ---------- Post added at 21:27 ---------- Previous post was at 21:07 ----------

    do Mariusz AutoDS: masz rację że założyłem łącznie 4 wątki, ale zauważ że 3 z nich mogą być traktowane odzzielnie, i mogą przydać się innym w całkowicie innych sprawach. Łatwiej znaleść jak odpowiedni wątek, jeśli konkretne pytanie jest zapisane w temace, niż jest dopisane gdzieś w środku czy na końcu wątku o całkiem innym temacie. Chciałem dobrze, a zakładanie osobnych wątków kosztowało mnie dodatkowy czas, a go właśnie poświęciłem w celu porządkowania i separowania osobnych spraw. Nie sądzę żebym szczególnie bałaganił przy okazji, no chyba że admini uważają inaczej i pewne zasady forum zobowiązują do pisania wszystkiego w jednym wątku, ale tego nie jestem świadomy - nie pamiętam nic takiego z regulaminu forum.
    Popatrz na te osobne wątki w ten sposób. Np. pytanie jak otworzyć wtyk ECU jest uniwersalne, może służyć nie tylko przy rozwiązywaniu problemu z którym ja się zetknąłem. To samo jeśli chodzi o pomoc w lokalizacji wtyku D001. obecny temat też jest już czymś osobnym, bo problem czujnika sprzęgła jest już rozwiązany, tyle że może jakiś "bałagan" został w komputerze związanym z elektronicznym kluczykiem i ciągle ignoruje stan z czujnika sprzęgła.

    Dlaczego też napisałem osobny wątek. Na oryginalny nawet pies z kulawą nogą nie wszedł (odwiedzin:2), nie mówiąc już o odpowiedziach. Dopisałem sam odpowiedź po części zamykając go. To samo jak znalazłem gdzie jest złącze D001.
    Natomiast ciągle interesuje mnie jak bezpiecznie rozmontować pokrywę wtyku ECU, tak że jak w przyszłości będę potrzebował coś podpiąć tam to od razu będę znał odpowiedź. Ja uważam że fajnie to mieć w osobnym wątku - znacznie łatwiej korzysta się z opcji Szukaj na forum.

    Decyzja o scalaniu wątków należy do adminów, ja swoje zdanie przedstawiłem.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    ZROBIONE!

    Zasugerowałem się opisami złącz z eLearn-a i stąd totalnie pominąłem sprawdzenie połączenia sygnału z czujnika I031 do układu NBS (M089) znajdującego się pod kolumną kierownicy. W eLearn-ie pisz że: (w nawiasach moja wersja jak to wg. mnie powinno wyglądać)
    1.czujnik pedału sprzęgła I031 pin2 łączy się z D001 pin 1 i ECU M010A pin 79(wg mnie powinien być równiez wymieniony NBS M089 pin A5, bo jest połączenie bezpośrednie)
    2.złącze D001 strona dashboard łączy się układem NBS M089 pin A5 ( powinien być również wymieniony IO31 pin 2)
    3.złącze D001 stron front łączy się z ECU M010A pin 79 i czujnikiem sprzęgła IO31 pin 2 (z IO31 pin 2 łączy się niebezpośrednio, tylko gdy zepnie się wtyk i gniazdo D001)
    4.NBS pin A5 łączy się z D001 pin 1 ( powinni dodać że również z IO31 pin 2).

    Wychodzi na to że w rzeczywistości to zaraz we wiązce w okolicach czujnika IO31 połączenie jest rozdzielane i jeden kabel idzie do D001 pin 1, a drugi do M089 pin A5. U mnie musiała zrobić się przerwa przed lub na tym połączeniu - np spowodowana przypadkowym szarpnięciem wiązki (był wyjmowany pedał sprzęgła). Wczoraj zdiagnozowałem brak połączenia z IO31 do D001 i je dorobiłem osobnym kablem odcinająć oryginalny (nie chciałem zostawieć np gdyby np uszkodzenie byłoby przecięciem/urwaniem kabla i mogłoby np sporadycznie przywrzeć gdzieś do masy i oszukiwać systemy elektroniczne). Dziś się zorientowałem że NBS nie jest łączony przy D001 tylko odgałęziony z okolic tego uszkodzonego połączenia. Dziś dorobiłem połączenie bezpośrednio IO31 pin 2 do M089 pin A5 (znowu odcinając uszkodzony kabel przy M089, żeby w razie czego nie bruździł) i wszystko hula już jak należy.

    Tak przy okazji to znalazłem jeszcze błąd w schematach w eLearnie. Na schemacie z NBS pokazują złą numerację pinów IO31, a na schemacie z M010A dobrą:
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	błąd_numeracji_pinów_IO31.jpg
Wyświetleń:	424
Rozmiar:	19.7 KB
ID:	36541   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dobra_numeracja_pinów_IO31.jpg
Wyświetleń:	450
Rozmiar:	23.7 KB
ID:	36542  
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 12-10-2011 o 11:57 Powód: poprawki literówek

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Airen
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Była: Alfa Romeo 159SW marrone luci di bosco/Jest: Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    391

    Domyślnie

    Podziwiam wytrwałość Gratualcje! Być może opis przyda się komuś w przyszłości.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2012
    Auto
    alfa romeo 159
    Postów
    32

    Domyślnie

    Witam moj problem to wiadomo tak jak w poscie wkladam kluczyk naciskam start i gasnie nic rozrusznik nie czyni nawet.... wyskakują błedy po kolei : VDC unavailable Consult handbook , ASR unavailable consult handbook , i Hill holder unavailable Consult handbook sprawdzałem wtyczki czujnik połozenia sprzęgła i oddałem auto to elektryka : nie wiem co to mozliwe ze sterownik silnika? Acha po podłączeniu kompa do auta wogóle nie wykrywa samochodu ?? Ktos cos takiego mial ?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    zapalasz na biegu z wcisnietym sprzeglem rozumiem? a probowales na luzie z wcisnietym hamulcem (w poliftach wtedy musisz dalej trzymac przycisk a nie tylko dotknac)? w przypadku uszkodzenia czujnika sprzegla czy jego wiazek (u mnie byl problem z wiazka), to jest sposob alternatywny na odpalenie. oczywiscie bedza komunikaty o ABS/ASR/HH etc.

    nie mozesz sie polaczyc z samochodem przez OBD? z zadnym modulem? sprzet sprawdzony w innej alfie albo Twojej wczesniej? jaki interfejs masz i czy z usunietym rezystorem? jaki program? wiesz ze do polaczenia sie do modulu ABS/ESP musisz miec adapter typ 1 (Zielony), badz jak masz jakis interfejs z przelacznikiem to odpowiednio przelaczyc?

    bezpieczniki po kolei sprawdzales w obu skrzynkach?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2012
    Auto
    alfa romeo 159
    Postów
    32

    Domyślnie

    tak zapalałem z wcisnietym sprzeglem ze zmostkowanym czujnikiem sprzegła z wcisnietym hamulcem na luzie. Jesli chodzi o polaczenie z modułem to nie ja to robilem tylko zwykly mechanik z kompem dzisiaj auto odstawilem do elektryka bo wogole samochodu nie wykrywało by jakiekolwiek błedy pokazac moze zły program do kompa mial czy tez sam komputer? nigdzie w innej alfoie nie sprawdzalem bo tez kto pozwoli sobie modul wyciągnac czy cos do mojej bezpieczniki wszystkie sprawdzone i w srodku i przy aku... podejrzewam ze albo moduł poszedł sie walic albo zwarcie badz przerwa na kablu gdzies . po ulewach i tym roztopionym sniegu wrocilem do domu a rano wsiadam i lipa... Akumulator tez podmienilem na inny bo myslalem ze zwarcie pojdzie na komorach ale dupa blada poddałem sie i czekam na tel od elektro co tam.. o schematy ciezko by dostac a poza ty nic w aucie nie opisane za bardzo gdzie jaka wtyczka nazwa itd ;/ ....

Podobne wątki

  1. [159] Obudowa przycisku Start/Stop
    Utworzone przez Moyset w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-01-2016, 20:04
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-12-2015, 12:16
  3. [Giulietta] Start&Stop wyłącza silnik i już go nie włącza
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 19:42
  4. Po naciśnięciu sprzęgła obroty rosną
    Utworzone przez meiss w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-10-2012, 05:24
  5. Jak efektywnie przyśpieszać (startować)
    Utworzone przez ziuziak w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 19:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory