Strona 1 z 20 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 193

Temat: Szuranie podczas jazdy

  1. #1
    chrisdelarosa
    Gość

    Domyślnie Szuranie podczas jazdy

    Witam ! Mam dziwny problem... Otóż słyszę cały czas w kabinie dziwne tarcie, kiedy jadę na biegu równym tempem lub hamuję silnikiem szuranie jest jakby przerywane kiedy przyspieszam jest ciągłe... kiedy wcisnę sprzęgło lub wrzucę na luz i auto się toczy szuranie jest cichsze ale nadal ledwo słyszalne... wymieniłem klocki i tarcze bo już były dosyć mocno zużyte ale to nic nie pomogło, zalałem świeży olej do skrzyni + ceramizer i to także nie pomogło. Dziś zrobiłem mały eksperyment... rozpędziłem auto na mało ruchliwej drodze wrzuciłem luz i nasłuchiwałem tarcia gdy auto się toczyło, jak już wspomniałem na luzie tarcie jest cichsze ale słyszalne po chwili zgasiłem silnik a auto nadal się toczyło i co ? Nastała cisza... auto na postoju kiedy silnik pracuje nie wydaje tego dźwięku ale kiedy zaczynam ruszać i koła zaczynają się toczyć to już słyszę że szura... Szuranie występuje na każdym biegu niezależnie od ilości obrotów czy prędkości.... łożyska w kołach wykluczam ponieważ kiedy zgasiłem silnik a auto jechało było cicho i szurania nie było wcale... Zacząłem obawiać się że to sprzęgło lub koło dwu masowe albo jedno i drugie... ale chciałbym poznać jeszcze inne opinie.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Skoro po wyłączeniu silnika w czasie jazdy szuranie zniknęło, to wszystko od mechanizmu różnicowego w stronę kół - tj. np. półosie, łożyska kół, układ hamulcowy - możesz (póki co) wykluczyć.
    IMO trzeba szukać w skrzyni i trop sprzęgła lub koła dwumasowego może być dobry.
    Masz uślizgi sprzęgła? Trzęsie Ci nadwoziem przy gaszeniu lub zapalaniu auta? Masz jakieś niepokojące odgłosy pochodzące z przekładni (oprócz tego szurania oczywiście)?
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  3. #3
    chrisdelarosa
    Gość

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za odpowiedz Sprzęgło już faktycznie ma uślizgi na 5 i 6 biegu kiedy przy ok 2 tys obrotów chcę ostro przyspieszyć... Jeżeli chodzi o ruszanie to zaczyna łapać od połowy, także na pewno jest zużyte... Przy gaszeniu i zapalaniu jeżeli jedno i drugie robię na wciśniętym sprzęgle nie ma żadnego szarpania... odgłosy ze skrzyni to tylko typowe dla jej pracy czyli stuknięcie czy puknięcie przy puszczaniu sprzęgła kiedy się załącza skrzynia, ponoć ten typ tak ma... Intryguje mnie również fakt że po nocy kiedy rano odpalę silnik to przez pierwszy ok kilometr drogi nie słychać żadnego tarcia, być może ono jest ale na pewno bardzo ciche tak że trudno mi to usłyszeć... Wychodzi na to że to co trze musi nabrać jakiejś tam temperatury... na pewno nie roboczej silnika bo tarcie pojawia się szybciej aniżeli silnik złapie choć 50 stopni... Po nagraniu tarcie jest na tyle głośne że słyszę je nawet przy włączonym dosyć głośno radiu...

    Dodam że na postoju nie ważne czy na zimnym czy na rozgrzanym, jak dodaje gazu podnosząc obroty silnika to słychać podczas podnoszenia i opadania obrotów delikatne chrobotanie jakby coś było luźne...
    Ostatnio edytowane przez chrisdelarosa ; 14-12-2011 o 11:01

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Jeżeli to skrzynia, to może niekoniecznie chodzić o temperaturę silnika, ale o gęstość oleju w skrzyni. Jeżeli na tym pierwszym kilometrze zmieniasz często biegi, to olej w skrzyni robi się rzadszy i prędzej to będzie miało wpływ na szuranie niż temperatura silnika (przez pierwszy kilometr skrzynia ma raczej małe szanse na przejęcie temperatury z bloku silnika).

    A jaki masz poziom oleju w skrzyni?
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  5. #5
    chrisdelarosa
    Gość

    Domyślnie

    Zalałem jakieś 2 tyg temu 2,4 litra świeżutkiego oleju tutela taki jak przewiduje producent... nie jestem przekonany że to skrzynia ponieważ na luzie czy na wciśniętym sprzęgle też słychać szuranie kiedy auto się toczy... chyba że zgaszę silnik wtedy jest cisza...

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Cytat Napisał chrisdelarosa Zobacz post
    nie jestem przekonany że to skrzynia ponieważ na luzie czy na wciśniętym sprzęgle też słychać szuranie kiedy auto się toczy...
    Ale jak sam pisałeś - jest cichsze - co może być skutkiem tego, że wysprzęglona skrzynia nie jest obciążona. Inaczej jest przy załączonym napędzie.

    Możesz nagrać ten dzwięk?
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    chrisdelarosa jak wiesz że Ci się sprzęgło ślizga to zrób je najpierw - przy okazji pewnie będzie dwumas pewnie do roboty. Zobaczysz czy szuranie ustało

    Pytanie skoro wiesz że sprzęgło ślizga się czemu tak jeździsz? mało to bezpieczne....
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  8. #8
    chrisdelarosa
    Gość

    Domyślnie

    a jeżeli by to była skrzynia to co w niej może takie dźwięki wydawać ? zaznaczę że dźwięk jest taki sam na każdym biegu i co ciekawe jak auto osiągnie 90 stopni to mimo że wcisnę sprzęgło lub jadę na luzie szuranie jest takie samo dopiero jak przejadę dłuższą trasę tak np ze Stargardu do Szczecina to dopiero wtedy słychać że szuranie cichnie po wciśnięciu sprzęgła... co by się zgadzało z tym że skrzynia nagrzewa się dłużej od bloku silnika... tylko kwestia tego czy to skrzynia czy sprzęgło lub dwumasa...

    ---------- Post added at 11:50 ---------- Previous post was at 11:39 ----------

    Cytat Napisał karmal Zobacz post
    chrisdelarosa jak wiesz że Ci się sprzęgło ślizga to zrób je najpierw - przy okazji pewnie będzie dwumas pewnie do roboty. Zobaczysz czy szuranie ustało

    Pytanie skoro wiesz że sprzęgło ślizga się czemu tak jeździsz? mało to bezpieczne....
    Planuje w najbliższym czasie zrobić to sprzęgło ale chcę już zrobić z dwumasą w komplecie a na razie nie mam tyle gotówki... pewnie styczeń - luty zrobię... na razie jeżdżę bo ślizga się tylko na 5 i 6 a ja pomykam generalnie tylko w mieście więc raczej nie używam tych biegów...

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Cytat Napisał chrisdelarosa Zobacz post
    a jeżeli by to była skrzynia to co w niej może takie dźwięki wydawać ? zaznaczę że dźwięk jest taki sam na każdym biegu i co ciekawe jak auto osiągnie 90 stopni to mimo że wcisnę sprzęgło lub jadę na luzie szuranie jest takie samo dopiero jak przejadę dłuższą trasę tak np ze Stargardu do Szczecina to dopiero wtedy słychać że szuranie cichnie po wciśnięciu sprzęgła... co by się zgadzało z tym że skrzynia nagrzewa się dłużej od bloku silnika... tylko kwestia tego czy to skrzynia czy sprzęgło lub dwumasa...

    ---------- Post added at 11:50 ---------- Previous post was at 11:39 ----------



    Planuje w najbliższym czasie zrobić to sprzęgło ale chcę już zrobić z dwumasą w komplecie a na razie nie mam tyle gotówki... pewnie styczeń - luty zrobię... na razie jeżdżę bo ślizga się tylko na 5 i 6 a ja pomykam generalnie tylko w mieście więc raczej nie używam tych biegów...
    Pamiętaj że w zimę sprzęgło klei trochę gorzej więc będzie się pogarszać.
    Wiem z doświadczenia....
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm qtronic
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cześć,

    Miałem podobny problem z tym, że na postoju "szuranie" było również słyszalne. Okazało się, że zużyły się łożyska rolek od paska napędzającego osprzęt silnika. Na zimnym silniku było cicho. Zajrzyj pod maskę przy włączonym silniku i posłuchać czy ten dźwięk nie dochodzi z okolic paska.

Podobne wątki

  1. [159] Szuranie podczas jazdy
    Utworzone przez michaaaal6 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 12-01-2021, 10:41
  2. [159] trzeszczenie/szuranie/zgrzytanie podczas jazdy...
    Utworzone przez poocha w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-01-2021, 22:44
  3. Buczenie podczas jazdy :(
    Utworzone przez Equiliber w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-09-2015, 23:45
  4. Przemyślenia na temat bezpieczeństwa podczas gaśnięcia auta podczas jazdy
    Utworzone przez Czarna Żmijka w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 07-06-2011, 10:43
  5. [146] Zgasla podczas jazdy.
    Utworzone przez RedHand w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-11-2009, 14:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory