Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 98

Temat: Nierówna praca po odpaleniu na zimnym/niedogrzanym silniku

  1. #41
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Mam tak samo, nieregularna praca występuje w średnim zakresie temperatur. EGR mam wyłączony/zaślepiony. Czujnik temp wymieniony razem z termostatem. Wtryski wyjmowałem, na jednym wymieniona została końcówka. Byłem w tym w dwóch serwisach - jeden sugerował sprawdzenie wtryskiwaczy, co też zrobiłem. Później byłem w ASO, tam gość wymyślał herezje, że to przez brak klap wirowych, potem że przez brak EGR (nie powiedziałem mu od razu wszystkiego, na początku w zasadzie nic nie powiedziałem - czekałem na pierwszą opinię, którą było podejrzenie nieszczelności klap wirowych. Akurat byłem wtedy 3 m-ce po operacji usunięcia klapek i uszczelnieniu kolektora, zaślepieniu EGR - a to wszystko robiłem w celu wyeliminowania falowania obrotów). Ogólnie jak się zorientowałem, że nie mają rozsądnego pomysłu na diagnozę to opuściłem lokal.
    Na pewno nie jest to spowodowane brakiem klapek (u mnie jeszcze są), ani brakiem EGR-a (też jest), ani nieszczelnościami w kolektorze (jest plastikowy) . Ciekawe jak inni mają?
    Objaw myślę że trudny do zaobserwowania bo zazwyczaj jak nawet gdzieś zostawimy samochód na godzinkę po jeździe i wsiadamy do niego ponownie to od razu ruszamy i jak sie silnik rozgrzeje to już objawu nie ma.
    Gdyby nie to że nawet jak na chwilę podjeżdżam pod blok gdzie mieszkam to parkuje samochód w garażu. Potem jak go wystawiam i zamykam bramę to słyszę jak pracuje silnik i obroty falują.

  2. #42
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja mam do wymiany sprzęgło i dwumas, chociaż nie nastawiam się, że to rozwiąże problem.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #43
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Znam takiego pana, który w wypadku falujących obrotów podnosi delikatnie wolne obroty (programując ecu) i klienci są zadowoleni.

  4. #44
    Użytkownik Romeo Avatar marcingoleniow
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150 km
    Postów
    1,188

    Domyślnie

    Mnie się wydaje że to kwasja oprogramowania sterującego pompą CR lub samej pompy.

  5. #45
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Znam takiego pana, który w wypadku falujących obrotów podnosi delikatnie wolne obroty (programując ecu) i klienci są zadowoleni.
    Coś w tym jest. Skoro wolne obroty wg instrukcji powinny wynosić 830 +/- 20, to jest to swojego rodzaju rozwiązanie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #46
    Użytkownik Embrion Avatar piotr248s
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    KRAKÓW, ZAMOŚĆ
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW, 1,9JTDm, 150 KM, 2006r.
    Postów
    20

    Domyślnie

    Witam, czy któryś z Panów rozwiązał problem nierównomiernej pracy silnika zaraz po odpaleniu ? Śledzę podobne wątki ale nic nie znalazłem co by mi pomogło. Otóż u mnie wygląda to następująco: samochód parkuję w garazu gdzie temp. powietrza obecnie jest ok. 12 st.C. Po odpaleniu zaczyna nierówno pracować i rzuca silnikeim przez jakieś 15 sekund, później pracuje równo. Wydaje się tak jakby wypadały zapłony na niektórych cylindrach i wtedy rzuci silnikiem. Po odpięciu czujnika temp. płynu chłodzącego silnik po odpaleniu zaczyna pracować na wyższych obrotach niż normalnie i pracuje równo, po upływie ok. 8 sekund obroty sukcesywnie spadają i silnik zaczyna znowu nierówno pracować przez jakieś 10 s. i się uspokaja. Tak jakby miał za niskie obroty biegu jałowego i wtedy szarpie. Egr i cały kolektor dolotowy jest zmieniony na nowy 2 lata temu (35 000 km) i nie ma w nich nagaru, jedynie są osmolone, więc chyba to odpada.Kolektor od góry jest zupełnie suchy w miejscu osi klapek. Ponadto zaślepiłem na chwilę EGR blaszką zrobioną prze zemnie i bez zmian.
    Takie szarpanie jest przy pierwszym odpaleniu rano, gdy zgaszę i odpalę to albo nie szarpie albo o wiele mniej w zależności jak długo samochód stał.
    Ale zauważyłem ciekawą rzecz, otóż gdy samochód stał na dworze przez noc, to rano odpalił bardzo łagodnie, płynnie i równo pracował. W garażu odpala twardziej (rzuci delikatnie silnikiem).
    W czym może być problem ?

    Jedynie przychodzą mi wtryski do głowy ale dziwi mnie fakt, że lepiej odpala jak jest zimniej aniżeli przy temp. ok. 10-15 st. C.
    W czasie jazdy zadnych problemów, zbiera ładnie od początku do końca, jedynie czuc delikatnie szarpnięcie przy obrotach ok. 3000 obr/min i wtedy wskazówka od doładowania gwałtownie spada a samochód przyspiesza. Jest to minimalnie wyczuwalne.
    Dpf - ok
    Żadnych błędów FES nie pokazuje.
    Dwumasa i sprzęgło - nowe
    Przebieg 168 000 km.

    Mam jeszcze do zmiany koło pasowe, ale to chyba nie jego wina, bo w czasie pracy nie słychać go w ogóle, jedynie widać popękaną gumę i da się ręcznie delikatnie obracać zew. część koła pasowego.

    Postaram się nagrać i wrzucić na YT jak odpala i nierówno pracuje.

    Czy ktoś podpowie co należało by sprawdzić jeszcze ?

  7. #47
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr248s Zobacz post
    Po odpaleniu zaczyna nierówno pracować i rzuca silnikeim przez jakieś 15 sekund, później pracuje równo. Wydaje się tak jakby wypadały zapłony na niektórych cylindrach i wtedy rzuci silnikiem. Po odpięciu czujnika temp. płynu chłodzącego silnik po odpaleniu zaczyna pracować na wyższych obrotach niż normalnie i pracuje równo, po upływie ok. 8 sekund obroty sukcesywnie spadają i silnik zaczyna znowu nierówno pracować przez jakieś 10 s. i się uspokaja.
    To jest przykład uszkodzonego czujnika temp cieczy chłodzącej. Miałem podobnie - dawka paliwa jest wtedy mniejsza, a silnik nierozgrzany. Skutkowało bardzo nieregularną pracą silnika zaraz po jego odpaleniu.

    Przez 1.5 roku wymieniłem końcówkę na jednym wtryskiwaczu, kompletne sprzęgło (z dwumasem i wysprzęglikiem), koło pasowe (guma była w bardzo kiepskim stanie), usunięte klapy + zaślepiony całkowicie EGR, przepływomierz wymieniony na nowszy model, kompletny termostat, nowy akumulator plus nowy regulator napięcia w alternatorze (stary podbijał napięcie do ponad 15 V) oraz chip (samo zwiększenie obrotów biegu jałowego nie wpłynęło na pracę silnika) i mogę teraz śmiało powiedzieć, że problem z nieregularną pracą silnika mogę uznać za zamknięty Delikatne falowanie czasem jeszcze występuje, ale jest tak nieznaczne, że tylko ja o tym wiem. Takie zboczenie

    Pozostało jeszcze "kopnięcie" silnika zaraz po odpaleniu, ale za przykładem Kolegów z forum zamierzam wymienić jeszcze bendiks rozrusznika i mam nadzieję, że to poprawi sytuację.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 05-01-2014 o 20:57
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #48
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Lubuskie
    Auto
    AR 159 SW 2.4 210KM + bonus by CINSOFT
    Postów
    121

    Domyślnie

    Miałem podobnie do Ciebie tylko w silniku 2,4 JTDm. Tzn jak była jesień i zima (temp poniżej 7 st) to auto stojąc na dworze odpalało bardzo ładnie. Jak temperatury były wyższe to po odpaleniu silnik pracował nierówno, delikatnie nim szarpało przez kilka sekund i po chwili było ok, potrafił też puścić biały dymek z rury. Ale to wszystko było przy pierwszym odpaleniu. Kolektor z góry miałem suchy i czysty, nie było widać żadnych luzów na listwie. Wtryski ok, brak błędów, przebieg 60 tyś km. Kolektor w końcu poszedł do czyszczenie i klapy out + egr off. Od tego czasu spokój, auto nawet latem odpalało idealnie. Więc sam "dobry" wygląd kolektora z wierzchu nie jest już dla mnie wykładnikiem. Warto też po zagrzaniu świec odczekać kilka sek to wtedy też lepiej odpala.
    Pozdrawiam

  9. #49
    Użytkownik Embrion Avatar piotr248s
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    KRAKÓW, ZAMOŚĆ
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW, 1,9JTDm, 150 KM, 2006r.
    Postów
    20

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odwiedź. W sumie miałem nadzieję, że to on szczególnie że temp. wewnątrz pojazdu pokazuje ok. 70 st. C. Do 90 chyba jeszcze nigdy nie doszło, nawet w korku.

    Wymienię cały termostat na oryginalny i w chyba jednak zdemontuję te klapy i podzielę się uwagami.

  10. #50
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr248s Zobacz post
    W sumie miałem nadzieję, że to on szczególnie że temp. wewnątrz pojazdu pokazuje ok. 70 st. C. Do 90 chyba jeszcze nigdy nie doszło, nawet w korku.
    Ewidentnie uszkodzony termostat.

    Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi na myśl co do trudnego odpalania - uszkodzona któraś ze świec. Gdy wymieniałem u siebie świece to zauważyłem, że jedna była wizualnie bardziej zużyta niż pozostałe. Ale błędu komputer nie zgłaszał.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 18:12
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-12-2012, 22:00
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2012, 09:13
  4. JTDm - nierówna praca na zimnym motorze
    Utworzone przez czarek145 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-05-2010, 17:32
  5. [166] Nierówna praca zaraz przy zimnym silniku
    Utworzone przez Wojtek_A166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-03-2008, 22:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory