Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52

Temat: 1.9 JTDm 16V chwilowy spadek ciśnienia doładowania

  1. #21
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    mam to samo, ale na razie mi to nie przeszkadza

    odpinaliście przepływkę? w 156 miałem podobnie - lekko gubił moc w pewnym zakresie obrotów ok 2,5 -3 k, po wymianie jak ręką odjął.

  2. #22
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Wymiana zaworu overboost zupełnie nic nie dała (jak się okazało miałem stary zawór ze 156). W załączeniu przesyłam wykres żądanego ciśnienia doładowania vs rzeczywistego ciśnienia, jeszcze przed wymianą zaworu, ale wymiana praktycznie nie wpłynęła na pracę silnika (wskaźnika doładowania na desce). Na pierwszym wykresie tylko te dwie wartości, bo wtedy próbkowanie jest co jedną sekundę. Między 15 a 26 sekundą był but w podłodze i falowanie ciśnienia doładowania.

    Ma ktoś jakiś pomysł? Czujnik ciśnienia doładowania jest półroczny, zawór nowy, nieszczelności widocznych brak. Czy raczej szukać problemu w zmiennej geometrii albo w samym turbo? Czy w małych nieszczelnościach rur do i od IC? Jak widać na obrazku turbo potrafi ładować do 2400 mbar, tylko że przez chwilę. Turbo nie jest najcichsze, ale też bez przesady, po prostu cicho pogwizduje. Oleju nie bierze.

    Warto zauważyć, że praktycznie cały czas w czasie jazdy ciśnienie doładowania jest większe o 100 mBar niż żądane oraz dość duża zwłoka między wciśnięciem gazu a reakcją turbo.

    - - - Updated - - -

    Zauważyłem również dziwne falowanie wartości "boost control/solenoid", czyli "zamknięcie zaworu overboost" – wartości 43-41-39-43-47-42. Zerknijcie na drugi wykres z kolejnej próby (sekundy 106 do 116 to próba przyspieszenia z gazem w podłodze). Choć to w dalszym ciągu wykres przed wymianą zaworu.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres_boost_pressure.jpg
Wyświetleń:	253
Rozmiar:	67.2 KB
ID:	103172   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres_boost_pressure_2.JPG
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	96.5 KB
ID:	103173  
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 26-07-2013 o 22:45

  3. #23
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam, to u mnie też turbo lekko przeładowuje. Na jałowym wartość zmierzona jest większa o jakieś 60-80 mbar od oczekiwanej.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #24
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Adolvo
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    159SW 1.9 120KM Medium
    Postów
    122

    Domyślnie

    jahu wygląda na to, że turbo zdrowe ale geometria "leży" i przeładowuje.. wg mnie bez wyjęcia "suszarki" się nie obędzie

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 1,9 16v SW
    Postów
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Czy ktoś sobie poradził z tym problemem? U mnie zawsze turbo ładowało ładnie 1,5 bar. Od kilku tygodni przy mocnym bucie mam podobnie jak auto autora wątku na tym filmie
    http://www.youtube.com/watch?v=ZKxJc...ature=youtu.be
    Ładuje 1,4, potem spada do 1 i rośnie do 1,4.

    U mnie brak EGR, DPF, kolektor szczelniutki.


    Nie uważam, żeby rozwiązaniem było stronie u tunera (co było wskazywane np tutaj:
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...pieszania.html ).
    Uważam, że skoro miesiąc temu auto bardzo ładnie ciągnęło to znaczy, że coś się uszkodziło i trzeba usunąć przyczynę.

    Przymierzam się do wymiary zaworu sterującego turbiną (zaworem overboost), nowy kosztuje 200 zł. Myślicie, że to dobry sposób?
    Jak dla mnie to takie wahania są normalne. Martwiłbym się o turbinę jeśli wskazówka doładowania by latała przy stałej prędkości i obciążeniu. Jeśli są większe to najlepiej (najtaniej) w pierwszej kolejności wyczyścić EGR. U mnie to było jak ręką odjął, a spadało mi do 0.4. Przyczyną problemów było paliwo. Czyszczenie EGR i przesiadka na droższe warianty (Ultimate, Verwa itp.) załatwiły problem definitywnie.

  6. #26
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Nie mam EGR, nie mam DPF, zostały profesjonalnie wycięte z oprogramowania. U mnie w zeszłym roku problemu z doładowaniem nie było. Wskazówka stała na 1,5 mniej więcej od 2000 obrotów i nie spadała dopóki nie puściłem gazu. Uważam, że obecny stan to jest jakaś usterka i trzeba ją ustawiać. Teraz mam wrażenie że turbo reaguje z opóźnieniem, dodatkowo przyspieszenie chyba nie jest tak dobre jak było. Na razie mam trzy typy: jakieś nieszczelności w rurach dolotowych (ucieka ciśnienie, ale dlaczego potem ciśnienie wraca?), źle ustawiona sztanga turbo (ciągłe ładowanie większe o kilkaset mbar) lub zacierające się kierownice zmiennej geometrii. Chciałem obejrzeć jak pracuje sterowanie zmienną geometrią, ale turbo jest tak zabudowane, że nic nie widać...
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 29-07-2013 o 07:30

  7. #27
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    @jahu szukaj nieszczelności w sterowaniu gruszką (przewody overboost - gruszka i sama grucha)

    @magil efekt wyciętego EGRa - to normalne na jałowym. Podczas jazdy powinny się ładnie pokrywać.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  8. #28
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    W 159 nie ma gruszki/akumulatora podciśnienia. Przynajmniej w mojej. Wężyk idzie bezpośrednio z pompy vacuum do overboost i z overboost do turbiny. Wężyki wyglądają dobrze, ale i tak je spróbuje wymienić. Nie zaszkodzi, a kosztuje tylko kilka złotych. Turbina jest zabudowana więc nie widać czy sterowanie zmienną geometrią odbywa się swobodnie czy nie. Wygląda więc na to, że trzeba jednak zdjąć turbo i je obejrzeć.

    Przy okazji grzebania pod maską nieźle się wk.... zdenerwowałem. Moja maska ma już dziury na wylot. Rdza poszła od zagięcia blachy, od wewnątrz. Na zewnątrz widać tylko purchle, ale to jest raczej nie do odratowania. Jakiś pechowy egzemplarz...
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 29-07-2013 o 19:11

  9. #29
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    A w turbinie jest gruszka "sterująca" sztangą

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  10. #30
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    A w turbinie jest gruszka "sterująca" sztangą
    OK. Myślałem, że chodzi o akumulator podciśnienia. Sztangi prawie nie widać zza osłon, więc i tak czeka mnie wyjęcie turbiny.

Podobne wątki

  1. [159] Spadek ciśnienia doładowania przy 2k obr/min
    Utworzone przez zloty35 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 07-02-2016, 20:57
  2. [159] Przepływomierz spadek doładowania 1.9 jtdm 150
    Utworzone przez kamil8746 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-10-2015, 16:17
  3. [159] 2.0 JTDM, jazda ze stałymi obrotami, falowanie ciśnienia doładowania
    Utworzone przez kedzior303 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 14-07-2015, 19:41
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2013, 14:46
  5. [159] 1.9 JTDM 8V - Spadek doładowania na wskaźniku w trakcie przyspieszania
    Utworzone przez kuchpat w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22-05-2013, 20:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory