Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Temat: 1.9 JTDm 16V chwilowy spadek ciśnienia doładowania

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tommy-j
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    159 SW 1,9 JTDm 16v, Fiat Coupe Limited Edition 20VT
    Postów
    50

    Domyślnie 1.9 JTDm 16V chwilowy spadek ciśnienia doładowania

    Od samego początku mam problem z ciśnieniem doładowania. Sprawa wygląda tak, że praktycznie na każdym biegu idąc pełnym ogniem auto zaczyna wg. fabrycznego zegara ładować ok 1,4b. Na każdym biegu ten sam problem mianowicie doładowanie spada w zakresie 2700-3000 RPM na około 1,2bara. Po przekroczeniu 3000 RPM wskazówka trzyma już 1,4b do ponad 4000 RPM.

    Poniższy filmik obrazuje z czym mam do czynienia:

    http://youtu.be/ZKxJc08yDgk

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	159boost.jpg
Wyświetleń:	366
Rozmiar:	113.8 KB
ID:	65396

    W czasie jazdy nie jest to mocno odczuwalne, ale chciałbym rozwiązać ten problem. Załączam też logi z doładowaniami - 4ty bieg od 1500 RPM.

    Ocena sytuacji i pomoc mile widziana.

    Dzięki

    tommy

  2. #2
    Kayrol
    Gość

    Domyślnie

    Zobacz na zachowanie VGT, spada właśnie w tym miejscu do 40% i ponownie rośnie, sprawdz czy nie jest uszkodzony, nie zaszkodzi go rozebrać i wyczyscic tłoczek, moze jest zabrudzony i zawiesza się zawsze w tym samym miejscu.

    - - - Updated - - -

    http://www.forum.alfaholicy.org/zrob_sam/15263-elektrozawor_vgt_overboost_operation_manual.html

    proszę.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tommy-j
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    159 SW 1,9 JTDm 16v, Fiat Coupe Limited Edition 20VT
    Postów
    50

    Domyślnie

    Dzięki za info ale ja mam ten inny VGT - tzn cała obudowa jest już z tworzywa. Nie ma tego metalowego pierścienia, nie znalazłem na forum instrukcji jak go rozebrać (ponoć się da).

  4. #4
    Kayrol
    Gość

    Domyślnie

    http://allegro.pl/elektrozawor-turbi...554639686.html
    przecież on jest taki sam, niemozliwe zeby nie dalo sie rozebrac

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar prymie
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    kraków
    Auto
    AR 156 2,4 JTD '00 AR 159 2,4 JTD '06 AR Giulia Veloce Q4 2,0 '17
    Postów
    675

    Domyślnie

    tommy-j, uderz do użytkownika sedici, zdaje się że on bawił w rozbiórkę obu wersji.

    Alfa Romeo 156 2.4 JTD '00 - sprzedana
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm '06 - sprzedana
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4 '17

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    139

    Domyślnie

    chętnie dowiedziałbym się też jak dobrać się do tego zaworu

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    To, co kolega napisał w pierwszym poście trochę pasuje do opisu usterki z tematu:
    http://www.forum.alfaholicy.org/147_...rculation.html
    Wypowiedź użytkownika Maciek-156:
    Dokładnie to samo. To dotyczy wszystkich silników M-jet. Z forum o 159:
    "W zakresie obrotów 2700-3000. Odczuwalne szczególnie na pierwszym lub drugim biegu, tak jakby z turbiny silnik dostał większe ciśnienie doładowania ( i tak dosłownie się dzieje ). Dodam, że nie dzieje sie to za każdym razem. Raczej jest to spontaniczna reakcja silnika. Niektóre modele 159 tak mają. Lekki dyskomfort spowodowany niepłynnym wchodzeniem na obroty. Walczyłem aby to usunąć z serwisami Alfy od pół roku. Odpowiedzi miałem w stylu,
    Pana model tak ma i już...
    Rzeczywiście cos jest, ale powinien się Pan cieszyć, bo to extra moc... itd...

    W zeszłym tygodniu dowiedziałem się, że FIAT wie o tym problemie i maja rozwiązanie. Dodatkowa uszczelka jest montowana gdzieś w okolicach zaworu EGR, która ma za zadanie niwelować nadmiar ciśnienia. Chyba pomogło, bo od dwóch dni, nic się nie dzieje. Alfa twierdzi, że ta uszczelka jest montowana standardowo we wszystkich nowych modelach 19 JTDm.
    Proponuję, aby wszyscy posiadacze w ciemno jechali do ASO, żeby wykonać "naprawę wg. rozwiązania serwisowego nr 10801491RA", czyli dołożenie uszczelki / blaszki pod zawór EGR. Rożnica jest kolosalna, w zasadzie powinienem dostać odszkodowanie od FAP za jeżdżenie beznadziejnym autem przez 1,5 roku. Teraz to jest nowy silnik. Zero szarpnięcia w tym krytycznym momencie, auto przyspiesza płynnie, co więcej mam wrażenie, że szybciej od 0,8 dochodzi do 1,5 bara.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tommy-j
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    159 SW 1,9 JTDm 16v, Fiat Coupe Limited Edition 20VT
    Postów
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    To, co kolega napisał w pierwszym poście trochę pasuje do opisu usterki z tematu:
    Zaślepienie EGR
    Wypowiedź użytkownika Maciek-156:
    Dokładnie to samo. To dotyczy wszystkich silników M-jet. Z forum o 159:
    "W zakresie obrotów 2700-3000. Odczuwalne szczególnie na pierwszym lub drugim biegu, tak jakby z turbiny silnik dostał większe ciśnienie doładowania ( i tak dosłownie się dzieje ). Dodam, że nie dzieje sie to za każdym razem. Raczej jest to spontaniczna reakcja silnika. Niektóre modele 159 tak mają. Lekki dyskomfort spowodowany niepłynnym wchodzeniem na obroty. Walczyłem aby to usunąć z serwisami Alfy od pół roku. Odpowiedzi miałem w stylu,
    Pana model tak ma i już...
    Rzeczywiście cos jest, ale powinien się Pan cieszyć, bo to extra moc... itd...

    W zeszłym tygodniu dowiedziałem się, że FIAT wie o tym problemie i maja rozwiązanie. Dodatkowa uszczelka jest montowana gdzieś w okolicach zaworu EGR, która ma za zadanie niwelować nadmiar ciśnienia. Chyba pomogło, bo od dwóch dni, nic się nie dzieje. Alfa twierdzi, że ta uszczelka jest montowana standardowo we wszystkich nowych modelach 19 JTDm.
    Proponuję, aby wszyscy posiadacze w ciemno jechali do ASO, żeby wykonać "naprawę wg. rozwiązania serwisowego nr 10801491RA", czyli dołożenie uszczelki / blaszki pod zawór EGR. Rożnica jest kolosalna, w zasadzie powinienem dostać odszkodowanie od FAP za jeżdżenie beznadziejnym autem przez 1,5 roku. Teraz to jest nowy silnik. Zero szarpnięcia w tym krytycznym momencie, auto przyspiesza płynnie, co więcej mam wrażenie, że szybciej od 0,8 dochodzi do 1,5 bara.
    Mam zaślepkę dedykowaną z 4-rema otworami pod EGR - była już w aucie jak je kupiłem.

  9. #9
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Kraków/Dębica
    Auto
    AR 159 SW 1.9 JTDm 16V
    Postów
    14

    Domyślnie

    tommy-j, czy udało Ci się rozwiązać problem ? Mam identyczne objawy, jedynie wydaje mi się, że w trochę niższym zakresie obrotów 2500-2800 RPM.

    Robiłem pomiary na 3 i 4 biegu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3bieg.PNG
Wyświetleń:	555
Rozmiar:	14.1 KB
ID:	67544Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4bieg.PNG
Wyświetleń:	564
Rozmiar:	13.4 KB
ID:	67545 , ale pewnie mało mówią bo odczyty są zbyt rzadkie.

    Pytanie 2. Czy z podanych wyżej odczytów można wnioskować, że praca zaworu VGT jest prawidłowa ?
    Pytanie 3. Jaki jest normalny zakres pracy tego zaworu w %?

    Jeśli chodzi o mój zawór VGT, to mam cały plastikowy, będę jeszcze próbował dowiedzieć się jak to ustrojstwo rozebrać i przeczyścić, może pomoże
    Ostatnio edytowane przez cudaq ; 30-08-2012 o 20:20

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tommy-j
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    159 SW 1,9 JTDm 16v, Fiat Coupe Limited Edition 20VT
    Postów
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał cudaq Zobacz post
    tommy-j, czy udało Ci się rozwiązać problem ? Mam identyczne objawy, jedynie wydaje mi się, że w trochę niższym zakresie obrotów 2500-2800 RPM.
    Jak do tej pory nie udało mi się rozwiązać problemu. VGT nie czyściłem gdyż mam ten z plastikowym korpusem i nie mam wiedzy jak go bezinwazyjnie rozebrać.

Podobne wątki

  1. [159] Spadek ciśnienia doładowania przy 2k obr/min
    Utworzone przez zloty35 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 07-02-2016, 20:57
  2. [159] Przepływomierz spadek doładowania 1.9 jtdm 150
    Utworzone przez kamil8746 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-10-2015, 16:17
  3. [159] 2.0 JTDM, jazda ze stałymi obrotami, falowanie ciśnienia doładowania
    Utworzone przez kedzior303 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 14-07-2015, 19:41
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2013, 14:46
  5. [159] 1.9 JTDM 8V - Spadek doładowania na wskaźniku w trakcie przyspieszania
    Utworzone przez kuchpat w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22-05-2013, 20:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory