Strona 1 z 26 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 253

Temat: 2,4 JTDM nierówna praca silnika

  1. #1
    phontastik
    Gość

    Domyślnie 2,4 JTDM nierówna praca silnika

    Witam forumowiczów,
    niedawno zakupiłem samochód jak w temacie. Po zrobieniu kulkudziesięciu kilometrów zauważyłem, że w aucie w trakcie jazdy włącza się zmulacz, tzn raz autko śmiga jak ta lala, a tu czasem w trakcie przyspieszania jest dziura do ok 3500 obr.
    Gadałem ze znajomym mechanikiem z ASO i całą wine zwalił na EGR.
    Zabrał auto, zamontował kryze (zaślepkę) na EGR i powiem że auto zaczęło jeździć.
    Potem zauważyłem że na wolnych obrotach auto chodzi nierówno, tzn podczas klepania co jakiś czas auto wpada w jakiś swój tryba pracy , telepie po czym znów chodzi równo. Dodatkowo podczas jazdy , gdzie pedał gazu jest w jednej pozycji , autem potrafi na chwilę szarpnąć.
    Po jakimś czasie zapaliła mi się kontrolka check engine i auto jeździło bez turbo, zero przyspieszania, ot taka spacerówka.
    Zorganizowałem sobie inny zawór EGR, pojechałem do innego kolegi mechanika, wymienił zawór i auto zaczęło normalnie jeździć, ale dalej na jałowym pojawiało się od czasu do czasu to telepotanie. Podpiął KTS i sprawdził parametry turbiny oraz przepływki. Wskazania mierzone oraz wymagane przy turbo były +/- zbieżne, zaś przepływka po 3 tyś obr już nie zwiększała dawki. Postanowiłem zrobić test i odpiąc przepływkę.
    Wynik test okazał się OSZAŁAMIAJĄCY !!! Autem zrobiłe 3 tyś km i nigdy nie miało takiego kopa. Alfa od początku zakresu obrotów pięknie ciągnie i nawet mi się wydaje że nie tak często na jałowym nie wpada w to swoje telepotanie. Dodam, że ów telepotanie występuje również podczas odpalenia auta na zimnym silniku. Zastanawiałem się czy komputer wyrzuci na licznik jakiś błąd odnośnie przepływki, ale błąd pokazał się dopiero dzień poźniej. Występuje nierówna praca na wolnych obrotach, szarpie podczas jazdy i może dziwna sprawa, ale nie działa tempomat. Podstawiałem jeszcze inny zawór overboost (ten na przednim pasie) ale zero róznicy.

    Jakieś sugestie ?

  2. #2
    drugimarcin
    Gość

    Domyślnie

    Czysciliscie kanaly wlotu z EGR do kolektora? Trzeba rozebrac rurke dolotu, przepustnice zamykajaca i zobaczysz (albo nie) tunel otaczajacy wlot, mozliwe, ze jest caly zasyfiony sadza.

  3. #3
    phontastik
    Gość

    Domyślnie

    Dziś zamontowałem nową przepływkę. Skasowałem usterkę i autko śmiga jak należy, jedynie co mnie dalej martwi to nierówna praca na jałowym. Przejechałem kilkanaście kilometrów po zamontowaniu przepływki i auto odstawiłem. Parę godzin później odpaliłem go i jak to zwykle potlepotał na wolnych obrotach i dodatkowo puścił niezłego niebieskiego dyma. Sprawdzałem KTS-em pracę EGR i overboosta. Zawory działają, przepływka teraz też działa, DPF zanieczyszczony w 65% , czyszczenie za ok 200KM.
    Kanału wlotu z EGR nie czyściłem, stary EGR od spodu (od kolektora wydechowego) miał obklejone scianki z sadzy, ten który mam teraz zamontowany wyglądał okopcony ale miał pełny prześwit na obu otworach, Zero zbędnego syfu.
    Co zrobić z tym telepotaniem ? Może odkręcić rurę dolotową do kolektora (ta cała aluminiowa) przy kolektorze (przy EGR) i zobaczyć czy nie ma tam jakieś niespodzianki w postaci kupy sadzy ?

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    A z ciśnieniem paliwa nie masz problemów?

  5. #5
    phontastik
    Gość

    Domyślnie

    W poniedziałek podjadę na KTS-a i zrobimy diagnostykę układu zasilania.

  6. #6
    drugimarcin
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym tam zajrzal do tego dolotu, duzo roboty nie ma, a jak jest caly zatkany to wyrzuca bledy przeplywki i EGR i na wolnych chodzi nierowno.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Lublin okolice
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 2007 Alfa Romeo 156 1.6 TS 1999
    Postów
    216

    Domyślnie

    Phontastik powiedz na jakim oleju jeździsz? Mamy jak widzę takie same silnik, więc może podpowiesz.
    W poprzednim (AR 156 1.6 TS) miałem opisaną przez Ciebie nierówną pracę na wolnych obrotach - okazło się ze wiinnym był silniczek krokowy. Po wymianie i wgraniu nowego softu, auto smiga do tej pory bez probemów z wolnymi obrotami (było to chyba w 2002 r. robione).

  8. #8
    phontastik
    Gość

    Domyślnie

    Raar2 nie wiem na jakim oleju jeżdżę, nie mam żadnej kartki na motorze, Soft w sterowniku mam najnowszy, wgrywany 28.05.2010. Nowszego nie ma. Oliwę mam do wymiany za 2000km, rozrząd za 10000km
    Podziałam z przepustnicą, odpowiem co i jak

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Lublin okolice
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 2007 Alfa Romeo 156 1.6 TS 1999
    Postów
    216

    Domyślnie

    mi komunikat już krzyczy aby wymienić olej - tak sobie myślę ze chyba będzie to Selenia WR. Podobno jest to olej dedytkowany do DPF'a.
    Czym ryzykuję przedłużając termin wymiany oleju?

    ---------- Post added at 22:33 ---------- Previous post was at 22:30 ----------

    Phontastik a jaki masz obecnie przebieg samochodu i kiedy ostatnio wymieniałeś rozrząd?
    U mnie 64000 km i od 2007 ciągle fabryczny rozrząd - tak sądze że powinno się go wymienić

  10. #10
    phontastik
    Gość

    Domyślnie

    W chwili obecnej 140 tkm (2007r.), w książce nie ma nigdzie śladu wpisu na temat rozrządu. w tym tygodniu będę czyścił przepustnicę to przy okazji zdejmę osłonę z rozrządu i spojrzę czy są jakieś znaczniki. Wtedy można wnioskować że rozrząd był wymieniany.
    Ostatnio edytowane przez phontastik ; 07-06-2011 o 00:00

Podobne wątki

  1. 1,6 TS nierówna praca silnika
    Utworzone przez czesiek w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-11-2010, 21:09
  2. AR [166] nierówna praca silnika 2.4 JTD
    Utworzone przez duda1989 w dziale 166
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-04-2009, 20:35
  3. [156] NIERÓWNA PRACA SILNIKA 1.8 TS
    Utworzone przez vr6 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-12-2008, 16:54
  4. [166] nierówna praca silnika
    Utworzone przez doktorek w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-10-2008, 22:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory