Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Temat: Krótkie pytanie o q-tronic

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie Krótkie pytanie o q-tronic

    Witam !
    Po paru jazdach "świeżą" Bella, zauważyłem, że automat zmienia biegi na coraz wyższych obrotach, tzn mam 2tys i jadę trójką, przełączam na manual chcę dać 4 a tu nic trójka miga i jest buzzer.
    Nie mam opcji sport/winter ( guzik jest jako atrapa) a taka jazda na trójce to chwilowe spalanie mam 20l.

    Czy tak ma być czy zacząć panikować ??

    Przy okazji auto jest lepiej wytłumione od 147, jednak silnik jest głośny jak na 16v - poprzednio miałem 8v i to trochę irytuje szczególnie jadąc na tej nieszczęsnej trójce...
    Pozdr.

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar _cichyy_
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    czestochowa
    Auto
    Była AR 159 jtdm, Jest : BMW E66 750Li
    Postów
    459

    Domyślnie

    Skoro nie możesz przerzucić manualnie na 4-ke i miga trójka i jest buzzer, to znaczy że obroty nie są wystarczające na zmiane biegu. 2tyś obr/min to już bardzo blisko granicy kiedy pozwoli przełączyć na następny bieg.
    Ostatnia z Alf : Alfa Romeo 159 ,
    Teraz: Mercedes CLS 55 AMG & Suzuki SV 1000S

    OD DUŻEGO SILNIKA LEPSZY JEST ? ..... JESZCZE WIĘKSZY SILNIK

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2013
    Auto
    159 1.9 16V 150KM
    Postów
    27

    Domyślnie

    Co prawda dużo nie pojeździłem swoją 159, bo się robi po zakupie, ale nie zauważyłem takiego działania qtronica, skrzynia zmienia biegi szybko i sprawnie, bez piłowania na niższych.
    Co do manualnej zmiany, to czasem jest tak jak piszesz, ale zauważyłem, że dzieje się tak tylko wtedy gdy obroty są zbyt niskie, aby nie zdusić silnika. W momencie gdy obroty wzrastają można biegi zmieniać.


    A sport/winter występuje jako opcja w skrzyni, ale też jej nie mam.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar _cichyy_
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    czestochowa
    Auto
    Była AR 159 jtdm, Jest : BMW E66 750Li
    Postów
    459

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarkoVANBaster Zobacz post
    A sport/winter występuje jako opcja w skrzyni, ale też jej nie mam.
    Sport/Winter występuje z silnikiem 2.4 jtd ( niewiem jak z benzynowymi ) , ale w 1.9 nie spotkałem się z tą opcją niezależnie od wyposażenia.
    Ostatnia z Alf : Alfa Romeo 159 ,
    Teraz: Mercedes CLS 55 AMG & Suzuki SV 1000S

    OD DUŻEGO SILNIKA LEPSZY JEST ? ..... JESZCZE WIĘKSZY SILNIK

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 159 Q-tronic SW JTDM 2008 była jest Lexus GS
    Postów
    216

    Domyślnie

    wystarczy na chwilkę dać więcej gazu i odjąć zaraz po tym i wtedy powinna zmienić bieg na wyższy. Jeżeli obroty silnika będą odpowiednie. Jak trochę pojeździsz to będziesz wiedział przy jakich minimalnych obrotach zmienia biegi. Może olej w skrzyni wymienić? Jaki przebieg?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    Przebieg 128 tyś, co do przycisku sport/winter to nie wiedziałem, że to opcja. Na angielskim forum alfistów jest ciekawy wątek o montaży tego przycisku - podobno da się

  7. #7
    Wrath
    Gość

    Domyślnie

    O... mozesz wrzucic linka do tego tematu sport/winter?
    Mam Q-Tronica 1.9. Z tego co wiem, mozna Fesem zresetowac "to czego skrzynia sie nauczyla wczesniej" i poukladac pod siebie. Moj zmienia biegi w okolicach 2/3 tysiace, chyba, ze mu przycisne, wtedy ciagnie wyzej lub mu przycisne do dechy - tzn az do przelaczenia przelacznika, ktory jest pod pedalem gazu, wtedy leci na maxa.
    Zauwazylem, ze w korkach czasem glupieje - ledwo dodasz gazu a juz hamuja, wiec automat leci z 3 na 4 i biedny redukuje na 3 po sekundzie od zapodania czworki. Opcja recznego zmieniania biegow jest bardzo przyjemna, bo kiedy przycisniesz na trojce to idzie jak szatan

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    Akurat mam nieco odmienne zdanie o qtronicu - jadąc do pracy jadę maks na 3-ce mam 2tys obr a skrzynia nie wrzuci 4, 4 wrzuca gdzieś 2,5 tys a piątkę to miałem jak jechałem 100km/h .

    Silnik powyżej 2tys staje się głośny i komfort jazdy słabnie dlatego kiedy zdobędę schemat tego przycisku zaraz zabieram się do roboty .

    Ręczna zmiana jest świetna, ale 4-ki i tak nie mogę wrzucić poniżej lub przy 2 tyś.

    Ogólnie jak dla mnie qtronic zbyt późno zmienia biegi, a przez to cierpi spalanie - komputer pokazuje mi 18 l !!, jak zdejmę nogę z gazu to mam 50l/100km...

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mklimko
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Volvo XC60; była Alfa 159 SW
    Postów
    513

    Domyślnie

    Hej!U mnie przy spokojnej jeździe skrzynia zmienia biegi w ok.2000-2200tyś.obr/min.Ręcznie biegi udaje mi zmieniać przy ok.2000tyś.obr. czasem troszkę niżej ale szczerze mówiąc nie przepadam za ręczną zmianą.Strasznie to irytujące co chwila, w warunkach miejskich, zmieniać biegi.Nie po to mam automat Mam inne pytanie.Chodzi mi o tryb zimowy skrzyni.Orientujecie się może co on zmienia bo wg moich obserwacji ogranicza trochę moment obrotowy ale nie jestem pewien a instrukcja na ten temat milczy.Pzdr.

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar smiertek
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    159 2.4 sedan
    Postów
    103

    Domyślnie

    Przy trybie Winter auto czasami moze tez ruszyc z drugiego biegu.

Podobne wątki

  1. szybkie i krótkie pytanie - rysunki techniczne
    Utworzone przez Blackchart w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-11-2013, 15:11
  2. [155] Temperatura 2.0 TS 16V krótkie pytanie
    Utworzone przez rrybski22 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 10:57
  3. [159] pytanie o q tronic
    Utworzone przez zientek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 07-11-2012, 21:41
  4. krótkie pytanie - krótka odpowiedź
    Utworzone przez yeye w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-02-2012, 14:19
  5. wymiana rozrządu - krótkie pytanie
    Utworzone przez JaGGeR w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-04-2007, 15:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory