Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Temat: silnik 2.4 JTDM

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Ultra Violence
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    Maserati Quatroporte GTS
    Postów
    212

    Domyślnie silnik 2.4 JTDM

    Witam,

    Planuje zakup AM 159 z silnikiem 2.4 JTD...wydaje mi sie ze ten silnik jest dosc dobrym kompromisem miedzy moca a spalaniem...oczywiscie marzyla mi sie alfa z silnikiem 3.2 ale nie wydolilbym na benzyne wiec dalem sobie spokoj. mam upatrzona pewna oferte z mobile.de...ale chcialbym sie zapytac, szczegolnie posiadaczy alf z tym silnikiem, jak on sie sprawuje, czy jest z nim duzo problemow i jakie jest faktyczne spalanie. Dodam że alfa ktorej sie przygladam ma 90 tys na liczniku. Jezeli byl podobny temat prosilbym o link

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    159 2,4
    Postów
    124

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o kompromis między mocą a spalaniem to wydaje mi sie ,że lepiej wybrac nie mogłeś,-oczywiście jest to tylko moje zdanie i może sie różnić od innych użytkowników.Jestem szcęśliwym lub nieszczęśliwym użytkownikiem takiego silnika(moje wątpiliwości wynikają z nadmiernej awaryjności mojego samochodu aczkolwiek w każdym przypadku wynikały one z mojego zaniedbania lub nieudolności naszych ,,mechaników,,Aby nie być gołosłownym pozwolę sobie dać przykład diagnozy i naprawy wykonanej przez ,,dobrego polecanego mechanika,,Podczas długiej podróży samochód nagle traci moc,gaśnie a przy ponownej próbie uruchomienia wywaliło olej bagnetem tak,że zabrudziło dosłownie wszystko co było pod maską.Oczywiście laweta bo przecież polecany mechanik ową dysponuje weryfikacja usterki i diagnoza,-uszczelka pod głowicą.Znam sie na mechanice i nie bardzo mi sie ta dziagnoza podobała.Sugerowałem szukanie innej przyczyny ale też żadna nie przychodziła mi do głowy poza propozycja sprawdzenia turbiny i drożności odmy którą szpec od razu podważył swoimi teoriami.Mechanik za moją namową zadzwonił doradzać sie do znajomego który pracuje w autoryzowanym serwisie alfy i usłuszał ,,99%uszczelka pod głowicą,1% dziura w tłoku i nie ma innej opcji,,Ku mojemu niezadowoleniu mechanik ściągnął głowicę i zapewne wielkie było jego zdziwienie kiedy ujrzał nienaruszoną uszczelkę i jak stwierdził tłoki z cylindrami ledwo wskazywały na użytkowanie pojazduNiestety musiałem opuścić to misto i udać sie dalej w podróż pożyczonym samochodem zostawiając mechanika samego z tym problemem.W domu miałem mnóstwo części do tego samochodu i poprosiłem brata,żeby mu je wszystkie zawiózł bo mogą mu sie przydać(głowica,turbo,egr,pompa oleju)i żeby na wszelki wypadek miał je pod ręka.Po kilku dniach dzwoni do mnie ,że poskładał wszystko na nowej uszczelce bo czasami sie zdarza tak,że na uszczelce nie widać śladów jej uszkodzenia.Jego zdziwienie było tym razem podwójne kiedy uruchomił silnik i został zabryzgany cały olejem,łącznie z głowąPo nastepnych kilku dniach dzwoni do mnie i bardzo dumny z siebie informuje mnie,że samochód śmiga jak nowiutki.Pojechałem spakowałem powierzone części do samochodu(przyglądając sie im dokładnie)razem sie tym samochodem przejechaliśmy i wreszcie doszło do rozmowy na temat ceny za wykonana prace2000zł-padło,-facet sobie wliczył oleje,filtry,uszczelke pod głowice i inne uszczelki oraz swoją robocizne.Jego zdziwienie sięgneło zenitu kiedy usłyszał,,ze ja za nauke i błędne diagnozy nie zamierzam płacić,,.Poprosiłem o rachunek w którym zasugerowałem wpisanie kwoty 400zł a jako nazwę usługi ,,wymiana turbosprężarki w 159 2,4,,.Otóż moi mili pakując powierzone części zauważyłem ,ze pakuję nie ta turbine którą mu zawiozłem i juz w tym momencie wiedziałem co było faktyczna przyczyna wyrzucania oleju.Mechanik rachunek wystawił,pieniążki wziął i poinformował mnie ,ze dalszej zapłaty bedzie dochodził przy pomocy pozwu sądowego.Nie doczekałem se tego pozwu do dziś a dowód w sprawie leży i czeka na sprawęz ukręconym wałkiemPrzyczyna tej awari było ukręcenie sie wałka w turbosprężarce w wyniku czego spaliny pod wysokim ciśnieniem dostawały sie poprzez układ samarowania turbiny do skrzyni korbowejWiem,że facet sie napracował ale gdyby był chociaż szczery to na pewno dałbym mu wiecej ale po pytaniu co dolegało silnkowi odpowiedział ,że czasami tak jest,że sie coś rozbierze ,przewietrzy,przemyje i zaczyna działać.Zadziałało,-ale na mnieWracając do pytania nadal sądzę ,że ten silnik jest super.U mnie minimalne spalanie w długiej trasie w nocy to było 5,9 ale nie przekroczyłem 120km/h,a średnia to około 9l.Pozdrawiam i zachęcam.

    - - - Updated - - -

    Dodam jeszcze,że teraz jak juz musze jechać do mechanika (z braku czasu) to jadę z diagnoza,zakresem prac i z ceną za usługęA jeśli chodzi o 159 z silnikiem 3,2 to powiem tak,-wrażenia fajne,samochód cały jak najbardziej ale spalanie takie samo jak 5,7 corwetaJaguar 4,2 palił mniejI dodam,że wiem co mówię

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar Ultra Violence
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    Maserati Quatroporte GTS
    Postów
    212

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, masz racje że spalanie w silniku 3.2 jest po prostu nie na polską kieszeń Chciałbym mieć alfe którą mógbłym troche pocisnąć i sie pocieszyc z jazdy i wydaje mi sie ze ten silnik jest najbardziej "racjonalny". A jeszcze sie kolegi zapytam, przy ilu tysiacach miales ten problem z turbo? Generalnie historia nieciekawa z tym mechanikiem chociaz teraz sie z niej a raczej z niego można posmiac

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar SebaStol
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Łódź/Almelo
    Auto
    159 SW 1.9 jtdm 16V 150 KM
    Postów
    317

    Domyślnie

    cyt: "Dodam że alfa ktorej sie przygladam ma 90 tys na liczniku."

    dobre stwierdzenie; na liczniku, a ciekawe ile ma w rzeczywistości
    a tak na marginesie, ciekawe jak długo jeszcze w tym kraju najważniejszą rzeczą dla kupującego będzie stan licznika
    raz rozmawiałem z jednym handlarzem turkiem i powiedział, że jak dzwoni handlarz z polski to nigdy nie pyta o stal licznika, interesuje go tylko rok, silnik i wyposażenie

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mwowry
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Cieszyn, Poland
    Auto
    Jest 159 1,9 150km...BYŁA AR 147 1.6 TS 120... BYŁ VW GOLF V 1.9TDI
    Postów
    472

    Domyślnie

    A ja dodam, że takie nazewnictwo tematu nie powinno być dopuszczalne na tym forum. Nazwa tematu powinna wyraźnie wskazywać jego treść... Tutaj jest tylko nazwa silnika? w jakim celu? Każdy użytkownik po przeczytaniu samego tematu powinien wiedzieć czego się spodziewać.
    Jeśli jeździsz fiatem, lub iveco, nie wybieraj się daleko...

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    159 2,4
    Postów
    124

    Domyślnie

    Problem z turbo wydarzył sie przy mniej wiecej 130tyś.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    Alfa Stelvio First Edition 2.0 280 KM
    Postów
    23

    Domyślnie

    Silnik jest bardzo dobrym kompromisem między oszczędnością a mocą, z tym zastrzeżeniem, że średnie spalanie w korkach w mieście (Warszawie) potrafi sięgnąć nawet 16 l/100 km. Na trasie spada nawet poniżej 7 l/100 km. Natomiast moc i moment są naprawdę super, jest to zwłaszcza odczuwalne w trasach - samochód prowadzi się świetnie i wciąż ma przyspieszenie nawet przy wysokich prędkościach (powyżej 180 km/h).

    Wadą alf z tym silnikiem jest ich ograniczona dostępność - większość dostępnych na rynku to jednak modele 1.9, 2.4 zdarza się rzadko i jest z reguły dużo droższa (różnica w akcyzie).

    Temat postu faktycznie można było sformułować precyzyjniej.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar szewi
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa
    Postów
    1,084

    Domyślnie

    Auto z tym silnikiem jest b. dobra opcja, pod warunkiem ze byla eksploatowana prawidlowo i dorwiesz ogarniety bezwypadkowy egzemplarz (co moze byc trudne), ktory ma oryginalny przebieg, nie ma czesto opisywanych objawow lub zostaly one usuniete przez poprzendiego wlasciciela (EGR, DPF, kolektor ssacy klapy, kolektor wydechowy urywajace sie szpilki, dwumasa i sprzeglo), dodatkowo moze udokumentowac deklarowana moc
    Handlarze stosuja tez walki np. kupujesz auto 2.4 ktore ma miec 210 koni, a okazuje sie ze w aucie siedzi mniejsze i tansze turbo z wersji 200 konnej... efekt jest taki ze taka turbina sie rozsypuje nie wytrzymujac wiekszych obciazen...(niby niemozliwe, ale w PL everything is possible...
    2.4 warto dokladnie sprawdzic. Jak dokladnie wszystko sprawdzisz to mozesz sie cieszyc z posiadania ladnego auta z najmocniejszym dizlem.
    Spalanie duzo mniejsze a dynamika porownywalna z 3.2 (minus brak Q4, bo wersje 2.4 z Q4 to jednak rzadkosci, chociaz nawet jak sie uda dorwac z Q4 to trzeba uwazac, bo remont napedu jak ktos palowal auto moze byc niezla mina...).
    Zobacz jak sie wkreca na obroty i czy nie ma drgan przy przyspieszaniu.
    Chociaz cudów nie ma co oczekiwac po spalaniu, jak chcesz jedzic w miescie to musisz policzyc te 10-12 litrow zaleznosci od natezenia ruchu, trasa 8.
    Silnik ladnie brzmi, jest dynamiczny w zestawieniu z masa auta, podatny na tuning. Warto celowac w wersje 210, chociaz 200 po podniesieniu mocy tez sprawi frajde.
    Czesci eksploatacyjne w tej wersji do tanich nie naleza (przykladowo sprzeglo i dwumasa z wymiana to koszt rzedu 4-5k PLN), ale to wszystko zalezy od tego jak ktos o auto dbal i od przebiegu.
    W przebieg 90k nie uwierze - to jest pierwsza rzecz ktora bym sprawdzil na twoimi miejscu.

    Niedawno zakupilismy druga alfe z tym silnikiem, wiec o czyms to tez swiadczy
    Ostatnio edytowane przez szewi ; 08-04-2013 o 19:51

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar cra3y
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Z4 E89
    Postów
    309

    Domyślnie

    [Troll mode on]
    Świadczy o tym, że potrzebny jest dawca części (i silnika?) do Twojej Alfy
    [Troll mode off]

    Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać Na prawdę no offence Sam się podłożyłeś
    Pozdrawiam
    K.Gajda(cra3y)

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar lobov
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    okolice Rzeszowa
    Auto
    była: 156, 159 Jest: Giulietta 1,4 170 Sport i jakieś Audi ;)
    Postów
    399

    Domyślnie

    Jeśli porównywać do 1,9 to ceny części x2. A tak poza tym jak pisał @szewi - po ogarnięciu ekologii i szpilek na wydechu silnik-malina.

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 156 SW - jaki silnik 1.9 JTDM vs 2.4 JTDM?
    Utworzone przez kamil.lignar w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 05-08-2015, 14:19
  2. [159] silnik 2,4 JTDM
    Utworzone przez bastersebek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-08-2014, 15:36
  3. [159] Silnik 1.9 JTDM (120km) czy 2.0 JTDM (136km) - za i przeciw?
    Utworzone przez Waldi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 05-06-2012, 21:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory