Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Temat: wzrost poziomu oleju 1.9 jtdm

  1. #11
    Użytkownik Rowerzysta Avatar SebaStol
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Łódź/Almelo
    Auto
    159 SW 1.9 jtdm 16V 150 KM
    Postów
    317

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszoles Zobacz post
    Jak jeździsz głównie na trasach to nie będziesz miał okazji tego zobaczyć. Ja aktualnie również tego aktualnie nie doświadczam, gdyż 90% całego przebiegu robię po autostradzie, a filtr wypala się średnio co 1200-1300 kilometrów. W takim wypadku jego wypalanie następuje w sposób naturalny. Zauważalne jest natomiast wypalanie filtra wywołane przez komputer, co wiąże się z podaniem dodatkowej dawki paliwa, smrodem spalonego diesla w kabinie, zwiększonym spalaniem na komputerze, lekko uniesioną wskazówką turbo, huczeniem z wydechu oraz lekko zwiększonymi obrotami.
    Co to znaczy w sposób naturalny? Wypalanie to wypalanie i chyba nie ma różnych jego rodzajów (poza wymuszonym)? W trasie jedziesz szybko z jednostajną prędkością, więc sadzy zdąży się mniej nagromadzić w filtrze i stąd możesz przejechać nawet 1600 km, bo km na autostradzie przybywa szybko. W mieście co chwila ruszasz/hamujesz, stoisz w korku i na światłach, silnik pracuje, km wolno przybywa i zrobisz może 400 km. Sadza gromadzi się zawsze, w trasie wolniej, w mieście szybciej, a wypalanie to wypalanie, nagromadzi się sadza w okolicy 100%, to komputer, gdy stwierdzi, że są odpowiednie warunki uruchomi proces, na trasie też. No chyba, że jest inaczej i w trasie mogą być na tyle dobre warunki (temperatura filtra), że sadza wypala się na bieżąco, ale wtedy to procenty zapchania by malały, a tak nie jest i rosną tylko wolniej.
    Czy taka jest prawda to niech się wypowie jakiś fachowiec, bo to są moje logiczne przemyślenia, a czy trafne?

  2. #12
    Użytkownik Znawca Avatar mariuszoles
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    Porsche Panamera 4S
    Postów
    999

    Domyślnie

    Cytat Napisał SebaStol Zobacz post
    Co to znaczy w sposób naturalny? Wypalanie to wypalanie i chyba nie ma różnych jego rodzajów (poza wymuszonym)? W trasie jedziesz szybko z jednostajną prędkością, więc sadzy zdąży się mniej nagromadzić w filtrze i stąd możesz przejechać nawet 1600 km, bo km na autostradzie przybywa szybko. W mieście co chwila ruszasz/hamujesz, stoisz w korku i na światłach, silnik pracuje, km wolno przybywa i zrobisz może 400 km. Sadza gromadzi się zawsze, w trasie wolniej, w mieście szybciej, a wypalanie to wypalanie, nagromadzi się sadza w okolicy 100%, to komputer, gdy stwierdzi, że są odpowiednie warunki uruchomi proces, na trasie też. No chyba, że jest inaczej i w trasie mogą być na tyle dobre warunki (temperatura filtra), że sadza wypala się na bieżąco, ale wtedy to procenty zapchania by malały, a tak nie jest i rosną tylko wolniej.
    Czy taka jest prawda to niech się wypowie jakiś fachowiec, bo to są moje logiczne przemyślenia, a czy trafne?
    Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, jednak wydaje mi się, że przy szybkiej jednostajnej jeździe autostradowej temperatura spalin jest na tyle wysoka, że filtr wypala się samoczynnie i komputer nie musi jej "podkręcać" przez podawanie dodatkowej dawki paliwa. Dlatego właśnie mówiłem o "naturalnym" wypalaniu filtra. Ale niech się wypowiedzą specjaliści

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta Avatar SebaStol
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Łódź/Almelo
    Auto
    159 SW 1.9 jtdm 16V 150 KM
    Postów
    317

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszoles Zobacz post
    Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, jednak wydaje mi się, że przy szybkiej jednostajnej jeździe autostradowej temperatura spalin jest na tyle wysoka, że filtr wypala się samoczynnie i komputer nie musi jej "podkręcać" przez podawanie dodatkowej dawki paliwa. Dlatego właśnie mówiłem o "naturalnym" wypalaniu filtra. Ale niech się wypowiedzą specjaliści
    No właśnie chciałem dopisać, że w trasie gdy temperatura filtra jest "odpowiednia" podczas wypalania może nie być konieczna dodatkowa dawka paliwa

  4. #14
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Myślę, że nie ma sensu powtarzać tego co było napisane. Tutaj chyba jest to ładnie zsumowane:
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...tml#post405024

    Oraz w tym pliku:
    http://www.castrolprofessionalacadem...ommon_rail.pdf
    Strony 83 i 84.

    Co prawda opisane to jest na podstawie innych marek, ale w Alfach nie dzieje się nic nadzwyczajnego, poza tym, że algorytm ma jakieś swoje mądrości i potrafi aktywować wypalanie aktywne nawet w samochodzie, który ma przewiercony filtr cząstek stałych na wylot. Po prostu algorytm ma swoje różne zawiłości. Mamy w Alfach suchy filtr cząstek stały i zjawiska chemiczne jakie tam zachodzą są takie same w autach wszystkich marek z tym typem filtra.

    Podsumowując – zdrowsze dla silnika jest to by wypalanie było pasywne, nie rozrzedza to oleju i nie przegrzewa to okolic filtra. Nie zdrowe jest aktywowanie wypalania serwisowego. Nie wiem jednak jak sterownik silnika oznacza fakt wypalania się pasywnego.

  5. #15
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Wieliczka
    Auto
    156 GTA
    Postów
    315

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszoles Zobacz post
    jednak wydaje mi się, że przy szybkiej jednostajnej jeździe autostradowej temperatura spalin jest na tyle wysoka, że filtr wypala się samoczynnie i komputer nie musi jej "podkręcać" przez podawanie dodatkowej dawki paliwa.
    Nic z tych rzeczy. 90% moich przebiegów to autostrady i nieraz zauważyłem że podczas wypalania właśnie na autostradzie spalanie chwilowe wzrasta nieraz o 4-7l/100km.

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta Avatar SebaStol
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Łódź/Almelo
    Auto
    159 SW 1.9 jtdm 16V 150 KM
    Postów
    317

    Domyślnie

    Cytat Napisał dudu$ Zobacz post
    Nic z tych rzeczy. 90% moich przebiegów to autostrady i nieraz zauważyłem że podczas wypalania właśnie na autostradzie spalanie chwilowe wzrasta nieraz o 4-7l/100km.
    No właśnie, bo ja nie zauważyłem, żeby wypalania różniły się od siebie.
    Czyli reasumując każde wypalanie przebiega jednakowo, bez względu na panujące warunki?

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTD 16v
    Postów
    51

    Domyślnie

    Każdy kto chce zrozumieć jak działa wypalanie filtru DPF powinien przeczytać rozdział dot. DPF w pdfie przytoczonym przez jahu. Tam jest wszystko bardzo dobrze wytłumaczone.

  8. #18
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Mnie tez DPF chyba pokaral... Zalaczam fotkę bagnetu. To byl stan na zimnym silniku. Przy sprawdzaniu wg zaleceń instrukcji (okolo 5 minut po zgaszeniu silnika) oleju jest mniej, ale nadal za dużo (jest przekroczone o mniej-więcej szerokość podzialki min-max :/).
    Sent from my Lumia 925 using Tapatalk
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140728_003.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	20.2 KB
ID:	139698  

  9. #19
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Jeździsz głównie po mieście? Ja miałem u siebie tak że zaczynał mi się wypalać pod domem jak wracałem z pracy. Wkurzało mnie że jeździłem bez sensu po okolicy i czekałem aż się wypali. Po kilku razach po prostu się go pozbyłem.

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Jeżdżę pól na pól miasto - trasa, ale w korkach raczej nie stoję. Do tej pory pielegnowalem rytualy związane z dpf i bylem w stanie zaakceptować konieczność ich stosowania. Ale ten olej mnie zalamal i przeważa szale na korzyść wycięcia tego badziewia. Zastanawia mnie jak bardzo zabilem sobie silnik takim stanem i poziomem oleju.
    Sent from my Lumia 925 using Tapatalk

Podobne wątki

  1. [159] Zapach spalenizny i dziwny wzrost temp oleju w silniku
    Utworzone przez Pikarashi w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-05-2015, 12:28
  2. [164] Czujnik poziomu oleju
    Utworzone przez stacho49 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-08-2012, 10:21
  3. [147] Odczyt poziomu oleju
    Utworzone przez koniu031 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-05-2012, 11:51
  4. [155] Kontrolka poziomu oleju
    Utworzone przez Mdx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 24-10-2008, 12:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory