Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 95

Temat: Szum związany układem napędowym - też tak macie?

  1. #11
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Mój kumpel ma takie same dolegliwości w swojej 159 8v. Ponad rok tak jeździ i nic się nie zmienia.... Chyba mu nie spieszno do ustalenia przyczyn tego szumu...
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  2. #12
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    ZAMOŚĆ
    Auto
    VOLVO V60 D3 + MERCEDES 190E 2.6
    Postów
    225

    Domyślnie

    A koła zamieniałeś na próbę ?

    Mi na stalówkach w zimę pojawiło się rytmiczne szumienie występujące tylko podczas jazdy na biegu i po nagrzaniu silnika. Byłem prawie pewien że to coś ze skrzynią a po zmianie na letnie cisza.
    Były:

    159 1.9 JTDM 2006
    156 2.4JTD 2002

  3. #13
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    to niestety już na początku wyeliminowane, na postoju jest cisza bez względu na obroty silnika więc dolot/turbo odpada, a wciśnięcie hamulca podczas jazdy nic nie zmienia.
    Wyraźnie winna jest skrzynia/napęd, ale zaznaczam - być może TTTM, silnik Alfy 159 jest b. cichy (prawie go nie słychać) i stąd może to jest tylko zwykły dźwięk pracującej skrzyni a ja jestem zbyt wyczulony. W 156 JTD bym tego nie zauważył bo było dużo głośniej.

    Zauważyłem też że na luzie dźwięk nieco się nasila i przechodzi z szumu do odgłosu pracującej elektrycznej pompy wspomagania. Na otwartych szybach nic nie słychać, więc to naprawdę jest ciche ale niestety słyszalne.
    Łożyska albo poząbkowane opony. Jeśli po naciśnięciu sprzęgła w czasie jazdy szum nie znika - to nie może to być problem ze skrzynią, bo wtedy masz ją rozpiętą, nie podejrzewam też, żeby ten szum pochodził od silnika - bo byłby słyszalny na postoju. Ewentualnie układ różnicowy zaczyna hałasować, ale to byłby pierwszy mi znany taki przypadek w 159-ce.

    Spróbuj podczas jazdy szeroką, równą drogą zrobić sobie prosty test - zacznij jeździć wężykiem, obciążasz dzięki temu określoną stronę auta. Jedź cały czas z taką samą prędkością i nasłuchuj, czy w czasie wężykowania szum się nasila i słabnie - w zależności od tego, którą stronę auta dociążasz. Jeśli tak jest - to masz na bank problem z oponą albo łożyskiem.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Łożyska albo poząbkowane opony. Jeśli po naciśnięciu sprzęgła w czasie jazdy szum nie znika - to nie może to być problem ze skrzynią, bo wtedy masz ją rozpiętą, nie podejrzewam też, żeby ten szum pochodził od silnika - bo byłby słyszalny na postoju. Ewentualnie układ różnicowy zaczyna hałasować, ale to byłby pierwszy mi znany taki przypadek w 159-ce.

    Spróbuj podczas jazdy szeroką, równą drogą zrobić sobie prosty test - zacznij jeździć wężykiem, obciążasz dzięki temu określoną stronę auta. Jedź cały czas z taką samą prędkością i nasłuchuj, czy w czasie wężykowania szum się nasila i słabnie - w zależności od tego, którą stronę auta dociążasz. Jeśli tak jest - to masz na bank problem z oponą albo łożyskiem.
    opony nówki i na zewnątrz jest cisza, hałas nie zmienia się jak jade wężykiem. Łożysko w kole raczej też można wyeliminować - chyba, że to początek jego końca, ale wątpię by zmiana biegów czy obciążenia miałaby wpływ na hałas z łożyska.
    Na 99% jestem przekonany, że to coś związanego ze skrzynią/różnicówką. Jutro doleję jakiegoś ceramizera może coś się zmieni... Olej mi sprawdzali i podobno jest, ale nie byłem przy tym więc może ściemnili - jak sie odkręci korek wlewowy w skrzyni i włoży tam palec to olej ma być zaraz pod korkiem? Jak sprawdzić prawidłowy poziom?

  5. #15
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    Tak olej powinien być pod korek wlewu czyli full. Odkręć korek wlewu do skrzyni potem włuż palec jak czuć że olej jest wysoko to oki. Przy wlewaniu nowego oleju do skrzyni dowiadujemy się że jest full jak olej zaczyna się wylewać kurkiem wlewu.
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  6. #16
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    Tak olej powinien być pod korek wlewu czyli full. Odkręć korek wlewu do skrzyni potem włuż palec jak czuć że olej jest wysoko to oki. Przy wlewaniu nowego oleju do skrzyni dowiadujemy się że jest full jak olej zaczyna się wylewać kurkiem wlewu.
    no więc sprawdziłem olej, pod korkiem sucho, włożyłem 20cm śrubokręt i też nie sięgnął oleju... dolałem więc 2 litry ale do korka i tak jest daleko. Jesteś pewien że ma być pod korek?
    W kwestii szumu nic się nie zmieniło.

  7. #17
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    Tak powinno być np: przy wlewaniu świeżego oleju dowiadujesz się że jest poziom na full (jak pisałem wcześniej) wtedy kiedy olej zaczyna wylewać się przez korek którym go wlewasz. Także przy odkręceniu korka wlewu olej powinien być blisko gwintu kura.
    Ostatnio edytowane przez Murray ; 21-06-2011 o 22:12
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  8. #18
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    Tak powinno być np: przy wlewaniu świeżego oleju dowiadujesz się że jest poziom na full (jak pisałem wcześniej) wtedy kiedy olej zaczyna wylewać się przez korek którym go wlewasz. Także przy odkręceniu korka wlewu olej powinien być blisko gwintu kura.
    a przypadkiem nie powinno się wlewać oleju pod korek kontrolny z boku skrzyni? tyle że w naszych F40 go nie ma...

  9. #19
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Murray
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Brańsk
    Auto
    ...Na zawsze Mazda 323 F BP i kiedyś Alfa Romeo159 JTD lub MPI...
    Postów
    120

    Domyślnie

    Jak są jakieś miarki oleju w skrzyni to trzeba pilnować poziomu na miarce jak nie to tak jak pisałem wcześniej...
    <<-<---Nicole Scherzinger - Don't Hold Your Breath--->->>

  10. #20
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murray Zobacz post
    Jak są jakieś miarki oleju w skrzyni to trzeba pilnować poziomu na miarce jak nie to tak jak pisałem wcześniej...
    dziękuję koledze za cenną radę (mam nadzieję że niezbyt kosztowną) ale przestrzegam przed korzystaniem z niej.
    Właśnie wywaliło mi olej ze skrzyni, z pewnością z powodu jego nadmiaru, aż strach pomyśleć co stałoby się gdybym zalał pod korek... mam nadzieję że się nie rozszczelniła tylko jakimś odpowietrznikiem poszło. Już miałem dzwonić po lawetę bo i ze sprzęgłem coś się stało, skrzynia się tak rozgrzała że sobie rękę poparzyłem, ale po chwilowym postoju wróciło mniej więcej do normy. Poza tym że teraz zmiana biegów to prawdziwa katorga.

    ech takich mamy fachowców na tym forum... szkoda tylko że za błędy ja płacę

Podobne wątki

  1. Dziwny problem Radia związany z Transmiterem
    Utworzone przez Falo w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-05-2014, 19:41
  2. Stuki w układzie napędowym (dwumas, skrzynia ?)
    Utworzone przez siweczek25 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-01-2012, 11:25
  3. Dylemat związany z kupnem pierwszego auta
    Utworzone przez arno w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 11:24
  4. stukanie (w układzie napędowym?)
    Utworzone przez kubart w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-02-2011, 04:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory