Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30

Temat: Silnik zatarty?

  1. #21
    Użytkownik Znawca Avatar Pucek-159
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Białobrzegi/WBR
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    1,320

    Domyślnie

    Dokładnie, ja ostatnio remontowałem 1,9 8V i zamknąłem się w 2200 zł.

    Wysłane z mojego C1505 przy użyciu Tapatalka
    2013-2019 - 06' AR 159 1.9 JTDm 8v - Grigio Titanio
    2019-2020 - 08' Fiat Nuova Bravo 1.9 JTDm 16v - Rosso Maranello
    2020-2022 - 11' AR Giulietta Sportiva 2.0 JTDm powered by @sdero - Rosso 8C Competizione
    2022- ... - 10' AR Giulietta Quadrifoglio Verde 1.75 TBI - Rosso 8C Competizione

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Oława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9jtd 16v 2007
    Postów
    460

    Domyślnie

    Ale auto stoi w Gorlitz wiec laweta i jak najbliżej do mechanika

  3. #23
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackblackxxx Zobacz post
    Kolega sugeruje,ze może termostat zawiodl lub pompa i tlok się przegrzal i zlapal dlatego pasek przeskoczyl,od komunikatu na wyświetlaczu jechałem około 3 min i auto zgasło to było na autostradzie i nie moglem szybciej stanac.Pozatym widziałem,ze pasek ma jakies rysy na gorze tak jakby ktoś gwoździem porysowal,ale może to po przeskoczeniu paska?
    Poczekaj na werdykt mechanika. Na razie to snujesz jakieś czarne wizje ("tłok złapał"....), a skoro auto kręciło rozrusznikiem po awarii to silnik się nie zatarł. Nie odpalił, bo miałeś rozrząd przestawiony. Ja wróżę z fusów, że pompa zatarta, dlatego silnik złapał temperaturę, a zaraz potem pompa stanęła i zepsuła rozrząd. Ale to tylko moje wróżby. Czekaj cierpliwie i się okaże. Nikt z nas nie widzi silnika, a twój przekaz jest nieczytelny i chaotyczny. Trudno postawić diagnozę.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 21-07-2015 o 09:47

  4. #24
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Oława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9jtd 16v 2007
    Postów
    460

    Domyślnie

    Mam ekspertyzę pompa stanela i pasek przeskoczyl od pompy, koszt z robocizna i częściami w orginalne 1300 euro z gwarancja.Wiem,ze w Polsce taniej,ale ekspertyza kosztuje,laweta do warsztatu tez no i gwarancja.Teraz moje pytanie czy silnik po takiej naprawie będzie ok czy będzie bral olej,albo jakies inne objawy np.,moc slabsza ?C\y może sprzedawac takie auto oczywiście w Niemczech jakiemuś Turasowi

  5. #25
    Użytkownik Znawca Avatar Pucek-159
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Białobrzegi/WBR
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    1,320

    Domyślnie

    U mnie po naprawie widoczna poprawa, silnik pracuje dużo ciszej. Turbo i kolektor było na wierzchu więc kazałem to dokładnie wyczyścić i nie wiem może to placebo, ale lepiej się zbiera z dołu.

    Wysłane z mojego C1505 przy użyciu Tapatalka
    2013-2019 - 06' AR 159 1.9 JTDm 8v - Grigio Titanio
    2019-2020 - 08' Fiat Nuova Bravo 1.9 JTDm 16v - Rosso Maranello
    2020-2022 - 11' AR Giulietta Sportiva 2.0 JTDm powered by @sdero - Rosso 8C Competizione
    2022- ... - 10' AR Giulietta Quadrifoglio Verde 1.75 TBI - Rosso 8C Competizione

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar mattom
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    dolnoslaskie DZL-> PO
    Auto
    Fiat CROMA 1.9 150ps
    Postów
    2,727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pucek-159 Zobacz post
    Dokładnie, ja ostatnio remontowałem 1,9 8V i zamknąłem się w 2200 zł.
    tyle, że w 16v łamią się tylko dźwigienki zaworowe, sam jestem świeżo po strzale paska i zamknąłem się w śmiesznych pieniądzach.
    Tak jak mówi Tomek - pytanie czy za bardzo nie dostał w dupe silnik od temperatury. I to jest podstawowe pytanie.
    147 powodów do zadowolenia

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Oława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9jtd 16v 2007
    Postów
    460

    Domyślnie

    No właśnie od sygnału dźwiękowego i komunikatu na lcd auto zgasło po ok 3min

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Oława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9jtd 16v 2007
    Postów
    460

    Domyślnie

    Witam co się dzieje jak pompa wody zlapala i pasek przeskoczył,może mi ktoś to łopatologicznie napisac i jakie szkody i następstwa sa takiej awarii,czy silnik będzie bral olej np.,czy więcej palił,ja jestem zielony w mechanice silnika.

  9. #29
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Pompa przestaje pompować wodę, w bloku silnika i w głowicy osiąga ona wysoką temperaturę (nie idzie do chłodnicy do chłodzenia). Woda przekracza temperaturę, w której jest ciekła i wrze. Wtedy gorzej odprowadza ciepło. Dodatkowo korek od zbiornika wyrównawczego wywala parę wodną/wodę i tracisz całkiem chłodzenie. Głowica osiąga bardzo wysoką temperaturę. W konsekwencji może to powodować trwałe skutki (to co Tomek pisał o tłokach, mogą popękać pierścienie, może pęknąć głowica, wydmuchać uszczelkę).

    Dalej – osobna awaria: zablokowana pompa powoduje przeskoczenie paska – zawory są rozsynchronizowane względem tłoków, czyli zamykają się za późno, w praktyce tłok uderza w otwarte zawory i wygina dźwigienki i zawory (w niektórych silnikach mógł się wygiąć wał, ale w JTDm najczęściej pękają dźwigienki). W praktyce do zdjęcia jest głowica, wtedy widać ile zaworów dostało. Widać wtedy też czy temperatura nie uszkodziła głowicy i silnika. Ja w jednym z moich samochodów po wycieku płynu chłodniczego wymieniłem głowicę i pierścienie (bez szlifu, bez tłoków nowych). Auto jeździ już wiele km i nic mu nie dolega.

    Czy silnik będzie brał olej? Tylko jeśli uszkodzone zostały pierścienie/tłoki/cylindry.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 22-07-2015 o 16:27

  10. #30
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,003

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackblackxxx Zobacz post
    Mam ekspertyzę pompa stanela i pasek przeskoczyl od pompy, koszt z robocizna i częściami w orginalne 1300 euro z gwarancja.Wiem,ze w Polsce taniej,ale ekspertyza kosztuje,laweta do warsztatu tez no i gwarancja.Teraz moje pytanie czy silnik po takiej naprawie będzie ok czy będzie bral olej,albo jakies inne objawy np.,moc slabsza ?C\y może sprzedawac takie auto oczywiście w Niemczech jakiemuś Turasowi
    W 2009r w mojej 1.9 JTDM 16V miałem dokładnie ten sam problem - temperatura skoczyła na autostradzie na 130C, zaraz auto zmuliło, zjechałem, w końcu zgasło i już tylko kręcił ale nie zapalał.

    Okazało się że pompa wody się rozsypała i zablokowała (przy 50tys km!) więc powyrywało zęby z paska. Mechanicy u których serwisowałem powiedzieli że nie ma problemu, nawet głowicy nie będą ściągać, bo dotychczas w każdym przypadku nic takiego się nie działo w tych silnikach. Wystarczyło posprzątać resztki pompy, wymienić rozrząd, pompę wody, wymienili płyn chłodniczy, olej i 10szt (mogli już wszystkie 16) nie wiem jak to nazwać popychaczy od zaworów? posprawdzali kompresje i wio. Naprawa wyszła coś ponad 3tys. Auto od tego czasu przejechało 90kkm, bez żadnych problemów. 1.5 roku temu była zhamowana u Cinka i było 160koni w serii, po wirusie 191koni i 380Nm. Dodam, że mój silnik nie ma lekko bo mam ciężką nogę, nie czekam (za bardzo nie mam szans) na pełne rozgrzanie silnika, bo głównie jeżdżę krótkie odcinki i nic mu się nie dzieje - jeździ świetnie.

    Mam nadzieję że u Ciebie też ta naprawa gładko pójdzie.

    Aha, a jeśli nie jest to jeszcze załatwione, to przy okazji grzebania przy rozrządzie zdejmij kolektor dolotowy i ogarnij sobie temat usunięcia klapek wirowych - niezależnie czy masz aluminiowy czy plastikowy kolektor (ten szczególnie). Jak nie wiesz o co chodzi to poszukaj na forum, są o tym tematy.
    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Pompa przestaje pompować wodę, w bloku silnika i w głowicy osiąga ona wysoką temperaturę (nie idzie do chłodnicy do chłodzenia). Woda przekracza temperaturę, w której jest ciekła i wrze. Wtedy gorzej odprowadza ciepło. Dodatkowo korek od zbiornika wyrównawczego wywala parę wodną/wodę i tracisz całkiem chłodzenie. Głowica osiąga bardzo wysoką temperaturę. W konsekwencji może to powodować trwałe skutki (to co Tomek pisał o tłokach, mogą popękać pierścienie, może pęknąć głowica, wydmuchać uszczelkę).

    Dalej – osobna awaria: zablokowana pompa powoduje przeskoczenie paska – zawory są rozsynchronizowane względem tłoków, czyli zamykają się za późno, w praktyce tłok uderza w otwarte zawory i wygina dźwigienki i zawory (w niektórych silnikach mógł się wygiąć wał, ale w JTDm najczęściej pękają dźwigienki). W praktyce do zdjęcia jest głowica, wtedy widać ile zaworów dostało. Widać wtedy też czy temperatura nie uszkodziła głowicy i silnika. Ja w jednym z moich samochodów po wycieku płynu chłodniczego wymieniłem głowicę i pierścienie (bez szlifu, bez tłoków nowych). Auto jeździ już wiele km i nic mu nie dolega.

    Czy silnik będzie brał olej? Tylko jeśli uszkodzone zostały pierścienie/tłoki/cylindry.
    Przestań straszyć, tylko teoretyzujesz. Były już inne wątki na ten temat i w 1.9 JTDM 16V nie słyszałem żeby komukolwiek coś strasznego stało się po uszkodzeniu pompy i zerwaniu paska.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 22-07-2015 o 21:37

Podobne wątki

  1. [2.4] silnik ani drgnie. Zatarty?
    Utworzone przez apocaer w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27-12-2014, 03:36
  2. Zatarty silnik - szybkie porady
    Utworzone przez dejoka w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-06-2014, 13:29
  3. Zatarty silnik
    Utworzone przez zbaku7 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 17:02
  4. JTS - zatarty silnik.
    Utworzone przez matezoma w dziale 156
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 30-11-2011, 22:38
  5. miska olejowa / zatarty silnik
    Utworzone przez moreeek w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-01-2010, 22:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory