Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: "Klepanie" silnika 2.0jtdm

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie "Klepanie" silnika 2.0jtdm

    Cześć Wszystkim,

    Od pewnego czasu mam problem z silnikiem w swoim aucie AR 159 2.0 JTDm 170KM 2011' (162k przebiegu, program na 194KM/420Nm, ekologia EGR/DPF na pokładzie), który nie daje mi ostatnio spokoju - po rozgrzaniu, w okolicach obrotów silnika (ok. 2000 obr./min.) słyszę w kabinie odgłos jakby coś "klepało" - odgłos lekko nasila się przy wspomnianych obrotach, pod obciążeniem np. jazda na wyższym biegu albo pod wzniesienie ale np. wystarczy depnąć pedałem gazu w podłogę i odgłos klepania ustępuje. Dodatkowo nie zawsze słychać ten odgłos - czasami słychać a czasami cisza jakby miało się silnik benzynowy. Dodatkowo mam wrażenie, że silnikiem "buja/szarpie" gdy się jedzie np. na 4 biegu ze wspomnianymi wyżej obrotami - delikatne, lekko wyczuwalne mikro szarpanie ale dosłownie muskanie co daje wrażenia jakby autem bujało góra dół (wrażenie jakby się jechało pofalowaną drogą) - lekko doda się gazu i już jest poprawa.

    Moje podejrzenia są takie:
    • Niedomagający/ące wtryskwiacz/e;
    • Niedomagający/ące popychacz/e zaworowy/e;
    • Luz na sworzniu tłokowym;
    • Panewka/i;
    • Umierające koło pasowe wału korbowego.


    Co do tej pory zrobiłem: mechanik sprawdził kompresje cylindrów, przelewy wtryskiwaczy i wszystko w normie, wtryskiwacze równo oddają paliwo - zostawiłem mechanikowi auto na dzień aby sobie pojeździł i potwierdza, że klepie we wspomnianym zakresie ale nie zawsze - czyli coś narzeczy jest. Dla pewności został zrzucony rozrząd i ponownie założony na blokadach i poluzowanym kole wałka rozrządu - mechanik stwierdził, że wszystko było OK. Oddał mi auto, z racji że je potrzebowałem na dniach. Odnośnie popychaczy/sworzni/panewek to stwierdził, że jakby był luz to by klepało cały czas bez znaczenia czy ciepły czy zimny i zdecydowanie nie w specyficznym zakresie obrotów. Koło pasowe wału także sprawdził (nie wiem jak) i stwierdził, że to nie jego czas i nie ma potrzeby wymieniać.

    Nie wiem co dalej z tym fantem robić, bo nie chce np. niepotrzebnie zrzucać misy, głowicy i sprawdzać bo mi się coś wydaje. Problem po stronie sprzęgła/koła dwumasowego odpada bo w maju br. zostało wymienione na nowe z powodu ślizgania się sprzęgła na wysokich biegach (nowy zestaw sprzęgła plus koło dwumasowe z ASO) - zapytacie pewnie czemu od razu nie został przez mechanika rozgrzebany omawiany problem - proste, miałem nadzieje, że to koło dwumasowe niedomaga. Problem po stronie klap wirowych także wg. mnie odpada, bo mam nowy kolektor (ASO), zamontowany przy przebiegu 126k km i nie sądzę aby już robił problem. Zespół napędu paska osprzętu także ma niewielki przebieg (pełen komplet: rolki, pasek, koło pasowe alternatora wraz z nowymi łożyskami w alternatorze). Olej silnikowy (Millers Oil XF PREMIUM C2/C3 5w30) wymieniam co 10-13k km, nowy olej w skrzyni (skrzynia C635, olej: Tutela CAR MATRYX 75W85 GL4). Ogólnie auta nie katuje, nie zamęczam niskimi obrotami i deptaniem od dołu - np. oryginalne koło dwumasowe przy przebiegu 156k km nie wykazywało zużycia, a mam autko od przebiegu 86k km.

    Przed rozebraniem silnika chcę oddać wtryskiwacze do sprawdzenia bo mam okazję podczas gdy autko będzie stało u lakiernika - a mam co do nich podejrzenia bo niby na postoju korekty OK (w zakresie od -0,8 do 0,9) ale np. przy lekkim depnięciu, pod obciążeniem korekty na 1 cylindrze idą pod wartości -3,8 a na 3 cylindrze do 3,5 - taki mam pomysł na początek, może jakieś inne pomysły? Może jakieś sugestie co tam może klepać w JTDm? Sprężarka klimatyzacji (włączona/wyłączona bez zmian dla opisywanego problemu)? Pompa VACUM? Pompa olejowa (uszczelka smoka olejowego wymieniona przy przebiegu 120k km)?

    Spróbuję dzisiaj nagrać omawiany dźwięk i wrzucić tutaj...

    Serdecznie dziękuje za wszelkie sugestie!
    Ostatnio edytowane przez Lukas-182 ; 29-07-2023 o 14:11

  2. #2
    ZBANOWANY Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    A.R 159 Ti 2.0 16V 2010r
    Postów
    1,046

    Domyślnie

    Sprzęgiełko alternatora?

    Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek156 Zobacz post
    Sprzęgiełko alternatora?

    Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
    Wymienione, wspomniałem o tym

  4. #4
    ZBANOWANY Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    A.R 159 Ti 2.0 16V 2010r
    Postów
    1,046

    Domyślnie

    Sory przeoczyłem

    Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    34

    Domyślnie

    Hej a może coś z klapami wirowymi się dzieje chyba że masz usunięte no to wtedy odpada.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    to poszarpywanie pasuje do początków problemów z EGR. przyspieszasz łagodnie - szarpie. depniesz ostrzej nie szarpie. zgadza się?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0 JTDm 2010
    Postów
    42

    Domyślnie

    Mi tak w okolicach 2k podszarpywał jak był problem z egr, czasem było ok, czasem nie. Sprawdź egr.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bio123 Zobacz post
    Hej a może coś z klapami wirowymi się dzieje chyba że masz usunięte no to wtedy odpada.
    Nie ma szans, kolektor ma raptem 37k km przebiegu obecnie, poprzedni miał 125k km i w nim klapy były w idealnym stanie, nawet nie były mocno "kitem"z EGR zawalone.

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    to poszarpywanie pasuje do początków problemów z EGR. przyspieszasz łagodnie - szarpie. depniesz ostrzej nie szarpie. zgadza się?
    Cytat Napisał piotreek88 Zobacz post
    Mi tak w okolicach 2k podszarpywał jak był problem z egr, czasem było ok, czasem nie. Sprawdź egr.
    EGR wymieniałem na nowy przy przebiegu 117k km i faktycznie, zapomniałem że nowy już potrafił mi z rana lekko szarpnąć ale jakoś to pominąłem - poprzedni jak mi zaczął szarpać to praktycznie zawsze po nocy i czuć było szarpanie dopóki silnik nie złapał wyższej temperatury, ale pod koniec żywota to już tak się przycinał, że autko muliło strasznie - potrafił nawet zgasnąć przy ruszaniu ze skrzyżowania. Obecnie tego nie ma, autko idzie jak dzik przy depnięciu pedałem - ale jak powoli się operuje pedałem to faktycznie ma czasami lekką "zwłokę". Także Machaju może być coś narzeczy, ponieważ te poszarpywanie czuć jedynie na 4 biegu i w okolicach 2k obrotów a jak wiadomo, EGR najbardziej aktywny jest w zakresie średnich obrotów silnika . OK, jak poprawnie MES'em zlogować pracę zaworu EGR? Druga sprawa, czy mając program ewentualne wyprogramowanie EGR wymaga modyfikacji map ECU?

    OK, to teraz wspomniane "klepanie":
    Poniżej załączam filmik z nagraniem problemu - dźwięk klepania, o którym mowa słychać od 22 sekundy ale polecam zacząć oglądać od początku, aby dobrze go wychwycić i było porównanie. Na nagraniu widać również korekty wtryskiwaczy i akurat na nagraniu według mnie są wzorowe - ale czasami przy depnięciu poważnie idą pod wartości 3-4 - tutaj depnąłem pod koniec nagrania i korekty dobrze się trzymały - całe nagranie przy jeździe na 4 biegu. I mała korekta do opisu problemu: zaczyna klepać przy 1700 obr./min.

    https://1drv.ms/v/s!Aj7L3zm661hNhdFN...wl4pA?e=aIYr7f

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Czerwin
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    19

    Domyślnie

    [/QUOTE] Przed rozebraniem silnika chcę oddać wtryskiwacze do sprawdzenia bo mam okazję podczas gdy autko będzie stało u lakiernika - a mam co do nich podejrzenia bo niby na postoju korekty OK (w zakresie od -0,8 do 0,9) ale np. przy lekkim depnięciu, pod obciążeniem korekty na 1 cylindrze idą pod wartości -3,8 a na 3 cylindrze do 3,5 - taki mam pomysł na początek, może jakieś inne pomysły? Może jakieś sugestie co tam może klepać w JTDm? [/QUOTE]

    Wziąłbym pod uwagę jeszcze sprawność pompy CR; temat zupełnie ignorowany, a istotny. Obecne ONy z biokomponentami to higroskopijny syf i istotnie szkodzi aparaturze wtryskowej.
    Ostatnio edytowane przez gbalas ; 30-07-2023 o 17:10

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lukas-182
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm 552k DuckPower
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbalas Zobacz post
    Przed rozebraniem silnika chcę oddać wtryskiwacze do sprawdzenia bo mam okazję podczas gdy autko będzie stało u lakiernika - a mam co do nich podejrzenia bo niby na postoju korekty OK (w zakresie od -0,8 do 0,9) ale np. przy lekkim depnięciu, pod obciążeniem korekty na 1 cylindrze idą pod wartości -3,8 a na 3 cylindrze do 3,5 - taki mam pomysł na początek, może jakieś inne pomysły? Może jakieś sugestie co tam może klepać w JTDm?
    Wziąłbym pod uwagę jeszcze sprawność pompy CR; temat zupełnie ignorowany, a istotny. Obecne ONy z biokomponentami to higroskopijny syf i istotnie szkodzi aparaturze wtryskowej.
    A jak ocenić sprawność pompy? Z nią jakby coś nie tak było, to były by grubsze cyrki jak np. tryb awaryjny silnika, błędy regulatora ciśnienia, "wypadający" cylinder, itd. A tutaj auto poza tym klepaniem i poszarpywaniem pracuje bez zarzutu.

    Ja myślę, że EGR to dobra koncepcja na początek - ciekawe czy szwankujący EGR mógłby mieć wpływ na klepanie silnika?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-11-2021, 11:23
  2. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  3. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-10-2018, 13:11
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-03-2015, 20:50
  5. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 20:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory