Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Gorące hamulce

  1. #1
    hemicuda
    Gość

    Domyślnie Gorące hamulce

    Witam,

    Problemów z moją Alfa ciąg dalszy ... (i tak ja kocham)

    Zauwazylem, ze 3 z 4 tarcz hamulcowych po nawet bardzo spokojnej jezdzie sa bardzo gorace. Generalnie jeszcze 2 minuty po zatrzymaniu samochodu woda spryskana na tarcze natychmiast sie zagotowuje (moze to byc zaleta w okolicznosciach braku np. patelni). Samochod hamuje poprawnie i nie sciaga w zadna strone (chociaz trudno to czasem stwierdzic jak sie jezdzi po koleinach). Jedna z zasugerowanych mi przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieszczelnosc reparturek na tloczkach hamulcowych (powodujaca opozniony powrot tloczkow albo ich pozostanie przy tarczach), co ponoc da sie naprawic jakim zestawem naprawczym ale nic nie moge znalezc niestety
    Czy ktos mial podobny przypadek?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez hemicuda ; 02-09-2009 o 11:07

  2. #2
    Superjahu007
    Gość

    Domyślnie

    Być może faktycznie klocki nie odbijają i stąd powód grzania się mocnego tarcz hamulcowych. Dwie minuty to trochę mało czasu na ostygnięcie metalu .
    Spróbuj rozpędzić samochód po dłuższym postoju ( tak żeby tarcze były zimne ) na prostej drodze i następne wytrać prędkość tocząc się . Nie używaj hamulca . Po zatrzymaniu będziesz mógł sprawdzić czy tarcze faktycznie się grzeją podczas jazdy czy tylko podczas hamowania . Pamiętaj że cała energia samochodu podczas zatrzymania przekazywana jest poprzez klocki na tarcze hamulcowe i zamieniana właśnie w ciepło .
    Przy okazji sprawdź stan tarcz i klocków .

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Moje hamulce też są gorące, tak że myślę że masz te 3 koła OK, bardziej zwróciłbym uwagę na to zimniejsze - podjedź może na rolki i sprawdź siłę hamowania.

  4. #4
    hemicuda
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superjahu007 Zobacz post
    Być może faktycznie klocki nie odbijają i stąd powód grzania się mocnego tarcz hamulcowych. Dwie minuty to trochę mało czasu na ostygnięcie metalu .
    Spróbuj rozpędzić samochód po dłuższym postoju ( tak żeby tarcze były zimne ) na prostej drodze i następne wytrać prędkość tocząc się . Nie używaj hamulca . Po zatrzymaniu będziesz mógł sprawdzić czy tarcze faktycznie się grzeją podczas jazdy czy tylko podczas hamowania . Pamiętaj że cała energia samochodu podczas zatrzymania przekazywana jest poprzez klocki na tarcze hamulcowe i zamieniana właśnie w ciepło .
    Przy okazji sprawdź stan tarcz i klocków .
    Oczywiscie wiem skad to cieplo - uwielbiam zdjecia samochodow wyscigowych nocą z żarzącymi się dyskami
    Hamulce sprawdzalem 2 miesiace temu - tylne klocki wymienione, reszta ok. Obejrze je jeszcze dzisiaj i zrobie eksperyment jak mowisz.
    Martwi mnie to troche bo cierpie rowniez na niska Vmax - ledwo 165 kmh na plaskim - hamulce moglyby byc tutaj rozwiazaniem zagadki.

    Inna sprawa, ze po zakonczeniu jazdy slysze takie dziwne hmmm stukanie mozna powiedziec. Jakby wlasnie rozgrzany metal stękający na wietrze

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    To stukanie to bardziej ze stygnącego układu wydechowego. Jeśli hamulce blokują to raczej rzadko się zdarza żeby od razu na 3 kołach. Powodem takiego stanu nie są gumowe pierścienie uszczelniające (reperaturki - jak napisałeś) lecz zwykle zapieczone tłoki w zaciskach lub zablokowane klocki w oprawie zacisku.

  6. #6
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Tym sposobem można doprowadzic do przegrzania tarcz. Trzeba to czym prędzej sprawdzic.

  7. #7
    hemicuda
    Gość

    Domyślnie

    Podnioslem auto na podnosniku i na chodzacym silniku zaczalem krecic kolem. Na poczatku bylo dosyc luzne. Po pierwszym nacisnieciu hamulca i odpuszczeniu nie bylo najgorzej dopiero po 2 i 3 razie kolo zaczynalo obracac sie z oporami. Po odjeciu hamulca czuc bylo, ze kolo ma opory znacznie wieksze niz na poczatku. Wydaje mi sie, ze klocki nie wracaja od tarcz odpowiednio szybko. Teraz tylko pytanie łaj.

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar andro34
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Płońsk-holandia
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD 2005r i AR 147 JTDm 2005r.
    Postów
    1,235

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemicuda Zobacz post
    Po odjeciu hamulca czuc bylo, ze kolo ma opory znacznie wieksze niz na poczatku. Wydaje mi sie, ze klocki nie wracaja od tarcz odpowiednio szybko. Teraz tylko pytanie łaj.
    proponuję ci przeczyścić mocowania klocków w jarzmach we wszystkich czterech kołach.klocki muszą przesuwać się bez oporów i zacięć.
    podobnie z tłoczkami w zaciskach,dobrze jest wcisnąć kilka kropel specjalnego oleju lub smaru pod gumowe osłony tłoczków i rozruszać je jeśli się zastały.

    po takiej operacji powinno wszystko być ok.

    pozdrawiam!!!


    moja druga ulubienica...

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemicuda Zobacz post
    Podnioslem auto na podnosniku i na chodzacym silniku zaczalem krecic kolem. Na poczatku bylo dosyc luzne. Po pierwszym nacisnieciu hamulca i odpuszczeniu nie bylo najgorzej dopiero po 2 i 3 razie kolo zaczynalo obracac sie z oporami. Po odjeciu hamulca czuc bylo, ze kolo ma opory znacznie wieksze niz na poczatku. Wydaje mi sie, ze klocki nie wracaja od tarcz odpowiednio szybko. Teraz tylko pytanie łaj.
    Poza tym nie pryskaj za dużo tej wody, bo możesz sobie więcej biedy narobić, niż to warte. Tarcza nagle schłodzona z tak dużej temperatury, jak pisałeś może się pokrzywić lub co gorsza pęknąć.

  10. #10
    newalf
    Gość

    Domyślnie

    albo puchną przewody

Podobne wątki

  1. [145] W gorące dni ciężko pali
    Utworzone przez alfometal w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-04-2015, 14:18
  2. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 27-10-2014, 13:06
  3. Gorące powietrze z nawiewu
    Utworzone przez heweliusz64 w dziale 166
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-09-2013, 22:20
  4. [156] gorące tarcze
    Utworzone przez alfa w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-06-2008, 18:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory