Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Podświetlenie dźwigni świateł i wycieraczek przy kierownicy

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie Podświetlenie dźwigni świateł i wycieraczek przy kierownicy

    Witam.
    Mam nadzieję że w dobrym miejscu umieściłem ten temat.
    Mam AR 145 z roku 1998 w którym dźwignie zmiany świateł i wycieraczek nie są podświetlane. Wiem, że jest możliwość ich podświetlenia, wystarczy 12 diod LED i kilka rezystorów. Mam schemat itd. Demontaż szedł dobrze, manetki wyjąłem i odczepiłem krańcowy przycisk (od nagrzewania szyby bodajże). I na tym się zatrzymałem, gdyż nie mogę zdjąć pierścienia przełączającego bo jest zaczepiony na takim jakby malutkim metalowym kołeczku. Czy ktoś z Was rozkręcał może te dźwignie by dostać się do płytki drukowanej? Jak zdjąć ten plastikowy pierścień z tego kołeczka nie uszkadzając go? Manetki zamontowałem do auta i nie zrobiłem zdjęcia, jednakże znalazłem jedno w internecie :

    Na zamieszczonym zdjęciu jest ten kołeczek widoczny i co najciekawsze jest jakby wciśnięty do środa, ja u siebie nie mogłem go wcisnąć. Tak na prawdę tylko to dzieli mnie od tego by dojść do płytki drukowanej i wlutować kilka podstawowych elementów...

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar balc3r
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Łomianki, Warsaw, Poland
    Auto
    AR 145 2.0 20VT / Peugeot 3008 1.6 THP
    Postów
    249

    Domyślnie

    Hej.
    Miałem się kiedyś za to brać, ale ... no zapomniałem
    tutaj jest opis:
    http://www.alfisti.net/588.2.html
    http://www.alfisti.net/589.2.html
    który pewnie już masz. Tylko, że na zdjęciu jest mała śrubka ? Może to coś się mocniej wciska (niemieckiego nie kumam, a google translator zbyt dobrze nie radzi sobie ).
    W razie czego będę śledził wątek w celach edukacyjnych.

    Pozdrawiam.
    AR 145 Blu Atollo Met

    Moja Alfa Romeo 145

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar aquarius01
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003
    Postów
    614

    Domyślnie

    Swego czasu była - i na pewno jest nadal, o czym świadczy choćby zdjęcie, które umieściłeś - dokładna instrukcja wykonania tej przeróbki. Niestety z punktu widzenia większości społeczeństwa w RP była nieczytelna, gdyż stworzona w języku Goethe'go. Jakiś czas temu jednak ktoś popełnił tłumaczenie - ja również takowe zrobiłem jednak nie posiadając zgody autora wersji źródłowej nie zdecydowałem się na jej publikację. Znalazłem jednak w swoich zasobach inne tłumaczenie dostępne tutaj [Kliknij]. Nie przyglądałem się jej dokładnie ale wygląda rozsądnie, więc narzędzia w dłoń i do pracy. Pochwal się efektem końcowym
    Pozdrawiam
    Zbyszek
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003 była AR 145 1.6 TS 1997

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar saroo
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Nidzica
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.7 16v Bx. Alfa Romeo 164 3.0 V6
    Postów
    2,742

    Domyślnie

    Chyba lepszym, tańszym i szybszym sposobem na podświetlane manetki w T.S. jest zakup takowych z boxerów, gdzie manetki były "seryjnie" podświetlane.


  5. #5
    Administrator weteran Maniak resoraków Avatar Krzyśko
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Kuryłówka
    Auto
    159 SW 1.9 JTS 2006r., 147 1.9 JTD 2004r.
    Postów
    958

    Domyślnie

    Witaj, robiłem u siebie takie podświetlenie i powiem Ci że natrafisz pewnie na ten sam problem co ja, otóż w modelach po lifcie (z silnikami TS) manetka od wycieraczek nie jest przeznaczona do podświetlenia i z tego pinu co jest w opisie tej operacji nie ma prądu, z manetką od świateł nie ma tego problemu. Na pocieszenie mojego zmarnowanego czasu (pół dnia) po 2 miesiącach manetki zaczęły łypać a teraz nie świecą w ogóle, nie wiem czy się rezystory popaliły czy co. Najlepiej będzie tak jak saroo. A to na zdjęciu jest taki malutki drucik i jego trzeba delikatnie wcisnąć. Jak znajdę zdjęcia to pokażę jak to wyglądało u mnie.
    159 SW 1.9 JTS 16V 2006r.
    147 1.9 JTD 8V 2004r.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Odpowiedź każdego z Was pomogła mi w modyfikacji. Przed kilkoma minutami ukończyłem robienie tych manetek. Faktycznie tamten mały drucik trzeba wcisnąć a potem w ogóle go wyciągnąć by wyjąć plastikowy pierścień. Manetka od świateł - chodzi genialnie, świeci na zielono aż miło. Manetka od wycieraczek - tak jak wspomniał Krzyśko - jest problem. Podłączając bezpośrednio płytkę drukowaną pod zasilanie 12V diody świecą (czyli diody dobrze zamontowałem a zasilacz domowej roboty ). Ale we wtyczce manetki nie ma jednego przewodu, którym jest właśnie "+". Teraz zastanawiam się, czy wystarczy po prostu pociągnąć przewodzik dodatkowy z jednej wtyczki (tej szerokiej idącej do manetki) do drugiej (tej wąskiej do płytki drukowanej)? Bo domyślam się, że w bloku kierowniczym wtyczka, którą łączy się z manetką ma te zasilanie i widzę, że sama manetka ma wszystkie 6 pinów, gdzie wtyczka ma właśnie tylko 5. Jutro (erm... to znaczy dzisiaj) postaram się z tym przewodzikiem powalczyć i dam Wam znać co i jak z tym się potoczyło

    EDIT
    Ukończyłem modyfikację manetki od wycieraczek i oświetlenie manetki działa. Wieczorem pójdę zrobić kilka zdjęć to Wam zaprezentuję rezultat Wszystkie piny w manetce mają pewne napięcia, nie ma pinu bez napięcia. Tak na prawdę brakowało tylko jednego przewodu +12V który łączył pin z płytką drukowaną.Przewód ten połączyłem we wtyczkach (tej szerokiej w manetce - tam brakowało jednego przewodu i tej grubej przy płytce drukowanej - tam trzeba było sprawdzić który pin daje +12V). Trochę niewygodnie się ten przewód wkładało w te wtyczki bo ciągle coś nie pasowało (a nie chciałem wtyczki rozwiercać itp. tylko dodać przewód w podobnej formie jak te fabrycznie wkładane). Jakby ktoś potrzebował instrukcji jak połączyć ten przewód to postaram się to wyjaśnić.

    EDIT II
    Tak jak wspomniałem, wrzucam kilka fotek (robione komórką i jakość do powalających nie należy ).
    http://img19.imageshack.us/img19/4797/16072010007.jpg
    http://img80.imageshack.us/img80/1424/16072010010.jpg
    http://img153.imageshack.us/img153/7203/16072010012.jpg
    http://img36.imageshack.us/img36/606/16072010013.jpg
    Chciałem wrzucić bezpośrednio, ale zdjęcia były zbyt duże, chciałem wrzucić miniatury to html jest wyłączony Tak więc pozostało mi wrzucenie linków.
    Ostatnio edytowane przez mirage ; 16-07-2010 o 22:11

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar balc3r
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Łomianki, Warsaw, Poland
    Auto
    AR 145 2.0 20VT / Peugeot 3008 1.6 THP
    Postów
    249

    Domyślnie

    Spoko, ale czy nie świecą zbyt mocno ?
    muszę się za to wziąć
    AR 145 Blu Atollo Met

    Moja Alfa Romeo 145

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar mirage
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 2007r.
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał balc3r Zobacz post
    Spoko, ale czy nie świecą zbyt mocno ?
    Tutaj muszę się przyznać, że wstawiłem nieco inne diody (nie takie, jakie były w instrukcji), gdyż :
    1 - obawiałem się że te standardowe co są w instrukcji będą za słabo świecić;
    2 - diody które wstawiłem są dużo mniejsze gabarytowo, czyli łatwiej je było tam "upchać";
    I faktycznie, podświetlenie manetek jest silniejsze i ten zielony kolor nieco odbiega od zielonego podświetlenia reszty elementów (jakiś taki nieco bladszy, lecz jaśniejszy). Jak w nocy jechałem z bratem to powiedział że lekko twarz miałem nawet podświetloną na zielono . I wbrew pozorom nie przeszkadza ono w jeździe, bo kierownica trochę mimo wszytko je przysłania.
    A jasność podświetlenia można zmienić stosując rezystory o większej rezystancji. Szczerze - ja już nie miałem ani ochoty, ani siły by na nowo wyjmować te manetki, rozkręcać je i przelutowywać rezystory, by lżej to świeciło. Poza tym te świecące plastiki są bardzo delikatne i łatwo je ułamać, wolałem po prostu nie ryzykować
    Tak więc jak zamierzasz wstawiać diody to zastanów się jaki efekt bardziej Cię zadowoli - czy mniejsze, silniej świecące LEDy, dwa razy droższe (80gr/szt.), czy też większe (gorsze do upchnięcia), standardowe lżej świecące LEDy (40gr/szt).

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar maro2107
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Była: Alfa 145 1,9 JTD '99, Jest: Alfa 156 3.0 V6' 98
    Postów
    72

    Domyślnie

    Panowie strasznie stary temat ale może ktoś podpowie. Ja mam inny problem. Chcę po prostu wymienić manetki od wycieraczek ale.rzecz w tym ze nie mogę zdjąć górnej części osłony kierownicy? Trzyma ja jakąś śruba?? Z dolna poszło bez problemu (4sruby i spadła :-D)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-05-2017, 06:41
  2. Problem z masą przednich świateł, wycieraczek i klaksonu
    Utworzone przez Przemek07 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-12-2015, 01:39
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-08-2014, 18:15
  4. Podświetlenie kierownicy
    Utworzone przez perek16 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-10-2013, 21:03
  5. [146] Podświetlenie przełącznika wycieraczek
    Utworzone przez Antek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory