Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: [156] Dziwne "skoki" obrotow na 5 i 6 biegu przy p

  1. #1
    Lord Jim
    Gość

    Domyślnie [156] Dziwne "skoki" obrotow na 5 i 6 biegu przy p

    Witam!
    Alfe kupilem na poczatku listopada; od tego czasu pokonalem nia przeszlo 5000km i chyba przyszedl czas na pierwszy problem

    Otoz zaobserwowalem ostatnio dziwna przypadlosc. W czasie kiedy jade na 5 lub 6 biegu i gwaltownie naciskam pedal gazu nastepuje dziwne zjawisko (jako przyklad podam ostatni "test" - powtarzany kilka razy):
    obroty 1750, naciskam pedal gazu do konca i auto zaczyna przyspieszac, dochodzi do 2000 obrotow i przyspieszenie przestaje byc odczuwalne (w tym samym czasie wskazowka obrotomierza "skacze" na przeszlo 2500 a silnik pracuje o wiele glosniej) a po sekundzie (moze dwoch) opada na 2200 i autko plynnie i szybko przyspiesza dalej bez zadnych problemow.
    Wczesniej (w czasie jazdy przez Polske i Niemcy) bylo tak samo - zmienialy sie tylko poczatkowe wartosci obrotow natomiast sam "wzor" byl taki sam.

    Kilka dodatkowych informacji:
    - nie zapala sie zadna kontrolka, nie "wyskakuje" zaden komunikat na komputerze itp
    - dzieje sie tak tylko kiedy wskaznik temperatury pokazuje 75 (i lekko wiecej) stopni; przy temperaturze pomiedzy 50 a 75 stopni auto przyspiesza rowno i bez najmniejszych problemow
    - kiedy przyspieszam niezbyt agresywnie i plynnie problem nie wystepuje
    - kiedy silnik "krece" (poczawszy od 4 biegu) na 3500-3750 obrotow i dopiero potem zmieniam bieg problem nie wystepuje
    - spalanie ksztaltuje sie na normalnym (dotychczasowym) poziomie
    - problem zaobserwowalem po ostatnim tankowaniu w Polsce (BP Ultimate); teraz jezdze juz na 2 "niemieckim" zbiorniku ropy


    Teoretycznie da sie z tym jezdzic (szczegolnie w Niemczech na autostradach), ale przy wyprzedzaniu TIR-ow na drogach lokalnych jest to denerwujace (a redukowanie biegu i "krecenie" silnika takze nie ma nic wspolnego z ekonomika jazdy - w koncu to diesel i powinien malo palic )... No i nie wiem czy jest to cos powaznego czy tez moze poczekac do nastepnej wizyty w warsztacie. Czy macie moze jakies pomysly i rady?

  2. #2
    Lord Jim
    Gość

    Domyślnie

    Zatankowałem trzeci "zbiornik" w Niemczech (teraz już czwarty) i problem zniknął sam - wszystko jest OK; autko jeździ aż miło. Wychodzi na to, że coś nie tak było z paliwem kupionym jeszcze w Polsce. A tankowałem tylko na BP i wlewałem Ultimate W moim przypadku na "czarną liste" trafia stacja BP przy Alei Krakowskiej (za Okęciem, koło McDonald'sa) - właśnie po wizycie na niej zaczęły się problemy...

  3. #3
    jar.w
    Gość

    Domyślnie

    Witam,
    moja historia jest bardzo podobna - mam Alfe z tym samym silnikiem, wersje 156SW FL, tyle ze od pazdziernika. Od jakiegos miesiaca moja Belle zaczal przesladowac podobny efekt - podobny do lekkiego "uslizgiwania" sie sprzegla przy mocnym wcisnieciu gazu na 4. i 5. biegu. (skok obrotow 1700 -> 2200-2400, powrot do ok.2000 i normalne przyspieszanie dalej).
    Z poczatku wiazalem to z niedawna wymiana rozrzadu (na poczatku roku), badz zuzyciem sprzegla, choc sprawa paliwa jest dosc nurtujaca - ja rowniez tankuje BP Diesel Ultimate, na stacjach w Warszawie i w Trojmiescie. Wydawalo mi sie, ze to dobre paliwo (w koncu to 'czystszy' Ultimate), tym bardziej ze niedawno robione byly testey sprawdzajace jakosc paliw na roznych stacjach w Polsce i BP byly ocenione bardzo dobrze..
    Czy ktos spotkal sie z podobnym efektem i ma pojecie czego to moze byc wina?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Może kończyć się wam przepływomierz - najłatwiej odłączyć i się przejechać z odłączonym jak będzie lepiej to jest do wymiany. Druga ewentualnością jest niedomykanie się zaworu EGR i to może być związane z zalaniem kiepskiego paliwa. Jak silnik pracuje z ustabilizowanymi stosunkowo niskimi obrotami to zawór jest otwarty jak zaczyna przyspieszać zawór powinien się zamknąć. Powinno pomóc jego czyszczenie.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. [159] "Dziwne" odczucie przy skręcaniu
    Utworzone przez masias w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-11-2013, 18:48
  2. Dziwne "stukanie" przy manetce od wycieraczek
    Utworzone przez maxflo14 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 21:21
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2013, 20:06
  4. dziwne "chłe chłe" przy zmianie biegu
    Utworzone przez kinol156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-10-2010, 20:31
  5. Na 2gim biegu "odcina" pedal gazu ?! oO
    Utworzone przez Seferiel w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-01-2010, 14:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory