Strona 1 z 17 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 162

Temat: Patent na tuleje pływającą Lemfordera w Wahacz tył

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar GrzesiuSiedlce
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Siedlce
    Auto
    AR 166 00r 3.0 busso / Lancia Thesis 02r 2.0tb
    Postów
    214

    Domyślnie Patent na tuleje pływającą Lemfordera w Wahacz tył

    Siemanko Jako że strasznie irytowała mnie wytrzymałość tylnych tulei w naszych alfach postanowiłem coś z tym zrobić, Patent z tuleją od MB 124 w zwrotnicę jest doskonale wszystkim znany więc nie będę się rozpisywał, Ale opiszę co mi się udało zrobić. A więc duża tuleja pływająca w tylnym wahaczu dostępna jest tylko z chińskiego allegrowskiego szajsu. Posiedziałem trochę w internecie i znalazłem tuleję Lemfordera od BMW e60 która miała zbliżone wymiary. Tak więc kupiłem takie tuleje i zawiozłem do ślusarza razem z wahaczami. Poniżej zdjęcia z postępu prac i z mniej więcej z wymiarowanymi redukcjami. Miejmy nadzieję że teraz już nie będę wymieniać tych tulei po roku czasu.

    - - - Updated - - -

    Z tulejki trzeba zdjąć na tokarce widoczny kołnierz i około 1-1,5mm materiału. Dorobić tuleję redukcyjną bo jest mniejsza od średnicy otworu w wahaczu. Trzeba także dorobić tuleję redukcyjną wewnątrz tulei, bo w BMW jest na śruby 16mm a w naszych alfach 12mm.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12180168_920381434664203_1993884080_n.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	42.0 KB
ID:	181387   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12179380_920381261330887_1766870317_n.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	35.7 KB
ID:	181393   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	804557_920381277997552_368339931_n.jpg
Wyświetleń:	235
Rozmiar:	52.5 KB
ID:	181384   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12178124_920381387997541_1946987990_n.jpg
Wyświetleń:	226
Rozmiar:	56.5 KB
ID:	181385  

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Pawlus873
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Okolice Zamościa
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150km
    Postów
    144

    Domyślnie

    Dobra robota kolego! Ja natomiast u siebie w belce tylnej tzw. (sankami) orginalne tuleje zastępiłem tulejami od Opla Vectry B Kupiłem Mooga i doskonale się sprawdziły defekt kołysania tyłem rozwiązany raz a dobrze i tanim kosztem.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Gruba rzeźba. Tulejowanie, przetaczanie ale pomysł świetny. Pamiętać należy o pasowaniach bo nieumiejętne ich dobranie skończy się zsunięciem tulei
    Gratuluję!

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    Rysunki techniczne to fachowe, nie ma co Tak jak Marek pisze, przydałyby się jakieś tolerancje, pasowania, bo tak na wyczucie to można sobie tylko biedy narobić. Co prawda doświadczony tokarz powinien mniej więcej ogarniać na jaki wcisk coś takiego zrobić, ale mimo wszystko bym nie ufał takiemu rozwiązaniu. Tak czy siak, pomysł ciekawy i oby się sprawdził.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Myślę że nikt z zapleczem "tokarskim" i wiedza nie pokona tematu. A zlecić komuś to koszt jest znaczny, też ludzie odpuszczą, wolą PU. Ale tak myślę gdyby ktoś miał np dostęp do CNC i mógł zrobić hurtem to można by było przećwiczyć jeden komplet i puścić serię. Ma ktoś dostęp do CNC (bo to będzie najszybciej i najtaniej). Ja mogę zrobić na to dokumentację. Kupię taką tuleję i mam na czym przećwiczyć. Tylko wykonać nie mam gdzie.

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar GrzesiuSiedlce
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Siedlce
    Auto
    AR 166 00r 3.0 busso / Lancia Thesis 02r 2.0tb
    Postów
    214

    Domyślnie

    Nie jestem żadnym grafikiem więc z wymiarowanie zrobiłem tak jak umiałem, dla ułatwienia pojęcia o co mi chodzi tokarzowi. Wymiary mojej tulei są identyczne z wymiarami tulei TedGUmu. Więc nic nie było robione na oko. tylko dokładnie mikrometrem tuleja dedykowana była zbadana i na takie wymiary została zrobiona moja tuleja. Jedynym zmartwieniem może być zakres pracy. Bo od e60 ma około 5 stopni mniejsze maxymalne wychylenie. Ale z moich obserwacji na samochodzie zobaczyłem że i tedGum nie pracuje w pełnym zakresie (do końca) tylko korzysta z około 50% swojej możliwości w wychyleniu. Tak więc Lemforder jako że wytrzymałość jest taka sama jak tulei oryginalnych miejmy nadzieję że to się sprawdzi. Wolę zaryzykować i spróbować czegoś nowego i mieć nadzieję że nie będę remontował tyłu raz na rok. A jeżeli nie zda egzaminu, to trudno, pogodzę się z porażką i będę szukał nowych rozwiązań.

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    To duży krok w kierunku wsadzenia tam jakiejś tulei od innego auta. Najważniejsze że ktoś ma pomysły i próbuje znaleźć jakąś alternatywe dla tedgumow. Myślę że gdzieś istnieje jakaś markowa tuleja od innego auta która by pasowała idealnie w wahacz od 166. Tyle tylko że na rynku jest tyle aut że ciężko do tego dojść. Ale za pomysł dla grzesia

    wysłane z WC
    [C

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Myślę że nikt z zapleczem "tokarskim" i wiedza nie pokona tematu. A zlecić komuś to koszt jest znaczny, też ludzie odpuszczą, wolą PU. Ale tak myślę gdyby ktoś miał np dostęp do CNC i mógł zrobić hurtem to można by było przećwiczyć jeden komplet i puścić serię. Ma ktoś dostęp do CNC (bo to będzie najszybciej i najtaniej). Ja mogę zrobić na to dokumentację. Kupię taką tuleję i mam na czym przećwiczyć. Tylko wykonać nie mam gdzie.
    Dokumentacja to najmniejszy problem, ja bym i z tych poglądowych rysunków coś takiego zrobił. Mnie raczej zastanawia kwestia doboru materiału i właśnie pasowania. W tym nie mam doświadczenia i nie jestem w stanie cokolwiek w tym temacie powiedzieć. To nie łożyska, że dobiera się z literatury czy katalogu na podstawie rodzaju użycia, zastosowania, sposobu pracy itp.

    Poza tym trzeba byłoby dokładnie zmierzyć te tuleje oraz wahacze porządnymi przyrządami, bo 0,1 mm (tak jak wg tych rysunków) to jednak za mała dokładność.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1t Zobacz post
    Dokumentacja to najmniejszy problem
    Tylko że to właśnie dokumentacja określa tolerancje i jakość wykonania.
    Może tak jak masa pisze, poszukać innych. Ale to by się przydał ktoś kto ma dostęp do wszelkiej maści części i może pomierzyć. Albo nudne szukanie w katalogach internetowych....

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    Cytat Napisał Masa625 Zobacz post
    To duży krok w kierunku wsadzenia tam jakiejś tulei od innego auta. Najważniejsze że ktoś ma pomysły i próbuje znaleźć jakąś alternatywe dla tedgumow. Myślę że gdzieś istnieje jakaś markowa tuleja od innego auta która by pasowała idealnie w wahacz od 166.
    Bardzo fajnie, że ktoś się zajął tym tematem, ale modzenie w takim stopniu można było zrobić zawsze, przeca to są dwie dorabiane tulejki, w ten sposób można dopasować każdą inną pływającą o średnicy zewnętrznej mniejszej niż ori oraz średnicy tulei wewnętrznej większej niż ori. Póki co traktuję ten wpis w ramach ciekawostki. Prawdziwym przełomem będzie znalezienie czegoś co pasuje lub czegoś co wystarczy tylko stoczyć na zewnętrznej powierzchni o kilka mm.

    Mimo wszystko brawa za upór i wytrwałość dla autora postu bo napracował się niemało. Teraz tylko czekać na ajkiś długodystansowy test.



    Moja 166 CF2 00 v6 2.5 - Link

Podobne wątki

  1. Tuleje wahacza, czy cały wahacz ?
    Utworzone przez Jfuel w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-11-2014, 10:15
  2. [164] Co to za patent ? :-)
    Utworzone przez Yacek w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-05-2011, 22:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory