Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Łożysko wałka sprzęgłowego. JTD

  1. #1
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie Łożysko wałka sprzęgłowego. JTD

    Siamano Panowie!


    Pytani eskierowane raczej dla osób z mega skillem jezeli o dłubanie w 166 chodzi ( a wiem , ze kilku takich tu zawodników jest)

    Prawdopodoni (99%) mam uszkodzone łozysko na wałku sprzęgłowym w skrzyni biegów. Łozysko to uszkodziłem jazda z uszkodzonym dwumasem zapewne.
    Obecnie mam nowa dwumase, nowe sprzeglo i nowe lozysko oporowe sprzegla.
    Podczas pracy silnika na biegu jałowym słychac chrobot nieregularny ze skrzyni biegów.
    Po wcisnieciu sprzegła - kiedy rozłączam sprzęgło, chrobot ustaje.
    Jezdzic sie normalnie da (jeszcze) , biegi wchodza ładnie, nic nie haczy, nie zgrzyta. Chrobotanie w trakcie jazdy nie jest slyszalne. Skrzynka chodzi pieknie i cicho. Wkurwia mnie tylko to chrobotanie jak stoje na swiatlach. A występuje ono nieregularnie. Czasami chrobkcze czasami nie.
    sam "chrobot" przypomina udzerzenia, jakies delikatne puknięcia jakiegos elementu o aluminiowa obudowę skrzyni. Taki specyficzny dzwięk.
    Przed wymiana dwumasy i sprzegla tez to bylo slyszalne, ale myslalem ze to cos juz tam w dmumasie sie rozpadlo.
    Olej stary po spuszczeniu nie mial zadnych opilków ani syfu zbytniego..

    Czy ktos z Was wymienial kiedykolwiek takie łozysko samodzielnie?
    Czy oplaca sie zawiezc skrzynie do warsztatu u jakiegos mirasa ( niestety w mojej okolicy brak specow od skrzyń)?
    Oczywiscie najbardziej prawdopodobna opcja jest kupno skrzyni nowej uzywki. Koszt takiej skrzynki to ok 400 pln.
    Zastanawiam sie wlasnie czy nie lepiej wymienic to lozysko skoro skrzynia zdrowa.
    Tylko czy bedzie to oplacalne ( ja wyjmuje skrzynie i zawoze ja osobiscie do mirasa)

    [MENTION=12658]pampik[/MENTION] [MENTION=35844]motogold[/MENTION] co sądzicie na ten temat? Jak ktos z innych kolegow chce cos poradzic to zapraszam do dyskusji.

    ponizej foto lozyska o jakie mi chodzi. Foto robione podczas wymiany dwumasy/sprzegla. tka pogladowo.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 09-08-2017 o 11:52
    [C

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    Bardziej [MENTION=143]QBA[/MENTION] Ci powie czy się opłaca czy nie. Ale pewnie trzeba rozłożyć skrzynie, a skrzyni nie składa się na starych lozyskach więc dochodzą koszta.

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  3. #3
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    No właśnie... Wymiana pozostałych łożysk= kapitalka skrzyni= 1500 lekkim dydkiem, a hwilowo sobie nie moge pozwolic na taka ekstrawagancję Inna kwestia ze ja wole z mirasami za bardzo sie nie bratac i im nie ufac że " łooo panie!!skrzynia do remontu, to będzie 1500 spokojnie!". Poprostu jedno lozysko chce wymienic.

    Chociaz mysle , ze jakis mirek by spokojnie wyjał wałek na ktorym jest to łozysko i je zalozył nowe...
    Kwestia czy nie lepiej skrzynie kupic druga... I pewnie ta opcja wchodzi w gre najprędzej
    [C

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar viader
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 FL 2,4 jtdm 20V, 159SW 1,75 TBI TI
    Postów
    1,035

    Domyślnie

    Przy tych cenach skrzyń jezdzij aż się rozpadnie i wtedy wrzucisz inną. Ja w innym aucie bawiłem się z wymianą łożysk, wywalilem ponad tysiaka a padło coś innego nieruszanego. Skończyło się i tak na innej skrzyni.

    Wysłane z mojego HUAWEI CAM-L21 przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Mądrze viader prawisz. To chyba najrozsadnjejsza opcja

    wysłane z WC
    [C

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.0 TB byla Alfa romeo 166 FL 2.4 JTD jest
    Postów
    816

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam to skrzynie rozbiera się "od tyłu" czyli żeby wymienić interesujące Cię łożysko to musisz rozebrać calutką skrzynię.
    Jeśli pomogłem - kliknij na gwiazdkę.


  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Nie jestem zwolennikiem wymiany dobrego na nowe.Także wymiana wszystkich łożysk,jak dla mnie jest zbyteczna.Oczywiście,jeżeli ktoś się upiera,to proszę,wedle życzenia.Ja wymieniam,to,co jest do wymiany.A skąd masz pewność,że to właśnie to łożysko?Objaw zużytego łożyska,to szum,czy buczenie rosnące wraz z obrotami.Ty piszesz,że raz jest a raz nie.A w czasie jazdy też ten chrobot jest?Po wciśnięciu sprzęgła gdy auto się porusza?

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał motogold Zobacz post
    Ty piszesz,że raz jest a raz nie.A w czasie jazdy też ten chrobot jest?Po wciśnięciu sprzęgła gdy auto się porusza?
    W czasie jazdy jak auto sie porusza i wcisne sprzęgło i puszcze je to owszem jest to słyszalne. ale tylko przy małej prędkosci jak sie autko toczy- np dojeżdzając do świateł jak wysprzęgle itp. Jak auto toczy sie z wciśnietym pedałem sprszegła dxzwiek jest przez sekunde i ustaje.

    Słychac go tylko i wylacznie na biegu jałowym na postoju. W momencie jak kręci sie tarcza sprzęgła. Bez wrzuconego biegu. Jak wcisne sprzęgło jest cisza.
    Dzwiek ciezko opisac slowami. Generalnie jest to dzwiek rezonujacej aluminiowej obudowy skrzyni. Jakby kulku łozyska jakiegos były uszkodzone i w momencie jak sie tarcza sprzegła kręci na wałku ten dzwiek sie wydobywa. Jest nieregularny. Ewidentnie jakies łozysko.
    Co tam sie wiecej w skrzyni moze krecic jak kręci sie tarcza sprzegła na biegu jałowym?
    W czasie jazdy nie czuć nic, nic nie halasuje jak skrzyni ajest obciażona.

    Jak pisałem. PRzed wymiana sprzegla i dwumasy ten dzwiek tez sie pojawiał.

    Stary dwumas miał luzy poprzeczne!!! Wychodiz na to ze łożysko na dwumasie było juz rozwalone i dzieki temu mogło sie uszkodzic łozysko na wałku sprzegłowym( lub jakies inne) , skoro połaczenie dwumas-tarcza sprzegła nie pracowała na sztywno.

    tak do dedukuje... Jedyna opcja to zapewne bedzie wymiana skrzynki na uzywke. i tu zadam Ci moto kolejne pytanie.

    czy skrzynki z jtd 166 z wersji 10V podejdą każde do mojego autka?
    Ja mam 136KM z 99. To czy skrzynka np z 2001 /2002 140/150 KM by podeszła?. Wiadomo , ze 156 2,4 miały 5 biegów i inne mocowania skrzyni wiec wiadomo ze odpada
    Ostatnio edytowane przez Masa625 ; 10-08-2017 o 06:30
    [C

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Jeśli reszta bieżni i wałków łożyska będzie wyglądać dobrze, można wymienić samo łożysko wałka sprzęgłowego, aczkolwiek proponował bym wymienić całe łożyskowanie tego wałka przód i tył.
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    [MENTION=143]QBA[/MENTION] wymiana tych łożysk to zapewne koszt powyżej kosztu nowej skrzyni? Nowej w sensie używanej. Takie skrzynie widzialem po 400 PLN max , a sa i tańsze. I teraz jeszcze pytanko do Was. Jak sprawdzić skrzynie przez zakupem? o co pytac sprzedawce? o luz na wałku sprzęgłowym czy jest? Rozumiem , ze ten wałek ma siedzieć sztywno?
    [C

Podobne wątki

  1. Problem z czujnikami wałka/wałka rozrządu
    Utworzone przez nietyx w dziale GT
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2016, 01:32
  2. 147 łozysko tył i poducha
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-09-2013, 23:02
  3. [GTV] łozysko alternatora?
    Utworzone przez mikadz1 w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 21:13
  4. [155] łozysko podpory pół osi
    Utworzone przez NERO2287 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-12-2010, 18:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory