Strona 1 z 7 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 65

Temat: Większe zużycie oleju po zmianie na syntetyk V6

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar SHADOW73
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 3.0 V6 '00 & 166 2.4 '99
    Postów
    56

    Domyślnie Większe zużycie oleju po zmianie na syntetyk V6

    Witam wszystkich, jakiś czas temu pojechałem na wymiane oleju w 3.0, auto przez ostatnie lata jeździło na 10w-40 półsyntetyku. Serwis natomiast wlał mi Selenia Racing 10w-60 twierdząc że taki jest zalecany do tego auta. Pomyślałem że ok, ale po około 4000 km ubyło 1 litr oleju. Wcześniej na Mobilu zużycie było ponad połowe mniejsze, a silnik ciszej pracował. Co radzicie w takiej sytuacji? Zostać na tej Selenii, zmieniać na 10w-40 czy zrobić wcześniejszą wymiane znowu na Selenię?
    Teoretycznie po przejściu na syntetyk powinno się zrobic pierwszą wymianę wcześniej, ale czy to ma sens

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Z olejami,jest jak z rzeką.Temat długi i szeroki i bez końca.
    Są różne szkoły.Mnie uczyli,że w starych autach olejów się nie zmienia i zalecane jest jeżdżenie ta takim samym oleju o tych samych parametrach,Bo później wychodza właśnie takie kwiatki.Ja bym go zlał i wymienił na ten,co w nim był.Bo w tak starych autach,przejście na pełny syntetyk,może więcej bałaganu zrobić niż pożytku.

  3. #3
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    Mnie dla odmiany, że bez względu na bazę oleju jeżeli ten spełnia parametry producenta to można stosować zawsze. A jak silnik pali za dużo albo cieknie to jest to wina silnika a nie oleju. I że szuka się usterki i ją naprawia, a nie zmienia olej na gorszy.

    Także wg mnie zmień olej szybciej, po 5-6 tysiącach i obserwuj. Jak nadal będzie palił za dużo oliwy to oddaj do dobrego mechanika (czyli raczej nie do ASO ) niech znajdzie problem i go wyeliminuje.

    Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    No właśnie.różne szkoły.Kiedyś,kiedy wprowadzony został olej pół i pełen syntetyk,To ludzie masowo zaczęli zmieniać.I miałem okazję naprawiać takie silniki,bo się pozacierały.I to nie dlatego,że były bez oleju,tylko ten nowy porozpuszczał nagary,osady i pompy siadały.Więc przy przebiegach 200-300 kkm byłbym bardzo ostrożny ze zmianą oleju.
    No ale każdy ma swoją szkołę i nie miejsce na "spory " techniczne o wyższości takiego czy innego oleju.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar SHADOW73
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 3.0 V6 '00 & 166 2.4 '99
    Postów
    56

    Domyślnie

    Zmienię olej wcześniej samemu i zobaczę w jakim był stanie olej i filtr. Będę obserwował zobaczymy co z tego będzie, może spalił więcej bo szybciej jechałem po autostradzie.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    Cytat Napisał jersey Zobacz post
    Mnie dla odmiany, że bez względu na bazę oleju jeżeli ten spełnia parametry producenta to można stosować zawsze. A jak silnik pali za dużo albo cieknie to jest to wina silnika a nie oleju. I że szuka się usterki i ją naprawia, a nie zmienia olej na gorszy.

    Także wg mnie zmień olej szybciej, po 5-6 tysiącach i obserwuj. Jak nadal będzie palił za dużo oliwy to oddaj do dobrego mechanika (czyli raczej nie do ASO ) niech znajdzie problem i go wyeliminuje.

    Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka
    I to jest chyba najbardziej wiarygodne.

    Bez urazy (żadnych ataków na celu), ale stare szkoły też uczyły, że jak silnik ma 100tyś to musi być 10w40, jak 200tyś to już koniecznie 15w40, - co jest oczywiście mega głupotą


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Ale tu pytanie jest zasadnicze czy chłopak ma topić kasę i szukać dziury w całym czy po prostu wrócić do takiego oleju jaki miał wcześniej. A był on również zalecany przez producenta. Dlatego wracając na pewno źle nie zrobi. Zdecydowana większość użytkowników tych silników jeździ na półsyntetyku.
    Nie dywagujmy tu nad wyższością syntetyku nad półsyntetykiem i wyborem oleju bo taki temat już jest.

  8. #8
    jersey
    Gość

    Domyślnie

    No zgoda, może wrócić do 10W-40, nawet byłoby pewnie lepiej na zimę i dla użytkownika nie upalającego wozu. Chodzi mi o to, że producent nie normuje spalania oleju zależnie od użytego jej rodzaju. Tylko generalnie - w normie jest tyle i tyle. Jak pali więcej to silnik ma problem i zmiana oleju go uwidoczniła. Ewentualnie Selenia była podrobiona i w silniku są jakieś najtańsze siki o niewiadomej lepkości - to już kwestia uczciwości zakładu który wymieniał olej.

    Zakładając że Selenia jest taka jak powinna to rozwiązywanie spalania oleju przez zmianę jego lepkości to wg mnie średni interes. Jeżeli zawarte w oliwie dyspergenty wymyły coś i gdzieś coś podcieka albo się spala to jest problem mechaniczny który trzeba zlikwidować. A nie olejowy.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar SKALPEL_V6
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Przemyśl
    Auto
    Jest 166 2.5 V6 - Było : 156 2.4 jtd
    Postów
    49

    Domyślnie

    Ja bym proponował powrót na 10w60, ja jutro będę robił zmianę z 10w40 Castrol-a na 10w60 od valvoline więc mogę za jakiś czas dać znać jak wygląda sytuacja i czy też będzie inna różnica w ilości "znikającego" oleju .
    Ostatnio edytowane przez SKALPEL_V6 ; 13-10-2017 o 09:41

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar SHADOW73
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa 166 3.0 V6 '00 & 166 2.4 '99
    Postów
    56

    Domyślnie

    Co do uczciwości zakładu nie ma wątpliwości olej jest oryginalny. Rozmawiałem jeszcze potem auto było obejrzane dokładnie nie ma żadnych wycieków z silnika ani innych niepokojących rzeczy. Za to dzisiaj chciałem pojeździć zrobić trochę kilometrów a tu alfa nie odpala, brak reakcji rozrusznika na przekręcenie kluczyka (radio kontrolki klima działa, aku ok). No niewesoło pewnie rozrusznik

Podobne wątki

  1. [159] Zużycie oleju
    Utworzone przez Gleniu2.4jtdm w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 25-09-2016, 12:36
  2. 2.0 JTS - zużycie oleju
    Utworzone przez YankesGT w dziale GT
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-11-2015, 09:35
  3. Zużycie oleju 1.9 jtd 8v
    Utworzone przez czerwcowy0520 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-03-2014, 07:08
  4. [159] zużycie oleju
    Utworzone przez Korba w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 27-06-2013, 19:48
  5. Zużycie oleju V6
    Utworzone przez fiergloo w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-03-2007, 22:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory