Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Skrzypienie zawieszenia z tyłu przez łącznik stabilizatora?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar nawkrzy
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 - 2005
    Postów
    115

    Domyślnie Skrzypienie zawieszenia z tyłu przez łącznik stabilizatora?

    Cześć,

    gdzieś od tygodnia zaczęło mi skrzypieć zawieszenie z tyłu, dosłownie zaczęło z dnia na dzień. Zakładam na 99% że to element zawieszenia, bo przeglądałem kilka innych tematów i objawy na to wskazują. Dźwięk jest dosyć głośny, najczęściej słychać go przy powolnej jeździe i niezależenie od tego czy wjadę w jakąś dziurę czy nie (dźwięk podobny do tego jaki jest przy wyrobionym fotelu biurowy, gdy się na nim lekko bujamy). Słychać go przede wszystkim przy wsiadaniu i wysiadaniu czy "bujaniu" tyłu np. jak siądę na bagażniku.

    Byłem na stacji kontroli żeby zajrzeć od spodu i mechanik powiedział, że na pewno mam łącznik stabilizatora do wymiany, właśnie po tej stronie co skrzypi. Wiadomo, przez wielowahaczowe zawieszenie ciężko jest konkretnie zdiagnozować, która do dokładnie jest część. Komputer pokazał, ze amortyzatory mają tłumienie na poziomie - 66% i 70%.

    I teraz pytanie - Co może tak skrzypieć jeżeli nie będą to łączniki? Ja stawiam na dolny wahacz, ale chciałbym jednak się wstrzymać z wymianą jednego elementu i po zimie zrobić kompletnie całe zawieszenie.

    Jakie łączniki stabilizatora kupić? Czy w przypadku łącznika warto kupić oryginalny? Widziałem, że tanifiat ma za 39 złotych sztukę.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Żeby lączniki skrzypialy,to nie słyszałem.Szybciej skrzypi tuleja pływająca na krótki od wahacza dolnego-tzw.skrzypek (ta przy belce).Lub już pływająca w zwrotnicy.No chyba,że masz już polibusze-to wtedy wszystko jest możliwe

  3. #3
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    tak sprawdź czy czasem na dolnych wahaczach nie masz tulei poliuretanowych wsadzonych. podczas montażu PU trzeba na bogatosci dac smary miedzianego bo i naczej będzie skrzypiec

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    [C

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Oczywiście że mogą skrzypieć przeguby łączników stabilizatora tak jak i inne sworznie czy tuleje pływające w wahaczach i zwrotnicach, które mogą być pozacierane, bez smaru
    Może uda się wykryć wchodząc pod samochód kiedy druga osoba będzie bujała samochodem, jest tam trochę elementów które mogą wydawać różne dźwięki

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar nawkrzy
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 - 2005
    Postów
    115

    Domyślnie

    Panowie, zrobię tak, że najpierw wymienię łączniki stabilizatorów na te ori i potem zobaczę co będzie dalej

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    Alfa 166 2.4 JTD 2004
    Postów
    5

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat bo mam ten sam problem. Dwie zimy z rzędu jak temperatura spada do około 0 zaczyna skrzypieć... teraz jeszcze jest za ciepło ale już niedługo będzie "skrzyp". Może to jakaś typowa bolączka naszego modelu?

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Hmm.Może dlatego tuleję wahacza na krótkim ramieniu nazywa się skrzypek?? Smar gęstnieje i skrzypi,Weź strzykawkę z igłą nalej do niej olej,najlepiej jakiś gęsty i wstrzyknij w tuleję.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Odkręcisz łączniki to wyczujesz ręką czy jest zatarty, chyba że ma luz i stuka
    Tuleje przednich górnych wahaczy też potrafią skrzypieć, zależy skąd dochodzi dźwięk

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar nawkrzy
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 - 2005
    Postów
    115

    Domyślnie

    Panowie, może trochę dziwne pytanie, ale z tymi łącznikami mogę pojechać do dobrego mechanika, który nie specjalizuje się w Alfach czy jednak szukać kogoś ogarniętego od tej marki? Chciałbym też wymienić tam olej, wszystkie filtry i ogarnąć pocenie przy odmie (pisałem o tym tutaj: http://www.forum.alfaholicy.org/166/...j_stronie.html).

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar nawkrzy
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.2 V6 - 2005
    Postów
    115

    Domyślnie

    Trochę odkopuję, żeby nie zakładać nowego tematu. Byłem wczoraj na diagnostyce i mechanik powiedział, że skrzypienie jest od tulei stabilizatora z tyłu - po obu stronach do wymiany, a szczególnie ta po lewej, bo przez to skrzypi. Jeszcze polecił żeby przesmarować tuleje od wahacza.

    I teraz pytanie - jakie tuleje stabilizatora kupić? Jeśli nie mam aktualnie w ogóle poliuretanowych to warto takie kupić do samego stabilizatora czy nie ma sensu i zwykłe, gumowe?

Podobne wątki

  1. [159] Łącznik stabilizatora
    Utworzone przez spdr w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-03-2021, 10:43
  2. Łącznik stabilizatora
    Utworzone przez 0405leszek w dziale 147
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 20-08-2017, 18:22
  3. Łącznik stabilizatora tył
    Utworzone przez olaf w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-08-2014, 10:36
  4. Czy to łącznik stabilizatora??
    Utworzone przez smooder w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-04-2014, 15:52
  5. [155] Łącznik stabilizatora
    Utworzone przez lysy76 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-06-2008, 08:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory