Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Temat: Alfa 166 po FL - automat szarpie po rozgrzaniu silnika

  1. #11
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    U mnie Andrzej miał takie problemy, okazały się problemy z wiązką elektryczną przy skrzyni i sterownikiem pod deską rozdzielczą + Kalibracja i wszystko gra.


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  2. #12
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaaC Zobacz post
    U mnie Andrzej miał takie problemy, okazały się problemy z wiązką elektryczną przy skrzyni i sterownikiem pod deską rozdzielczą + Kalibracja i wszystko gra.
    a to rzeczywiście, bo mi się przypomniało, że miałem epizod z szarpaniem, i był to lekko zalany sterownik.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    alfa romeo 166 FL 2.4JTDm 175KM
    Postów
    4

    Domyślnie

    Z moich obserwacji skrzyni wynika, że szarpnięcie (uderzenie) wynika ze zbyt gwałtownego załączenia sprzęgła i niedopasowaniu obrotów silnika do obrotu kół.
    Skrzynia Aisin 55-50 często "rozłącza" napęd (odłącza sprzęgło) - choć nie zupełnie, ponieważ sprzęgło dalej się troszkę ślizga i obroty silnika utrzymują się przy około 1-1,1 tyś. obrotów, podczas gdy przy całkowicie odłączonym sprzęgle, tzw. luzie (skrzynia na N czy P), obroty silnika wskazują 900. Nazywam więc to rozłączaniem napędu, choć w rzeczywistości sprzęgło w minimalnym stopniu jest załączone.
    Wystarczy puścić gaz, zwolnić, czy hamować by skrzynia rozłączyła napęd.

    Znalazłem wręcz technikę jazdy, która omija szarpnięcia - podczas hamowania, gdy skrzynia ma wbity bieg 3, przy około 40km/h, lekko dodaję gazu by napęd całkowicie się załączył - sprzęgło było całkowicie dołączone, redukuję bieg na 2 manualnie, poprzez sport-tronica. Taka redukcja biegu, gdy sprzęgło jest załączone nie powoduje żadnych szarpnięć.
    Trzeba lekko dodać gazu, by sprzęgło załączyło się całe (zwiększenie obrotów do około 2,1 tyś.), bez tego silnik obciążony jest 1,1tyś. obrotów - sprzęgło ślizga się, nie jest dołączone całkowicie i nadal przy redukcji powoduje szarpnięcie. - sytuację opisałem wyżej.

    Druga sprawa to po jeździe samochodem, na parkingu czuć z okolic maski bliżej lewego koła zapach gorąca, a czasami podchodzący pod spaleniznę - myślę, że ten zapach wydobywa się ze skrzyni biegów.

    Rozmawiałem z mechanikiem, który twierdzi, że za dołączanie i odłączanie napędu (sprzęgła) jest odpowiedzialny jeden z głównych elektrozaworów i wymiana kompletu powinna pomóc (wraz z dynamiczną wymianą oleju). Lecz nie był to mechanik specjalizujący się w ASB i nie wiem na ile można mu ufać.

    Olej w skrzyni, sprawdzany na bagnecie (wymieniany jakieś 7-8 miesięcy temu metodą dynamiczną) jest już ciemnawy - nie wiem czy to normalne zużycie, czy to przez palące się tarczki czy inną usterkę.


    Sterownik skrzyni biegów pod ICS był kiedyś zalany (auto po FL! dalej występuje problem z cieknącą nagrzewnicą) i został zregenerowany, oraz zabezpieczony przed ponownym zalaniem, więc z nim raczej problemu nie ma.
    Skrzynia była adaptowana na zimnym silniku, na ciepłym silniku - poprawia się wtedy płynność przełączania biegów podczas przyspieszania, jednak przy rozgrzanym aucie przy redukcji szarpnięcia nadal występują i adaptacja nic tutaj nie pomaga.


    Pytanie mam takie - polecilibyście jakiś warsztat w okolicy Trójmiasta, który zająłby się wymianą elektrozaworów wraz z wymianą oleju?
    Niestety większość zakładów mówi nie i od razu proponuje całościowy remont skrzyni...
    Ostatnio edytowane przez hesoy ; 01-11-2018 o 13:55

  4. #14
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    A dlaczego mówią nie ? Bo najczęściej to pomaga na chwilę lub wogóle. Poza wymianą elektrozaworów trzeba sprawdzić, czy syf ze skrzyni nie uszkodził kanałów i zaworów, co niestety zdarza się bardzo często. Sam jestem po wymianie skrzyni i wiem jak to boli. Moja dodatkowo szarpała na postoju. Remont na 7k został wyceniony. Mi udało się znaleźć skrzynię po remoncie i przerzucić.
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  5. #15
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    alfa romeo 166 FL 2.4JTDm 175KM
    Postów
    4

    Domyślnie

    Rozważam także kupno innej, używanej skrzyni.
    Możesz się podzielić informacją ile taka skrzynia cię kosztowała?
    W mojej okolicy jest do kupienia taka skrzynia z rozbitej 166 za 2,5 tyś zł wraz ze sprzęgłem, olejem - komplet, jednak przebieg samochodu jest nieznany...

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Garwanko
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Było: 3.0V6/2.5V6/2.4R5 | Jest: 2.4R5/2.0TS
    Postów
    312

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesoy Zobacz post
    Druga sprawa to po jeździe samochodem, na parkingu czuć z okolic maski bliżej lewego koła zapach gorąca, a czasami podchodzący pod spaleniznę - myślę, że ten zapach wydobywa się ze skrzyni biegów.

    Rozmawiałem z mechanikiem, który twierdzi, że za dołączanie i odłączanie napędu (sprzęgła) jest odpowiedzialny jeden z głównych elektrozaworów i wymiana kompletu
    Olej w skrzyni, sprawdzany na bagnecie (wymieniany jakieś 7-8 miesięcy temu metodą dynamiczną) jest już ciemnawy - nie wiem czy to normalne zużycie, czy to przez palące się tarczki czy inną usterkę.
    To o czym piszesz to objawy agonii skrzyni.
    Jeżdżąc tak dalej zamordujesz ją na amen. Ciemny olej po tak krótkim czasie zwiastuje przypalenie tarczek. Skrzynia ewidentnie ślizga się. Podejrzewam, że nie załącza się lock - up i dlatego napęd przenoszony jest z poślizgiem. Kup drugą na podmianę, a tę daj jakiemuś kumatemu mechanikowi do przeglądu, możliwe że da się ją uratować i będziesz miał zapas

  7. #17
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    alfa romeo 166 FL 2.4JTDm 175KM
    Postów
    4

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz - na trasie, gdy skrzynia pracuje na 4 lub 5 biegu, przy hamowaniu np. na światłach nie szarpie. Po zatrzymaniu nie ma także zapachu ciepła i spalenizny.
    Myślę więc, że te tarczki grzeją się na biegu 2 lub 3 - prawdopodobnie na 3, bo podczas przyspieszania wahają się obroty, jakby skrzynia zmieniała na następny bieg, a dalej jest na 3.
    Także jazda w mieście jest tragiczna, za to na trasie jest przyjemnie.

    Obecnie rozglądam się za używaną skrzynią.

  8. #18
    Użytkownik Świeżak Avatar ArtoKucior
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Płońsk / Płock
    Auto
    Jest: Alfa Romeo 166 2,4jtd 2000r. Alfa Romeo 166 2,4jtd 2004r. Były 2x Lancia Thesis
    Postów
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesoy Zobacz post
    Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz - na trasie, gdy skrzynia pracuje na 4 lub 5 biegu, przy hamowaniu np. na światłach nie szarpie. Po zatrzymaniu nie ma także zapachu ciepła i spalenizny.
    Myślę więc, że te tarczki grzeją się na biegu 2 lub 3 - prawdopodobnie na 3, bo podczas przyspieszania wahają się obroty, jakby skrzynia zmieniała na następny bieg, a dalej jest na 3.
    Także jazda w mieście jest tragiczna, za to na trasie jest przyjemnie.

    Obecnie rozglądam się za używaną skrzynią.
    Tak jakby miał biegi połówkowe...podobnie miałem w Thesis...niby zmienił bieg ale obroty nadal były wyższe i po sekundzie dwóch dopiero malały obroty...Dodam od siebie że u mnie gdy dojeżdżałem do świateł na D to obroty spadały normalnie jakbym włączał N lub P. Ja gdy ciśnieniówki same robiłem z olejem (statycznie) to te przeciągania zniknęły, uderzenia znacznie ucichły, było prawie idealnie. Niestety w tamtym okresie czasu nie miałem kasy na większą naprawę skrzyni...

Podobne wątki

  1. 2.4 JTD 20V 175PS Lancia Thesis - szarpie jak automat
    Utworzone przez skinnerpl w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 14:50
  2. 4HP20 automat szarpie przy redukcji 3.0v6
    Utworzone przez Cossi86 w dziale 166
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 18:41
  3. [Brera] 2.4 JTD szarpie na biegu jałowym po rozgrzaniu do 90 stopni
    Utworzone przez Spaceone w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-07-2013, 16:17
  4. [159] Automat w 1,9 JTD szarpie
    Utworzone przez MarkoVANBaster w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 13:38
  5. Szarpie automat AISIN. 2,4 jtd 2005
    Utworzone przez pysznymis w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-01-2011, 17:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory