Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: XENONY - system samopoziomowania i jego elementy - kompendium wiedzy

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie XENONY - system samopoziomowania i jego elementy - kompendium wiedzy

    Cześć!

    Przeczytałem sporo wątków o problemach z regulacją świateł. Zazwyczaj tematy dotyczą puszczonych zaczepów w lampie, uszkodzonego silniczka, albo uszkodzonego czujnika od samopoziomowania.

    Z tego co wywnioskowałem, układ składa się z tych właśnie elementów: czujnik na przednim wahaczu, czujnik na tylnym wahaczu, silniczki w reflektorach. Do tego dochodzi zdaje się bezpiecznik.

    Czy zechciałby ktoś uporządkować tę wiedzę? Chciałbym dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda cały ten układ. W moim przypadku silniczki są sprawne, czujniki wyglądają na sprawne (podłączony omomierz reaguje płynnie na ruch ramieniem czujnika), a mimo to układ nie działa: po włączeniu lampy idą gwałtownie w dół, w górę, a potem pomału opadają do pewnej wysokości i na tym koniec. Wyregulowałem mniej więcej ręcznie wysokość świecenia, ale fajnie by było, żeby to jednak działało poprawnie.

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Podłącz komp i odczytaj błędy. Opis całości jak dam radę to wrzucę w nocy.

    Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sapo Zobacz post
    po włączeniu lampy idą gwałtownie w dół, w górę
    Do tego momentu jest poprawnie.

    Cytat Napisał Sapo Zobacz post
    a potem pomału opadają do pewnej wysokości i na tym koniec.
    Co to znaczy pomału? To znaczy po teście ustawiają się na zadanej wysokości a potem jak długo i ile opadają? A tą ręczną regulację to jak zrobiłeś? Ustawiłeś na odpowiedniej wysokości po opadnięciu i świecą teraz dobrze?

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Na razie nie mam jak pójść do auta, więc będę improwizował.

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Co to znaczy pomału? To znaczy po teście ustawiają się na zadanej wysokości a potem jak długo i ile opadają?
    (Teraz będzie śmiesznie, ale oddam przynajmniej czasy trwania poszczególnych etapów.)

    https://soundcloud.com/jozef_kultywator/regulacja

    Pierwszy "bzyk" - ruch w dół.
    Drugi "bzyk" - ruch w górę.
    Dziwne terkotanie - opadanie od góry do ostatecznej wysokości.


    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    A tą ręczną regulację to jak zrobiłeś?
    Regulowałem imbusem na silniczku.


    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Ustawiłeś na odpowiedniej wysokości po opadnięciu i świecą teraz dobrze?
    Ustawiłem oba reflektory na maksa do góry, a mimo to zasięg ich jest mizerny. Na początku myślałem, że światła są mniej więcej dobrze wyregulowane i zleciłem profesjonalną regenerację odbłyśników i czyszczenie. To oczywiście poważnie rozjaśniło temat ale mimo wszystko strumień światła skierowany jest zbytnio do dołu według mnie. Jeśli według zaleceń światła mijania mają świecić na odległość minimum 40m, to moje święcą może 25-30m max. Poza tym jak jadę w nocy, to mam ten dyskomfort, że jednak za krótko widzę drogę ze względ na zasięg mojego strumienia światła. Gdy wyprzedza mnie jakiś współczesny samochód z xenonami, to nagle świat się rozjaśnia totalnie i wtedy widać różnicę w jego i moich światłach.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    A to tyrkotanie skąd jest?

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    A to tyrkotanie skąd jest?
    Terkotanie to dźwięk silniczka poziomującego podczas ruchu z góry do tej ostatecznej wysokości. Nagram to komórką jak będę już mógł. Generalnie ruch w dół jest szybki, ruch w górę również jest szybki, a ruch ostateczny (od góry do ostatecznej wysokości) jest taki pyrkający, jakby system robił to precyzyjnie, powoli. No, coś takiego. Nie wiem, jak opisać to lepiej.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    hmmm... silniczek nie ma tyrkotać więc od razu jest podejrzany - do podmiany.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    166 2.4 JTD 2001 distinctive + "wirus"
    Postów
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    hmmm... silniczek nie ma tyrkotać więc od razu jest podejrzany - do podmiany.
    Kurczę, muszę to sfilmować, bo jak opisuję słowem "terkotanie", to faktycznie wychodzi, że ten silniczek jest padnięty jakiś. A on wcale nie brzmi jak padnięty. Robi dokładnie to, co widziałem na jednym filmiku tutaj na forum (nie mogę znaleźć): czyli szybko w dół, szybko w górę i stosunkowo powoli (wobec tych dwóch szybko) nieco w dół. Powoli = nie tak szybko, czyli dźwięk nieco inny, ale nie jakiś rozwalony.


    Przy okazji natknąłem się na różne posty kolegi danus77:

    Na przykład tutaj było sporo powiedziane o zgniłych przewodach i wtyczkach.
    Coś mi mówi, że problem będzie tożsamy w moim przypadku.


    Jeszcze tak na szybko: niebieski kabel VAG KKL z przełącznikiem i MES ogarną moduł xenonów? Czy może AlfaOBD?

    Bo wybieram się za chwilę kupić ELM 327 Bluetooth VGATE i zastanawiam się, czy aby na pewno warto. Myślę tutaj o Androidzie i pełnej wersji AlfaOBD oraz Torque. Da się tym bezprzewodem grzebać w module świateł? (Dostęp do kabla i peceta będę miał w innym terminie, a to mogę mieć już za godzinę.)
    Ostatnio edytowane przez Sapo ; 06-11-2018 o 13:06

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-01-2014, 10:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory