Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 35

Temat: Koszty utrzymania 166

  1. #11
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Nie oszukujmy się, że będzie tanio i dobrze. Albo jedno albo drugie, to auto nie toleruje kompromisów, bo zemści się szybko i boleśnie dla kieszeni. A mają też swoje lata i jakieś zaniedbania, czy to właściciela czy mechaników.
    To po kolei:
    1. Blacharka
    Jeśli auto nie składane z przystanku to powinna być w miarę sensowna, ale auto ma swoje lata więc:
    - często zdarza się lakier w słabej kondycji, bo ogólnie jest słaby. Tutaj najczęściej zdarzają się odpryski w okolicy łączenia progu z tylnym błotnikiem, odpryski na rantach drzwi i odpryski na progach na styku z drzwiami
    - korozja, tak te auta też rdzewieją, ale nie wszyscy to jeszcze odkryli. czyli fartuch za lewym przednim nadkolem, pod tylnymi nadkolami i oczywiście klasyka gatunku, czyli progi i pinki do lewarka.
    2. Elektryka
    No tutaj to jest loteria totalna. Jednym nie dzieje się nic, a u innych wieczne szopki. Spory wpływ ma na to lekceważona nagrzewnica, która lubi się ot tak rozszczelnić i zalać sterowniki od AirBag lub o zgrozo co gorsza od skrzyni ASB. Jak pójdzie w komplecie z Aisinem to wyrwie grosza z kieszeni i przysporzy o parę siwych włosów. że o padających czujnikach ksenonów nie wspomnę
    3. Zawieszenie
    Temat rzeka normalnie. Co rusz pytania o firmy których części warto założyć. I tu też loteria bo ujednych te same części padają szybciej niż stonka po oprysku a u innych latają kilkadziesiąt tys. km. Tanio się tego zrobić nie da, na raty też kiepska opcja. Coraz więcej części niedostępne lub w chorych cenach (patrz poduszki tylnych amorków lub banan lewy, swoją drogą ciekawe dlaczego prawe są a z lewymi problem).
    4. Silnik:
    a) 2.4jtdm 20V 175km - dobra jednostka z idealną mocą. Ma swoich parę bolączek typu pękające kolektory wydechowe czy zawalone kolektory ssące, ale tematy rozpoznane dobrze na forum i w miarę proste do zrobienia.
    b) 2.4jtdm 20V 185km - bliżej jej do 200km wersji z AR159 ale po usunięciu klapek z kolektora ssącego silnik jakwyżej bardzo dobry.
    c) 2.4jtd 10V 150km - w zasadzie pancerna jednostka i chyba najżywotniejsza. Koszty obsługi śmieszne.
    d) 2.5 i 3.0 V6 - bliźniacze jednostki. Niestety może być problem z obsługą serwisową, bo mało kto ma ori blokady rozrządu a na zamiennikach ponoć silnik nie chodzi już tak gładko jak powinien.
    e) 3.2 V6 - jak wyżej, ale ostatnio pojawiły się problemy z wycierającymi się wałkami rozrządu, padniętymi ECU.
    f) 2.0 TS - no nie oszukujmy się - silnikloteria totalna. Tak wiem zaraz staną tu w szranki jego obrońcy, ale powiedzmy sobie szczerze. To jest silnik specjalnej troski. Jeśli poprzedni urzyszkodnik nie dbał o niego bardziej niż o żonę i dzieci to jest duża szansa "wielką wsypę". I żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.
    5. Przeniesienie napędu
    a) ASB:
    - ZF4HP20 - klasyczna hydrauliczna 4-biegowa skrzynia. Skrzynia pancerna i wytrzymała. Występuje w wersjach 2.5 V6 i 3.0 V6 (wersje 3.0 były tylko z automatami)
    - Aisin AW55-50SN - klasyczna hydrauliczna 5-biegowa skrzynia, ale z tą różnicą od skrzyni wyżej, że jest to skrzynia specjalnej troski, której remont może się zakręcić w okolicy 7k. A prędzej czy później każdego to czeka, bo skrzynia średnio zaczyna padać w okolicy 170k km. Występuje tylko z 2.4jtdm 20V 175km. Cholernie drogie są też przeguby wewnętrzne, a lubią się wyrobić
    b) Manualne:
    - w PB potrafi wysrać dyfer na asfalt i to nawet bez upalania. Chyba że ktoś już wymienił na Q2 lub Quife (czy jak to się pisze)
    - ON Raczej bez awaryjna, ale kompletne sprzęgło też potrafi dać po kieszeni. A biorąc pod uwagę, że ostatnio jakość części szczególnie dwumasu renomowanych producentów jest pod psem, to nawet łysy potrafi osiwieć.

    Podsumowując, jeśli nie potrafisz przy auciepodłubać sam, a co gorsza do tego nie masz zaufanego i sprawdzonego mechanika to słabo to widzę. Nie będzie ani tanio ani przyjemnie. Ale to też zależy co kupisz, czyli jaki stan i ilość zaniedbań poprzednika.
    Pewnie jeszcze o kilku sprawach zapomniałem, ale to może inni dopiszą lub ja jak mi się przypomni.
    Ostatnio edytowane przez danus77 ; 12-11-2018 o 20:25 Powód: zapomniałemo manualnej skrzyni
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  2. #12
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Chłopak pewnie chciał pobujać się rok a danus zrobił wykład jakby gość do końca życia miał nią już jeździć w zasadzie większość punktów jest normalna dla wszystkich aut w tym wieku i klasie. Moim zdaniem problemem będzie zakup przyzwoitego egzemplarza. Łatwo można właśnie wejść na minę.
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 12-11-2018 o 20:33

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta Avatar silentosu
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    166 3.0 V6 Sportronic
    Postów
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Chłopak pewnie chciał pobujać się rok a danus zrobił wykład jakby gość do końca życia miał nią już jeździć
    Danus77, zasłużyłeś

  4. #14
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Pitu, pitu. Za tydzień miałbyś okazję postawić piwo. A emotkiem to nikt tu się nie napije

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar silentosu
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    166 3.0 V6 Sportronic
    Postów
    287

    Domyślnie

    Gdzie mi tam stawać do elity

  6. #16
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Cytat Napisał silentosu Zobacz post
    Gdzie mi tam stawać do elity
    Z Krakowa to już piard i jesteś ...i leci browarek.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    banan lewy, swoją drogą ciekawe dlaczego prawe są a z lewymi problem).
    Mówisz i masz:
    https://www.autoczescionline24.pl/delphi-1771244.html

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Auto
    AR 156 2.5 V6
    Postów
    252

    Domyślnie

    Mogę tylko podpowiedzieć że jeśli dwu masa padnie w dieslu to polecam przerzucić się na sztywne koło nabić sprzęgło kewlarem wzmocnić docisk jest to powiedzmy połowa ceny nowej dwu masy i sprzęgło mamy ogarnięte na bardzo długo. Danus wykład dałeś mega

  8. #18
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzemol
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Ruda Śląska
    Auto
    .
    Postów
    451

    Domyślnie

    Cytat Napisał motogold Zobacz post
    Wszystko ładnie pięknie na stronie. Ja już miałem do czynienia z tym sklepem. To wielki moloch wysyłający graty z Berlina (sprzedają też pod innymi nazwami ale po ukłądzie strony łatwo poznać). Mają problem z aktualizacją stanów magazynowych (mój przypadek nie był jedyny jak w necie poczytałem ale cytując memy z nosaczem "niby człowiek wiedzioł ale jednak się łudził " i niekoniecznie to faktycznie muszą mieć. Zamówiłem swego czasu chłodnicę NRF do 166 3.2 za jakieś 700zł jak dobrze pamiętam. Na następny dzień cena skoczyła jakoś w okolice tysiaka albo więcej i towar niedostępny. Dodatkowo był problem z kasą (niby nie otrzymali ode mnie przelewu), na szczęście sprawa się wyjaśniła no ale dwa tygodnie z tego co pamiętam to trwało. Do kontaktu nie mam zastrzeżeń bo odpowiedzi przychodziły całkiem sprawnie, a trochę łamany Polski mnie rozczulał . Aczkolwiek po kodzie towaru nie widzę, aby ten banan był jakoś bardzo deficytowy:
    https://www.google.com/search?q=TC1771
    Ostatnio edytowane przez Krzemol ; 13-11-2018 o 00:30

  9. #19
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Zgadza się, w tym sklepie 'autoczescionline24' wszystko wyskakuje, nawet koło pasowe do 2,5 V6 które nie istnieje już w sprzedaży nigdzie nowe.
    Ja się przekonałem, że jak czegoś (z oryginałów oczywiście) nie ma 'tanifiat' z allegro, to tego nie ma - jak mowa o 166 FL to np. koło dwumasowe do 3,2 dedykowane. Dodatkowo ceny oryginałów u niego są chyba najniższe. jeszcze IPS czy jakoś tak na allegro, ale to pojedyncze sztuki i nie sprowadzi z Włoch gdy sam nie ma konkretnej części , jak robi tanifiat.

    Co do pytania głównego to może być tak różnie (w sensie kosztów) że się nie da po prostu tego przewidzieć i odpowiedzieć na to pytanie.
    Z jednej strony, myślę że spokojnie drugą lub x2 wartość auta można założyć na pierwszy rok/dwa żeby mieć spokojną głowę. Z tym że, pamiętając jak niska ta wartość do której się odnoszę jest (mówię o wartości z tabel do polisy AC na przykład - 166 z 2004 3,2v6 distinctive : około 10-13 tys zł wg tabel, bo wiadomo że przyzwoitego egz. za tyle nikt nie odda)
    Na drugim biegunie - można i przeturlać się z rok jedynie lejąc paliwo, częste dolewki oleju, tudzież płynu chłodzącego.
    I wszystkie stopnie pośrednie.

  10. #20
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzemol Zobacz post
    Wszystko ładnie pięknie na stronie.
    Ja jeszcze nie miałem kłopotów z nimi.A parę części zamawiałem i przyszło szybko i z tych firm,co zamówiłem.Ost.zamawiałem tarcze i klocki na przód Juridy 281mm czyli małe i przyszły.Gdzie w Polsce nie ma tej firmy w ogóle.
    A do kosztów,no cóż,o każdym aucie można powiedzieć to samo.Z każdym autem,któremu stuknęło naście lat jest loteria.Czy BMW,Mercedes czy nasze Alfy i inne wynalazki.Zależy kto wcześniej katował i upalał dane auto.

Podobne wątki

  1. [156]Koszty utrzymania z silnikiem 2,5 v6
    Utworzone przez PanChow w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 16-10-2016, 00:05
  2. Koszty utrzymania Alfy 155
    Utworzone przez Mixed w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-08-2015, 22:05
  3. [159] Naprawy i koszty utrzymania.
    Utworzone przez piotrpo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-09-2012, 13:48
  4. koszty utrzymania belli
    Utworzone przez Gio w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 15:49
  5. AR 166 JTD - Koszty utrzymania
    Utworzone przez violator666 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-07-2009, 14:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory