Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 58

Temat: Klimatyzacja słabo chłodzi

  1. #41
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Na pewno examinerem można połączyć się z kasetą klimatyzacji i odczytać dane z czujników
    Co do ciśnienia w układzie to przy wyłączonej klimie powinno być 5-6 barów
    Po włączeniu klimy ciśnienie niskie powinno osiągnąć 2.5-3 bar a wysokie 15-16 bar - to są właściwe ciśnienia, przy wysokim 15 barów powinien włączyć się wentylator a ciśnienia powinny osiągnąć 1,5-1,8 i 10-12 bar. Jak któreś z ciśnień będzie inne to znaczy że coś jest nie tak, np. osuszacz, zawór rozprężny, za mało albo za dużo czynnika
    A dopuszczalna temperatura powietrza z kratek to 8-12 st. C
    Pomiary powinny być przeprowadzane przy obrotach silnika 1250-1300.
    Możliwe że też coś się dzieje z klapą mieszalnika powietrza

  2. #42
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Czyli miałem rację z ciśnieniami. Ale....
    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    A dopuszczalna temperatura powietrza z kratek to 8-12 st. C
    Pomiary powinny być przeprowadzane przy obrotach silnika 1250-1300.
    To nie prawda. Jak z kratek leci więcej niż 7 stopni to już jest słabo. A ponad 10 to dramat i kwalifikuje się jako układ nie sprawny.
    Poza te wskazania powinny być na jałowym biegu.

  3. #43
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    To nie prawda. Jak z kratek leci więcej niż 7 stopni to już jest słabo. A ponad 10 to dramat i kwalifikuje się jako układ nie sprawny.
    Poza te wskazania powinny być na jałowym biegu.
    W takim razie dokumentacja techniczna 166 mówi nieprawdę, bo na tym się opieram

  4. #44
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    To jest tak jak ze zużyciem oleju w instrukcji. Wg niej jest normalne zużycie 1l/1000km ale uwierz, że jakby z kratek wiało Ci 12 stopni to byś latem nie wychłodził auta.

  5. #45
    Użytkownik Świeżak Avatar ArtoKucior
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Płońsk / Płock
    Auto
    Jest: Alfa Romeo 166 2,4jtd 2000r. Alfa Romeo 166 2,4jtd 2004r. Były 2x Lancia Thesis
    Postów
    180

    Domyślnie

    Ale ze spalaniem instrukcja się nie myli...przynajmniej przy dieslu Mi z tankowania wychodzi średnia jaką piszą w instrukcji :p
    A wracając do klimy...u mnie również niema takiego super zimna z kratek jakie miałem kiedyś w swojej pierwszej 166 z 2000r. Aż mnie ciekawość zżera jaka temperatura na kratkach jest...

  6. #46
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    To jest tak jak ze zużyciem oleju w instrukcji. Wg niej jest normalne zużycie 1l/1000km ale uwierz, że jakby z kratek wiało Ci 12 stopni to byś latem nie wychłodził auta.
    No i niestety u mnie wieje 12 st. C ze środkowych nawiewów na jałowym przy LOW, obiegu wew. i po kilku kilometrach jest ok
    To nie jest to czego bym oczekiwał dlatego będę szukał jak to poprawić

  7. #47
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Pomiar temperatury robi się tak:
    1. Klima na manualu na min (low).
    2. Nawiew na front.
    3. Termometr w te kratki i po paru mitach ma pokazywać 5-7 stopni.


    To od razu dyskwalifikuje fachowców bo nie ma znaczenia jaka marka. Każde auto z klimą musi się mieścić w powyższym standardzie. U mnie zawsze tak było i jest. O ile oczywiście wszystko jest sprawne.
    Ciśnienie moim zdaniem jest słabe. Wydaje mi się (choć nie jestem pewien) że powinno być koło 15 bar. Rurki powinny być jedna bardzo ciepła druga bardzo zimna. Mogą nawet być na niej skropliny.
    U mnie na początku byłem z klimatyzacji bardzo zadowolony, bo nawet gdy w największe upały samochód postał 8 godzin na słońcu, to dosłownie w chwilę (jakieś 2 - 3 min.) schładzała wnętrze i utrzymywała temperaturę, a miałem otwartą tylko kratkę na górze deski. Potem po jednej zimie coś się popsuło. Teraz nawet ze wszystkimi otwartymi kratkami nawet po długiej jeździe nie idzie choćby schłodzić wnętrza, tylko tyle, że można zrobić nieprzyjemny, chłodny nadmuch na siebie. I gdyby nie to, że wcześniej działała bardzo dobrze, to pewnie bym nie zwrócił uwagi i ogólnie narzekał jaka to jest słaba klimatyzacja w 166. A wiem, że może być bardzo dobra.


    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    Na pewno examinerem można połączyć się z kasetą klimatyzacji i odczytać dane z czujników
    Na pewno można, ale trzeba mieć do czegoś takiego dostęp. Rozwiązania nieco bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika auta typu FES/MES czy AlfaOBD w tym przypadku nie wystarczą, bo układu klimatyzacji w 166 akurat niestety nie obsługują. Podobno coś tam można próbować ustawiając w MES Lancie Lybrę (o ile dobrze pamiętam), ale podobno wiarygodność danych jest słaba.


    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    Co do ciśnienia w układzie to przy wyłączonej klimie powinno być 5-6 barów
    Po włączeniu klimy ciśnienie niskie powinno osiągnąć 2.5-3 bar a wysokie 15-16 bar - to są właściwe ciśnienia, przy wysokim 15 barów powinien włączyć się wentylator a ciśnienia powinny osiągnąć 1,5-1,8 i 10-12 bar. Jak któreś z ciśnień będzie inne to znaczy że coś jest nie tak, np. osuszacz, zawór rozprężny, za mało albo za dużo czynnika
    No dobrze, możliwe, że ciśnienie mam za niskie. Tylko te 15 barów to przy jakiej temperaturze zewnętrznej i na jakim ustawieniu? Bo z tego co wiem, to wartości ciśnień zależą też od temperatury zewnętrznej i ustawienia klimatyzacji. Poza tym mam przecież tak, jak piszesz: włączył mi się wentylator i miałem wysokie 11 barów, a niskie 2. Błąd w pomiarach raczej wykluczam, bo sprawdzane było dwa razy w dwóch miejscach, to raczej pozostaje kwestia interpretacji wyników.


    Cytat Napisał Kamil10 Zobacz post
    A dopuszczalna temperatura powietrza z kratek to 8-12 st. C
    Pomiary powinny być przeprowadzane przy obrotach silnika 1250-1300.
    Możliwe że też coś się dzieje z klapą mieszalnika powietrza
    Temperatury będę musiał sprawdzić, bo na oko to trudno mi ocenić.

  8. #48
    Użytkownik Świeżak Avatar Kamil10
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    AR 166 3.0 220KM
    Postów
    153

    Domyślnie

    Pomiary przy temp. otoczenia 18-30 stopni C.
    Trzy pełne kreski nawiewu, temp. LOW, nawiew na środek (twarz) i recyrkulacja włączona
    I umyj też skraplacz, bo pisałeś że jest syf, filtr kabinowy wymieniony?

  9. #49
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 166
    Postów
    135

    Domyślnie

    Wyniki pomiarów są następujące: temperatura zewnętrzna 18 stopni w cieniu (auto stało w słońcu, mogło być trochę więcej), ustawienie MAN LOW, ok. połowa siły nawiewu, na środkowe kratki, obieg zamknięty, po paru chwilach od włożenia czujnika do środkowej kratki temperatura wahała się od 3 do 4 stopni. Przy obiegu zewnętrznym były 4 stopnie. Sprawdziłem jeszcze te rurki idące do sprężarki: zimna 8 stopni, ciepła 39 stopni. Sprawdzałem multimetrem, trudno mi powiedzieć jaka jest jego dokładność. Porównam jeszcze jakimś innym termometrem, jeśli tylko uda mi się coś znaleźć, bo te wyniki (jeśli chodzi o nawiew) wydają się być rewelacyjne, a jak wspominałem wcześniej, efekt działania klimatyzacji jest średni...

  10. #50
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    To z klimą masz wszytko ok. Szwankują CI czujniki które w trybie full auto źle wysterowują układ.
    Odnośnie słabego chłodzenia to najczęściej kompresor już nie wyrabia/

Podobne wątki

  1. Słaba klimatyzacja - problem - słabo chłodzi
    Utworzone przez kobielczak w dziale 166
    Odpowiedzi: 133
    Ostatni post / autor: 31-07-2016, 20:37
  2. klimatyzacja chłodzi- nie chłodzi
    Utworzone przez SlaSH7 w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-05-2015, 21:05
  3. [159] Schowek w podłokietniku - słabo chłodzi, kiedyś było lepiej...
    Utworzone przez mariuszoles w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-05-2014, 07:54
  4. Układ szczelny ale słabo/w ogóle nie chłodzi
    Utworzone przez ap2 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 20:44
  5. Klima nabita a słabo chłodzi
    Utworzone przez matezoma w dziale 156
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 27-07-2012, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory