Strona 4 z 25 PierwszyPierwszy 1234567891011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 248

Temat: AR 166 - tuleje tylnej belki

  1. #31
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzesiekK. Zobacz post
    Jeśli komuś uciekają tylne koła za mocno w negatyw niech się dokładnie przyjrzy elementom zawieszenia które zaznaczyłem na czerwono na rysunku, głównie one odpowiadają za pochylenie tylnej zwrotnicy.


    Uploaded with ImageShack.us
    Dodam jeszcze że zużyte zetki łatwo rozpoznać przy podniesionym aucie jeśli nie mamy kanału to dobrze jest zdjąć koło i obejrzeć, zużyte odstają górną częścią i sprawiają wrażenie jak by tujema gumowa miała zaraz wypaść.
    Tyle że na pierwszym miejscu sprawdzamy tuleje zwrotnicy, jeśli przywalimy fess kopa w opone to wprawimy koło w nietypowe drgania jeśli takie występują napeży tulejki zmienić, chyba że wcześniej zaczną skrzypieć
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  2. #32
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Udało mi się znaleźć rozwiązanie odnośnie tematu tulejek tylnej belki.
    Rozmawiałem z kolegą, który pracował w serwisie Alfy. Okazuje się, że nie bez powodu oryginalna belka jest sprzedawana tylko w całości. Tuleje oryginalnie są zawulkanizowane z belką, więc zamienniki z Tedgum nie dość, że stosunkowo drogie, to nie dadzą pożądanego efektu, bo na zewnątrz tych tulei jest guma, którą da się tylko wcisnąć w belkę, nie da się tego zawulkanizować.

    Posiedziałem więc trochę w necie i znalazłem zamiennik, który po delikatnej przeróbce pasuje i działa bez zarzutu.
    Od razu uprzedzam, że tuleje od Fiata Doblo, tudzież żadne tuleje od BMW nie pasują. Oglądałem je po tym jak wyciągnałem oryginalną tuleję z belki i nie podejdą.

    Pasują natomiast tuleje belki od Golfa III, nr. części: 1h0 501 541, trzeba je tylko delikatnie przerobić.
    Wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach.

    Na zdjęciu z 3ma tulejami od lewej jest tuleja o numerze który podałem, po środku tuleja już przerobiona (trzeba skrócić zewnętrzny kołnierz o jakieś 7mm, do poziomu gumy w środku i wyrównać krawędzie, pamiętając o tym żeby przy cięciu polewać gumę wodą żeby jej nie przegrzać bo się rozwulkanizuje), po prawej oryginalna tuleja.

    Przy montażu największy problem jest z wyciągnięciem starej tulei. Ale wystarczy wyłamać podkładkę z dołu, wyciąć dolny kołnierz nożem, strzykawką z igłą i olejem w środku wstrzyknąć olej między gumę a gniazdo w belce i wycisnąć do góry, w miarę łatwo wychodzi.
    Następnie trzeba jak najdokładniej wyczyścić gniazdo. Ja to robiłem kamieniem szlifierskim na wiertarce, później papierem ściernym.
    Nową tuleje spokojnie da się wprasować na samochodzie. Jeśli gniazdo jest dobrze oczyszczone i posmarowane olejem da się wprasować spokojnie przeciągając śrubą (oczywiście trzeba złapać za kołnierz a nie tulejkę w środku.)
    Tuleje ustawiłem kołnierzami do siebie, jak na jednym ze zdjęć. jedynie na tej bliżej przodu auta trzeba obciąć ok 1cm kołnierza bo jest dość blisko górnego wahacza.
    Ostatnia sprawa to konieczność zastosowania dłuższej śruby, czyli 16cm długości (nagwintowana jakieś 5cm ok końca, gwint drobnozwojny 1.25, wytrzymałość 8.8 lub lepiej 10.9).
    Tuleje siedzą bardzo dobrze, średnica tulejki w środku jest też taka sama jak w oryginale, więc nic się na pewno nie przestawi w zawieszeniu.

    Efekt super. samochód zdecydowanie lepiej się prowadzi, tył ogromnie zyskał na stabilności. także polecam rozwiązanie.
    Co do kosztów to kupiłem zamienniki ze średniej półki za 25zł/szt, bo nie wiedziałem czy na pewno będzie dobrze, ale jest. Lemfordery kosztują ok 45zł/szt. Plus ok 10zł za śruby z podkładkami.

    Jeśli mod uzna, że warto to wrzucić do porad, to proszę wrzucić, mogę ewentualnie napisać na nowo w poradach.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00096.JPG
Wyświetleń:	2222
Rozmiar:	73.8 KB
ID:	22564   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00097.JPG
Wyświetleń:	1778
Rozmiar:	121.6 KB
ID:	22565   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00098.JPG
Wyświetleń:	12398
Rozmiar:	124.5 KB
ID:	22566  

  3. #33
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    Przemyśl- okolice
    Auto
    166 2,4JTD 150KM
    Postów
    435

    Domyślnie

    A może dało by się dopasować te tuleje do golfa z PU, numer jest ten sam, a i cena dobra.
    http://www.strongflex.vot.pl/index.p...emid=1&lang=pl

  4. #34
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Nie, nie podejdzie na pewno, widzę po wyglądzie. Lepiej kupić gumową Lemfordera. Jakość tulejek tego producenta jest naprawdę rewelacyjna, wkładałem je już do 2 aut i mimo wielu kilometrów oraz dziur nie doczekałem się końca ich żywota.

  5. #35
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Stąporków/Kielce
    Auto
    AR159sw 1.9 JTDm '07
    Postów
    56

    Domyślnie

    Ja tylko dodam od siebie że samo pływanie tyłu na nierównościach nie świadczy o zużytych tulejach belki. U mnie problem rozwiązałem ustawiając geometrie. Koszt śmiesznie mały w stosunku do wymiany tulejek.

  6. #36
    Użytkownik Romeo Avatar premek
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    164 2.0 TB '93/ Spider (916) 2.0 TS '01
    Postów
    1,600

    Domyślnie

    Świetna sprawa. Tylko co Alfa na kundlenie jej częściami Golfa/

    166 2.4 JTD '00 - była
    164 2.0 V6 TB '91 - była
    156 1.9 JTDm '04 - już nie
    156 1.8 TS '00 - juz nie ma
    164 2.0 V6 TB '93 - jest
    Spider 2.0 TS '01 - w dobrych rękach
    MIlano Verde 3.0 '87 - Ha!
    Do tego Golf 7, 2xRenault 16, Pontiac Executive, Fiat 127 Sport, 2xMaserati Biturbo, 2xGeo Storm, Mini Classic 35, Datsun Violet, Fiat 124 Spider...

  7. #37
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Ja mówiąc szczerze wątpie żeby tył pływał od tej własnie belki..., wymiana jej bo koła stoją tak /---\ też nie ma sensu ten kto widział wie że do belki przykręcone są dwa wahacze (dolny krótszym ramieniem) więc nie mam pojęcia jakim cudem tuleje belki mogą wpływac na pochylenie kąta koła, ktoś strzelił głupote, a ludzie wierzą.

    Na pochylenie koła wpływa tylko i wyłącznie stan:
    -tulejek wahliwych: zwrotnicy, wahacza
    -zetek
    -wahaczy górnych

    I tyle...

    Jeśli nawet po nastawieniu geomertii tył pływa, a zawieszenie jest cacy to wywalone mogą być drążki do ustawiania geometrii...
    Ostatnio edytowane przez QBA ; 26-03-2011 o 21:03
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  8. #38
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Nie napisałem, że tył pływał. Po najechaniu np przy 100km/h tylnym kołem na studzienkę tył wyraźnie tracił stabilność, za każdym razem rzucało po ok 2 razy prawo-lewo. Przy jeździe po łuku, gdzie były nierówności tył auta był strasznie nie stabilny, rzucało go właśnie prawo-lewo. Teraz po wymianie objaw ten ustąpił i samochód prowadzi się świetnie. A pochylenie kół na minus skorygowałem już wcześniej przez wymianę wahaczy górnych, sworznie w nich powiedziały papa.

  9. #39
    Użytkownik Fachowiec Avatar QBA
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    ALFA 166 SWAP 3.0+Q2 / ALFA 166 2.4 20v FL 180 HP/Jumper 2.8 JTD /Fiat Regata/Alfa 147 JTD 8v
    Postów
    2,633

    Domyślnie

    Cytat Napisał Numberuno Zobacz post
    Nie napisałem, że tył pływał. Po najechaniu np przy 100km/h tylnym kołem na studzienkę tył wyraźnie tracił stabilność, za każdym razem rzucało po ok 2 razy prawo-lewo. Przy jeździe po łuku, gdzie były nierówności tył auta był strasznie nie stabilny, rzucało go właśnie prawo-lewo. Teraz po wymianie objaw ten ustąpił i samochód prowadzi się świetnie. A pochylenie kół na minus skorygowałem już wcześniej przez wymianę wahaczy górnych, sworznie w nich powiedziały papa.
    A przed wymianą ustawiałeś geometrie i po wymianie też ?
    http://www.flar-ital.pl/ - CZĘŚCI ZAMIENNE- SERWIS: Lancia, Fiat, Alfa Romeo
    USŁUGI AUTOLAWETĄ- POMOC DROGOWA

  10. #40
    Numberuno
    Gość

    Domyślnie

    Ustawiałem po wymianie przednich dolnych i tylnych górnych wahaczy. Teraz po wymianie tulejek na belce nie, bo to nie ma wpływu na zbieżność osi, jedynie może mieć niewielki na oś geometryczną pojazdu. Ale tak jak pisałem średnica otworu na śrubę w nowych tulejach jest taka sama, więc nie powinno być odchyłki. Za miesiąc lub dwa mam w planie zrobić tylne dolne wahacze i tulejki w przednich górnych na PU, żeby było już wszystko wymienione, wtedy powtórzę geometrię.

Podobne wątki

  1. Tuleje tylnej zwrotnicy
    Utworzone przez skopek w dziale 166
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 13-06-2018, 05:58
  2. [164] Robota belki tylnej
    Utworzone przez flup w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-05-2015, 11:49
  3. Jakie dopuszczalne luzy belki tylnej?
    Utworzone przez motogold w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-08-2014, 15:42
  4. [164] zbierzność tylnej belki
    Utworzone przez mlodyamper2 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-10-2012, 20:29
  5. [145] Wymiana tulei tylnej belki
    Utworzone przez SeBa_145 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-03-2012, 18:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory